Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DarekS
11-02-2013, 10:21
Problem grabieży wraków rozwiązany
Autor Wiadomość
Haw 


Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 1383
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-02-2013, 23:46   

lozerka napisał/a:
Haw, nie po raz pierwszy Twój sposób myślenia to nie moja bajka i po prostu niech sobie tak zostanie
pax :)
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-02-2013, 07:40   

Cytat:
Haw, dlaczego TWOJA etyka ma być więcej warta od etyki amerykanina

Cytat:
nie wartosciuje czyja wiecej warta. natomiast ja nie wyciagam fantow i juz. majki mi zarzucal jakas "baltycka moralnosc" wiec sie do zarzutu odnioslem.
Ja osobiście wartościuję takie rzeczy. Nie uważam wyciągania rzeczy z wraków za wielkie przestępstwo moralne ale uważam, że jeżeli jeden nurek potrafi powstrzymać się od wyciągania elementów wraków tak aby następni nurkowie też mogli obejrzeć ten element pod wodą to jest to lepsze postępowanie w stosunku do nurka który takie elementy wyciąga pozbawiając następców pewnych przyjemności. Podobnie jest z łamaniem stalaktytów w jaskiniach i ich zabieraniem itp.
Moim zdaniem było by idealnie gdybyśmy jako nurkowie potrafili pozostawić takie rzeczy pod wodą. Podobnie reaguję jak widzę w bazach nurkowych czy klubach muszle itp. wystrój czy np. kusze w sklepie nurkowym.
Jak mam do wyboru dwie równorzędne bazy to wybiorę do współpracy tą bez muszli, bulajów i kusz. Ale jak innej bazy nie ma to współpracuję z nimi najwyżej podczas jakieś spokojniejszej chwili powiem że w sumie to nieładnie tak działać.
Osobiście wyciągam tylko elementy sprzętu nurkowego znalezione pod wodą.
Kiedyś na Malcie znalazłem pocisk z jakiegoś średnio kalibrowego karabinu w piasku (nie na wraku tylko po prostu w piasku przy brzegu) i zabrałem go czując, że jak go nie podniosę to jutro będzie z powrotem pod piachem już na zawsze. W sumie jednak chyba teraz położył bym go na pobliskiej skałce pod wodą bo tak to jeździ w drzwiach mojego samochodu i nic z tego nie ma.
Osobną sprawą są badania gdzie wydobyte rzeczy trafiają do publicznych muzeów itp. Jednak i tutaj wolałbym gdybyśmy jako nurkowie niczego nie zabierali a archeolodzy brali tylko próbki a resztę zostawiali w najpiękniejszym muzeum świata czyli na wraku pod wodą.

MSC
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 13-02-2013, 08:07   

kraken napisał/a:
Osobną sprawą są badania gdzie wydobyte rzeczy trafiają do publicznych muzeów itp. Jednak i tutaj wolałbym gdybyśmy jako nurkowie niczego nie zabierali a archeolodzy brali tylko próbki a resztę zostawiali w najpiękniejszym muzeum świata czyli na wraku pod wodą.

Dokładnie tak. Wiele mamy przykładów, gdzie muze pod pozorem "badań" ograbiły z zabytków całe kraje i nie mają najmniejszego zamiaru oddać. Również Polska była w ten sposób grabiona, a niemiecki złodziej jako argumentu używał ochronę polskich zabytków przed polskim barbarzyńcą. Swoją drogą "nasi" odkuli się nieco na samochodach, chroniąc je prze tępymi niemieckimi kierowcami :D
Ostatnio zmieniony przez jacekplacek 13-02-2013, 08:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 13-02-2013, 08:26   

Czyli co? akcje sprzątajmy jeziora i plaże są już be?

Ja dla mnie, co innego jest obiekt określony jako podwodne muzeum i jego okradanie.
Niejasne uczucia mam co do okradania świeżo znalezionych starych wraków albo jak wspólczesne typu Heweliusz, Concordia.
Bo jak nurkując znajdę skrzynię ze złotem - to oddać Panstwu czy pozostawić na dnie? A moze zostać okrzykniętym największym frajerem? brrr.
Sytuacja się zmienia, gdy przedmiot znaleziony staje się coraz mniej wartościowy w oczach ludzi, lub jego wartości są niejednoznaczne.
Bo przedmioty mają wartość:
- materialną
- sentymentalną
- archeologiczną
- krajobrazową
- przyrodniczą
- etc.
Którym z tych kreteriów się kierować i kiedy ?
Ostatnio zmieniony przez Nuroslaw 13-02-2013, 08:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-02-2013, 09:11   

Zgadzam się, że należy zabierać tylko złoto i platynę. Srebro już jest dyskusyjne a rzeczy o wartościach historyczno/artystyczno - finansowych należy zostawiać :-)
Myślę, że ze sprzątaniem dna ze śmieci nikt nie myli wyciągania elementów wraków.
MSC
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 13-02-2013, 09:21   

Z drugiej strony śmietniska dają naukowcom najwięcej informacji o życiu, zwyczajach i kulturze zamierzchłych społeczeństw. Sprzątając lasy, jeziora powodujemy, że przyszli badacze mogą wyciągnąć fałszywe wnioski o naszej cywilizacji i jej kulturze... głównie kulturze :)
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 13-02-2013, 09:23   

hm, np. to co zostało z naszego Wichra to chyba należałoby już tylko posprzatać.
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 13-02-2013, 09:25   

Nuroslaw napisał/a:
hm, np. to co zostało z naszego Wichra to chyba należałoby już tylko posprzatać

Taa... ludziska robią to od lat :D
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 13-02-2013, 09:57   

jacekplacek napisał/a:
przyszli badacze mogą wyciągnąć fałszywe wnioski o naszej cywilizacji i jej kulturze... głównie kulturze :)


z naukowego pkt widzenia dużo większe znaczenia będą miały RIPOKi niż takie rozproszone, nieewidencjonowane miejsca, które mogą liczyc wyłacznie na przypadkowe odkrycia. :hihi-:
Ostatnio zmieniony przez Nuroslaw 13-02-2013, 10:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed