Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
"Nowy" nabytek
Autor Wiadomość
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 13-06-2013, 22:06   "Nowy" nabytek

Do mojej kolekcji rebreatherow udalo mnie sie dolaczyc Desco A Lung.
Urzadzenie pochodzi z poczatku lat 50 i produkowane bylo przez znana w nurkowym swiecie firme Desco z Milwaukee w stanie Wisconsin. Jest to sportowa, uproszczona wersja RB B Lung, przeznaczonego orginalnie dla uzytku OSS, a pozniej do nurkowan komercjalnych.



Jest to prosty tleniak z wahadlowym przeplywem gazu. Orginalnie, w latach 50, rebreather sprzedawany byl za okolo 100$.


Na zdjeciu widac plocienny worek oddechowy odseparowany od ramy urzadzenia. Przeciwpluco to ma okolo 8 l pojemnosci i zawierala w sobie karnister pochlaniacza.



Pochlaniacz liniowy, stosunkowo maly (walec 8 cali dlugosci i 3 cale srednicy).



Zawory



Ustnik i DSV

Urzadzenie jest w stanie dobrym, wymaga troche "dopieszczenia" (zawor dodawczy, worek oddechowy) paru uszczelnien, nowe pasy nosne i mam nadzieje ze bedzie wkrotce gotowe do nurkowania.





pzdr

Tomek
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 13-06-2013, 22:58   

super :-)
tak z ciekawości - w załączonej na ostanim zdjęciu "specyfikacji" modelu A nie znalazłem info o czasie ochronnym - jaki jest dla tego pochłaniacza?
biję się w pierś, że do tej pory nie wnikałem specjalnie w historię cc za bardzo, ale Twoje posty zaczynają zmieniać to moje podejście ;-)

PS
dobra - cofam pytanie - znalazłem... za krótko się przyglądałem ;-)
pozdrawiam
k
Ostatnio zmieniony przez klon 13-06-2013, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 13-06-2013, 23:20   

klon napisał/a:
w załączonej na ostanim zdjęciu "specyfikacji" modelu A nie znalazłem info o czasie ochronnym - jaki jest dla tego pochłaniacza?

Do tych informacji z ulotki podchodzilbym troche jak do reklam cudownych srodkow. Czas ochrony pochlaniacza, max glebokosc - standarty od tego czasu ulegly pewnym zmiana. Tak przy okazji, orginalnym wypelnieniem pochlaniacza miala byc Barylyme.
pzdr
Tomek
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 13-06-2013, 23:54   

TomekR napisał/a:
orginalnym wypelnieniem pochlaniacza miala byc Barylyme.

przybliżysz?
zakładam, że to co oferują dziś to nie to samo co wtedy...?

TomekR napisał/a:
Do tych informacji z ulotki podchodzilbym troche jak do reklam cudownych srodkow

no tak to wygląda, ale wyszedłem z założenia (błędnego jak się okazuje :-) ) , że "kiedyś" to informacja była solidna ;-)
k
Ostatnio zmieniony przez klon 13-06-2013, 23:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 14-06-2013, 01:20   

klon napisał/a:
przybliżysz?

baralyme to handlowa nazwa absorbentow z udzialem (ok 20% wodorotlenku barowego) kiedys popularnych, obecnie rzadko spotykanych - nawet nie wiem czy ktos to jeszcze produkuje. Tak bardzo uogolniajac, baralyme miala gorsze wlasciwosci absorbcyjne oraz wczeniej reagowala gwaltownym spadkiem mozliwosci absorbcyjnych na zmnieszajaca sie temperature.

klon napisał/a:
że "kiedyś" to informacja była solidna

Jak by to ujac?..... Kiedys, margines bledu byl znacznie inny. Jezeli 80% przezylo ekspozycje tlenowa(okreslony czas i ppO2) bez oxytoxu to uznawano ja za bezpieczna.Teraz to pewnie blizej 99% plus margines bezpieczenstwa. :bee;
Nurkowanie na 10m na tlenie bylo norma - przeciez Navy nurkuje do 15m, a sowieci nawet do 20m. :zdz:
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 14-06-2013, 07:33   

śliczne cacko i normy :) . Mam u siebie dwa ATE-1 IU - 687/98 co zamiast pochłaniacza mają pojemnik z masą tlenotwórczą ale jakoś mi brak motywacji do zanurkowania w tym cacku :)
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 14-06-2013, 23:09   

D@rek napisał/a:
co zamiast pochłaniacza mają pojemnik z masą tlenotwórczą ale jakoś mi brak motywacji do zanurkowania w tym cacku

Nie taki diabel straszny....
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 15-06-2013, 07:05   

TomekR napisał/a:
Nie taki diabel straszny...

skoro piszesz pewnie wiesz :)
a drugi aspekt to może to być niezły zapas tlenowy na wyprawy w dzikie rejony.
 
 
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 15-06-2013, 12:52   

Jak długo tlen w butli jest dobry ? Jak długo zgromadzony chemicznie nadaje się do użycia ?
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 15-06-2013, 13:44   

TomekR napisał/a:
- nawet nie wiem czy ktos to jeszcze produkuje.
Produkuje to Thomas A. Edison Industries USA, w dwu gatunkach z dodatkiem 5%KOH i bez tego dodatku.
TomekR napisał/a:
D@rek napisał/a:
co zamiast pochłaniacza mają pojemnik z masą tlenotwórczą ale jakoś mi brak motywacji do zanurkowania w tym cacku

Nie taki diabel straszny....
Jak wystartować opisałem.
slawek290 napisał/a:
Jak długo tlen w butli jest dobry ? Jak długo zgromadzony chemicznie nadaje się do użycia ?
Znajomych katowałem tlenem 20 letnim, masy tleno twórcze mają czas służby 10 lat, to więcej niż wapno sodowane (5 lat).

pozdrawiam rc
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 15-06-2013, 15:14   

klon napisał/a:
przybliżysz?

Sprawdzilem, ze Baralyme wycofano z rynku w sierpniu 2004 roku. Orginalnym producentam byl Chemotron z St.Louis MO, wchloniety przez Allied Healthcare. Na poczatku lat 90 wlascicielem trademarku Baralyme stala sie Thomas Edison Corp., ktora pod koniec lat 90 wchlonal bodaj Cooper Industries.
Glownym uzytkownikiem Baralyme byly szpitale, a dokladniej sale operacyjne.
Absorbent wykorzystywany byl do pochlaniania CO2 w maszynach do anestezji.
Okazalo sie, ze w okreslonych warunkach, flurany (wziewne anestetyki) moga, w obecnosci absorbentow, rozkladac sie, produkiac tlenek wegla, tzw compoud A i inne swinstwa niebezpieczne dla pacjeta. Badania porownawcze wykazaly, ze ryzyko takiego wypadku jest znaczaco wieksze przy uzyciu Baralyme niz innych absorbentow.

Ale to nie moja dzialka, moze ktorys z kolegow z "dr." przed nazwiskiem zweryfikuje te informacje.
pzdr
Tomek
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 15-06-2013, 15:42   

TomekR napisał/a:
Absorbent wykorzystywany byl do pochlaniania CO2 w maszynach do anestezji.
Okazalo sie, ze w okreslonych warunkach, flurany (wziewne anestetyki) moga, w obecnosci absorbentow, rozkladac sie, produkiac tlenek wegla, tzw compoud A i inne swinstwa niebezpieczne dla pacjeta. Badania porownawcze wykazaly, ze ryzyko takiego wypadku jest znaczaco wieksze przy uzyciu Baralyme niz innych absorbentow.

To znana sprawa KOH wprowadzała takie problemy w anestezji.
Dlatego rozpoczęto produkcję wapna sodowanego bez dodatku KOH. W wapnie sodowanym również występował taki problem. Medyczne wapno ma NaOH jako dodatek. Wapno sodowane nurkowe może posługiwać się KOH i NaOH lub ich mieszaniną. Jako dodatkiem podnoszącym szybkość wiązania CO2 na Ca(OH)2 czy także Ba(OH)*8H2O.
Informacje pochodzą wprost z Molecular.

Jaki był jeszcze powód rezygnacji z Baralyme można zobaczyć na str 299 "Aparaty Nurkowe... " R.Kłos.

pozdrawiam rc
Ostatnio zmieniony przez Motti 15-06-2013, 15:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 15-06-2013, 23:23   

TomekR napisał/a:
Sprawdzilem, ze Baralyme wycofano z rynku w sierpniu 2004 roku


Dzięki Tomku za garść informacji - fajnie się to czyta
k
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 16-06-2013, 06:36   

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10475323
http://journals.lww.com/a...ralyme_.31.aspx
http://www.armstrongmedic..._et_al_2000.pdf
Dużo jest informacji na ten temat od dawna.

pozdrawiam rc
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 16-06-2013, 23:17   

Motti napisał/a:
Dużo jest informacji na ten temat od dawna

dzięki :-)
k
 
 
KasiaK 



Stopień: full tmx IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączyła: 23 Maj 2005
Posty: 2282
Skąd: chyba dokąd....
Wysłany: 17-06-2013, 14:00   Re: "Nowy" nabytek

TomekR napisał/a:
Do mojej kolekcji rebreatherow udalo mnie sie dolaczyc Desco A Lung.

który to już eksponat do kolekcji? :)
 
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 17-06-2013, 23:16   

KasiaK napisał/a:
który to już eksponat do kolekcji?

Cos okolo tuzina odrestaurowanych, gotowych do uzytku, nieliczac poltuzina niekompletnych czekajacych na brakujace czesci, no i oczywiscie moj Meg.
pzdr
Tomek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed