Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kulka - jezioro 12 km od Szczytna
Autor Wiadomość
krzemo 

Stopień: OWSI
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 21
Skąd: ogólnie z BIG BANG`u
Wysłany: 18-11-2012, 00:11   Kulka - jezioro 12 km od Szczytna

Witam,
Byłem z kolegą 17 listopada na Kulce. Jezioro niedaleko Szczytna w stronę północy - jakieś 12 km. Co do warunków nurkowych - temperatura od 6 stopni na powierzchni do 5 stopni od 12 metra i niżej. Wizura - do 10 metra 2-4 metry poniżej rośnie tak do 8 metrów.
Do napisania posta skłania mnie jednak ścianka która zwiedzałem tak 2 lata temu...... Tym razem jej nie było!!!! Nie znalazłem jej! Czy to możliwe czy miałem mocną narkozę ?:) Miejsce nurkowe - zjazd al`a wąwozem przed Leśnictwem Kulka. Na dole w wodzie pozostałości po pomoście - wystają z wody bale i jakaś drobna konstrukcja sugerująca że był tam pomost. Miejsce na max 2 auta.
Zastanawiam się o co chodzi - czy jej nie znalazłem tak po prostu w co nie mogę uwierzyć... czy może materiał z którego była zbudowana rozmył się??
Ktoś może coś mi wyjaśnić w tej ciekawej dla mnie kwestii?? :)
Pozdrawiam,
Krzemo
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 18-11-2012, 02:53   

Na Kulce, na ściance byłam miesiąc temu- była, całkiem spora :)

wybieram się jutro- dam znać, czy jest ;-)

i...aż mi się wierzyć nie chce, że można jej nie znależć- opis wskazuje, że byłeś na właściwym zjeździe, a po zejściu dowody..ona po prostu jest :)

[ Dodano: 18-11-2012, 16:35 ]
no więc scianka nadal jest ;-)

jest takze- naprawdę dobra widoczność, nie tylko głęboko, ale i powyzej 10 m :)

no i temperatury sie tez zgadzają :) zimno, jak cholera ;-)

krzemo, napisz, jak Wy płynęliście ? Bo tej scianki w zasadzie w ogole nie trzeba szukac, schodzisz przy tych fragmentach pomostu do jeziora i prostopadle do stoku płynąc na 15 m wchodzisz na ściankę i rozciąga sie i na prawo i na lewo, więc w ogole nie trzeba jej szukać, a wrecz schodząc na tę głębokość nie sposób jej nie znaleźć :)
 
 
krzemo 

Stopień: OWSI
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 21
Skąd: ogólnie z BIG BANG`u
Wysłany: 18-11-2012, 17:53   

Hey,
Widać nieźle mnie potrzepało bo do teraz nie kumam jak mogłem nie zauważyć ścianki.
Załączam zdjęcie z logbooka komputera w wykresem.
Weszliśmy do wody, poszliśmy prosto, lekki uskok i schodzimy na 30 metrów. Skręcam w prawo i nie widzę ścianki. Przez jakiś czas płyniemy na tej głębokości - ciągle widząc dno które dość ostro wznosi się do góry. Na wykresie widać jak w około 7 minucie postanawiamy lekko się wynurzyć w celu odszukania zaginionej ścianki :) Wynurzenie do ok 18 metra a ścianki jak nie było tak nie ma. Postanowiliśmy wrócić na 30 metrów ciągle płynąc w prawo od pomostu. W około 26 minucie nurkowania zawrotka i powolne wynurzanie celem odnalezienia ścianki. Jak widać na wykresie powolne wynurzanie. Nadmieniam że ciągle mamy dno które jest mocno mułowate. Wynurzenie które nastąpiło w 44 minucie nastąpiło jakieś 30 metrów za pomostem. Dalej to już zabawa i oglądanie zatopionych drzew w których było mnóstwo małych rybek, później jakieś opony i różne rzeczy z gospodarstw domowych.
Pozdrawiam,
krzemo
p.s.
Dochodzę do wniosku że ściankę ktoś ukradł a po moim poście, przestraszył się i zwrócił :)
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 18-11-2012, 20:06   

krzemo napisał/a:

p.s.
Dochodzę do wniosku że ściankę ktoś ukradł a po moim poście, przestraszył się i zwrócił :)


:-D :-D :-D

to ja uprzejmie dziękuję złodziejowi, ze się wyrobił przed dzisiejszym porankiem ;-)

tak jak Cie czytam, to jedyne, co mi do głowy przychodzi, to taka opcja, ze schodząc od brzegu do 30 m trafiliscie akurat na jakiś fragment, na którym ta ścianka nie jest tak dobrze widoczna i jakimś quasi wawozem doszliście na tę 30 -tkę :)

nadal nie wiem, jak to mozliwe, bo dzisiaj specjalnie się pod tym kątem tej sciance przyglądalam i na tych 15 m tam jest na dośc znacznej długości prawie pionowy uskok, który od razu tworzy sciankę, jak i nie widzialam takich przerw, ale...

jeśli udało Wam sie jednak takie miejsce znależć, to całkiem możliwe, ze na tych 30 m ścianki nie znaleźliście :)

Ja tam w zasadzie nurkowałam 2 razy ( 3 raz był bardzo krótko i przy tak kiepskie widoczności, ze nie dal mi żadnej wiedzy o ukształtowaniu tego terenu ), ale z tego, co zauwazylam i z tego, co mi opisywano, to własnie tak od 26 m gdzieś do 32-33 tam własnie nie ma tej ścianki, na pewno jest wyzej, ponoc jest niżej, ja tam nie byłam, ale własnie w tej przestrzeni jest takie dośc płaskie, piaszczyste dno z niewielkimi prześwitami takiej struktury, jaka na ściance jest...może własnie schodząc dokładnie do 30 m trafiliście w tę lukę ? :)

Jesli będziesz się kiedyś wybierać na Kulkę - możesz dac znac :) Mimo, że mieszkam bardzo blisko, jakoś nie mam szczęscia do możliwosci nurkowania tam, a naprawdę bardzo chętnie :) . Moge porobić za przewodnika :)
Ostatnio zmieniony przez lozerka 18-11-2012, 20:12, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
kaliber67 

Stopień: M1 CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 17
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 25-11-2012, 15:43   

Jest otwarta baza a dawnym ośrodku Joanna.Na drugi rok ma być bardziej zagospodarowana i przystosowana dla społeczności nurkowej
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 25-11-2012, 22:10   

Nowy ośrodek nazywa się Nemo właściciel spoko koleś.
jak będziecie jechać w moje okoiice a macie problem z gazami dajcie mi znać wsio idzie zalatwić

[ Dodano: 27-11-2012, 18:37 ]
ścianka jest dokłanie tu na wprost od pozostałości po kładce na 32 jest zatopiona łódź potem na lewo jest 2 od tej łodzi jak będziesz się wynurzał to na 20 metrach jest wbity krzyż z klepsydrą to jest początek ścianki. Kiedyś były poreczówki może uda mi się je poprawić bo były z cienkiej linki. Co do bazy byłem dzisiaj tam rozmawiałem z właścicielem, powiedział że można przyjeżdżać 7 dni w tygodniu. Ma też pokoje do noclegu macie nr 89 624 92 14. Z pomostówki na 25 dzisiaj połączyliśmy poręczówkę kolegą do bojki na 36.
Ostatnio zmieniony przez pawlos1976 25-11-2012, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maczkowa 

Kraj:
Poland

Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 5
Skąd: znikąd
Wysłany: 08-12-2012, 13:59   

...
Ostatnio zmieniony przez maczkowa 08-12-2012, 14:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 08-12-2012, 14:08   

Dzisiaj na Kulce z widocznością szału nie ma, tak do 8 m - ok 4 m, jasno, niżej tak do 22-23 m gorzej- ok 2-3 m, ciemno, mętnie.

Temp. wody- to juz do wiosny się raczej nie zmieni :) Powietrza -5 st. Nad samym jeziorem, przy sciance slicznie :) w tygodniu spadł śnieg i w nocy osiadła szadź, wiec jest bajkowo, szczególnie, ze woda paruje :)

na razie śladu lodu nie widac :)

Natomiast lesniczy przygotował niespodzianke dla dojezdzających wąwozem :( . Dotychczasowy zjazd, gdzie był szlaban, jest cały zastawiony ułozonymi w poprzek ok 15 dłużycami sosny- nie sposób przejechać. Jesli ktoś ma duży samochód, z wysokim podwoziem, najlepiej sporą terenówkę, da się przejechać bokiem, trzeba tylko uwazac, żeby sie ani nie zakopać, ani powiesić podwoziem, bo jest sporo pieńków, rowy.

pawlos :) poręczówka od pomostu do łodek jest :)
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 08-12-2012, 14:22   

od pomostu zerwana jest napewno gdzieś na 20 metrach długości od brzegu między jedną a 2 łodzią jest. Niestety pogoda nie rozpieszcza lodu jeszcze nie ma na ściance bo wczoraj dzwoniłem do nemo to już lód powstaje. Może jeszcze zdążę nurka zrobić ni lód skuje wodę.
 
 
frobel 

Stopień: mugol
Kraj:
Poland

Dołączył: 01 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: KULKA
Wysłany: 13-12-2012, 18:22   

dzisiaj na Kulce brak lodu chociaż na okolicznych jeziorach chyba gruba warstwa (wędkarze już łowią z lodu). Jednak głębokość robi swoje i jezioro nie poddaje się zimie. Zapraszam na zimowego nura do ośrodka NEMO w KULCE (Były Joanna) Jak ktoś chce zanurkować na ściance a nie może się dostać przez leśniczego :stop; :stop; zawsze można popłynąć z ośrodka na ściankę łódką. :ping: a potem ogrzać się przy kominku.
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 18-05-2013, 10:35   

informacje z Kulki z wczoraj.

Dla wielbicieli ścianki- dojazd bezpośrednio na ściankę, tym wąwozem już jest niemożliwy. Jeszcze 2 tygodnie temu tam zjeżdzaliśmy, wczoraj zastalismy tuż na wjeżdzie szlaban , tym razem nie do przejścia- metalowy, taki, jakim obecnie zamykają ;-) lasy.

Wiadomość lepsza- obecni właściciele Ośrodka Nemo ( dawniej Joanna ) z tego, co widziałam na FB dostarczają na ściankę pływającą platformą- podejrzewam, ze wystaczy się nieco wcześniej umówić- świetni ludzie i bardzo otwarci na nurków.

Warto korzystać też z samego ośrodka, obecnie kosztuje to dla nurka 10 zł a są stoły, ławy, toaleta, na zimne dni pawilon, gdzie można się przebrać - zostać sprzęt.
Pod wodą oporęczowane wszystko do 38 m, a prowadzone są ( pawlos76 - jeszcze raz dzięki za wczorajszego nurka ) poszukiwania 40 m :) .

Wizura z wczoraj- baaaardzo różna, do 4 m- całkiem fajna, myślę, ze spokojnie z 5-6 m, potem do 7-8 m raczej kaszaniasta w granicach 1m, potem tak koło 3 m się robi. Najlepiej w okolicach 22-30 m, myśle, ze jest z 4-5 m i woda klarowna, ponizej 30m do 36..znowu maks do 1 m.

Ale generalnie się poprawia mocno, niedługo powinno być zupełnie przyzwoicie :)
Ostatnio zmieniony przez lozerka 18-05-2013, 10:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 23-06-2013, 20:28   

Wizura od powierzchni do 13m - tragedia
Od 13 do 40 okolo 4-5 metrów
Termo na 5

Zrobilismy dziś fajnego nura, popłyneliśmy łódką na drugą stronę ośrodka ( lekko prawo-skos) i wróciliśmy po dnie, po trasie mimokilku minut szukania nie udał się znaleźć czterdziestki- max 39,2. Czas dopłyniecia z drugiego brzegu w okolice dużej platformy na 24m- 35minut.
Cały nur niecałą godzinkę.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 16-07-2013, 10:57   

Hej, ma ktoś informacje z tego tygodnia (weekend)? Jestem na Kulce piątek-niedziela, bardzo ciekawi mnie widoczność w płytkiej strefie (0-10m).

Czy w Nemo można normalnie bić butle?
 
 
macka5 

Stopień: full tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 213
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-07-2013, 22:08   

W sobote i niedzielę kicha 2- 3 m.
Nemo działa i rośnie w siłę !).
 
 
Jakuza 
Moderator Grupy


Stopień: RESCUE / EANx
Kraj:
Poland

Zaproszone osoby: 6
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-08-2013, 22:23   

Warunki z 12.08.2013:

Temperatura wody przy powierzchni 23 st.C, termoklina na mniej więcej 6,5m. Pod termokliną woda ochładza się stopniowo do 8 st.C. Widoczność dobra na 3-4 metry do głębokości 5 metrów. Głębiej pojawia się "mleko", które wisi do głębokości mniej więcej 12-13 metrów. Głębiej widoczność się poprawia i dalej jest stosunkowo jasno, choć oczywiście z latarką przyjemniej :-)

Ośrodek NEMO w Kulce jest w remoncie, ale jest już możliwość korzystania z pokoi (50zł za noc), posiłków oraz sprężarkowni (mają też duży bank powietrza). Właściciel bardzo w porządku i lubi dawać rabaty :-) na miejscu również mały sklepik z różnościami nurkwymi - w tym odzież Mola Mola (na szczęście - bo zapomniałem czapki z domu). Pod wodą poręczówki oraz trochę atrakcji - platformy, trabant, łódka, rower wodny ...
Pod pierwszą platformą czai się półtora metrowy szczupak :-)

A, dla facebookowiczów polecam http://www.facebook.com/OsrodekNemo
 
 
 
Kołacz 


Stopień: Adv EAN
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-11-2013, 11:12   

Weekend 16-17 listopada:
- widoczność była całkiem spoko. Od 0-10m jakieś trzy metry, niżej, między 10 a 12 metrem dochodziła do 8-10, jeszcze niżej pełno było jakichś farfocli i spadała do 3-4.
- temperatura - nad termokliną zimno, pod termokliną jeszcze zimniej :)

Jedne z przyjemniejszych nurkowań, właśnie ze względu na świetną widoczność.
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 19-11-2013, 11:21   

Kołacz napisał/a:
Weekend 16-17 listopada:
- widoczność była całkiem spoko. Od 0-10m jakieś trzy metry, niżej, między 10 a 12 metrem dochodziła do 8-10, jeszcze niżej pełno było jakichś farfocli i spadała do 3-4.
- temperatura - nad termokliną zimno, pod termokliną jeszcze zimniej :)

Jedne z przyjemniejszych nurkowań, właśnie ze względu na świetną widoczność.


ale to chyba nie te metry z Sevres przyjąłeś ;-) tzn między 10, a 12 zgadza się, ale cała reszta grubo nie doszacowana :-D

i..towarzystwo podwodne tez było całkiem niezgorsze ;-)
 
 
Kołacz 


Stopień: Adv EAN
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2013, 22:13   

lozerka napisał/a:

ale to chyba nie te metry z Sevres przyjąłeś ;-) tzn między 10, a 12 zgadza się, ale cała reszta grubo nie doszacowana :-D

i..towarzystwo podwodne tez było całkiem niezgorsze ;-)


Bo ja trochę niedowidzę. Ale towarzystwo było bardzo OK, fakt :)
 
 
Kurierex 


Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 228
Skąd: Londyn
Wysłany: 21-11-2013, 22:33   

Ja tam w sobotę i niedzielę sprawdzę widoczność.
Tak przy okazji na "skrzyżowaniu" pomiędzy platformami i poręczówką na rower na 11 m masz co metr przyczepione 9 tabliczek. To Chruścika zasługa.
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 22-11-2013, 12:28   

Kurierex napisał/a:
Ja tam w sobotę i niedzielę sprawdzę widoczność.

Wy to chyba w bani macie wykupioną i zaplutą miejscówkę :-D

Kurierex napisał/a:
Tak przy okazji na "skrzyżowaniu" pomiędzy platformami i poręczówką na rower na 11 m masz co metr przyczepione 9 tabliczek. To Chruścika zasługa.

tylko te metry w zakresie głebokości 11m się Kołaczowi zgadzały ;-)

trzeba miarkę postawić też gdzie indziej :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed