Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zenobia
Autor Wiadomość
DarekS 



Stopień: prawie OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sty 2002
Posty: 1728
Skąd: N 53°46' E 20°29'
Wysłany: 30-11-2006, 15:18   Zenobia

Zenobia

Szwedzki prom typu Ro-Ro. Wybudowany w 1979r. w stoczni w Malmo.
Długość 172m,
szerokość 23m,
zanurzenie 13m,
tonaż 12000 ton,
prędkość max 21,5 węzła.

Zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu do Larnaki 7 czerwca 1980r. Załadowany, ponad 100 ciężarówek. Leży na lewej burcie na głębokości 42 metrów na kotwicowisku przy wejściu do portu Larnaki, ok 1,5km od portu (pozycja 34,53.5 N, 33,39.1 E).
Należy do dziesiątki najlepszych wraków na świecie, często nazywany Titanikiem Morza Śródziemnego. Prawdopodobną przyczyną zatonięcia było wadliwe działanie systemu balastowego.
Dzień przed zatonięciem kapitan zgłosił 5st. przechył przed kotwicowaniem, na pokład została wysłana ekipa specjalistów która zlikwidowała przechył (jak na te czasy statek posiadał bardzo zaawansowany eletroniczny system balastowy).
Ekipa została odesłana przez kapitana na ląd wieczorem co zostało uznane za rażący błąd. O 2 w nocy następnego dnia prom dostał kolejnego przechyłu na lewą burtę, który spodował przesunięcie ładunku w skutek czego prom zatonął. Inne wersja twierdzi, że zatonięcie spowodowało działanie dalekowschodnich służb specjalnych.

Widoczność na wraku od 30. do 50m (zima), temperatura wody od 18st (zima) do 24st. Na wrak można popłynąć prawie z każdą bazą nurkową (nawet z Limassol), choć chyba najszybciej jest z mariny jachtowej w Larnace - ok. 10min.
Ceny od 10 funtów cyp. - jeśli się ma partnera (1 nur) do ok 65 funtów (przewodnik, 2 nury, lunch).





 
 
 
Chopin 



Stopień: spiryt blender 99%
Kraj:
Antigu and Barbuda

Wiek: 47
Dołączył: 21 Sie 2003
Posty: 411
Skąd: Wawa
Wysłany: 30-11-2006, 15:39   

Nurkowanie 24.11.06. Łódz z dużej mariny w Larnace. Temperatura powietrza 22st C. Temperatura wody 20st. Wizurka dobra do 35m. Morze 1-2 B, brak prądów, brak jakichkolwiek sieci :) Słońce, na wraku można zapomnieć o latarkach - nawet przy wpływaniu do środka - wyjątkiem mogą być ładownie (brak bulajów, a co przez to idzie światła). I taka śmieszna sytuacja, po wpłynięciu do mostka kapitańskiego chciałem wyjść innym oknem - opadłem z 5m i mały zonk bo w oknie ciągle była szyba, a zupełnie nie było tego widać. Ogólnie przy wpłwaniu do środka trzeba uważać na wystające, ostre fragmenty instalacji hudraulicznej, można się nieco pociąć. Wrak w super stanie choć już nieco pokryty podwodnymi naleciałościami. Poręczówki opadają na sterburtę, prom leży na bakburcie. Tak więc po zejściu myślałem, że to już dno 20m, a to była właśnie sterburta. Dopiero po dopłynieciu na jej brzeg widzimy kolejne 20 metrów pod nami a na dnie poprzewracane tiry, ciężarówki, naczepy - niesamowity widok. Przy rufie leży ciężarkówka z której wysypały się jajka, znaczy się dużo jajek. Ale kuchnia nie robi już jajecznicy :(
 
 
snoop 



Stopień: jesce lackuję
Wiek: 42
Dołączył: 16 Paź 2003
Posty: 308
Skąd: Gdynia
Wysłany: 30-11-2006, 19:29   

Na Zenobię można także dostać się z "Małej Mariny" - portu rybackiego.

Aby dojechać należy wjeżdżając do Larnaki od strony Limassol kierować się na Lotnisko i następnie po minięciu słonych jezior na MacKenzie Beach Pierwszy port jaki spotkacie będzie to port rybacki.

Stacjonuje tam mój dobry znajomy Nicos nazwa łodzi NEREIS albo jakoś tak bardzo podobnie :)

Stacjonują tam także Viking Divers.

Nicos zabiera nurków min 2 za około 20 CYP za dwa nurki z powrotem do portu na przerwę między nurkami.
Jak się dobrze zakręcić to jeszcze jakisik Lunch na łódź dowiezie z knajpy swojego syna - Polecam Suvlaki i kurczaka, odradzam tuńczyka)
W samym porcie po nurkowaniu jest się mniej więcej tak samo jak Queen of Zenobia czyli wielki katamaran straży pożarnej przerobiony na nurkołódź należący do właścicieli Zenobii - około 14:00
Pojedyncze nurkowanie na Zen wynosi jakieś 13 CYP z powietrzem. Niemniej jednak polecałbym zaopatrzyć się w butle i gazy w jakimś renomowanym CN
np.: Dive In (cały Cypr), Cydive (Paphos)
 
 
 
diver2004 

Stopień: DM
Wiek: 54
Dołączył: 19 Sty 2005
Posty: 6
Skąd: więcbork
Wysłany: 26-01-2007, 22:54   

bylem w maju woda troche zimna 16-17 ale mialem suchacza.nury ok extra w srodku tylko potrzebne swiatlo chociazby aby znac kolor wykladziny na schodach i uwaga nie wybierac sie gora przez otwory okienne tam nadal sa szyby.powrot dolem tak jak sie wplynelo :)

[ Dodano: 26-01-2007, 22:58 ]
nurkowalem z biura OLIMPIAN DIVERS z Horstem i Jamsem super biuro polecam i jak ktos bedzie z nimi nural prosze pozdrowic od krzysztofa z polski z hotelu AKTEA ;-)
 
 
 
 
nemo 

Stopień: aowd
Kraj:
Belize

Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 6
Skąd: zywiec
Wysłany: 29-11-2009, 21:51   

Witam wybieram sie na cypr do larnaki prosze o namiary na dobra baze i atrakcyjne ceny
 
 
kn_dlugi 


Stopień: M2+nTMX i inne
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 02 Cze 2004
Posty: 147
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 02-12-2009, 12:58   

Ja byłem tam w 2006 roku.
Nurkowałem na Zenobii 4x (2 wyjazdy) w tym 2 nurki na EAN 32 i EAN 33 (tak się zmieszało). Za każdym razem nurkowałem z katamaranu nurkowego (pisał o nim snoop). Lunch na pokładzie (całkiem smaczny), miejsca sporo, stabilność jednostki znakomita. Cena jaka była za taki dzień nurkowy to było 70 funtów za powietrze (w tym calutki sprzęt), oraz 90 funtów za EAN (dopłata po 10 funtów za butle), ale jako że jestem instruktorem dostałem od razu 50% rabatu. Nurkowałem z bazą SHARKYS DIVE SHACK z Protaras. Wszyscy inni dawali marne 10% rabatu.
1. wyjazd nurkowałem jak wszyscy - mostek, korytarze, opłynięcie z zewnątrz
2. wyjazd - używałem nitroksu, ładownia nr 2, ta bliżej stępki, konieczne użycie latarki; magazynek bosmański, komora bowthruster-a (steru strumieniowego na dziobie). W ładowni jest fajnie bo po jednej stronie jest gładka ściana (pokład), a po drugiej jak już wcześniej pisano mnóstwo zaczepów..

Są też bazy które nurkują technicznie. Są nawet tacy co pływali do głównej siłowni statku, ale ponoć o mało co a przypłacili by to życiem.

Ogólnie bardzo fajny wraczek, mnie się podobało :)

Aha. Ta historia z zatonięciem... Z tego co lokalni mi opowiadali (kilka osób, niezależnych) to prom stał pod przechyłem ok. 35-40 stopni przez ok. tydzień. Zdążyli ewakuować cała załogę...
Ostatnio zmieniony przez kn_dlugi 02-12-2009, 13:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
cad 


Stopień: PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 06 Cze 2003
Posty: 197
Skąd: Gdynia, Poznań
Wysłany: 26-12-2010, 20:00   

wrak Zenobi ciagle na pozycji. nurkowanie 23.12.2010 z baza VikingDivers, woda 20st, widocznosc ponad 15m, na powierzchni plasko jak na stole i sloneczko. w otworze na pokladzie blisko rampy (rufa) mieszka piekna murena.
 
 
 
 
 
mpbc 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 01 Lip 2014
Posty: 110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-07-2014, 16:23   

Ktoś był na Zenobii ostatnio? Wybieram się tam w drugiej połowie roku i warto dowiedzieć się czy sie nic nie zmieniło :D
 
 
GerardM 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 335
Skąd: Radom
Wysłany: 03-07-2014, 16:36   

Byłem na początku czerwca. Pewnie wiele się nie zmieniło. Wrak duży więc jak leżał tak leży :-) Jakich informacji potrzebujesz?
 
 
mpbc 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 01 Lip 2014
Posty: 110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-07-2014, 16:57   

GerardM napisał/a:
Byłem na początku czerwca. Pewnie wiele się nie zmieniło. Wrak duży więc jak leżał tak leży :-) Jakich informacji potrzebujesz?


Czy nic się nie zmieniło od 2010 roku, czy jakieś nowe ograniczenia nie powstały czy nie wprowadzono jakiś kolejek czy innych reglamentacji....
 
 
GerardM 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 335
Skąd: Radom
Wysłany: 03-07-2014, 18:36   

Wszystko bez komplikacji. Nurkowałem z Viking Divers. Miło, na czas i wyluzowana załoga na łodzi. Dzień nurkowy to ok 80 euro. W pakiecie taniej.
Miłych nurków
Gerard
Ps. Przypomniałem sobie, że mam zdjęcia z Zenobii do obrobienia. Może wieczorem z nimi powalczę :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed