Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nurkowanie totalnie amatorskie
Autor Wiadomość
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 18-12-2014, 15:52   

wiesiek01 napisał/a:
Czytuj dokładnie to nie ja próbuję Ci powiedzieć, że nurkując w sposób, o którym nie masz pojęcia nie zrobisz sobie krzywdy.


Trochę nudne to co co chwilę powtarzasz
 
 
 
Mr X 

Kraj:
Poland

Dołączył: 16 Gru 2014
Posty: 5
Skąd: wlkp
Wysłany: 18-12-2014, 18:58   

Na początku przepraszam za moją pomyłkę Wieśka, wybacz.

Jeszcze raz. Odkładam na bok pomysł związany z zakupem butli o której była mowa, przynajmniej na razie. Zdecydowało ryzyko i zbędne koszty, kropka

Poszperałem bardziej o freedivingu, przy okazji zbliżających się świąt przestudiuję materiał. Poćwiczę wstrzymywanie oddechu, na sucho (uprzedzając ostrzeżenia). Z czasem porównam efekty, przy okazji zrobię badania.
Zmiana basenu nie wchodzi w grę (na razie). Nawiązuję do tego, bo nie liczę tam na asekurację, więc efektów na siłę nie będę poprawiał… (będzie kusiło). Sprzęt ograniczę do używania okularów, kąpielówek i tyle.

I tak czas zweryfikuje moje osiągnięcia, leczniczy wpływ przełoży się na ambicje, albo wciągnie mnie po prostu i „popłynę” dalej.

Wszystkim dziękuję za rady, ostrzeżenia.
 
 
Jagmin 

Stopień: **
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 220
Skąd: Gliwice/Jastarnia
Wysłany: 18-12-2014, 19:44   

Mr X, nie poddawaj się i nie rezygnuj z pomysłu.
Na tym forum jest 10.000 użytkowników, a tylko kilku coś napisało - nie jest to reprezentatywna próbka, a raczej grupa miłośników klawiatury.
Rzeczowo odpowiedział tylko jeden użytkownik...

Jak pisze Marcin13736 dla Twoich potrzeb zaopatrz się w lekką butlę typu 7 litrów, 150 atmosfer/bar (czyli mieszczącej około 1000 litrów powietrza).
To pozwoli Ci pływać w tym basenie około 30 minut, przyjmując zużycie powietrza (tzw. SAC) 30 litrów/min. oraz np. 45 minut gdy spadnie do 20 l/min.
Do butli potrzebujesz lekki noszak z pasami oraz automat tylko z pojedyńczym II stopniem (np. prosty Apeks bo łatwo dostępny, stosunkowo tani i niekłopotliwy w serwisie).
Warto mieć także manometr, lecz nie jest tu konieczny.
W basenie głębokości 1,5 m średnia głębokość nurkowania będzie oscylowała około 1,0 m, więc możesz na niej przebywać w nieskończoność i w każdej chwili wyjść bezpiecznie na powierzchnię.
I jak pisze Marcin... aby dowiedzieć się nieco podstaw warto kupić tzw. intro, czyli krótkie nurkowanie z instruktorem, gdzie masz szansę poznać nieco stronę praktyczną (np. co zrobić aby szyba w masce nie parowała, aczkolwiek zakładam, że to już wiesz).

Pamiętaj, nie świeci garnki lepią, a zwykli ludzie.
Ci, co wynaleźli automat oddechowy, w pierwszym roku bezpiecznie zrobili 500 nurkowań nie mając o obecnie lansowanych zagrożeniach większego pojęcia (np. "pianka zabija" :) ).
Dzisiaj szkoli się nurków mnożąc płatne "stopnie wtajemniczenia" typu najpierw posługiwanie się jedną butlą, a już za osobną opłatą kompasem, etc.
Stąd niejednokrotnie przecenia się konieczność "wtajemniczenia".
Jak masz ochotę pływać pod wodą to Twój wybór i Twoja wola - nie potrzebujesz akceptacji forum :)
 
 
jacekp00 


Stopień: mniej niż początkują
Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 136
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-12-2014, 20:02   

Jagmin napisał/a:
Mr X, nie poddawaj się i nie rezygnuj z pomysłu.
Na tym forum jest 10.000 użytkowników, a tylko kilku coś napisało - nie jest to reprezentatywna próbka, a raczej grupa miłośników klawiatury.
Rzeczowo odpowiedział tylko jeden użytkownik...

Jak pisze Marcin13736 dla Twoich potrzeb zaopatrz się w lekką butlę typu 7 litrów, 150 atmosfer/bar (czyli mieszczącej około 1000 litrów powietrza).
To pozwoli Ci pływać w tym basenie około 30 minut, przyjmując zużycie powietrza (tzw. SAC) 30 litrów/min. oraz np. 45 minut gdy spadnie do 20 l/min.
Do butli potrzebujesz lekki noszak z pasami oraz automat tylko z pojedyńczym II stopniem (np. prosty Apeks bo łatwo dostępny, stosunkowo tani i niekłopotliwy w serwisie).
Warto mieć także manometr, lecz nie jest tu konieczny.
W basenie głębokości 1,5 m średnia głębokość nurkowania będzie oscylowała około 1,0 m, więc możesz na niej przebywać w nieskończoność i w każdej chwili wyjść bezpiecznie na powierzchnię.
I jak pisze Marcin... aby dowiedzieć się nieco podstaw warto kupić tzw. intro, czyli krótkie nurkowanie z instruktorem, gdzie masz szansę poznać nieco stronę praktyczną (np. co zrobić aby szyba w masce nie parowała, aczkolwiek zakładam, że to już wiesz).

Pamiętaj, nie świeci garnki lepią, a zwykli ludzie.
Ci, co wynaleźli automat oddechowy, w pierwszym roku bezpiecznie zrobili 500 nurkowań nie mając o obecnie lansowanych zagrożeniach większego pojęcia (np. "pianka zabija" :) ).
Dzisiaj szkoli się nurków mnożąc płatne "stopnie wtajemniczenia" typu najpierw posługiwanie się jedną butlą, a już za osobną opłatą kompasem, etc.
Stąd niejednokrotnie przecenia się konieczność "wtajemniczenia".
Jak masz ochotę pływać pod wodą to Twój wybór i Twoja wola - nie potrzebujesz akceptacji forum :)


B.R.A.W.O - po prostu święte słowa. gratuluję
pozdrawiam
 
 
Jerz 

Stopień: AOWD
Kraj:
Finland

Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2011
Posty: 6
Skąd: Turku
Wysłany: 18-12-2014, 20:13   

Jeżeli dobrze rozumiem, to celem jest robienie jak najdłuższych dystansów pod wodą? Nie masz asekuracji, rozważasz za to zakup sprzętu, który ma to umożliwić.

Proponuję zacząć od poczytania tutaj: http://www.nitas.pl/articles.php z czym to się wiąże i co się może stać. Po głębszej analizie dojdziesz być może do wniosku, że butla z uprzężą będzie stawiać opory nie mniejsze niż maska z rurką...
 
 
Mr X 

Kraj:
Poland

Dołączył: 16 Gru 2014
Posty: 5
Skąd: wlkp
Wysłany: 18-12-2014, 20:51   

Żadnego sprzętu, nie przez najbliższy rok. Nie takie jest założenie. Śmiem napisać.. przestańcie

Obecnie - okulary, kąpielówki i do wody, tam w cyklach od 160m* do 200m* płynąć pod wodą z użyciem rąk (75%)* i nóg (25%)*. To wszystko w celu zwiększenia wydolności organizmu, nawet rehabilitacji

Na artykuły Pana T. Nitka "Nitas" trafiłem i czytam. O! jeżeli znacie strony www, te które google nie wyrzuca jako pierwsze, a znaleźć można na nich rzeczowe informację to proszę, podajcie (nie neguje wartości merytorycznych art "Nitasa") tylko rozbudowuję bazę.

pozdrawiam :beer3:

* - orientacyjnie

[ Dodano: 18-12-2014, 20:58 ]
Jerz napisał/a:
Jeżeli dobrze rozumiem, to celem jest robienie jak najdłuższych dystansów pod wodą?


przede wszystkim czas, później dystans


Jerz napisał/a:
Nie masz asekuracji, rozważasz za to zakup sprzętu, który ma to umożliwić.


Nie mam i nie zapowiada się żeby była asekuracja w postaci drugiego człowieka, który chciałby tak jak ja ćwiczyć i znałby temat
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 18-12-2014, 23:30   

Nie wiem jak Ty ale ja spotkałem się z obostrzeniem jeśli chodzi o wnoszenie sprzętu powietrznego na basen. U mnie, w Oświęcimiu nie dość że musisz pokazać stosowne uprawnienia to jeszcze wynająć tor na conajmniej godzinkę. W innych okolicznych basenach poza Oświęcimiem nie przypinali się tak mocno jak u mnie ale chętnie spoglądali na moje uprawnienia (jakoś byli spokojniejsi).
Może najpierw rozeznaj czy jest taka możliwość że sobie popływasz ze sprzętem u siebie na basenie , żeby nie było że wydasz na to kasę a potem zonk! że nie da rady.
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-12-2014, 10:07   

Jagmin napisał/a:
Jak pisze Marcin13736 dla Twoich potrzeb zaopatrz się w lekką butlę typu 7 litrów, 150 atmosfer/bar (czyli mieszczącej około 1000 litrów powietrza).
To pozwoli Ci pływać w tym basenie około 30 minut, przyjmując zużycie powietrza (tzw. SAC) 30 litrów/min. oraz np. 45 minut gdy spadnie do 20 l/min
No no, to ja proponuję iść dalej... jak się bedziesz chciał wybrać do Egiptu to bedziesz potrzebować samolot, setewardese troche paliwa..... kurs pilotażu zrobisz sobie po powrocie
 
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 19-12-2014, 13:05   

nuras5 napisał/a:
Trochę nudne to co co chwilę powtarzasz

Co na przykład ? Chciałem poprawić literówkę (z "czytuj" na "cytuj"), nie moja wina że skrypt powtórzył post.
Gdybyś czytał ze zrozumieniem i zastanowił się chwilę to byś zrozumiał co zaszło.
Czepiasz się dla zasady ?
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 19-12-2014, 14:03   

wiesiek01 napisał/a:
Czepiasz się dla zasady ?


Nie , z nawyku
 
 
 
tomogedac 

Stopień: tomogedac
Kraj:
Poland

Wiek: 36
Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-09-2015, 22:12   

Gdzie sa dobre jeziora do takiego amatorskiego nurkowania?
 
 
Andrzej Kosko 



Stopień: ten sam ,co przedtem
Kraj:
Poland

Wiek: 67
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 1742
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 12-09-2015, 23:20   

Może odpuść pływanie żabka. Spróbuj na plecach-dla kręgosłupa lepiej.
 
 
 
mamuut 

Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Mar 2010
Posty: 38
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 12-10-2015, 12:00   

waterman napisał/a:
Jagmin napisał/a:
Jak pisze Marcin13736 dla Twoich potrzeb zaopatrz się w lekką butlę typu 7 litrów, 150 atmosfer/bar (czyli mieszczącej około 1000 litrów powietrza).
To pozwoli Ci pływać w tym basenie około 30 minut, przyjmując zużycie powietrza (tzw. SAC) 30 litrów/min. oraz np. 45 minut gdy spadnie do 20 l/min
No no, to ja proponuję iść dalej... jak się bedziesz chciał wybrać do Egiptu to bedziesz potrzebować samolot, setewardese troche paliwa..... kurs pilotażu zrobisz sobie po powrocie


Nie ma co przesadzać. Nurkowania, do głębokości 30m, na powietrzu, każdy myślący człowiek jest się w stanie nauczyć z książki/internetu. Wymaga to sporo samodyscypliny, zajmuje więcej czasu niż kurs, ale jest możliwe. Gotówkę zamiast na kurs - wydaje się na sprzęt.

Idąc krok dalej przykładem który podałeś. Samolot możesz zrobić sobie sam. Nie wiem czy z zasięgiem aż do Egiptu, ale polatać można.
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-10-2015, 10:51   

mamuut napisał/a:
Gotówkę zamiast na kurs - wydaje się na sprzęt
tak tak to dobry kierunek jest.......
 
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 13-10-2015, 13:30   

waterman napisał/a:
mamuut napisał/a:
Gotówkę zamiast na kurs - wydaje się na sprzęt
tak tak to dobry kierunek jest.......


:beer3:

Wiadomo, nauka jest dla głupich a robota dla biednych :aaa:
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-10-2015, 14:50   

no to teraz już wiemy ... jak ty było z tymi mamutami
 
 
Artur1234 


Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 551
Skąd: Brwinów
Wysłany: 27-11-2015, 14:32   a może tak

kup sobie książkę "Nurkowanie" któres tam wydanie i przeczytaj ciekawa nawet jak nie zamierzasz nurkować. Ja się z niej uczyłem sam nurkowałem sam przez 10 lat ze sprzętem do 35 metrów i żyję ale nie polecam takiej ścieżki :bee;
butla ucieczkowa to bez sensu lepiej kupić małą butlę ze 2 do 4 l np z witkowić i automat apeksa + noszak - są wtedy opory napewno większe niż z rurką ale ta ucieczkowa to zabawka.
pzd
Art
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed