Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie głębokości na kursie tmx?
Autor Wiadomość
bell23 



Stopień: AOWD, EAN, Full Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 266
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-12-2015, 21:37   

DAN nie ma takich ograniczeń
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 16-12-2015, 21:43   

bell23 napisał/a:
DAN nie ma takich ograniczeń

Nikt nie ma takich ograniczeń. Certyfikat nurkowy ma taką samą moc prawną jak pieczątka na ramieniu bita przez ochronę na bramce w clubie.

[ Dodano: 16-12-2015, 21:44 ]
Yavox napisał/a:


Ja bym obstawiał co innego - że takie nurkowania po prostu robią osoby mające stopień o oczko wcześniejszy, które do tych grubszych nurkowań po prostu dojrzały w międzyczasie, natomiast nie czuły już potrzeby formalnego zdobywania uprawnień z FullTMX na SuperFullTMX kolejnym, oddzielnym kursem...


chyba tak właśnie jest.
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 17-12-2015, 08:19   

bell23 napisał/a:
DAN nie ma takich ograniczeń

kolega robiąc nurkowanie 150m+ rozmawiał z Danem jak wygląda sprawa ubezpieczenia.
Z tego co pamietam to usłyszał że ubezpieczenie obejmuje nurkowania do 130m a głębsze każdorazowo musi być konsultowane z Danem (sprawdzanie runtime, zabezpieczenie itd). I co najśmieszniejsze to aby decyzja była pozytywna musisz potwierdzić że już wykonałeś tego typu nurkowania. Czyli pierwsze robisz po cichu bez ubezpieczenia.
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 17-12-2015, 21:33   

AdamP napisał/a:
Po takim kursie spodziewam się ,,minimum" nurkowania na głębokość WYMAGAJĄCĄ stosowania gazu podróżnego i conajmniej 2-3 zmian gazów w trakcie nurkowania (również wymuszonych profilem i zaplanowanym deko - a nie ,,symulowanych")
Bo jeżeli ma to być ,,normoxic, tylko z 3-ma stejdżami" to wg mnie nie ma to większego sensu i jest nabijaniem w butelkę w celu wyciągnięcia kasy od kursanta.


Dobrze to ująłeś. Przy czym głębokość nie jest tu strategiczna - można zrobić bardzo wymagające nurkowanie na 70-80m albo bardzo proste na 100m. Tu raczej skłaniałbym się do przekazania podczas kursu umiejętności planowania tych wymagających niż zwykłych setek w tą i z powrotem.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-12-2015, 22:27   

md1974 napisał/a:
AdamP napisał/a:
Po takim kursie spodziewam się ,,minimum" nurkowania na głębokość WYMAGAJĄCĄ stosowania gazu podróżnego i conajmniej 2-3 zmian gazów w trakcie nurkowania (również wymuszonych profilem i zaplanowanym deko - a nie ,,symulowanych")
Bo jeżeli ma to być ,,normoxic, tylko z 3-ma stejdżami" to wg mnie nie ma to większego sensu i jest nabijaniem w butelkę w celu wyciągnięcia kasy od kursanta.


Dobrze to ująłeś. Przy czym głębokość nie jest tu strategiczna - można zrobić bardzo wymagające nurkowanie na 70-80m albo bardzo proste na 100m. Tu raczej skłaniałbym się do przekazania podczas kursu umiejętności planowania tych wymagających niż zwykłych setek w tą i z powrotem.

Pozdrawiam,
Mariusz


No dla mnie też sama głębokość nie jest wyznacznikiem (dużo większym wyzwaniem jest wg mnie wydłużenie czasu dennego niż samo przegłębienie), choć nie powiem... nurkowania na 70kilka metrów z paroma minutami na dnie już wykonywałem, a chciałbym żeby full trimix jednak przesunął dalej granice moich nurkowań, a przynajmniej samych możliwości i wiary w swoje umiejętności (będę wiedział ze potrafię zaplanować i wykonać takie nurkowanie, bo już to robiłem i tam byłem, nawet jeśli po kursie więcej nie zanurkuję tak głęboko bo nie będę miał takiej potrzeby)...

,,Robienie cyfry" nie ma wg mnie sensu tak samo jak udawanie że ,,nurkuję hipoksycznie" albo symulowanie ,,sufitu dekompresyjnego" na tym poziomie.

Niemniej jednak to właśnie głębokość/czas/profil determinują takie a nie inne nurkowanie, dobór gazów,złożoność planowania etc.
Na poziomie full trimix oczekiwałbym nurkowania na głębokość wymagającą użycia gazów hipoksycznych z jakimś sensownym czasem dennym, z potrzebą odbycia realnej dekompresji.

I już tak na marginesie...
Jeden z instruktorów zaoferował mi full tmx na Bałtyku z finalnym nurkiem na Frankenie, po wejściu w szczegóły usłyszałem ,,robimy 60-kilka metrów, to da radę na 18/45 albo 16/cośtam, a więc głębokości normoksyczne, więc nie ma potrzeby zabierania travela.Po za tym to morze - zimno, ciemno, falowanie"
-niestety zapomniałem go zapytać czym (oprócz ceny) różnią się u niego kursy NTmx od FullTmx które robi...może chociaż teorią...
Ostatnio zmieniony przez AdamP 17-12-2015, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 18-12-2015, 09:06   

TYMOTEUSZ napisał/a:
Z tego co pamietam to usłyszał że ubezpieczenie obejmuje nurkowania do 130m a głębsze każdorazowo musi być konsultowane z Danem

To dotyczy polisy Sport Silver, Sport Bronze (tańszy) ma dużo mocniejsze restrykcje (40m, bez nurkowań technicznych) Wystarczy przeczytać opis ubezpieczenia na stronie DAN. Zresztą opis co obejmuje ubezpieczenie warto zawsze przeczytać gdy się je kupuje...
Ropzróżnienie rec/tec wg DAN (przy czym bronze rec do 40m), wytłuszczenia moje:
Recreational Diving
Recreational Diving means all snorkelling, and recreational Diving Activities carried out by the Insured as stated in the Schedule or Certificate attached to this Policy with or without breathing apparatus whether as a student or not including:
Compressed air diving in any form
Enriched air “nitrox” diving with fixed percentages with an open circuit or a “rebreather”
The use of oxygen enriched air or of oxygen to maximize decompression safety
The use of normoxic “Trimix” mixtures at depths less than 50m to minimize the narcotic effects of compressed air.
DAN Europe recommends gas partial pressures up to a maximum of 1,6ATA Oxygen and 5,6ATA Nitrogen in the breathing mixture.

Technical Diving
Technical Diving means dives conducted with the use of variable gas mixtures (Nitrogen-Helium-Oxygen otherwise called Trimix or Helium – Oxygen otherwise called Heliox) up to depths not exceeding 130 metres and/or gas partial pressures of 1,4 ATA Oxygen or up to a maximum of 1,6ATA Oxygen and 3,95ATA Nitrogen in the breathing mixture, and provided that any other relevant local laws and regulations are respected. On written submission of a full dive profile and proposed safety and support measures insurers may consider providing specific per dive insurance for any dive exceeding 130 metres.


[ Dodano: 18-12-2015, 10:35 ]
Scaner napisał/a:
Nikt nie ma takich ograniczeń.

Nie jest to prawda. Przykłady ubezpieczenie
DiveAssure (USA):
SCUBA diving MUST be done in strict observance of the guidelines and recommendations set by Your Recognized Certifying Agency.
czyli zobowiązujesz się do tego co mówi twoja organizacja i nie możesz łamać tych zasad/wytycznych.
Aqua-med (Niemcy) FAQ:
Is there a depth limit?
No, there is no explicit depth limit. However, the insurance conditions (Section 3, 4.1.2.1) point to the fact that there is no insurance
cover if “the recommendations of internationally accepted organisations for recreational diving ... are intentionally or grossly negligently disregarded".
You can obtain further details on which depth would be recommended for you, given your training, from your diving association. Incidentally: If the recommended depth for you is 35 metres and you inadvertently end up being at 40 metres, then this falls short of being classed as gross negligence.

Czyli wypadek w którym naruszyłeś standardy swojej organizacji w tym głębokościowe będzie traktowane jako rażące niedbalstwo... Czyli pewnie można odmówić wypłacenia świadczeń.

Oczywiscie nie ma nic takiego w ubezpieczeniu DAN, nie ma też w Hesti (przynajmniej jak ostatnio czytałem) co nie oznacza że nigdzie nie ma. Warto jednak czytać warunki.
Ostatnio zmieniony przez mi_g 18-12-2015, 10:36, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 18-12-2015, 12:49   

Nawet nie zamierzam wypowiadać się w kwestii amerykańskich prawodawstwa ale w Europie w ogóle nie musisz mieć żadnego certyfikatu tak samo jak nie musisz mieć karty pływackiej żeby pływać.
Tak czy siak KAŻDA FIRMA ubezpieczeniowa z zasady odmówi wypłaty odszkodowania wtedy zostaje standardowo sąd i tu najczęściej dojdzie do wypłaty w ograniczonym zakresie lub rzadziej w pełnym zakresie.
Wyrok zapadnie na mocy obowiązujących przepisów a nie prawniczego bełkotu firmy sprzedającej ubezpieczenia.
Dla przykładu certyfikat mówi o 40 m a ty poniesiesz śmierć i wyłowią twoje zwłoki ze 100 m. Jak w sądzie ubezpieczyciel udowodni że nie opadłeś w wyniku awarii sprzętu? Albo w wyniku twojej niedyspozycji zdrowotnej? Nie udowodni.
Sąd ZAWSZE będzie się kierował bezpośrednią przyczyną więc jeżeli rzeczoznawca stwierdzi że śmierć nastąpiła z powodu awarii szpeju to oznacza że przyczyną nie była głębokość więc ograniczenie w polisie jest bez znaczenia itd itd itd

Jak w sądzie udowodnić że bezpośrednią przyczyną było głębsze nurkowanie i jak udowodnić że nurek planował zanurkować głębiej niż mówi ograniczenie w polisie?

Czy podpisując polisę ubezpieczyciel zażądał okazania certyfikatu? Jeżeli tak to czy ma kopię i dołączył ją jako załącznik do umowy ( polisy) Który mój certyfikat miałby obowiązywać ten z GUE? PSAI? NAUI? PADI? CMAS? bo trochę ich się uzbierało a może nurkowanie feralne robiłem bezcertyfikatowo bo przecież mogę bo prawo ich w ogóle nie wymaga?

W warunkach które przytoczyłeś jest mowa o "Twojej Organizacji" Więc moja organizacja pozwala mi na nurkowania to 1000 m ( zaraz sobie druknę certyfiakt)
Ostatnio zmieniony przez Scaner 18-12-2015, 13:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ventr 

Stopień: AOWD + Deep
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 22 Wrz 2014
Posty: 131
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-12-2015, 14:50   

Scaner napisał/a:
W warunkach które przytoczyłeś jest mowa o "Twojej Organizacji" Więc moja organizacja pozwala mi na nurkowania to 1000 m ( zaraz sobie druknę certyfiakt)


A prowadzisz już może kursy?
Czy mozę po prostu się dogadamy i kupie plastik ;)

A tak na poważnie - to żart.
Ostatnio zmieniony przez Ventr 18-12-2015, 14:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 18-12-2015, 15:34   

Ventr napisał/a:
A prowadzisz już może kursy? (...) A tak na poważnie - to żart.

E... tam dlaczego? Nowe organizacje powstają, działają.
Scaner, mógłby założyć, mianować się Instructor trainerem i nawet ci instruktorski do 1000m wystawić :-)
Ostatnio zmieniony przez mi_g 18-12-2015, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 18-12-2015, 20:33   

mi_g napisał/a:

Aqua-med (Niemcy) FAQ:
Is there a depth limit?
No, there is no explicit depth limit. However, the insurance conditions (Section 3, 4.1.2.1) point to the fact that there is no insurance
cover if “the recommendations of internationally accepted organisations for recreational diving ... are intentionally or grossly negligently disregarded".
You can obtain further details on which depth would be recommended for you, given your training, from your diving association. Incidentally: If the recommended depth for you is 35 metres and you inadvertently end up being at 40 metres, then this falls short of being classed as gross negligence.

Czyli wypadek w którym naruszyłeś standardy swojej organizacji w tym głębokościowe będzie traktowane jako rażące niedbalstwo... Czyli pewnie można odmówić wypłacenia świadczeń.


Akurat mam ubezpieczenie z AquaMed, więc warunki sprawdzałem dość dokładnie, łącznie z upewnieniem się przez rozmowę z infolinią.
Zacytowany fragment
Cytat:
If the recommended depth for you is 35 metres and you inadvertently end up being at 40 metres, then this falls short of being classed as gross negligence.

oznacza natomiast, że
"Jeśli rekomendowana dla Ciebie głębokość to 35 m i przypadkowo znajdziesz się na 40 m, to nie będzie to uważane za rażące niedbalstwo."
Jak się natomiast okaże, że takie nurkowanie na 40 m specjalnie zaplanowałeś, wtedy będą podstawy do odmowy ...
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 20-12-2015, 12:03   

Jacek Wo napisał/a:
Zacytowany fragment, (...) oznacza natomiast, żet

Masz racje. Chyba z rozpędu wkleiłem za dużo a zapomniałem o innym fragmencie. Gdzieś tam był napisane że świadome łamanie zasad może być uznane za rażące niedbalstwo.
 
 
seahorse 


Stopień: INST TMX PSAI, CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 11
Skąd: Białystok
Wysłany: 28-12-2015, 22:24   

Zapraszam na Hańczę, na kurs Trimix Diver LEVEL III (Explorer) PSAI - 100 metrów.
Wszystkie ćwiczenia z gazami travel i wykłady z planowania i realizacji planów uwzględniajac sprawdzanie gospodarki gazami przeprowadzimy nad Hańczą. Finalne 100metrowe nurkowanie możemy przeprowadzić również u nas (wersje "po linie" - nie każdemu odpowiada) lub w Austrii nad J. Attersee (po stoku z czasem dennym). Wszystko jest kwestią wyboru i oczywiście ceny (dochodzi wyjazd do Austrii).
Jeżeli jesteś zainteresowany porozmawiamy na priv.
Pozdrawiam.
Wojciech Tuchliński
PSAI IT
www.seahorse.net.pl
 
 
Łysy 


Stopień: IANTD IT
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 97
Skąd: Szczecin
Wysłany: 19-01-2016, 20:10   

Cześć Adam, wklejam Ci najnowsze standardy IANTD z tamtego roku. W trakcie kursu IANTD Tmx Diver należy zrobić przynajmniej jedno nurkowanie głębsze niż 72m. Ja w trakcie prowadzenie kursów wykonuje dwa nurkowania 90-100m

C. Program Content
1. All lectures completed with IANTD Course-specific Slides pertaining to the theory in the IANTD Trimix Diver Student Kit.
2. Perform a confined water session(s) or in lieu of confined water the instructor may opt to do a skills development dive to a
depth no greater than 90 fsw (27 msw) provided required decompressions stops are not required and a total of 4 dives will be
conducted in this course with in which two (2) stage cylinders are used, to a depth between 130 fsw ( 39 msw) and 333 fsw
(100 msw). These dives may be on air, EANx, Trimix or Heliox provided the depths are acceptable for the gas used, and two
(2) gas switches are practiced during ascent. Divers may not do dives on air deeper than 130 fsw (39 msw). OC and
Rebreather Divers must complete a minimum of 330 minutes of dive time including the skill training in either confined water or
OW dive and the four (4) Trimix dives.
3. All depths must be worked up to incrementally with no increase greater than 40 fsw (12 msw) from one dive to the next. One
dive must be to at least 240 fsw (72 msw) or deeper.
4. All dives must include two (2) gas switches.
5. Divers entering the Program on equivalent experience must complete the above requirements plus make two (2) additional
training (for a total of six training dives) dives using two (2) stage cylinders. These two (2) additional dives may be on air, EANx
or Trimix at the instructor’s discretion.
6. If the course is a combined course (e.g., Normoxic Trimix and Trimix Diver or Rebreather Normoxic Trimix and Trimix Diver,
the Program must include a minimum of 420 minutes of dive time completed within at least 7 dives.
7. To complete the course within the minimum specified dives. The water-skills evaluation must average 80 points With two (2) or
more additional dives the student may graduate from the course with an overall average score of 60 points.

Marek Cacaj
IANTD Instructor Trainer
IANTD Tmx Instructro
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 19-01-2016, 22:17   

Strach się bać na kursie to 72m i do domu głębiej to ciemno jest i obcy się czai :) nie wspominając o martwicy kości.
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 19-01-2016, 22:22   

andrzej z, Z ta martwica to nie przesadzajmy, popatrz na Starnasia... chłop jeszcze chodzi o własnych silach :)
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 19-01-2016, 23:14   

:)
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 20-01-2016, 09:36   

andrzej z napisał/a:
Strach się bać na kursie to 72m i do domu głębiej to ciemno jest i obcy się czai :) nie wspominając o martwicy kości.



Statystycznie to nie martwica nam grozi ale zawał serca, miażdżyca, cukrzyca, wylew, marskość wątroby itp i to wszystko siedząc w fotelu przed TV oglądając reżimowe media :ping:
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-01-2016, 10:30   

Scaner napisał/a:
andrzej z napisał/a:
Strach się bać na kursie to 72m i do domu głębiej to ciemno jest i obcy się czai :) nie wspominając o martwicy kości.



Statystycznie to nie martwica nam grozi ale zawał serca, miażdżyca, cukrzyca, wylew, marskość wątroby itp i to wszystko siedząc w fotelu przed TV oglądając reżimowe media :ping:

Kiedy nie nurkujesz a i owszem :)
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 20-01-2016, 11:55   

Turlogh napisał/a:

Kiedy nie nurkujesz a i owszem :)


I o to właśnie chodzi, może nurkowanie jakieś skutki uboczne niesie ale brak aktywności to ryzyko 100% nabawienia się dolegliwości cywilizacyjnych. :pigs:
Ostatnio zmieniony przez Scaner 20-01-2016, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed