Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
EAN32 w nurkowaniu technicznym
Autor Wiadomość
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 15-06-2016, 11:11   EAN32 w nurkowaniu technicznym

Nie to zeby bylo to dla mnie jakies wielkie moje odkrycie, ze EAN32 jest stosowany przez nurkow technicznych, jednak ostatnio spotkalem sie z tym tematem nieco blizej i zaczalem myslec czy to jest aby dobra sciezka...

Chodzi mi o to, ze taki EAN32 jest dobrym gazem na nurkowania rekreacyjne, zeby unikac krotkiego NDL. I chwala temu wynalazkowi za to. Prosta sprawa.

Ale jezeli chodzi o nurkowanie techniczne czy to nie wieje aby bieda tlenowa i komplikacjami azotowo/helowymi jak ICD? Sam uzywalem najslabszego nitroxa do dekompresji w postaci EAN40 i raczej nie poszedlbym nizej z parcja tlenu.

A dlaczego tak mysle? Ano tak:

1. EAN32 mozna zaczac oddychac dosc gleboko czyli na 40m. Zanim dotrzemy do granicy drugiego gazu deco jak EAN80 czy OXY to juz sporo tego EAN32 nam z butli zejdzie. Wiec wymagana butla musi byc dosc solidnego rozmiaru, zeby dobrze zaplanowac gazy i ewentualnie wspomoc partnera.
2. Aby dekompresja byla w miare efektywna nalezy utrzymywac PPO2 przynajmniej w rejonie 1.0, a potem starac sie juz zejsc na kolejny gaz deco. Na 12m EAN32 to juz slabawe 0.7 PPO2, a przystanek ciagnie sie wiecznie. Dobrze, jezeli mamy EAN80, a przy czekaniu na OXY na 6m to juz jakies nieporozumienie.
3. Dekompresja ogolnie wydluza sie z powodu punktu 2, co jest juz znacznie zauwazalne przy porzadniejszym nurkowaniu chocby na 50m na powietrzu z czasem dennym np. 20 minut.
4. W przypadku nurkowan helowych zejscie nawet z lekkiego tmx 18/30 na EAN32 powoduje jednak uderzenie azotowe. Nie zmienia to faktu, ze sa tacy, co przechodza na powietrze i stale jakos daja rade. Choc lepiej tego oczwiscie nie robic.
5. Przy glebszych nurkowaniach na gazach typu 15/40 czy 14/45 wzrost parcjalny azotu jest juz jednak znaczny i jest to proszenie sie o igraszki z ICD. Przydalby sie jakis travel tmx albo przynajmniej zeskoczyc na ten EAN50.

Dlatego pytanie jest moje jest takie - czy ktos sie orientuje, ktora z federacji i dlaczego moze promowac uzywanie EAN32 jako pierwszego gazu deco? Skad to moglo wyplynac?

Czy to tylko 'potanianie' nurkowania czy moze ewidentna niechec niektorych instruktorow do uzywania wysokotlenowych nitroxow w obawie przed toksycznoscia tlenowa u kursantow. Wiadomo, lepiej sobie klopotow nie robic, wiec biore spokojniejsze gazy.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 15-06-2016, 17:46   

Nigdy nie słyszałem o promowaniu EAN32 jako gazu deco. Zawsze mi się wydawało, że jest to bardzo fajny gaz na rekreacyjne nurki w okolice 30m.

Wygody w jego użyciu upatrywałem w dwóch miejscach:

- prostocie robienia tego rodzaju nurkowań rekreacyjnych w oparciu o schemat Minimum Deco (EAN32 daje czas bezdekompresyjny 30 minut dla nurkowania na 30m, co bardzo łatwo zapamiętać i od czego w rozsądnym zakresie łatwo szacować w głowie zmiany: +/- 5min dla każdych 3m w obie strony)

- łatwym "ratowaniu" się z przekroczenia powyższego limitu NDL - z przymrużeniem oka można założyć, że każda minuta przekroczenia NDL dla minutę dekompresji, którą można przerzucić na szósty metr - oczywiście zakładając, że poślizgniemy się stosunkowo niewiele, bo każde takie z palca przyjmowane oszacowania mają swoje warunki brzegowe i jeśli ich nie szanujemy, dość szybko przeradzają się w brednie.


Obiecałem sobie kiedyś nawet to poprzeliczać, tzn. sprawdzić (choćby z Decoplanerem) jak bardzo można próbować przeginać, żeby profile jeszcze wychodziły w miarę bezpieczne, ale nie starczyło mi czasu na sprawdzanie - zresztą są tutaj tacy, którzy nie lubią tego rodzaju uproszczeń i za chwilę się pewnie dowiemy, dlaczego są błędne - pozwolę sobie więc uderzyć w stół i poczekać, aż nożyce się odezwą :)))

To, co mnie jeszcze ciekawiło, żeby zrobić symulację, ale również się do tego nie zabrałem, to zgodność profilu typu 50min na 30m na EAN32 i dekompresja na tymże gazie plecowym z profilem 50min na 30m na powietrzu i dekompresja na EAN50. Spotkałem się kilka razy z praktyką, że osoby nabite powietrzem biorą pięćdziesiątkę po to, żeby sobie posiedzieć na rekreacyjnej głębokości przekraczając NDL w takim samym stopniu, jak "partner" mający tylko Nx32 na plecach. Partner piszę w cudzysłowiu, ponieważ dla osoby z 2x12 Nx32 zapas gazu się wtedy grubo nie domyka i trudno by to było nazwać dobrą praktyką (podobnie zresztą, jak trudno by było nią nazwać świadome pchanie się w nurkowanie dekompresyjne poprzez przekraczanie 30min z pierwszego punktu...)
 
 
ziemia 


Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączyła: 29 Paź 2009
Posty: 445
Skąd: Lublin
Wysłany: 15-06-2016, 21:13   

Czasem można użyc jako travel w niektórych jaskiniach i potem jako pierwszy gaz deko.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 15-06-2016, 21:22   

Yavox napisał/a:
50min na 30m na powietrzu i dekompresja na EAN50.
Dlaczego nie wariant Divex czy Interspiro, tlen-powietrze. Duże skrócenie czasu mamy na tlenie na NX 50 dla wolnych tkanek nie jest rewelacyjne. Czyli trochę skróciliśmy głębsze przystanki i trochę płytkie. Wariant tlen-powietrze nie skraca głębszych przystanków i mocno skraca płytkie.

pozdrawiam rc
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 15-06-2016, 21:41   

Nie wiem, czemu nie powietrze/tlen. Jest pewnie większy komfort psychiczny jak się ma drugi gaz dostępny już od 21m a nie dopiero od 6 :) Poza tym często o Nx50 łatwiej z biciem do 200, bo nie wymaga butli źródłowej z tlenem o znacznie wyższym ciśnieniu tudzież boostera. Do tego jest taniej. Do tego ludziom zdarza się nurkować na Nx50 z automatami bez specjalnie robionej czystości tlenowej. Kto wie, jakie jeszcze mogą być powody...
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 15-06-2016, 21:56   

Yavox napisał/a:
Jest pewnie większy komfort psychiczny jak się ma drugi gaz dostępny już od 21m a nie dopiero od 6
Nie mogę napisać tego co wiadomo, żeby być poprawnym politycznie.
Yavox napisał/a:
powietrze/tlen.
Zrozumiałeś gdzie tlen gdzie powietrze ? Raczej tak, skoro jasno wpisujesz ograniczenie.

Yavox napisał/a:
dość szybko przeradzają się w brednie.
Tobie jeszcze wolno ale jak instruktor tym się posługuje i "tfurczo" rozwija, to nie jest dobrze. Zwłaszcza jak środowisko poza wyjątkami milczy.

pozdrawiam rc
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 15-06-2016, 22:08   

anarchista napisał/a:
Nie mogę napisać tego co wiadomo, żeby być poprawnym politycznie.

A dlaczego?
Ja napiszę sądząc, że o coś zbliżonego ci chodziło.
Gdybym miał do wyboru utopić się z braku gazu na 21m mając pod ręką tlen, którego teoretycznie można użyć na 6m to ... zaryzykowałbym biorąc tlen zamiast utopić się od razu. Istnieje duża szansa, że mogłoby się udać.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 15-06-2016, 22:17   

Utopić się na tlenie (raz, że przyjemniej, dwa, że tylko z pewnym prawdopodobieństwem) to znacznie milsza perspektywa, niż utopić się mocno dyskomfortowo z braku czegokolwiek a jednocześnie utopić się na pewno :)
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 15-06-2016, 23:16   

Yavox, dokładnie o to mi chodziło.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
GerardM 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 335
Skąd: Radom
Wysłany: 16-06-2016, 05:36   

Siemka
Zakładam, że mówimy o deco po nurkowaniu tmx bo po powietrznym to zupełnie bez sensu. W takim przypadku stosuje sie często gaz o zbliżonej frakcji tlenu do tego co napisałeś ale jest to tmx 35/25. To gaz standardowy. Ale to zapewne wiesz :-)
Ostatnio zmieniony przez GerardM 16-06-2016, 05:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-06-2016, 06:58   

md1974 napisał/a:
A dlaczego?
Yavox napisał/a:
niż utopić się mocno dyskomfortowo z braku czegokolwiek a jednocześnie utopić się na pewno


Po podobnej dyskusji, człowiek ze środowiska dzwonił do znajomego z AMW, żeby naskarżyć, potem przy okazji byłem opieprzany telefonicznie. Życie nie znosi próżni, opieprzający zastosował to w życiu.
To co ludzie wytrzymują w komorze w pozycji siedzącej bez dużej produkcji CO2 to inna sytuacja, niż życie: zimno, ciemno, duży wysiłek też możliwy.
Jak duże poziomy wytrzymywali ochotnicy w komorze można przeczytać w "Zarys medycyny hiperbarycznej", Jakie są regulacje w wojsku dla osób które przeszły TTT, też jest dostępną informacją.
Rozmawiałem ze znanym w środowisku instruktorem z pogranicza rekreacji i saturacji (działającego w obu środowiskach), jego zdaniem to prowokowanie kłopotów. Moim zdaniem trzeba wiedzieć o możliwościach.
Przypomnę wypadek kolegi "oxytoksa" (taką ksywę zyskał), rozpoczął oddychanie tlenem na 21 m. Wcześniej dla niego duży wysiłek, szeroko otwarte tętnice i rąbnięcie tlenem po mózgu, skuteczne CNS na szybko. Dlatego nie podaję wprost liczb bo jest to pogranicze rosyjskiej ruletki. Informacje są dostępne "na biało".

"Yavox" jeśli tylko wypływasz to ppCO2 maleje przy wynurzaniu czyli nie masz dużego dyskomfortu z tego powodu. Tyle że wracamy do umiejętności robienia wdechu i wydechu w 1 minutę w sposób ciągły spokojny.

pozdrawiam rc
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 16-06-2016, 09:24   

Widze, ze watek sie troche rozkrecil, dziekuje wam za to. Stale jednak czuje maly niedosyt. Znaczy sie, fajnie, ze zadbalismy o to, ze sie nie potopimy i jak juz to ustalilismy, ze mozna probowac ratowac sie gazem, ktorym jeszcze nie powinno sie oddychac na tej glebokosci. Zawsze lepiej sprobowac niz sie poddac, prawda? Ale nie o tym...

Ja bym jednak wrocil bardziej do etapu planowania nurkowania i ze takowe przebiegnie plynnie, a jakby co to mamy scenariusze gazowe odpowiednio zaplanowane.

Zakladam, ze moge sobie zabrac dowolne dwa gazy deco i nurkuje na powietrzu na 50m na 30 minut. Za sugestia Yavoxa przesledzilem dwa plany deco dla EAN32 i EAN80 oraz EAN50 i EAN80. Ku mojemu lekkiemu zdziwieniu oba runtime maja wrecz te sama dlugosc. Inne jest za to rozlozenie przystankow, co trzeba brac juz za oczywistosc. Po prostu na air dobrze odczekac deepstopy do 21m, a na EAN32 mozna przejsc juz podczas deepstopa. Na air po prostu dluzej sie wychodzi do poziomu 21m. Czyli jak pisal anarchista, jednak jest roznica w odsycaniu tkanek i to tez jest dla mnie jasne.

Ciekawie robi sie tez ze zuzyciem gazow. Tak naprawde konsumpcja EAN80 w obu przypadkach jest bardzo podobna. Natomiast uzywajac EAN32 zostaje nam wiecej w butlach podstawowych, a wiecej konsumujemy nitroxa. Mozna to starac sie rozwazac w przypadku wyplyniecia na dwa nury, gdzie nie mozemy dobic sie pomiedzy nimi.
Cytat:

GerardM
Zakładam, że mówimy o deco po nurkowaniu tmx bo po powietrznym to zupełnie bez sensu. W takim przypadku stosuje sie często gaz o zbliżonej frakcji tlenu do tego co napisałeś ale jest to tmx 35/25. To gaz standardowy.


Dla nurkowania glebszego (60-75m) na tmx, to juz przychylam sie wlasnie do uzycia EAN50 albo gazu podroznego. Nie jestem zacieklym fanem gazow standardowych, ale widze, ze dlugofalowo ma to jednak jakis sens treningowy, pamieciowy itd. 35/25 wydaje sie bardzo na miejscu. Cos jak 25/20 tez sie nada. Mozliwosci tutaj jest duzo, byle N2 nie wyskakiwal mocno poza 50% mieszanki. Natomiast EAN32 bedacy zejsciem z jakiegos 17/35 to dla mnie juz niestety nieporozumienie i wpada w ta sama kategorie, co zejscie na powietrze... Da sie, ale to taki krok na cienki lod.

I tutaj znow docieram do tego samego punktu co w pierwszym poscie. Czyzby to jest niedopatrzenie, ze taki EAN32 byl dobry przy nurkowaniach powietrznych, a przechodzac w strone tmx nalezy go juz wyeliminowac? Pomylka instruktorska (na szczescie nie moj instruktor to promuje) czy moze zabieg ktorejs z federacji oparty na jakiejs naukowej podstawie?
Cytat:

Ziemia
Czasem można użyc jako travel w niektórych jaskiniach i potem jako pierwszy gaz deko.

Racja, dlugie przemieszczenie w poziomie wymaga czegos takiego. Mysle, ze to pewne polaczenie nitoksu w rekreacji z nurkiem deco, aby uniknac szybkiego nasycenia azotem. Absolutnie ma sens.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-06-2016, 10:54   

Karollo napisał/a:
Nie jestem zacieklym fanem gazow standardowych,
NATO ma swoje standardowe mieszaniny. Może jest w tym sens logistyczny.

pozdrawiam rc
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 16-06-2016, 17:12   

Karollo napisał/a:
Dla nurkowania glebszego (60-75m) na tmx


To raczej średnie głebokości w logistyce normoksycznej (2 gazy deco bez travela)
W moim rozumieniu nurkowania 72-75 m to ostatnie nurkowanie w takiej logistyce.
Na OC tu nie ma potrzeby rozważania dodatkowych gazów, chociaż przy dłuższym czasie dennym (do dyskusji - 15+ min na dnie?) na 70+m 15/55+35/25+50%+Oxy byłoby do rozważenia

W zakres 60+ trimiks deko jest sztuką dla sztuki, pomijając, że DAD na 60 m nie jest bajką o żelaznym wilku. Zrobiłem ze 100 takich nurkowań, (air+50%, air+50%+oxy), co prawda raz podłapałem paskudnego i dziwacznego DCSa skórnego...
Ostatnio zmieniony przez TomM 16-06-2016, 17:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 17-06-2016, 06:57   

TomM napisał/a:
paskudnego
Prędkość wynurzania lub Jones ma rację o tkankach wodnych.

pozdrawiam rc
 
 
Gryzli 


Stopień: jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Sty 2005
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 17-06-2016, 08:49   

[quote="TomM"]
Karollo napisał/a:

W zakres 60+ trimiks deko jest sztuką dla sztuki, pomijając, że DAD na 60 m nie jest bajką o żelaznym wilku. Zrobiłem ze 100 takich nurkowań, (air+50%, air+50%+oxy), co prawda raz podłapałem paskudnego i dziwacznego DCSa skórnego...

Zdarza się w najlepszej rodzinie... kąt padania promieni słonecznych w tym dniu też mógł być niekorzystny ;) A już poważniej to też uważam, że w takich normoksycznych profilach tmx trzeci gaz to przerost formy nad treścią komplikujący logistykę.
Ostatnio zmieniony przez Gryzli 17-06-2016, 08:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 17-06-2016, 12:20   

Cytat:
TomM
W moim rozumieniu nurkowania 72-75 m to ostatnie nurkowanie w takiej logistyce.

Z praktycznego punktu widzenia tez tak mysle, ze im dalej tym wiecej roznych gazow nalezy zabrac. Im glebiej lub dluzej chcemy pozostac warto rozwazac travel, choc nie musi on byc az tak mocno helowy. Na pewno nie zabralbym juz EAN32 jako gazy deco, bo ten podwyzszony azot wzbudza we mnie odraze ;)

Cytat:
Zdarza się w najlepszej rodzinie...
No niestety tak i nie ma co ubolewac, tylko sie cieszyc, ze wszystko poszlo ok i dalej mozna radowac sie nurkowaniem. Tez swoje przeszedlem i nie wiem co dokladnie zawinilo. Za to wiem, ze bym sobie dzien inaczej poukladal. Po fakcie to sobie jednak mozna gdybac...

Taka mnie naszla refleksja, ze dobrze jednak, ze szkolenia sa rozbite na dwa poziomy - normoksyczny i tmx gleboki, bo jednak czlowiek sie duzo uczy roznych praktycznych kombinacji. Gorzej, ze czasem przy takich probach zdarzaja sie wpadki. Jest powszechna tendencja wsrod nurkow ntmx do nurkowania glebiej niz na to papiery zezwalaja. Na pierwszy rzut oka ciezko odpowiedziec czemu kursy sa ulozone tak a nie inaczej, a po czasie jakas opinia sie klaruje.

Wracajac jednak do sedna tematu, nie widze nikogo, kto by byl adwokatem EAN32 w nurkowaniach tmx. I niech moze tak zostanie. EAN50 jest jednak bardziej elastyczny i wybaczajacy. Nie bez powodu to dosc powszechny gaz stosowany roznorako.

A zatem milego nurania, nie tylko gleboko oczywiscie :)
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 17-06-2016, 13:59   

anarchista napisał/a:
Prędkość wynurzania


Opisywałem kiedyś tego DCSa (ciastowaty dookólny obrzęk skóry lewego przedramienia na odcinku 20 cm z zaburzeniami czucia powierzchownego, zaburzenia czucia ustepowały na tlenie, obrzek zniknąl po nurkowaniu na 100+ 2 dni póxniej, ale potem nawracał w tym samym miejscu przez kilka lat) - nie wykluczam prędkości wynurzania, chociaż było to nurkowanie solo na skuterze ogniem ciągłym (Offen-Schwartze Bruecke i z powrotem po 60 m na powietrzu), ale ja wierze, że to dwa stejdże po lewej - opór wody (skuter) i ciągnięcie za lewą szelkę + za ciasny skafander pod pachami (eksperymentalny slim-fit od Santi) - niedokrwienie lewej kończyny górnej + upał na powierzchni, ale tak naprawdę, to nie wiem.
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-06-2016, 21:14   

TomM napisał/a:
ale ja wierze, że to dwa stejdże po lewej - opór wody (skuter) i ciągnięcie za lewą szelkę + za ciasny skafander pod pachami (eksperymentalny slim-fit od Santi) - niedokrwienie lewej kończyny górnej + upał na powierzchni, ale tak naprawdę, to nie wiem.
To są przesłanki ważne. Jeden ze znajomych po kilku remontach w tkankach miękkich, ma osobisty wskaźnik procesu dekompresji. Tlen w trakcie pomaga. Wyższe konserwatyzmy, tyle że tu by się przydały albo stałe, albo modyfikowane w średnich tkankach. Czyli specjalny program do swobodnego ustawiania konserwatyzmu.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed