Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
prawdopodobnie najlepszy reb na świecie
Autor Wiadomość
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-06-2016, 07:09   

IS-MIX czy DCSC to SCR, drogie jak cholera, IS-MIX to 40-45 tysięcy Euro.
Ma długą dekompresję bo ppO2 zmienia się wraz z głębokością. Jest zbyt bardzo wyspecjalizowanym SCR, o stałej masie dawki w cyklu zliczania wentylacji. W pojedynczym wdechu wielkość dawki jest proporcjonalna do wielkości tego wdechu. Co utrudnia zbudowanie SCR o stałym ppO2.

Dlatego trudno o doskonałą konstrukcję, bo elementy które by się na nią składały są chronione patentami w różnych firmach.

pozdrawiam rc
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 20-06-2016, 10:56   

Cześć

Obiegi zamknięte niosą ogromne korzyści- ale, osobiście- mając do wyboru powiedzmy do 1km w dziurze, z głębokością średnią 15m, zdecydowanie wybiorę OC ponad CCR- z uwagi na.... niezawodność. Do eksploracji, szukania, poruszania się rozglądania się, skupienia się w 100% na wykonywanym zadaniu- OC zawsze będzie lepsze. Chyba że robi się głęboko.

Do tego dochodzi serwis, przygotowanie przed i po nurkowaniu- jestem pod wodą praktycznie codziennie. 20min na przygotowanie reba, 20min an mycie po- i w ciągu 7 miesiecy spędzę ok. 4 pełne doby, tylko na tym. A podane czasy w przypadku wielu maszyn będą dłuższe...

Stąd- pytanie- czy na prawde potrzebujemy reba, czy chcemy go tylko dlatego że każdy kupuje sobie jednego żeby robić 1h nurkowania na koparkach- jest bardzo cenne ;) ;)

Z drugiej strony- szczególnie w zimnych wodach- ciepły wilgotny gaz to coś bajkowego, podobnie jak cisza.



Jeśli już pada proste pytanie o konkretną maszyną- do jak najbardziej uniwersalnych zastosowań- KISS classic, z pomiarowką sharewatera, po lekkimtuningu. Słabym punktem będą bardzo głębokie nurkowania (brak kontroli eCCR i ograniczenia CMF) oraz transport lotniczy.


Anarchosta- jeśli chodzi o
Cytat:
sativ napisał/a:
najlepszym sprzętem będzie tlenowy chestmount pendulum, bez żadnej pomiarówki
Wybacz ale to gówno prawda, wahadłowy ma dużą martwą objętość.
Zawsze możesz udowodnić równaniami wentylacji takiej konstrukcji, że się mylę.


Przypomne pełen cytat:


Cytat:
do niektórych nurkowań najlepszym sprzętem będzie tlenowy chestmount pendulum, bez żadnej pomiarówki ;)


I tyle w tym temacie. Słaba eliminacja CO2 jest faktem. Czasem jednak na kopanie pod wodą na 2m głębokości, w ciasnym syfonie z transportem 35h, będzie to najlepsze rozwiązanie. Również z uwagi na koszta własnoręcznego wykonania ;) ;)

Super jest znać plusy i minusy każdego rozwiązania i dokonać świadomie wyboru. tyle ode mnie.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-06-2016, 11:36   

sativ napisał/a:
Super jest znać plusy i minusy każdego rozwiązania i dokonać świadomie wyboru. tyle ode mnie.
Jaja sobie robisz, podajesz rozwiązanie złe, i mówisz o plusach i minusach. Nie ma plusów, tyle, żeby to w jakiejkolwiek formie polecać. Zamknięty ślepy zaułek, kołatający się jeszcze u czołgistów w wersji z chemicznie zgromadzonym tlenem.
sativ napisał/a:
do jak najbardziej uniwersalnych zastosowań- KISS classic,
Wracamy do problemu "prostactwo kontra elektronika", wybór oczywiście elektronika z dobrym fundamentem SCR.
sativ napisał/a:
Słabym punktem będą bardzo głębokie nurkowania (brak kontroli eCCR i ograniczenia CMF) oraz transport lotniczy.
Od kilku lat znam rozwiązanie które nie ma ograniczenia głębokości. To co proponujesz nie jest nawet dobre, zadowalające co najwyżej.

pozdrawiam rc
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 20-06-2016, 12:08   

Cześć

W moim świecie- czyli dziurach, często ze skomplikowaną logistyką, im coś jest prostszego, tym lepiej. Rozwiązania jakimi się zajmujesz pracują z drastycznie innych warunkach- bez gliny jaskiniowej, ostrych skał, transportu linowego, ciasnych przestrzeni i czasem wielotygodniowego przebywania w wilgoci. Nurkowałeś kiedykolwiek w ciasnej jaskinii, wymagającej transportu linowego ?

CMF z ciśnieniem międzystopniowym tlenu na poziomie 20 bar pracuje zadowalająco do ok 150m. Jeśli Twoje nurkowania operują zazwyczaj głębiej, to nie ten typ CCR.

Jeśli znasz rozwiązanie constant mass flow, o podobnym stopniu prostoty jak dysza, pracujące dla dowolnych głębokości- wal, byłoby bardzo przydatne ;)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-06-2016, 12:31   

sativ napisał/a:
pracujące dla dowolnych głębokości- wal, byłoby bardzo przydatne
Znam i jest potwierdzone do 400+ (chodzi o metry).

pozdrawiam rc
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-06-2016, 13:04   

A co z tym nurkowaniem ?
 
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 20-06-2016, 13:27   

filipesku napisał/a:
A co z tym nurkowaniem ?


Wątek jak każdy zaczyna żyć własnym życiem to jasne i tak jest ok.
Ja swoją odpowiedź dostałem dziękuję.

Podsumuję tylko to o co pytałem.
Na dzień dzisiejszy nie ma najlepszego reba na świecie. Nie ma całościowej oferty składającej sie na ccr zapakowany w pudełko ready to dive + filozofia+trening+strategia realizacji celów nurkowych takiego ccrowego GUE
Nie ma oferty dla kogoś takiego jak ja czyli kogoś kto chce nurkować nie czuje się mocny z maty fizyki fizjologii chemii robotyki automatyki elektryki elektroniki informatyki teorii gier i na dodatek nie ma zacięcia konstruktora urządzeń podtrzymujących życie.
Zostaję przy OC bo jest prymitywnie prosty i skuteczny i nie przeszkadza w skupieniu się nad pięknem jaskiń i zalanych obiektów wybudowanych przez człowieka. Szpej jako szpej sam w sobie nie stanowi dla mnie obiektu któremu chciałbym poświęcać czas poza oddaniem raz w roku do serwisu.

Jeszcze raz dziękuję
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-06-2016, 14:25   

Tylko Adam zrobienie sensownego nurkowania na 70m w jaskini/kopalni z sensownym czasem dennym 30-40 min na OC jest nie do przejscia ;)
 
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 20-06-2016, 14:35   

filipesku napisał/a:
Tylko Adam zrobienie sensownego nurkowania na 70m w jaskini/kopalni z sensownym czasem dennym 30-40 min na OC jest nie do przejscia ;)


Zawsze pozostaje ROV albo depozytowanie 😀
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-06-2016, 20:58   

filipesku napisał/a:
A co z tym nurkowaniem ?
Ta karczma Rzym się nazywa.
filipesku napisał/a:
70m w jaskini/kopalni z sensownym czasem dennym 30-40 min na OC jest nie do przejscia
8x20x40=6400 6400/300=21,33l. Wykonalne ale drogie.

pozdrawiam rc
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-06-2016, 22:15   

Planowanie gazów lvl master :)
 
 
 
Gryzli 


Stopień: jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Sty 2005
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 20-06-2016, 22:29   

anarchista napisał/a:
filipesku napisał/a:
70m w jaskini/kopalni z sensownym czasem dennym 30-40 min na OC jest nie do przejścia
8x20x40=6400 6400/300=21,33l. Wykonalne ale drogie.

filipesku napisał/a:
Planowanie gazów lvl master :)

Nie czepiajmy się, toć to doskonały przykład tzw. planowania zgrubnego! ;) ;) ;)
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 20-06-2016, 22:35   

filipesku napisał/a:
Planowanie gazów lvl master :)


Ty się nie naśmieszaj, jest policzone? Jest więc nie gadamy nurkujemy :aaa:
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 20-06-2016, 23:24   

Scaner napisał/a:
Zostaję przy OC bo jest prymitywnie prosty i skuteczny i nie przeszkadza w skupieniu się nad pięknem jaskiń i zalanych obiektów wybudowanych przez człowieka. Szpej jako szpej sam w sobie nie stanowi dla mnie obiektu któremu chciałbym poświęcać czas poza oddaniem raz w roku do serwisu.

Jeszcze raz dziękuję


:papa: na dzień dzisiejszy, mimo nie wchodzenia do dziur i robienia krok za krokiem co raz poważniejszych (dla mnie) nurkowań. Mimo rebów w zasadzie w przeważającej części wypraw, w których uczestniczę, też odpowiedziałam sobie podobnie na to pytanie.
Ale co będzie za rok, czy dwa - nie wiem. Widzę tylko trzy rodzaje nurków rebowych:
1. takich, co im reb na prawdę ułatwia, albo wręcz umożliwia zrobienie planowanych nurkowań
2. takich, co to swoje nurkowania zrobiliby na OC
3. takich, co to 50% swoich nurkowań zrobiliby na OC singlu ;-) , kolejne 45 % swobodnie też na OC, a tę resztę pewnie tez na OC, ale trudniej
ja jestem w grupie 2, a i koszt tmx nie jest tak wielki jeśli spojrzy się na koszty utrzymania i serwisowania reba
Ostatnio zmieniony przez pomorzanka 20-06-2016, 23:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-06-2016, 07:22   

pomorzanka napisał/a:
1. takich, co im reb na prawdę ułatwia, albo wręcz umożliwia zrobienie planowanych nurkowań
Głębokości i czasu operacyjnego inną techniką nie przeskoczysz. Dodatkowo jazda na stałym ppO2, czyli dekompresja krótka. Dodatkowo zmiana mieszanin w trakcie nurkowania w elastycznych rozwiązaniach.
pomorzanka napisał/a:
2. takich, co to swoje nurkowania zrobiliby na OC
Znajomy przeszedł na 2x20l i nadal za mało.
pomorzanka napisał/a:
3. takich, co to 50% swoich nurkowań zrobiliby na OC singlu , kolejne 45 % swobodnie też na OC, a tę resztę pewnie tez na OC, ale trudniej
ja jestem w grupie 2, a i koszt tmx nie jest tak wielki jeśli spojrzy się na koszty utrzymania i serwisowania reba
Co jest do ogrania w SCR specjalnych. Zużycie gazów niewiele większe niż CCR, również stałe ppO2. CCR będą taniały już są trwałe detektory tlenu bez kalibracji (sprzedarz od jesieni).
filipesku napisał/a:
Planowanie gazów lvl master
Oszacowanie jest szybkie a Twoje możliwości przekroczyło. Doliczenie dekompresji i zakładek nie jest trudne.

Czesz zadanie na którym wywrócił się Leszek Nowak, to proszę bardzo.
Jakie jest zużycie tlenu * w OC na wysokości 11000 m npm, dla zużycia na metabolizm 1l/min *(odniesione do powierzchni).
Mocno mnie zaskoczysz jak to obliczysz.
Jeśli inni potrafią to zapraszam.

pozdrawiam rc
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 21-06-2016, 07:45   

anarchista napisał/a:

Czesz zadanie na którym wywrócił się Leszek Nowak, to proszę bardzo.
Jakie jest zużycie tlenu * w OC na wysokości 11000 m npm, dla zużycia na metabolizm 1l/min *(odniesione do powierzchni).
Mocno mnie zaskoczysz jak to obliczysz.
Jeśli inni potrafią to zapraszam.

z ciekawości mogę spróbować,
przy założeniach, ciśnienie na 11000 mnpm 223 mbar,
metabolizm 1 l/min, przyjmując 4% to daje SAC 25 l/min.

Czyli 25*0,223=5,575 litra na minutę.
O to chodzi, czego nie uwzględniłem ?
Ostatnio zmieniony przez krzkus 21-06-2016, 07:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-06-2016, 08:05   

krzkus napisał/a:
O to chodzi,
Dokładnie i szybko. Raczej dla 1l/min jest przyjmowane zużycie (powinienem napisać wentylacja lub SAC w uproszczeniu) 20 l/mim tyle że tu była potrzeba dołożenia informacji którą zrealizowałeś i to jest ważne.

W CCR zużywalibyśmy jedynie 1l/min, tylko na metabolizm, nie zależnie od głębokości czy ciśnienia.

pozdrawiam rc
Ostatnio zmieniony przez anarchista 21-06-2016, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Regis 

Stopień: Wciąż rozwojowy
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Cze 2010
Posty: 71
Skąd: Polska
Wysłany: 21-06-2016, 08:28   

Tylko jak tu zanurkować na wysokości 11.000 mnpm. Chyba samolotem🎆
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-06-2016, 09:16   

Regis napisał/a:
Tylko jak tu zanurkować na wysokości 11.000 mnpm. Chyba samolotem🎆
HAHO połączone z nurkowaniem, musisz mieć zabezpieczenie na dużej wysokości i tu uproszczony obieg zamknięty jest pomocny: LAR Lub AMPHORA i kilka innych. W nich jest dokładnie wykorzystywany tlen na metabolizm, bez strat na wentylację. Przypierniczenie o wodę typowym CCR przy skoku ze śmigłowca z 15m, może powodować UCP. W jaskiniach o silnym prądzie też CCR typowe nie są dopuszczane do używania.
W załączniku studyjna kreacja.

Rachunki są takie same, jak obliczalibyśmy zużycie tlenu w OC dla 6 m głębokości. Albo się je rozumie i przeliczenie innego wariantu nie stanowi problemu, albo się je zna metodą małpy tu wstawiamy i ten wynik, to to co potrzeba.

pozdrawiam rc
Ostatnio zmieniony przez anarchista 21-06-2016, 09:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
conan 


Stopień: nTM Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 28 Mar 2003
Posty: 388
Skąd: Czeladź
Wysłany: 20-09-2016, 11:22   

Ponieważ nie nurkuje na ccr wiec się nie znam ale zwrócę uwage i zapytam co sądzicie o rebelu.
Mały, 2 niezależne jednostki liczące, skraber 3.4 kg

Ktoś się wypowie?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed