Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pogranicze fizyki, techniki najmniej medycyny
Autor Wiadomość
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-06-2016, 10:07   

lozerka napisał/a:
tak, wiem, że ciepło to dla DCS-a sprzyjające srodowisko i sorry za te niemerytoryczne wstawki
Jeżeli masz ciepło podczas całego nurkowania to nie ma problemu, problem to zmarznięcie za krótka dekompresja ktorą trudno dotrwać i rozgrzanie pod prysznicem. To problem tu mamy możliwość na DCS.
Zbyt wiele tematów postawiłem w poprzek dlatego nie mogę być zamordystą przy kurczowo trzymanym się temacie.
Fiktor napisał/a:
A jakby ktoś myślał, że Prusik to taki niewyrośnięty Prus, to proszę: http://storrick.cnc.net/V...KnotPrusik.html
Później bym dołączył. Dobrze że to zrobiłeś, pokazuje jak prosta pętelka, ułatwia połączenie się z opustówką.

pozdrawiam rc
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-06-2016, 10:09   

anarchista napisał/a:
lozerka napisał/a:
tak, wiem, że ciepło to dla DCS-a sprzyjające srodowisko i sorry za te niemerytoryczne wstawki
Jeżeli masz ciepło podczas całego nurkowania to nie ma problemu, problem to zmarznięcie za krótka dekompresja ktorą trudno dotrwać i rozgrzanie pod prysznicem. To problem tu mamy możliwość na DCS.

A co w przypadku kiedy mamy ogrzewanie ale włączamy je dopiero pod koniec nurkowania jak nam się zimno robi i nie skracamy dekompresji?
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-06-2016, 11:40   

Turlogh napisał/a:
jak nam się zimno robi i nie skracamy dekompresji?
Jak zaczyna nam się robić zimno, to jeszcze nie jest stan zmarznięcia. jak masz ogrzewanie to raczej masz tlen na dekompresję. Przedłuż dekompresję tlenową, nawet na powierzchni.
Zawsze w problematycznych sytuacjach, można tlenem po oddychać.

pozdrawiam rc
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 13-06-2016, 15:31   

anarchista napisał/a:
pomorzanka napisał/a:
ale jak to? że niby lewą trzymać się linki?
Możesz kurczowo ściskać rękę przed ramie i ramie. Wtedy wpadasz w problemy jakie funduje skurcz izometryczny.

pozdrawiam rc

ale gdybym tak - spróbowała puścić ręce, nie trzymać się linki? to jak to wpłynie na dekompresję? dałoby się?

lozerka napisał/a:
pomorzanka napisał/a:
md1974 napisał/a:
Ps. Prawdopodobnie będę w waszej okolicy od 29.06 do 3.07, to może przećwiczymy, którą ręką lepiej się trzymać?

to do zobaczenia, czy da się rękę zmieniać ;-)


hmmm...się planujesz rozdwoić :-D ?? Na Hanczę jedziemy, czyż nie :) ?

właśnie nie wiem, bo tam linek nie ma i już sama nie wiem, jak tę dekompresję ze zmianą ręki trzymającej przeprowadzić :-( ;-)
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-06-2016, 15:56   

pomorzanka napisał/a:
właśnie nie wiem, bo tam linek nie ma i już sama nie wiem, jak tę dekompresję ze zmianą ręki trzymającej przeprowadzić :-( ;-)

normalnie: co 10 barów przekładasz palce:

 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 13-06-2016, 16:10   

anarchista napisał/a:
Zbyt wiele tematów postawiłem w poprzek dlatego nie mogę być zamordystą przy kurczowo trzymanym się temacie.


No tym tekstem mnie ująłeś :serce:

pomorzanka napisał/a:
ale gdybym tak - spróbowała puścić ręce, nie trzymać się linki? to jak to wpłynie na dekompresję? dałoby się?

Ostatnio się dało, tylko dosyć późno, o ile pamiętam :) Wpłynęło to tak, że urządzenie, do którego była przywiązana linka, zostało razem z nią pod wodą :)
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-06-2016, 18:06   

anarchista napisał/a:
.
Zawsze w problematycznych sytuacjach, można tlenem po oddychać.

pozdrawiam rc

Możesz mi napisać co rozumiesz przez pojęcie "problematyczna sytuacja"?

Serio pytam.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-06-2016, 21:28   

Yavox napisał/a:
No tym tekstem mnie ująłeś
Wiele razy moderator/ka kurczowo trzymali się wąsko nakreślonego tematu. Dyskutujący byli strofowani. Wolę w nie właściwym temacie przeczytać: ciekawą informację, czasem istotną, innym razem potrzebną. Niż marudzić o np. trymie.
Turlogh napisał/a:
Możesz mi napisać co rozumiesz przez pojęcie "problematyczna sytuacja"?
Tęgo zmarzłeś, dekompresja wykonana lecz dygoczesz i gorąca kąpiel to to co potrzebujesz do tego kawa czy kakao może i kielich. Nie możesz zastosować tych metod. Masz tlen, włazisz pod koce czy do śpiwora i oddychasz tlenem. Jak masz IP 5 to możesz ciepłym tlenem oddychać. Dekompresję odbyłeś lecz problemy mogą wystąpić jak stworzysz warunki do szybszego usuwania pęcherzyków z płuc bo są wypełnione czystym tlenem. To gorzej czy lepiej ?
http://i.imgur.com/s9GFqLO.gif (dzięki uprzejmości "Fiktor") jak przejrzysz współczynniki to zobaczysz że najwyższy jest przy tkance tłuszczowej, która odpowiada za wolne przedziały. Pęcherzyki przez 3h mogą się uwalniać. Możesz im pomóc szybko znikać, stosując duży gradient prężności azotu lub nie.

pozdrawiam rc
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-06-2016, 22:04   

anarchista napisał/a:
To gorzej czy lepiej ?

No więc gorzej czy lepiej? Wg mnie jak oddychamy tlenem to lepiej.

anarchista napisał/a:

Możesz im pomóc szybko znikać, stosując duży gradient prężności azotu lub nie.
pozdrawiam rc

Więc duży gradient czy nie? Znów wydaje mi się że stosując duży gradient, to lepiej.

Na marginesie - obrazek się nie otwiera.
Ostatnio zmieniony przez Turlogh 13-06-2016, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 13-06-2016, 22:21   

Yavox napisał/a:
pomorzanka napisał/a:
ale gdybym tak - spróbowała puścić ręce, nie trzymać się linki? to jak to wpłynie na dekompresję? dałoby się?

Ostatnio się dało, tylko dosyć późno, o ile pamiętam :) Wpłynęło to tak, że urządzenie, do którego była przywiązana linka, zostało razem z nią pod wodą :)

ciesz się, że nie byłeś na Zatoce w ostatnią sobotę ;) człowiek rękoma i nogami trzymał się linki i nijak było zmieniać kończyny :hihi-:
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 13-06-2016, 23:42   

lozerka napisał/a:

hmmm...się planujesz rozdwoić :-D ?? Na Hanczę jedziemy, czyż nie :) ?

Mariusz ;-) jakoś może dogramy terminy i da się 2 pieczenie przy jednym ogniu...


Tak się składa, że będę pod Wejcherowem służbowo i planowaliśmy podczepić Kaśkę do tego i trochę wyjazd przedłużyć na weekend.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 14-06-2016, 06:36   

pomorzanka napisał/a:
człowiek rękoma i nogami trzymał się linki i nijak było zmieniać kończyny
Dlatego pisałem o Prusiku, czyli tanim rozwiązaniu stosowanym podczas wspinaczki, jako system samozaciskowy. Czy w silnym prądzie, używa się w jaskiniach pełnej uprzęży wspinaczkowej ? Dawno temu w rzekach i falach Bałtyku używałem noża do haczenia o dno. Co wzbudzało komentarze, tyle że wiadomo było jakimi nurkami są komentatorzy, że nie zmierzyli się z takimi problemami.
Druga sprawa to konfiguracje sprzętowe o wysokim Cx i dużym polu przekroju, z wysokim Cx. Czyli nasze "kochane" DIR i stage.
Nic nie poradzimy długie nurkowanie obieg zamknięty, głębokie obieg zamknięty, zabezpieczenie obieg otwarty samo mieszający o stałym ppO2 w locie wymiesza odpowiednią mieszaninę.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 14-06-2016, 12:46 ]
[quote="Turlogh"]
Cytat:
Na marginesie - obrazek się nie otwiera.
Dla tych którym się nie otwiera, w pierwszych dwu wpisach różne formy zapisu.
http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t=41710

pozdrawiam rc
Ostatnio zmieniony przez anarchista 14-06-2016, 07:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Crypturgus 



Stopień: LOK/CMAS* (P1)
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14-06-2016, 21:16   

A ja zapytam o coś co nurtuje mnie od jakiegoś czasu:
jaki wpływ na przebieg dekompresji będzie miało oddychanie czystym tlenem np. przez 20 min przed nurkowaniem?
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 14-06-2016, 21:33   

Crypturgus napisał/a:
jaki wpływ na przebieg dekompresji będzie miało oddychanie czystym tlenem np. przez 20 min przed nurkowaniem?
Głównie "nacykanie" toksyczności tlenowej. Lecz było zalecenie lekarza żeby przed nurkowaniem oddychać tlenem, szybkie sprężanie powoduje stres, i jest to co omawiał profesor S.Gulyar.
20 min trochę zmniejszy prężność w średnich tkankach, mocniej w szybkich, tyle że to szybko zostanie wyrównane w trakcie nurkowania. Po nurkowaniu ma to zdecydowanie więcej sensu najwięcej i najefektywniej działa w dekompresji.

Jest kierunek technik nurkowych głównie wojskowych, w których nurkuje się w tlenie potem przechodzi w nitroks, tam główny cel to brak dekompresji. W CCR to trudne do zrealizowania bo zastosowanie czystego inertu ucina część procedur auto ratowniczych.
Zastosowanie diluentu ucina możliwość rozpoczęcia nurkowania w tlenie, w standardowych szkolnych procedurach.

pozdrawiam rc
 
 
RobikP 



Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 13 Maj 2011
Posty: 424
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 30-06-2016, 21:52   

Turlogh napisał/a:
anarchista napisał/a:
.
Zawsze w problematycznych sytuacjach, można tlenem po oddychać.

pozdrawiam rc

Możesz mi napisać co rozumiesz przez pojęcie "problematyczna sytuacja"?

Serio pytam.


Tu chyba Ryszardowi chodziło o taką sytuację, kiedy wystąpią czynniki zwiększonego ryzyka DCS - czyli np. to nasze wspólne nurkowanie w czeskiej sztolni, gdzie była dekompresja na powietrzu i po nurkowaniu duży wysiłek przy wynoszeniu sprzętu.

Ostatnio zmieniony przez RobikP 30-06-2016, 22:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wpawlicki 


Stopień: Generał
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 13 Lut 2013
Posty: 192
Skąd: Kamionki/Kołobrzeg
Wysłany: 01-07-2016, 11:14   

Tak trochę off-topic. Muszę przyznać, że zdjęcie samo w sobie zacne. Zastanawiam się nad miną ewentualnego funkcjonariusza drogówki podczas kontroli :)
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 01-07-2016, 11:16   

Trzeba bylo zobaczyc mine funkcjonariusza, jak wracalem w suchym z podlodowego w aucie bez ogrzewania...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed