Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszałka do NITROXU
Autor Wiadomość
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 17-02-2017, 11:28   

@Deti85

np. tak to może wyglądać, myślę jednak, że zanim zaczniesz samodzielne budowy warto skończyć kurs blenderski czy inne szkolenie dla zabaw z tlenem

 
 
Deti85 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 39
Dołączył: 04 Lut 2017
Posty: 42
Skąd: Jastarnia
Wysłany: 17-02-2017, 13:48   

Wreszcie jakieś konkrety.

[ Dodano: 17-02-2017, 13:51 ]
Akurat te foto gdzieś już widziałem, pewnie w google.
To że pytam pozornie o proste rzeczy to nie znaczy że jestem taki tempy tylko wolę zweryfikować swoją wiedzę a czasem ją rozszerzyć o spostrzeżenia innych osób.

[ Dodano: 17-02-2017, 13:53 ]
Fajnie było by mieć schemat przekroju tej konkretnej mieszałki.

Może wiecie kto jest jej producentem bądz stwórcą?

[ Dodano: 17-02-2017, 13:59 ]
Wydaje mi się iż rozumiem idę przyświecającą takiemu użądzenia.

Rozumiem iż że to proste urządzenie ma spowodować wymieszanie zasysanego powietrza przez kompresor z tlenem podawanym z osobnej butli. Na butli tlenowej montujemy reduktor z rotametrem za pomocą którego ustalamy przepływ Tlenu na pewnym poziomie. A dzięki analizatorowi na wylocie z mieszałki wiemy jakie stężenie gaz otrzymujemy, czyż nie ?

I teraz kwestia pomysłowego projektu mieszałki aby miała jak największą skuteczność i powtażalność mieszania tlenu z powietrzem atmosferycznym czyż nie?

[ Dodano: 17-02-2017, 14:04 ]
Jeśli tak jest jak mi się wydaje to budowa tego jest banalnie prosta.
Wystarczy w cylindrze wydłużyć droge gazów które pokonują taki cylinder aby miały jak największą szanse na wymieszanie się.
Napewno trzeba jakieś przegrody postawić które wymuszą zawirowania tych gazów.
To chyba jak wrzucenie do strumyka z wodą paru znaczących przeszkód które spowodują zawirowania w wodzie i zaburzą stabilny przepływ owej wody..
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 17-02-2017, 14:23   

Crypturgus napisał/a:
to zbyt mało aby ktokolwiek mógł na taki temat dyskutować.
Jakie znasz warianty mieszałek. Do tych wymienionych dokładam jeden Nie znany Tobie i szerszemu ogółowi. Draeger ma mechaniczną Interspiro też.
Deti85 napisał/a:
A może powinienem zacząć od zwrotu Drogie Dzieci...
Powiniście rozwiązać Swój spór jak mężczyźni
W czasach w których się urodziłeś, była sprężarkownia którą obsługiwał Cygan. W Porcie część LOK. Dorośli rozmawiają, no może tylko jeden.
Deti85 napisał/a:
Jeśli tak jest jak mi się wydaje to budowa tego jest banalnie prosta.
Nie do końca wiele informacji jest w źródłach które podałem.

To jest Czelendzerka, Zapytaj Piórewicza jak a fee cylinder.
Powiesz co się stanie jak pasek w sprężarce się pośliźnie ? Bałakier to rozwiązał, jest na biało w instrukcji. Dodatkowo wydatek sprężarki zmienia się w funkcji rosnącego ciśnienia wyjściowego. Tą kręcisz w trakcie pracy.
Filtr do wody z pierścieniami Reschiga kapitalnie miesza.
Wyciągnij wnioski z kazusu Piórewicza.

pozdrawiam rc
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 17-02-2017, 14:44   

@Deti85 to jest zdjęcie ze sprężarkowni TN, wejdź na forum Techniki Nurkowania, masz więcej materiałów, jest również producent tej mieszałki

wysłałem ci PW


anarchista napisał/a:
Bałakier to rozwiązał


tylko tam w środku nie było nic do mieszania gazów, żadnych elementów odpowiedzialnych za "zawirowania", przynajmniej taką mam relację z rozebrania tej mieszałki

anarchista napisał/a:

Dodatkowo wydatek sprężarki zmienia się w funkcji rosnącego ciśnienia wyjściowego. Tą kręcisz w trakcie pracy.


coś za coś, jak ma być prosto i tanio to sami regulujemy ile tlenu dopuszczamy na podstawie odczytu z miernika z powodu jaki podałeś.
Jak chcemy żeby samo się robiło to nie jest już prosto i tanio ;)
Ostatnio zmieniony przez wiecznychlopiec 17-02-2017, 14:50, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Crypturgus 



Stopień: LOK/CMAS* (P1)
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-02-2017, 15:13   

anarchista napisał/a:
Jakie znasz warianty mieszałek. Do tych wymienionych dokładam jeden Nie znany Tobie i szerszemu ogółowi. Draeger ma mechaniczną Interspiro też.

anarchista napisał/a:
Sprawdź za co mam wyróżnienie w konkursie I3TO.


Jeszcze raz.
Bardzo chętnie przeczytam o Twoim wyróżnieniu. Sprawdzę jeśli tylko podasz informację gdzie znajdę materiały. Nie informację, że zostałeś wyróżniony, nie, bo to wiem i gratulowałem. Ja chętnie przeczytam o tym "Mechaniczny system nurkowy o bardzo krótkiej dekompresji i szerokim zakresie zastosowania: od HAHO i do 100 m pod wodą.".
Jeśli nie ma takich informacji dostępnych, też proszę o odpowiedź.

M.
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-02-2017, 16:13   

Deti85 napisał/a:
Wreszcie jakieś konkrety.


Rozumiem iż że to proste urządzenie ma spowodować wymieszanie zasysanego powietrza przez kompresor z tlenem podawanym z osobnej butli. Na butli tlenowej montujemy reduktor z rotametrem za pomocą którego ustalamy przepływ Tlenu na pewnym poziomie. A dzięki analizatorowi na wylocie z mieszałki wiemy jakie stężenie gaz otrzymujemy, czyż nie ?

I teraz kwestia pomysłowego projektu mieszałki aby miała jak największą skuteczność i powtażalność mieszania tlenu z powietrzem atmosferycznym czyż nie?

Nie potrzeba żadnego rotametru. Wystarczy zwykły reduktor tlenowy o wydajności np 30l/min z wyjściem na weżyk http://www.multimet.com.p...prz_gazowy.pdf. Wężyk przez specjalne pneumatyczne przelotowe złącze łączysz z rurą mieszałkową fi 100mm. W środku rury mieszałkowej poprzez to specjalne łącze też dajesz taki wężyk ale układasz go spiralnie i robisz na obwodzie dziurki. Wężyk na końcu ma być zatopiony. To w zupełności wystarcza do mieszania gazów w rurze mieszałkowej. Na wejściu i wyjściu z takiej rury dajesz sitka z dużymi oczkami. Dopiero poniżej dolnego sitka instalujesz sensor na wężyku z analizatorem http://moana-sub.com.pl/analizatory-tlenowe/
I co dalej ?
Ano kalibrujesz analizator na 21 . Włączasz sprężarkę i powoli odkręcsz zaworek tlenowy przy reduktorze tlenu. Sprawdzasz wskazania na analizatorze i ustalasz pokrętłem taki przepływ tlenu aby analizator pokazywał pożądaną przez ciebie wartośc np 32. Cały czas siedzisz przy sprężarce i monitorujesz wskazania ananizatora płynnie reagując na jego zmiany i tak aż do nabicia flaszki. Następnie najpierw zakręcasz przepływ tlenu a potem wyłączasz sprężarke o ile wcześniej sama się nie wyłączła i analizujesz gaz w butli. Dla początkowej wprawy możesz operację mieszania i regulacji pokrętłem przepływu tlenu przeprowadzić na pracującej ale otwartej sprężarce.
Pamiętaj tylko że taki zwykły reduktor ma max przepływ 30l/min więc jak masz sprężarkę o wydajności 200l/min to nie uzyskasz nitroxu 40 tylko max 36
Pozdrawiam Jacek :cool:
Ostatnio zmieniony przez jackdiver 17-02-2017, 16:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-02-2017, 17:38   

Jacek a gdzie awaryjne odcięcie tlenu przy przekroczeniu 40% na skutek jakiś problemów z wydatkiem sprężarki, zatkaniem zasysu, itp.?
MSC
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-02-2017, 17:56   

kraken napisał/a:
Jacek a gdzie awaryjne odcięcie tlenu przy przekroczeniu 40% na skutek jakiś problemów z wydatkiem sprężarki, zatkaniem zasysu, itp.?
MSC

W ręcznie sterowanych mieszałkach nie ma czegoś takiego. Siedzisz przy analizatorze i obserwujesz. Jak wskazania przekroczą 40 to po prostu zakrecasz do końca zaworek od reduktora i tlen nie płynie. Jeśli sprężarka staje np. w skutek wyłączenia prądu tez musisz ręcznie zamknąć przepływ tlenu. Takie rozwiązanie jest po prostu najtańsze ale też wymaga od nas ciągłej uwagi.
Tylko sterowanie za pomocą proporcjonalnego elektrozaworu i odpowiedniego sterownika z odpowiednim oprogramowaniem daje możliwości takich zabezpieczeń.
Sterownik odbiera odpowiednie sygnały z sensora i w przypadku odebrania sygnału >40 zamyka zawór elektromagnetyczny. Drugie zabezpieczenie to czujnik podciśnienia który informuje sterownik o tym czy sprężarka pracuje czy nie. Jesli nie ma podciśnienia układ się wyłacza. I trzecie zabezpieczenie jeśli napięcie z sensora jest < 7mV lub układ nie da sie skalibrować to sterownik też nie otworzy elektrozaworu. Takie rozwiązanie kosztuje ok 1500 euro ale w trakcie nabijania można wyjść na spokojnie np. do ubikacji
Pozdrawiam Jacek :cool:
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 17-02-2017, 22:40   

wiecznychlopiec napisał/a:
tylko tam w środku nie było nic do mieszania gazów, żadnych elementów odpowiedzialnych za "zawirowania", przynajmniej taką mam relację z rozebrania tej mieszałki
To najprawdziwsza prawda co wiesz. Lecz też strumień tlenu, nie wiedział nic o strumieniu powietrza. KE Jetronic.
Crypturgus napisał/a:
Sprawdzę jeśli tylko podasz informację gdzie znajdę materiały. Nie informację, że zostałeś wyróżniony, nie, bo to wiem i gratulowałem. Ja chętnie przeczytam o tym "Mechaniczny system nurkowy o bardzo krótkiej dekompresji i szerokim zakresie zastosowania: od HAHO i do 100 m pod wodą.".
Jeśli nie ma takich informacji dostępnych, też proszę o odpowiedź.
Co sprawdzisz, znasz choć jeden obieg zamknięty o stałym ppO2.
jackdiver napisał/a:
Pamiętaj tylko że taki zwykły reduktor ma max przepływ 30l/min więc jak masz sprężarkę o wydajności 200l/min to nie uzyskasz nitroxu 40 tylko max 36
To jakiś mikrus, zwykłe tlenowe to wydatki o dekadę czy dwie wyższe.
jackdiver napisał/a:
Tylko sterowanie za pomocą proporcjonalnego elektrozaworu i odpowiedniego sterownika z odpowiednim oprogramowaniem daje możliwości takich zabezpieczeń.
jak ograć rozmawialiśmy i Bałakier po rozmowie właśnie tak zagrał wcześniej miał regulację wypełnienia włączony wyłączony. Nawet w tym temacie napisałem jak. Tyle że dla tuzów to zbyt skomplikowana wskazówka nawet nie wiedzą jak elektrozawór wygląda.
jackdiver napisał/a:
Drugie zabezpieczenie to czujnik podciśnienia który informuje sterownik o tym czy sprężarka pracuje czy nie. Jesli nie ma podciśnienia układ się wyłacza.
Bałakier to prościej ograł, też rozmawialiśmy.
jackdiver napisał/a:
I trzecie zabezpieczenie jeśli napięcie z sensora jest < 7mV lub układ nie da sie skalibrować to sterownik też nie otworzy elektrozaworu.
To ważne ograniczenie.

Lecz brakuje jednej informacji o kwaśnym elektrolicie i alkalicznym w galwanicznych detektorach. Ktoś przypomni co mówiłem.

pozdrawiam rc
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-02-2017, 08:19   

Deti moim zdaniem mieszałka bez zabezpieczenia na wypadek awarii, to jednak z byt wysokie ryzyko. Chwila niuwagi, zajęcie się jakimś klientem, inny problem odciągający uwagę. Zresztą w sumie nie wierzę aby ktoś realnie siedział i sprawdzał analizator co 30 sekund kiedy nabija kilka butli. Ryzykujesz wysadzenie sprężarki, siebie a może i kogoś.
Zabezpieczenia powstały bo ktoś się wysadził już wcześniej.
Standardy są po to aby się nic nie stało nawet jak popełnimy błąd.
Moim zdaniem cena nitroksu u ciebie powinna być taka aby opłacało ci się kupić czy zrobić mieszałkę z zabezpieczeniami.
Podobny problem występuje przy decyzji tlen medyczny czy techniczny. Niby tlen ten sam, ale jednak procedury inne.
Tak czy tak powodzenia
MSC
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 18-02-2017, 09:15   

kraken napisał/a:
Podobny problem występuje przy decyzji tlen medyczny czy techniczny.
Wybór jest: tlen medyczny, tlen lotniczy, nie wymaga papierzysk.

Dla niezorientowanych, tak wygląda miniaturowy elektrozawór do CCR. przemysłowe są większe.

zdjęcie daje się powiększyć.

pozdrawiam rc
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-02-2017, 14:04   

kraken napisał/a:
Deti moim zdaniem mieszałka bez zabezpieczenia na wypadek awarii, to jednak z byt wysokie ryzyko. Chwila niuwagi, zajęcie się jakimś klientem, inny problem odciągający uwagę. Zresztą w sumie nie wierzę aby ktoś realnie siedział i sprawdzał analizator co 30 sekund kiedy nabija kilka butli. Ryzykujesz wysadzenie sprężarki, siebie a może i kogoś.

MSC

Zawsze jest jakieś wyjście Macku
Do analizatora mozna podłączyć cyfrowy brzęczyk z wzrastająca modulacja dzwięku.
Jesli wskazania analizatora przekroczą ustalona przez nas wartośc to brzęczyk zaczyna grać.
Im odstępstwo jest większe tym większy wydobywa się z niego dźwięk.
W takim przypadku mamy więc własny wzrok i jeszcze dochodzi słuch gdy na przykład zamiast patrzeć na analizator bawimy się z naszym kotem. Z tym że oczywiście jest to tylko dla nas informacja że należy przykręcić lub zamknąć całkowicie przepływ tlenu.
Pozdrawiam Jacek :cool:
Ostatnio zmieniony przez jackdiver 18-02-2017, 14:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-02-2017, 15:17   

Patent z brzęczykiem (byle głośnym) mi się podoba :-)
MSC
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 18-02-2017, 17:03   

jackdiver napisał/a:
Jesli wskazania analizatora przekroczą ustalona przez nas wartośc to brzęczyk zaczyna grać.
Może lepiej obniżyć strumień dostarczanego tlenu. Zrobić to elektrozaworem, nieco inaczej użytym.

pozdrawiam rc
 
 
Crypturgus 



Stopień: LOK/CMAS* (P1)
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18-02-2017, 20:10   

anarchista napisał/a:
Co sprawdzisz, znasz choć jeden obieg zamknięty o stałym ppO2.

To moje ostatnie podejście. OK, zacznę od Twojego pytania. Nie znam, a skro nie znam to nie mogę poczytać o Twoich wynalazkach?

A teraz napiszę to jeszcze raz.

Bardzo chętnie poczytam o tym za co dostałeś wyróżnienie w konkursie I3TO.
Gdybyś mógł podać informację gdzie znajdę materiały byłbym wdzięczny, a jeśli takowych nie ma dostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba, to też proszę o o informację.

Pozdrawiam
M.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 18-02-2017, 20:29   

Crypturgus napisał/a:
Bardzo chętnie poczytam o tym za co dostałeś wyróżnienie w konkursie I3TO.
Oczywiście za darmo.
Crypturgus napisał/a:
Gdybyś mógł podać informację gdzie znajdę materiały byłbym wdzięczny, a jeśli takowych nie ma dostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba, to też proszę o o informację.
Wprost tego nie ma. Gdybym wpisał jedno zdanie w opis patentowy, to nawet za kilka lat nie było by znane. Patent był by nie jawny.
Ten będzie za 3 lata dostępny.

Filary były znane autorom kilka lat temu. Wtedy "martin" bluzgał i nie mogłem jemu przyłożyć odpowiednio mocno. Potem skasował informację o Konferencji Prace Podwodne. Pojechałem przy okazji na chwilę wpadłem na konferencję. Potem załatwiłem zwolnienie z tajemnicy. Inaczej do tej pory był by gryf Tajemnica Państwowa.
Ponieważ to wszystko nie jest prawdą zdaniem 2 moderatorów, to wybierz wersję którą wytrzymasz. Wyróżnienie dostałem za darmo.

pozdrawiam rc
 
 
Crypturgus 



Stopień: LOK/CMAS* (P1)
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Wysłany: 19-02-2017, 12:30   

I dzięki. Wszystko jasne.
Poczytam coś innego zatem.
M.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 19-02-2017, 19:07   

W Nuras-Info będzie o dekompresji wysokogórskiej i ograniczeniach modelu Buhlmanna. Na który można nakładać poprawki. Pisałem w wersji krok po kroku.
Przy okazji okazało się że twórca tabel dekompresyjnych francuskich Le Pechon, nie bardzo rozumie model Buhlmanna. Wyprowadzenie poprawki na perfuzję oryginalne. Jak znasz (w co wątpię) wyprowadzenie związku wcześniejsze, to daj znać.

pozdrawiam rc
 
 
macka5 

Stopień: full tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 213
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 19-02-2017, 21:01   

Ryszard ! Długo Cię obserwuję i być może naiwnie mam do Ciebie szacunek. Zapewne miałbym jeszcze większy jak byś wykazał troszkę "prostszą" formę pomocy w rozwiązywaniu problemów. Czy chcesz swoją wiedzę i doświadczenie zabetonować w martwych patentach i zabrać do grobu ? Może lepiej było by aby ktoś wspomniał "był taki Rysiu miał problem z komunikacją, ale to jego patent i ten też". Trochę maciarewiczujesz swoim zachowaniem - nie uważasz, że to nie pcha nas wszystkich do przodu ?
Szczerze Ci kibicuję, ze zaczniesz się dzielić z innymi swoimi pomysłami i rozpie....isz system jaki się wokół Ciebie stworzył.

Miłego wieczoru !
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 19-02-2017, 22:32   

macka5 napisał/a:
ze zaczniesz się dzielić z innymi swoimi pomysłami i rozpie....isz system jaki się wokół Ciebie stworzył.
Widzisz rozebrany elektrozawór ?

Jak połączymy równolegle 3 o różnych wydatkach (najlepiej dwa do zerowej, dwa do pierwszej, dwa do drugiej, to już jest 8 stanów). Proste ? TAK i co. Nic, patrzą jak na malowane wrota. Wpisałem inne podpowiedzi, tyle że jeszcze nie są na poziomie, w którym jest to jasne.

Crypturgus napisał/a:
Wszystko jasne.
Dostał skrót opisu na tacy, mnie to wystarcza.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed