Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
sidemount - od czego zacząć
Autor Wiadomość
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 31-05-2017, 07:08   

md1974 napisał/a:
Sławku, nie zrozumiałeś tego co napisałem.
Nurkowanie "overhead" oznacza nurkowanie w przestrzeniach zamkniętych. Z twojego wpisu można zrozumieć, że używasz tego określenia w odniesieniu do pozycji nurka pod wodą i stąd moje pytanie.
W kwestii przekonywania to nie musimy się kopać. Już wcześniej pisałem, że co kto lubi. Tobie pasuje sidemount, masz ku temu swoje argumenty i ok. Ja mam swoje spostrzeżenia, które nie są zbieżne z twoimi i to chyba też ok? Tak na marginesie to próbowałem tej konfiguracji i wielokrotnie obserwowałem jak ludzie w tym sprzęcie wchodzą do wody. I właśnie na tej podstawie stwierdziłem, że założę jak będę musiał i chciał wleźć w dziurę w którą z plecakiem nie dam rady wejść.
Jak na razie wszędzie tam gdzie chciałem udało mi się bez przezbrajania na sidemount poza jedną dziurą w którą nie wiem czy będę jeszcze chciał się pchać.

Pozdrawiam,
Mariusz


Samo pojęcie overhead jest nieco szersze niż pływanie w zamkniętych lokacjach gdyż sformułowanie "over" - przed(poza, nad itd.), "head" - głową dotyczy także techniki operowania butlami i to miałem na myśli. W moim przypadku, gdzie zaczynam z SM poszedłem za radą doświadczonego kolegi i wybrałem takie butle a nie inne. Obecnie ćwiczę operowania tą techniką i moje wstępne spostrzeżenia opisałem wcześniej. Może faktycznie jest obecnie moda na SM, ale w moim przypadku zaczęło się od wizyty u chirurga. To co pisałem - głównym minusem SM jest czas od ubrania suchara do zanurzenia - koledzy w twinach, czy monobutlach dawno siedzą pod wodą (zdaję sobie sprawę, że wraz z wprawą to się zmieni).
Z twinem zakładasz plecak do wody i lecisz. Tutaj o ile zapięcie butli na pupie uczy się człek dość szybko to podpięcie bungee by nie przyhaczyć automatów i ogarnąć kabel od latarki nie jest od razu takie oczywiste. Z czasem technika jest taka, że lewą butlę z krótkim wężem zapina się w wodzie, a drugą już płynąc pod wodą - w przestrzeniach otwartych. Zresztą o wiele wygodniej dla mnie jest się pozapinać pod wodą.

Pozdrawiam, Sławek

[ Dodano: 31-05-2017, 08:21 ]
wiecznychlopiec napisał/a:
za niecałe 3 miechy zweryfikuję te wasze teorie ;) , do tego czasu nie ogarnę niestety sm więc będę walczył w twinie, również w Marchepiet, na szczęście zrzucam balast powoli więc liczę, że się zmieszczę hehe :D


Moja droga wiodła przez zestawy kolegów, gdzie jeden był ode mnie dużo wyższy, inny niższy i tak niestety jest to droga z dużą dozą wyobraźni. W SM długość pasów dopiera się pod siebie - należy zwrócić uwagę na kroczny jako stabilizator. Wysokość, ilość i typ (stałe, ruchome) d-ringów też jest indywidualne. Do tego dochodzi się po paru nurach. W twinie miałem 10 kg balastu - teraz wystarczy mi 7 kg.
Z mojego punktu widzenia 3 miesiące treningu x2 w tygodniu powinno wystarczyć byś czuł się pewnie. Do treningu używam też blind mask, gdyż pamięciówka jest ważna. Oczywiście najważniejszy jest komfort psychiczny a nie moda.

Pozdrawiam, Sławek
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 31-05-2017, 07:39   

md1974 napisał/a:
jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach.

No właśnie ja od pierwszego nurkowania w Truff zobaczyłem że się da i że to tylko kwestia układania się i rozgarnięcia żwirku, przez co nawet przy wizurze 0.1m w twinie przechodziłem z czasem coraz sprawniej.
Jak zaczynaliśmy nurkować w jaskiniach to Marchepiet była zamknięta, wiec nie wiedziałem jak tam jest. Co prawda słyszałem ze nurkuje się również w twinach ale to nie to samo co zobaczyć. Z tego powodu za pierwszym razem wybraliśmy SM, a za drugim mieliśmy tylko twiny 2x20 wiec znowu SM. Przy czym SM w stylu: dwa stage, płyta od twina, pas balastowy trochę gumek i karabińczyków...

Przypomniała mi się jeszcze jedna dziura w Lot SM... Nie byłem ale wejście wygląda na SM only: Vierge Noire de Saint Sauveur. Może ktoś próbował ?
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 31-05-2017, 16:43   

angelares napisał/a:
Samo pojęcie overhead jest nieco szersze niż pływanie w zamkniętych lokacjach gdyż sformułowanie "over" - przed(poza, nad itd.), "head" - głową dotyczy także techniki operowania butlami i to miałem na myśli.

Dlatego pisałem o znaczeniu nurkowym tego określenia a nie bezpośrednio z języka angielskiego. Ty rozumiesz to bardziej po angielsku niż nurkowo tzn. szerzej. W tym przypadku wcześniejsza twoja wypowiedź do której się odniosłem miała uzasadnienie.
Może warto zrobić ankietę w celach czysto poglądowych, która z interpretacji określenia "overhead" jest bardziej powszechna? Chętnie poznałbym wyniki :)

angelares napisał/a:
Oczywiście najważniejszy jest komfort psychiczny a nie moda.

Dobre zdanie na podsumowanie :)

Pozdrawiam,
Mariusz



W moim przypadku, gdzie zaczynam z SM poszedłem za radą doświadczonego kolegi i wybrałem takie butle a nie inne. Obecnie ćwiczę operowania tą techniką i moje wstępne spostrzeżenia opisałem wcześniej. Może faktycznie jest obecnie moda na SM, ale w moim przypadku zaczęło się od wizyty u chirurga. To co pisałem - głównym minusem SM jest czas od ubrania suchara do zanurzenia - koledzy w twinach, czy monobutlach dawno siedzą pod wodą (zdaję sobie sprawę, że wraz z wprawą to się zmieni).
Z twinem zakładasz plecak do wody i lecisz. Tutaj o ile zapięcie butli na pupie uczy się człek dość szybko to podpięcie bungee by nie przyhaczyć automatów i ogarnąć kabel od latarki nie jest od razu takie oczywiste. Z czasem technika jest taka, że lewą butlę z krótkim wężem zapina się w wodzie, a drugą już płynąc pod wodą - w przestrzeniach otwartych. Zresztą o wiele wygodniej dla mnie jest się pozapinać pod wodą.

Pozdrawiam, Sławek

[ Dodano: 31-05-2017, 08:21 ]
wiecznychlopiec napisał/a:
za niecałe 3 miechy zweryfikuję te wasze teorie ;) , do tego czasu nie ogarnę niestety sm więc będę walczył w twinie, również w Marchepiet, na szczęście zrzucam balast powoli więc liczę, że się zmieszczę hehe :D


Moja droga wiodła przez zestawy kolegów, gdzie jeden był ode mnie dużo wyższy, inny niższy i tak niestety jest to droga z dużą dozą wyobraźni. W SM długość pasów dopiera się pod siebie - należy zwrócić uwagę na kroczny jako stabilizator. Wysokość, ilość i typ (stałe, ruchome) d-ringów też jest indywidualne. Do tego dochodzi się po paru nurach. W twinie miałem 10 kg balastu - teraz wystarczy mi 7 kg.
Z mojego punktu widzenia 3 miesiące treningu x2 w tygodniu powinno wystarczyć byś czuł się pewnie. Do treningu używam też blind mask, gdyż pamięciówka jest ważna. Oczywiście najważniejszy jest komfort psychiczny a nie moda.

Pozdrawiam, Sławek[/quote]

[ Dodano: 31-05-2017, 17:44 ]
Przepraszam, nie wyciąłem reszty cytatu przy odpowiedzi - gapa ze mnie :D
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed