Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak rozłożyć balast
Autor Wiadomość
ddebny 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-07-2017, 12:07   Jak rozłożyć balast

Czesć,
Posiadam skrzydło Halcyon Eclipse 40 i uprząż Tecline i dwoma kieszeniami z przodu. Skrzydło z zestawem kupiłem używane więc domyślam się, że kieszenie służą do balastu.

Chciałbym dopytać jak przy takim skrzydle radzicie rozłożyć balast? Wcześniej nurkowałem tylko w Jacketach i na pasie nakładałem 3x3kg i 2x2kg do kieszenie jacketowych.

Jak radzicie w tym przypadku? Może w ogóle zrezygnować z zwykłego pasa posiadając dwie kieszenie w nowo zakupionym skrzydle?

[ Dodano: 13-07-2017, 12:46 ]
Zapomniałem dodać, że pianka i ocieplać 7+7mm :)
 
 
juwisz 


Stopień: AOWD, EAN
Kraj:
Ukraine

Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 529
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 13-07-2017, 12:50   

Część balastu do kieszeni (np. 2x3kg), reszta na butlę (kieszenie tzw. trymujące lub pas).
 
 
ddebny 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-07-2017, 13:00   

ok dziękuję :) Zakupię kieszenie trymujące
 
 
mroovka 

Stopień: P1 (LOK)
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 36
Skąd: 54*19N, 16*52E
Wysłany: 13-07-2017, 18:55   

Jaki duży jesteś? Ja mam 75kg i używam pianki Equesa w rozmiarze 54. Do overala i kaptura potrzebuję 2,5kg gdy nurkuję z płytą alu i butlą 15l. Z ocieplaczem wychodzi mi około 4kg. Radziłbym najpierw wyważyć się w docelowym zestawie, zanim wydasz więcej kasy.
Ja w tej konfiguracji całość mam w kieszeniach na pasie.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 14-07-2017, 08:28   

mroovka napisał/a:
Do overala i kaptura potrzebuję 2,5kg gdy nurkuję z płytą alu i butlą 15l

Dla ścisłości powinieneś jeszcze podać wagę butli. Kiedyś miałem butle 15L o wadze 20kg... Do nich to prawie nie trzeba było balastu :-)
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 14-07-2017, 09:02   

Tak ja pisze mroovka podstawa do wyważenie 13 kg w tej konfiguracji moim zdaniem będzie za dużo. A następnie popracuje nad trymem. Zawiśnie w toni w bezruch i obserwuj co się będzie działo. Czy przekręca na nogi,głowę a może na bok i wtedy korygujesz ułożenie balastu. Niestety nie da się tego zrobić na brzegu.
Powodzenia.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 14-07-2017, 17:53   

mi_g napisał/a:
Kiedyś miałem butle 15L o wadze 20kg... Do nich to prawie nie trzeba było balastu

Mozna szybko wyliczyc, ze taka pusta butla, wazy zaledwie okolo 2,5kg w wodzie. Przeciez nie powinno sie wywazac na pelnych butlach...
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14-07-2017, 18:06   

Maciek Kos napisał/a:
mi_g napisał/a:
Kiedyś miałem butle 15L o wadze 20kg... Do nich to prawie nie trzeba było balastu

Mozna szybko wyliczyc, ze taka pusta butla, wazy zaledwie okolo 2,5kg w wodzie. Przeciez nie powinno sie wywazac na pelnych butlach...

Koledze mi_g chodziło zapewne o to, że może być też 15ltr butla o wadze 15-17kg. Wtedy sytuacja diametralnie ulega zmianie.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 14-07-2017, 23:44   

Turlogh napisał/a:
Koledze mi_g chodziło zapewne o to, że może być też 15ltr butla o wadze 15-17kg. Wtedy sytuacja diametralnie ulega zmianie.


Nie zamieni sie sytuacja "diametralnie", tylko takie butle beda jeszcze lzejsze pod woda i wkoncu zaczna plywac ;)

ddebny napisał/a:
Może w ogóle zrezygnować z zwykłego pasa posiadając dwie kieszenie w nowo zakupionym skrzydle?

Jesli sie da, to moim zdaniem dobry pomysl. Tylko sprawdz, czy kieszenie sa latwo zrzucalne, pod woda. A jakbys balast zostawil na pasie, to sprawdz, jak sie to zrzuca, gdy ma sie pas kroczny zapiety.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15-07-2017, 19:00   

Maciek Kos napisał/a:
Turlogh napisał/a:
Koledze mi_g chodziło zapewne o to, że może być też 15ltr butla o wadze 15-17kg. Wtedy sytuacja diametralnie ulega zmianie.


Nie zamieni sie sytuacja "diametralnie", tylko takie butle beda jeszcze lzejsze pod woda i wkoncu zaczna plywac ;)


Czyli musisz ilość balastu zamiast 2,5kg (20kg butla) zwiększyć do 7,5 kg (15kg). Owszem - zmienia postać rzeczy ;)
 
 
mroovka 

Stopień: P1 (LOK)
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 36
Skąd: 54*19N, 16*52E
Wysłany: 17-07-2017, 19:20   

Hej. Nie mam swojej butli, ale pożyczam z jednego miejsca i wszystkie to stalowy Faber 200bar. Nie wiem ile może ważyć, ale te 15kg to raczej nie stalowe...

[ Dodano: 17-07-2017, 19:23 ]
EDIT:
http://www.divefaber.com/...sp?da=14.5&a=22

Cytat:
15 203 200 16.2 EN 1964-1:1999 FOR RUSSIA
15 203 200 16.2 EN 1964-1:1999 (PED) Approved PED 2014/68/EU
15 203 200 16.2 EN 1964-1:1999


czyli 16,2kg plus waga zaworu.
 
 
Syrenka_013 



Stopień: NAUI/DAN/EFR instr.
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 773
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-12-2017, 00:42   Re: Jak rozłożyć balast

ddebny napisał/a:
Czesć,
Posiadam skrzydło Halcyon Eclipse 40 i uprząż Tecline i dwoma kieszeniami z przodu. Skrzydło z zestawem kupiłem używane więc domyślam się, że kieszenie służą do balastu.

Chciałbym dopytać jak przy takim skrzydle radzicie rozłożyć balast? Wcześniej nurkowałem tylko w Jacketach i na pasie nakładałem 3x3kg i 2x2kg do kieszenie jacketowych.

Jak radzicie w tym przypadku? Może w ogóle zrezygnować z zwykłego pasa posiadając dwie kieszenie w nowo zakupionym skrzydle?

[ Dodano: 13-07-2017, 12:46 ]
Zapomniałem dodać, że pianka i ocieplać 7+7mm :)


Ważne jest czy masz w tym skrzydełku płytę aluminiową czy stalową? I ile ta stalowa waży?

Jeśli nurkujesz rekreacyjnie - MUSISZ mieć kieszenie z funkcją zrzucania balastu!!! jeśli te nie mają takiej opcji - domów dobre. Dodatkowo polecam kieszenie trymujące na jedno (max dwu) kilówki, które mocujesz na pasie na butli (jak najbliżej osi ciała).

Powodzenia :pa:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed