Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nurkowanie w straży pożarnej, ale...
Autor Wiadomość
Filip Róg 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 33
Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 59
Skąd: Skądś tam
Wysłany: 02-09-2017, 17:41   Nurkowanie w straży pożarnej, ale...

Witam!
Temat może niezbyt precyzyjny, ale postaram się go objaśnić dokładniej w treści (o to w nim chodziło :D im więcej osób wejdzie, tym większa szansa na odpowiedź). Jeśli temat jest w złym dziale, proszę o przeniesienie.

Jak w temacie, chciałbym zacząć nurkowanie w straży pożarnej. Zanim ktoś napisze, że to ciężka robota, bardzo wpływająca na psychikę człowieka itd., to od razu uprzedzę - jestem tego świadom, nie mam 12 lat ;) chyba, że do 50-tki, to niewiele brakuje :D (bez urazy oczywiście).

Szukałem w internecie informacji (tak, szukałem najpierw, ale nic nie znalazłem w temacie, który mnie interesuje) na temat wymogów dostania się do pracy w PSP jako nurek itd. i że tak powiem, ze wszelkimi wymogami zapoznałem się. Jednak ostatnio w rozmowie ze znajomym, który nie jest nurkiem, ale za to jest ratownikiem wodnym, usłyszałem że jego znajomy jest właśnie takim nurkiem w straży, tylko właśnie nie jest strażakiem z zawodu. Stąd to "ale" w temacie. Czy jest to w ogóle możliwe?Facet podobno prowadzi jakąś tam działalność gospodarczą, czy coś w tym stylu, a przy okazji też jest nurkiem do akcji ratowniczych, dlatego musi być "w gotowości i dyspozycji" 24/7 itd. przy czym dzięki takiej gotowości nieźle mu się wiedzie :D ale nie o kwestiach finansowych tu mowa, a raczej bardziej o pracowaniu w tym, co człowiek lubi...Zanim zostałbym nurkiem zawodowym do prac podwodnych, czy jakimś tam instruktorem, to by mnie chyba starość zastała przy ilości nurkowań rocznie, jakie wykonuje (kwestie finansowe mnie trochę blokują), ale nie mówie, że jest to 2-3 nurkowania rocznie ;) Wie ktoś coś może w tej kwestii? Da się w ogóle tak, czy muszę jednak przystąpić do PSP albo OSP? I jak to jest przy uznawaniu certyfikatów PADI w OSP?Czy muszę sie przekwalifikować na CMAS'a, czy PADI też jest uznawane?Bo raz znalazłem, ze tak, gdzie indziej, że nie...Mam w PADI zrobiony advance'a, deepa i suchy skafander, czyli kursy, które są wymagane do straży (no prócz deepa, ale może deep też się przyda :)) także troche by było ciulowo, gdybym musiał nagle "wyrzucić" plastiki, bo nie uznaja PADI i robić kursy w CMAS...Dzięki z góry za odpowiedź lub za podesłanie linka do jakiejś strony gdzie znajde odpowiednie informacje, bo tak jak mowie, nie znalazłem nic ciekawego...Pozdrawiam :)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 02-09-2017, 18:22   

Odpowiedź znajomego z PTMiTH. "1. Nie ma możliwości aby być nurkiem psp jeśli nie jest się w czynnej służbie psp. Jest to funkcja przeznaczona wyłącznie dla strażaków psp.
2. Biorą pod uwagę certyfikaty padi. Chociaż coraz częściej wymaga się inne federacje."

pozdrawiam rc
 
 
CChheemmooll 

Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 59
Skąd: Mazury
Wysłany: 02-09-2017, 20:12   

U mnie w MONie jest tak, że jakim byś super-hiper-mega instruktorem super-mega federacji nie był to i tak będziesz musiał przejść kurs podstawowy od początku w OSNiPWP. Mam u siebie nurków w firmie. Robota niezaciekawa, papranie się w brudnej, zaolejonej wodzie na głębokości 2-3 metrów. Popatrz na wymagania zdrowotne; chłopaki ode mnie jak jadą na komisję to się modlą aby ją przejść. Jak nie przejdziesz to lecisz z etatu - jak nie znajdziesz na szybko innego to lecisz z roboty.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 02-09-2017, 21:47   

CChheemmooll napisał/a:
Robota niezaciekawa, papranie się w brudnej, zaolejonej wodzie na głębokości 2-3 metrów.
Jak chce na zlecenie prokuratury szukać zwłok, to nie zabronisz.

pozdrawiam rc
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 02-09-2017, 23:42   

Nurek w straży to strażak PSP przynależący do grupy/sekcji nurkowej po przynajmniej kursie młodszego nurka MSWiA.
Jeżeli masz uprawnienia nurka saturowanego wystawione w norweskiej szkole to w straży mimo wszystko musisz iść na wspominany kurs młodszego nurka MSWiA.

Przy naborze do straży musisz spełnić ogólne wymogi naboru - czasem w zależności od zapotrzebowania (ale raczej rzadko) taki kandydat do straży jest przyjmowany z założenia że będzie przynależący do grupy/sekcji nurkowej.
Preferowane są uprawnienia CMAS jednak nie jedynie honorowane.

OSP ma często nurków jednak współdziałanie PSP i OSP w tym temacie często jest zerowe. Nurek kierujący pracami podwodnymi w straży niechętnie powołuje/bierze odpowiedzialność za ludzi spoza grupy/sekcji.

Uprawnienia nurkowe w OSP to zwykłe rekreacyjne uprawnienia.

W straży nurkowania raczej się nie nauczysz - chyba że bezpośredni przełożony będzie miał zajawkę na nurkowanie ...i nie będzie nieomylny ;)
 
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 03-09-2017, 09:38   

Mój znajomy mówi ze szukać zwłok to "pikus" .
Najgorzej znaleźć.
 
 
Filip Róg 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 33
Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 59
Skąd: Skądś tam
Wysłany: 03-09-2017, 09:55   

Hej hej! WIdzę, że to forum nic się nie zmieniło od czasu, kiedy ostatni raz tutaj byłem :D pytałem o PSP/OSP a temat rozwinął się na MON i takie tam :D Dzięki w każdym razie za tak szybkie odpowiedzi. Trochę mnie to dziwi, bo teraz tak sobie przypomniałem, że sam mam znajomego, który uczestniczy w różnego typu akcjach ratowniczych, a strażakiem nie jest, a pod wodę wchodzi razem ze strażakami...hmm.. zapytam jeszcze jego w temacie, jak to dokładniej wygląda. Uczyć się nurkować, to ja nie chce, bo od tego mam wyjazdy rekreacyjne ;) po prostu, odkąd spróbowałem nurkowania marzyło mi się żeby mieć pracę związaną z tym. A że moją drogę do zostania instruktorem, czy nurkiem zawodowym do prac pod wodą opisałem w pierwszym poście, to jednak szukam jakiejś alternatywy, jak można by zostać nurkiem i mieć z tego pieniądze ("pracuj mądrze, nie ciężko", czy "pracuj w tym, co kochasz, a nie przepracujesz ani godziny", to takie motta moje, które chciałbym zrealizować kiedyś, jakoś :D ) W każdym razie dzięki za podpowiedź ;) pozdrawiam!
 
 
CChheemmooll 

Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 59
Skąd: Mazury
Wysłany: 03-09-2017, 18:48   

Filip Róg napisał/a:
"pracuj w tym, co kochasz, a nie przepracujesz ani godziny"


Jeżeli połączysz hobby z pracą to wkrótce twoje zainteresowania przestaną cię kręcić; staną się rutyną. Po pewnym czasie będziesz z niechęcią do tej roboty chodził.
 
 
shell 


Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Lip 2012
Posty: 285
Skąd: Piotrkow Tryb
Wysłany: 03-09-2017, 19:01   

CChheemmooll napisał/a:
Po pewnym czasie będziesz z niechęcią do tej roboty chodził.


Jest dokładnie tak jak piszesz
 
 
pecze 


Stopień: nurek
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 191
Skąd: obywatel wód
Wysłany: 05-09-2017, 22:48   

Filip Róg napisał/a:
Trochę mnie to dziwi, bo teraz tak sobie przypomniałem, że sam mam znajomego, który uczestniczy w różnego typu akcjach ratowniczych, a strażakiem nie jest, a pod wodę wchodzi razem ze strażakami...hmm.. zapytam jeszcze jego w temacie, jak to dokładniej wygląda. Uczyć się nurkować, to ja nie chce, bo od tego mam wyjazdy rekreacyjne po prostu, odkąd spróbowałem nurkowania marzyło mi się żeby mieć pracę związaną z tym.


Niema takiej opcji że nie będąc w PSP będziesz brał udział n.p. w poszukiwaniach wspólnie z nurkami MSW. Jeżeli chciałbyś brać udział w działaniach ratowniczych lub poszukiwaniach prowadzonych przez PSP musiałbyś zatrudnić się w straży pożarnej i przejść odpowiednie szkolenie zaczynając od mł. nurka MSW. Dopiero po odbytym szkoleniu i zdaniu egzaminu kierujący pracami podwodnymi może dopuścić do brania udziału w akcjach.

[ Dodano: 05-09-2017, 23:00 ]
I federacja nie ma tu znaczenia przed przystąpieniem do mł. nurka MSW. Masz posiadać stopień nurkowy, SS, przejść odpowiednie badania.
 
 
spike 

Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 45
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16-09-2017, 00:36   

Witam.
W zasadzie wszystko zostało już powiedziane ale nie byłbym sobą gdybym nie dorzucił swoich trzech groszy. Tak się składa, że znam temat ponieważ pracuję w PSP, a prywatnie jestem instruktorem nurkowania.

Od początku.

Działania związane z ratownictwem wodnym w zakresie podstawowym prowadzą wszystkie jednostki ratowniczo- gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki OSP włączone do KRSG posiadające odpowiedni sprzęt i wyszkolonych w tym zakresie ratowników. Oznacza to tyle, że nie można kategorycznie wykreślić udziału jednostek OSP z tego typu działań.

Ratownictwo wodne w zakresie specjalistycznym w KSRG realizują Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego (SGRW-N). Dla przykładu na terenie województwa znajdują się dwie specjalistyczne grupy ratownictwa wodno-nurkowego utworzone na bazie JGR Rybnik oraz JRG Bytom.

Aby dostać się do SGRW-N w pierwszej kolejności należy dostać się do PSP.
Nie wiem z jakiego jesteś województwa ale proponuję uderzyć do jednostki gdzie mieści się grupa.
Rekreacyjne stopnie nurkowe z pewnością powinny skutkować punktami podczas naboru jednak w służbie nie wiele znaczą, ponieważ i tak czeka cię szkolenie nurka MSWiA.

Odpowiedzi na kolejne pytania znajdziesz w "Zasadach organizacji ratownictwa wodnego w KSRG".
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed