Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Transmiter- niepotrzebny gadżet?
Autor Wiadomość
Tobol 

Kraj:
Poland

Wiek: 36
Dołączył: 31 Maj 2017
Posty: 4
Skąd: Rybnik
Wysłany: 30-07-2017, 22:09   Transmiter- niepotrzebny gadżet?

Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem posiadaczem komputera Suunto do którego można podłączyć transmiter.
Mam pytanie co do transmitera.
Czy warto inwestować w taki przedmiot?
Można wierzyć wskazaniom tego urządzenia?
Starałem się przejrzeć inne tematy przed napisaniem tego postu, by na daremno nie zaśmiecać forum, ale podobnego tematu się nie doszukałem.
Czytając inne tematy wyszło, że tradycyjny manometr i tak trzeba przy sobie mieć, więc nasunęło mi się od razu pytanie "Drogi bajer czy świetna rzecz?"
Z góry dziękuję za podzielenie się ze mną swą cenną wiedzą!
Pozdrawiam
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30-07-2017, 22:43   

Nie inwestuj - reszta chętnie na priv
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 31-07-2017, 05:03   

grol napisał/a:
Nie inwestuj - reszta chętnie na priv
Cokolwiek wiesz o perfuzyjnych modelach dekompresyjnych ? Wiem że nie.
Tobol napisał/a:
Czy warto inwestować w taki przedmiot?
Można wierzyć wskazaniom tego urządzenia?
Starałem się przejrzeć inne tematy przed napisaniem tego postu, by na daremno nie zaśmiecać forum, ale podobnego tematu się nie doszukałem.
Czytając inne tematy wyszło, że tradycyjny manometr i tak trzeba przy sobie mieć, więc nasunęło mi się od razu pytanie "Drogi bajer czy świetna rzecz?"
Z góry dziękuję za podzielenie się ze mną swą cenną wiedzą!
Komputer można poinformować o Twoim wysiłku, na kilka sposobów. Może to być pomiar tętna, może być szybkość zużywania "powietrza". Do tego potrzebny jest transmiter, który jest zawodny. Popsute na FB są dostępne. Jaki jest związek perfuzji i czasu połowicznego odsycania pisałem (wyprowadziłem) w PHR str 63 i dalsze. Jest też wyprowadzenie związku z perfuzją która jest połączona z wentylacją którą ocenia komputer z transmiterem.
http://www.phr.net.pl/mat...HR3(56)2016.pdf

pozdrawiam rc
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 31-07-2017, 08:32   

grol napisał/a:
Nie inwestuj


rozwiń proszę

świat idzie z postępem, wygoda posiadania wskaźnika ciśnienia w kompie bez odpinania go z boku jest, zwłaszcza przy kilku butlach bocznych. Tak samo wierzyłbym obu wskaźnikom czy to manometrowi tradycyjnemu czy elektronicznemu, w głowie jest najlepszy wskaźnik, gas tracking i takie tam.

tak, to jest drogi bajer i nie jest konieczny, ale skoro ktoś ma kasę to czemu nie?
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 31-07-2017, 09:51   

wiecznychlopiec napisał/a:
rozwiń proszę

Nie chodzi o dokładność wskazań, a drugi mano i tak trzeba mieć. Przydatny jest do monitorowania SAC.
1. Po 5 minutach nieużywania się wyłącza i wymaga powtórnego parowania, a najczęściej jest to zauważane po wejściu do wody już z butlą na plecach... (Podobno Uwatec nie ma tej wady)
2. Po podpięciu drugiej butli/stage nieużyteczne albo kupować następne i parować pod wodą.
3. Soft ma jakiś błąd (nie tylko mój Vytec tak miał) - co któreś nurkowanie nagle podaje pozostały czas nurkowania zero (sugeruje brak powietrza w butli), po jakimś czasie wraca do normy. Na początku używania napędziło mi to niezłego stracha, dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że mam tradycyjny mano :)
4. No i transmitery obsługują najdroższe wersje kompów...
Tyle na szybko, było jeszcze parę rzeczy, ale po latach już mi uciekło.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 31-07-2017, 10:07   

aaa nie zauważyłem, że chodzi o suunto, myślałem, że ogólnie masz zastrzeżenia

ja bym chętnie kupił perdix AI + transmiter, ale cena zestawu nie jest dla mnie do przełknięcia. Interesuje mnie monitorowanie ilości gazu w tylko twinie bez grzebania z mano, nie widzę sensu monitorowania elektronicznie gazu w butlach bocznych mając mano pod okiem

ciekawe rozwiązanie ma ratio, transmiter ma diodę którą widzą partnerzy, dioda w zależności od ciśnienia świeci na zielono/żółto/czerwono
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 31-07-2017, 10:53   

grol napisał/a:
Przydatny jest do monitorowania SAC.
Surface Air Consumption, czyli powierzchniowe zużycie, my jesteśmy pod ciśnieniem większym.
Pojęciem szerszym jest wentylacja, ta jest powiązana z perfuzją. Co jest informacją o wysiłku.

pozdrawiam rc
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 31-07-2017, 13:02   

Tobol napisał/a:
Jestem posiadaczem komputera Suunto do którego można podłączyć transmiter.
Mam pytanie co do transmitera.
Czy warto inwestować w taki przedmiot?

anarchista napisał/a:
Komputer można poinformować o Twoim wysiłku, na kilka sposobów. (...)
Jaki jest związek perfuzji i czasu połowicznego odsycania pisałem (wyprowadziłem) w PHR str 63

Naprawdę budująca jest twoja wiara w to że list do redakcji, powoduje że komputery Suunto zaczynają uwzględniać wskazania z transmitera...
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 31-07-2017, 20:27   

mi_g napisał/a:
Naprawdę budująca jest twoja wiara w to że list do redakcji, powoduje że komputery Suunto zaczynają uwzględniać wskazania z transmitera...
Są takie które uwzględniają tętno, to alternatywna metoda oceny zużycie tlenu. Robią to zupełnie bez potrzeby, zdaniem osoby, która jeszcze nie potrafi obliczyć dekompresji wysokogórskiej.

pozdrawiam rc
p.s. w Aqua Lung byłem i zdanie swoje o ich potencjale posiadam.
 
 
Przemek_79 

Stopień: DEEP
Kraj:
Norway

Wiek: 44
Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 4
Skąd: Bergen
Wysłany: 18-10-2017, 17:14   

Witam.Posiadam Suunto EON Steel z transmiterem i jestem zadowolony z calego zestawu.W programie Suunto DM5 widze dokladne statystyki w kazdej minucie i na tej podstawiem moge sobie porownywac nurkowania.Jak do tej pory ( a posiadam go rok czasu ),pokazuje super dokladnie cisnienie w butli.Z mojej strony wyglada to tak,ze ogolnie wygodne dla mnie jest spogladanie tylko na komputer i mozliwosc kontrolowania caly czas poziomu gazu,ale tak czy inaczej kilka razy podczas nurka sprawdzam rowniez zwykly manometr.

Co do parowania transmitera to nastepuje to automatycznie gdy zawor butli jest odkrecony i wlaczysz komputer,Trwa to kilkanascie sekund.Nigdy nie zdarzylo mi sie aby trzeba cokolwiek robic pod woda.

Pozdrawiam
 
 
Gregorius 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 58
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 19-10-2017, 20:43   

Witam, ja od kilku lat używam HelO2 z transmiterem, jestem zadowolony sporadycznie może ze 2 lub 3 razy pokazywał error ale po wymianie baterii działa zajefajnie. Oczywiście kontroluje również na mano... jeśli masz kasę to gorąco polecam, duża wygoda :)
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 25-10-2017, 15:44   

grol napisał/a:
wiecznychlopiec napisał/a:
rozwiń proszę

Nie chodzi o dokładność wskazań, a drugi mano i tak trzeba mieć. Przydatny jest do monitorowania SAC.
1. Po 5 minutach nieużywania się wyłącza i wymaga powtórnego parowania, a najczęściej jest to zauważane po wejściu do wody już z butlą na plecach... (Podobno Uwatec nie ma tej wady)
2. Po podpięciu drugiej butli/stage nieużyteczne albo kupować następne i parować pod wodą.
3. Soft ma jakiś błąd (nie tylko mój Vytec tak miał) - co któreś nurkowanie nagle podaje pozostały czas nurkowania zero (sugeruje brak powietrza w butli), po jakimś czasie wraca do normy. Na początku używania napędziło mi to niezłego stracha, dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że mam tradycyjny mano :)
4. No i transmitery obsługują najdroższe wersje kompów...
Tyle na szybko, było jeszcze parę rzeczy, ale po latach już mi uciekło.

Od lat mam 2 transmitery. Fakt że na początku miałem problemy z rozłączaniem, więc miałem jeszcze manometry, aktualizowałem firmware co poprawiło łączność i wykorzystanie baterii.
ad. 1. Żadnego transmitera się powtórnie nie paruje, rozłącza się jak nie ma ciśnienia, po odkręceniu bytli łączy się sam.
ad. 2. No jak masz dwie butle to potrzebny drugi. Parujesz jak pierwszy i na pewno nie pod wodą.
co do 3 i 4 się nie wypowiem, zabawka kosztuje ale przecież to moja zabawa :D
 
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 25-10-2017, 22:41   

Transmiter wyłączał się po 5 minutach braku zman ciśnienia, nawet przy 200 atm. Po obudzeniu przez zmianę ciśnienia, np. oddech - Vytec go nie widział. Żeby zobaczył trzeba było wykonać ponownie parowanie, tak też było napisane w instrukcji.
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 26-10-2017, 06:35   

grol napisał/a:
Transmiter wyłączał się po 5 minutach braku zman ciśnienia, nawet przy 200 atm. Po obudzeniu przez zmianę ciśnienia, np. oddech - Vytec go nie widział. Żeby zobaczył trzeba było wykonać ponownie parowanie, tak też było napisane w instrukcji.


Parowanie robi się raz. Transmiter się usypia i budzi sparowany. Jeżeli sparowany transmiter po uśpieniu i obudzeniu trzeba powtórnie parować jest oczywiście nieprzydatny. A wprost - to jakieś g.
Nie chce mi się wierzyć że tak jest opisane w instrukcji.
 
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26-10-2017, 10:05   

Abo napisał/a:
Jeżeli sparowany transmiter po uśpieniu i obudzeniu trzeba powtórnie parować jest oczywiście nieprzydatny.

Tak działał mój Vytec - po uśpieniu wyświetlał FAIL, potem SETC i trzeba było od początku. Nie wiem czy to błąd czy ficzer - to było kilka lat temu...
Nie wiem też jak działają się inne komputery Suunto, bo sam nadajnik zachowuje się tak jak napisałeś: po obudzeniu nadaje kod na którym się sparował; zmienia kod, gdy ciśnienie spadnie poniżej 10 atm.
Teraz jeż nie mam tego problemu, bo nadajnika nie używam :)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 26-10-2017, 11:48   

Fajny opis sprzętu który się chrzani.

pozdrawiam rc
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 26-10-2017, 21:39   

Z tego co Suunto pisze są dwa rodzaje transmiterów, ale nie mam siły szukać czym się różnią:
Bezprzewodowy miernik ciśnienia w butli Suunto

Bezprzewodowe mierniki ciśnienia w butli nr SS019098000 oraz SS005397000 BEZPRZEWODOWY MIERNIK CIŚNIENIA W BUTLI SUUNTO
Obudowa bezprzewodowego miernika ciśnienia w butli SUUNTO ma kształt stożka i wykonana jest z czarnego plastiku — na górnej jej części znajduje się napis SUUNTO, FINLAND.
Starszy model ma czarną plastikową podstawę. Nowy model ma przeźroczystą plastikową podstawę z diodą LED.
Rozmiar: średnica około 4 cm, długość około 8 cm
Produkty kompatybilne: Suunto D4i, D4i Novo, D6i, D6i Novo, D9, D9tx, DX, Vytec, Vytec DS, Vyper Novo, HelO2, Vyper Air.

Czujnik Suunto Tank POD

Czujnik nr SS020306000 SUUNTO TANK POD
Obudowa czujnika Suunto Tank POD z wydrukowanym na szaro napisem SUUNTO TANK POD, MADE IN FINLAND wykonana z czarnego plastiku ma kształt stożka, a jej podstawa jest przeźroczysta.
Rozmiar: średnica około 4 cm, długość około 8 cm
Produkty kompatybilne: Komputer nurkowy Suunto EON Steel.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 27-10-2017, 06:40   

Wezwanie do wymiany Link
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 27-10-2017, 09:52   

grol napisał/a:
Wezwanie do wymiany Link


Tak - wziołem to z tego linku. Bardziej mi chodziło o techniczne aspekty różnicy dotyczących tych czujników.
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 27-10-2017, 18:04   

Piszecie o dwóch różnych transmiterach - jeden o Suunto drugi o Uwatecu lub Scubapro.
One tak działają jak piszecie - jeden wymaga praowania za każdym razem a drugi nie :-)
MSC
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed