Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
AUTOMAT NA ZIMNIE WODY
Autor Wiadomość
Paweł002 

Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: z polski
Wysłany: 14-11-2017, 09:44   AUTOMAT NA ZIMNIE WODY

Cześć wszystkim, mam takie pytanie jakie automaty wybrać na zimne wody. Ogólnie już trochę nurkuję ale zawsze były to ciepłe wody i problemami typu zamarzanie automatu nie miałem nigdy do czynienia. Ostatnio niestety ze względów rodzinnych już nie mogę tak szaleć z wyjazdami więc chciałem troszkę w rodzinnych wodach ponurkować.

Stąd moje pytanie jakie automat na zimnie wody wybrać (może też nurki pod lodowe). Patrząc stosunek ceny do jakości + dostępność serwisów. Cena jest drugorzędne bo przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo a kilka groszy ekstra zawsze da się dozbierać. ;)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 14-11-2017, 09:49   

Poseidon potem najnowszy Apeks.

pozdrawiam rc
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 14-11-2017, 13:56   

"aqualung legend lux supreme" nigdy mnie nie zawiodły a nurkuje tylko w zimnych wodach. Co do Poseidona to sobie odpuść, ze względu na ich "niestandardowość" i podawanie cholernie zimnego gazu. Z Apeksami to bywa rożnie, te najnowsze są za nowe ażeby powiedzieć coś sensownego. Jeszcze możesz rozważyć Maresa abyss 22 navy, który jako drugi po posejdonie ma aprobacje "US Navy".
 
 
Paweł002 

Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: z polski
Wysłany: 14-11-2017, 15:50   

Dzięki wielkie za komentarze wiem w którym kierunku się kierować się kierować w wyborze.
A co do serwisów rozumiem, co do wymienionych marek nie będzie problemu?
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 14-11-2017, 16:55   

Apeks ds4 +atx40 nurkuję z tym już 7 lat i zamarzł tylko raz ale woda była już na granicy zamarzania bo termometr w kompie pokazywał 0.
Z serwisem apeksa nie ma żadnego problemu.
 
 
dudiss 


Stopień: # aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 16 Sie 2016
Posty: 42
Skąd: PZL
Wysłany: 14-11-2017, 18:27   

Automaty Aqualung Legend Glacia oraz LX Supreme.
Odpowiednie na zimne wody. Bezproblemowa dostępność serwisu.
 
 
Paweł002 

Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: z polski
Wysłany: 15-11-2017, 10:38   

Raz jeszcze bardzo dziękuję za komentarze i informację. :)
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 15-11-2017, 23:18   

Apeks XTX50, tak, jak Aqualung - bezproblemowa dostępność serwisu.
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 15-11-2017, 23:35   

I proszę pamiętać, ze Aqualung jest właścicielem Apeksa, wiec wiadomo kto zawsze będzie grał pierwsze skrzypce :)
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 16-11-2017, 06:49   

stegano napisał/a:
I proszę pamiętać, ze Aqualung jest właścicielem Apeksa, wiec wiadomo kto zawsze będzie grał pierwsze skrzypce :)


To akurat zaden argument bo linia Apeksa moze zyc wlasnym zyciem
tak jak Lexus w Toyocie jest prestizowa linia czy do 2016r Ferrari bylo w Fiacie :)
Osobiscie rowniez uzywam ds4+xtx50 i zlego slowa nie powiem.
Zestaw wytrzymywal moje poczatki bez zalodzenia z SAC okolo 30l i bez specjalnego
zwracania uwagi, zeby nie pompowac skrzydla w fazie wdechu.
 
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 16-11-2017, 09:59   

Wszystkie automaty, ktore mam to zestawy ATX40 + DS4 Apeksa i rowniez zlego slowa nie powiem, a kilka nieprzecietnych nurkowan na nich zrobilem. Czesci szeroko dostepne, praktycznie kazdy serwisant wie jak to ugryzc.

W zasadzie kazdy automat z ceryfikacja na zimne wody powinien dac rade, choc jest kilka marek, ktore zdobyly wieksze zaufanie. Kiedys wymagania od takiego automatu reklamowalo sie jako norma EN250, dzis nowe zestawy moga byc oznaczane zimowa gwiazdka.

Pamietajmy, ze zadbane i serwisowane, a przede wszystkim napelniane suchymi gazami butle to to rownie wazny czynnik jak jakosc automatu.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-11-2017, 10:08   

na przestrzeni ostatnich lat pogorszyła się jakość apeksów, kupuje je od 10 lat a używam też takich 15 letnich i starszych

- najstarsze są nie do zaj***, 1 stopnie ds4 czy dst, kupiłem kilka NIGDY nie serwisowanych miały oryginalne oringi i działały. Drugie stopnie mają porządny gruby plastik i gumę (seria TX), trochę ciężkie ale pancerne

- 6-10 letnie są ok, z ds4 i dst nic się nie dzieje, drugie stopnie trochę plastikowe (xtx, atx) ale nie ma na co narzekać, jeszcze ich nie połamałem nigdy, choć staram się nie rzucać bo betonie, lżejsze niż tx

- młodsze - z ds4 nagminnie schodzi chrom! z dokładnie z pokrętła dotyczy to większości pierwszych stopni jakie mam, dst nie mam tak nowych więc nie mogę nic napisać. XTX i atx nie różnią się niczym od tych starszych więc nie ma problemów. Niby mógłbym reklamować te ds4, tylko to nic nie zmieni, coś jest na rzeczy z tym chromem.

- najnowszy wypust I stopni - następcy ds4 nie miałem jeszcze w rękach i nie rozkręcałem

I stopni apeksa mam około 15, II w granicach 20

serwis kity też coraz słabsze, przynajmniej w mojej ocenie - oringi i gumy, nie mam z tym problemu bo serwisuje je regularnie, ale na pewno nie wytrzymają kilku lat tak jak w tych starych.

zaletą apeksów jest stosunek jakości do ceny, prostota budowy i serwisu - można to naprawić, wyregulować itd na kolanie przed nurkowaniem i większość trochę bardziej zaawansowanych nurków potrafi to zrobić. W necie wszystkie instrukcje serwisowe, części zamienne itd. ogólnie dostępne. Oryginalne serwis kity również wszędzie dostępne oraz sporo zamienników za 1/2 ceny lub mniej.

ja używam z powodzeniem i na razie nie planuje przesiadki na inne automaty, sprzęt staram się unifikować.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 16-11-2017, 11:23   

Cos jest na rzeczy z tymi najnowszymi apeksami i schodzeniem chromu. Bardzo latwo to idzie nawet w ostroznym uzytkowaniu. Mam szczescie do uzywania tych z przedzialu 4-10 lat, chociaz puszki od zestawu na twinsecie maja juz kategorie powyzej 10 lat. Jak pisalem, dzialaja, maja sie bardzo dobrze.

Wpadly mi w rece roczniaki, oczywiscie bardziej designerskie w wygladu, ale mechanizm wydawal sie ten sam. Przeszly do innego nurka, nie slyszalem, zeby byly jakies zazalenia.

Uwaga jest taka, ze jednak warto zainwestowac w oryginalne serwis kity, poniewaz mikronowe roznice w wynonaniu zamiennikow moga stanowic problemy w bardzo glebokich nurkowaniach. Info z pierwszej reki.

Waznych zmian nie zamierzam dokonywac, ale gdybym mial jeszcze raz skladac caly zestaw potrzebnych mi automatow to zastanowilbym sie nad Aqualungiem lub Scubapro. Problem w tym, ze to juz nieco wyzsze ceny, a serwis Scubapro nie jest taki dostepny. Z reszta Apeksy wyzszych modeli tez do tanich nie naleza. Dla poczatkujacego nurka moze to miec znaczenie.
 
 
Mieciu 



Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 399
Skąd: Białystok
Wysłany: 16-11-2017, 11:56   

Być może słabość nieoryginalnych service kitów wiąże się też z samą twardością gumy:
https://www.frogkick.nl/f...ecificaties.pdf
http://aqualung.ru/filemanager/download/43553/
(bez problemu znajdziemy zamienniki w twardości 70, ale o twardsze już trudniej)
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-11-2017, 12:58   

xaltuton napisał/a:
To akurat zaden argument bo linia Apeksa moze zyc wlasnym zyciem
Byłem w Aqua Lung Military w 2010r i na własne uszy słyszałem, że kupili ich bo była to tania firma na Brytyjskim rynku, oni potrzebowali nie obrzydliwą dla angoli markę.
Na zlecenie HQ robili Automaty do Hełmów Leszka Górskiego, znasz jego Prawda ?
wiecznychlopiec napisał/a:
na przestrzeni ostatnich lat pogorszyła się jakość apeksów, kupuje je od 10 lat a używam też takich 15 letnich i starszych
Odkąd Air Liqude chciał sprzedać Aqua Lung, nie dziwię się, że robią głupawe oszczędności.
wiecznychlopiec napisał/a:
prostota budowy i serwisu - można to naprawić, wyregulować itd na kolanie przed nurkowaniem i większość trochę bardziej zaawansowanych nurków potrafi to zrobić.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1924737744511709&set=p.1924737744511709&type=3&theater&ifg=1

Naprawdę prostsze od tego ?

Może powiecie jak jest ze stałością ciśnienia miedzy stopniowego, w funkcji głębokości w Apeksach, raczej odnoszę wrażenie że nie wiecie jak się zmienia.

pozdrawiam rc
 
 
nurkująca Sarna 

Stopień: cos tam jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-11-2017, 16:42   

Apeks ATX40/DS4 z octopusem Apeks ATX40 uzywam go juz 3 lata,nie zawiódł mnie ani razu. Dożywotnia gwarancja tylko trzeba co roku go serwisować ale problemów z serwisem ani razu nie było
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 20-11-2017, 16:50   

nurkująca Sarna, Ile nurkowań przez ten czas? 300, 600, czy 30?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20-11-2017, 17:13   

dlaczego nie lubię tej nowej serii ATX w Apeksie: krótka kierownica wydechu, brak możliwości dołożenia długiej, brak możliwości regulacji oporów oddechowych "on the fly". ATX40 z żółtymi puchami jakie mi zostały po pierwszych zakupach używam do deko jako czystotlenowe, tam mi już nie przeszkadzają tak bardzo krótka kierownica wydechu.

czy w tej najnowszej serii apeksa z małą puchą kierownica jest taka duża, czy tylko tak wygląda ze względu na proporcję do puchy? ktoś już może macał to najnowsze dziecko?

[ Dodano: 20-11-2017, 17:14 ]
 
 
Mieciu 



Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 399
Skąd: Białystok
Wysłany: 20-11-2017, 18:47   

wiecznychlopiec napisał/a:


czy w tej najnowszej serii apeksa z małą puchą kierownica jest taka duża, czy tylko tak wygląda ze względu na proporcję do puchy? ktoś już może macał to najnowsze dziecko?

[ Dodano: 20-11-2017, 17:14 ]
Obrazek

Wygląda na jeden rozmiar, dość szeroki (w porownaniu do atx'a), zrobione z jakiejś gumy....
https://youtu.be/d9jv-OMd-WE?t=142
https://youtu.be/yQlJGjES3wk?t=85
 
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20-11-2017, 19:35   

dzięki Mieciu, to widzę powrót do korzeni serii tx z tą gumową kierownicą, brak tylko pokretła ;(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed