Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Na której ręce macie latarke podczas nurkowania
Autor Wiadomość
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 06-12-2017, 12:11   

martin napisał/a:
Maciek Kos napisał/a:

Jak Yavox, napelni akwarium czystym tlenem i odpali zapalniczke, to jego rece doslownie sie zwegla w pare sekund.



Spalanie nie tak dziala. Potrzebujesz materialu palnego, oxydatora i odpowiedniej temperatury. Plomien zapalniczki to troche malo zeby doszlo do eksplozji, IMHO.
Radosławie bzdury opowiadasz !!! Godne trolla moderatorskiego.
Śmierć w pożarze komory dekompresyjnej Kraków, praca w czystym tlenie.
Śmierć kosmonauty Radzieckiego podczas pobytu w tlenie, człowiek się palił.
Śmierć astronautów amerykańskich na ziemi, w kabinie wypełnionej tlenem.
Dlatego jest zakaz żeby w komorze doszło do zawartości tlenu w atmosferze powyżej 25 %, dlatego stosuje się maski do oddychania tlenem z wydechem poza komorą. Jak pokazałem takie zdjęcie na forum Wojciecha Filipa to następnego dnia wyleciałem z jego forum. Zadupie intelektualne, "kjar" fanzolił o Teście Tolerancji Tlenowej, że jest pod ciśnieniem 2,2 ata, niestety jest pod ciśnieniem 2,8 ata. Normalizację opracowali profesorowie: Komandor Romuald Olszański i Komandor Ryszard Kłos.
Z tym drugim mam 1 patent i 1 nowe zgłoszenie. Nie pije denaturatu, o co pomawiałeś. Leć do swojego prawnika na skargę, że pomawiasz i nie lubisz jak przypominają Tobie o prymitywnym zachowaniu, Przeprosisz nie będę przypominał.

http://www.rebreathers.pl/forum/download.php?id=29
Tak wygląda Automat Manta Opole, stosowany w wojskowych komorach.

pozdrawiam rc
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 06-12-2017, 14:06   

martin napisał/a:
Spalanie nie tak dziala.

Tu albo na DT był post o zapaleniu papierosa w komorze dekompresyjnej - wypaliło delikwenta z całą zawartością komory...
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 06-12-2017, 14:16   

Ja dalej widze roznice miedzy zapaleniem papierosa (czyli materialu ktory ma sie palic nawet przy PpO2 = 21%) a zapaleniem reki - materialu raczej ciezkopalnego.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 06-12-2017, 17:33   

martin napisał/a:
Ja dalej widze roznice miedzy zapaleniem papierosa (czyli materialu ktory ma sie palic nawet przy PpO2 = 21%) a zapaleniem reki - materialu raczej ciezkopalnego.

No coz martin - nie sprobujesz, to nie bedziesz wiedzial... :)
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 06-12-2017, 21:53   

martin napisał/a:
Ja dalej widze roznice miedzy zapaleniem papierosa

Ja także. Chodzi o to, próba zapalenia papierosa w czystym tlenie pod zwiększonym ciśnieniem zwęgliła ciało palacza, że o wyposażeniu komory nie wspomnę...
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 07-12-2017, 08:56   

Maciek Kos - probowalem.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 07-12-2017, 09:13   

martin napisał/a:
Maciek Kos - probowalem.
"Zarys medycyny hiperbarycznej" zapisane przepisy dotyczące komór. Jaranie Sportów w saturacji na Gustloffa opisałem w nuras.info. Jak pali się papieros w tlenie pokazywałem nad Piłaknem.

Czy ciekłe powietrze i trociny są materiałem wybuchowym ? Tak.
Lepszym jest węgiel drzewny i tlen ciekły.

pozdrawiam rc
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 07-12-2017, 18:22   

martin napisał/a:
Plomien zapalniczki to troche malo zeby doszlo do eksplozji, IMHO.


Pod ciśnieniem atmosferycznym nie. Niektórzy grilla rozpalają tlenem :ok2:
Ale już pod ciśnieniem nie tylko płomień zapalniczki, ale nawet adiabatyczny dostatecznie szybki wzrost ciśnienia (gwałtowne odkręcenie zaworu) wystarcza, a wtedy płonie kevlar, płonie brąz i człowiek też może płonąć jak ma pecha...
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 07-12-2017, 22:06   

TomM napisał/a:
ale nawet adiabatyczny dostatecznie szybki wzrost ciśnienia
Tu zgoda.
TomM napisał/a:
(gwałtowne odkręcenie zaworu)
Zakręcenie.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 08-12-2017, 11:52 ]
Wyobraźmy sobie wodociąg o średnicy 1 m i długości 10 km, woda niech płynie z prędkością 50 m/min. wyobrażamy sobie masę wody ?
Masa wody 7850 Ton, zatrzymajmy tą wodę na zaworze w 1s, mamy piękne pęknięcie rurociągu na długości kilku kilometrów. Dlatego zasuwy wymagają 100 obrotów, żeby się zamknęły, wtedy ciśnienia wywierane są zmniejszone.
Podobna sytuacja była zauważona w ZTPP AMW, z zaworami kulowymi na instalacjach tlenowych komór dekompresyjnych. Dawały szybkie zamknięcie, co powodowało sprężenie tlenu, na skutek bezwładności płynącego z dużą prędkością gazu.
Żeby dokładniej opowiedzieć co tnie stal ? Tniemy palnikiem tlen propan butan, płomień podstawowy ogrzewa materiał i tlen do cięcia. Gorący tlen przecina. Kolejny wariant to cięcie łukowo tlenowe, łuk elektryczny ogrzewa, tlen płynący przez elektrodę tnie stal, nawet pod wodą. BROCO tniemy gorącym tlenem, ogrzewa reakcja spalania materiału w tlenie. Gorący tlen przecina, też pod wodą.

pozdrawiam rc
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 08-12-2017, 13:28   

TomM napisał/a:
Ale już pod ciśnieniem nie tylko płomień zapalniczki, ale nawet adiabatyczny dostatecznie szybki wzrost ciśnienia....


Zgadza sie. Tylko ze mowimy o wysokim PpO2, n.p. podczas szybkiego odkrecania butli z O2.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 08-12-2017, 22:58   

martin napisał/a:
TomM napisał/a:

Ale już pod ciśnieniem nie tylko płomień zapalniczki, ale nawet adiabatyczny dostatecznie szybki wzrost ciśnienia....



Zgadza sie. Tylko ze mowimy o wysokim PpO2, n.p. podczas szybkiego odkrecania butli z O2.
Jak okręcimy butlę z tlenem, to się robi zimna, bo mamy rozprężanie i dodatkowo duży efekt JT. Nie ma tu ogrzewania. Mieszasz podstawowe pojęcia.

Rosjanin i amerykanie spalili się w tlenie, pod ciśnieniem atmosferycznym.

pozdrawiam rc
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 18-12-2017, 20:12   Re: W której ręce latarka

tom444 napisał/a:
Wracając do tematu- na nurkowiskach zauważyłem że jedni mają komputer na lewej, inni na prawej ręce.

Ja mam na obu, a latarkę trzymam w ręku.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 19-12-2017, 12:58   

Kompas i glowny komputer - prawa.
Latarka lewa.
Komputer backup (jesli zakladam :)) lewa .
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-12-2017, 19:50   Na której ręce...

Komputer -lewa, kompas-lewa, manometr-lewa strona, latarka - prawa żeby to wszystko w razie potrzeby podświetlić. Dodatkowo dodawanie powietrza do suchega-lewa :)
Ale chyba ta dyskusja nie bardzo ma sens, każdy ma swoje racje i przyzwyczajenia.
Pozdrawiam Świątecznie :)
 
 
BogdanK. 


Stopień: Tech. Cave, Full Tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 27
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 20-12-2017, 21:01   

Szanowni,
Latarka oczywiście lewa ręka!
Nie chodzi o przyzwyczajenia czy racje, chodzi o standardy.
W nurkowaniu technicznym nie ma miejsca na dywagacje, trzymamy się procedur i uznanych standardów.
W moim mniemaniu, czym wcześniej w rozumieniu nurkowania rekreacyjnego przyswoimy najlepsze rozwiązania, tym łatwiej przebrniemy przez kolejne specjalizacje nurkowe i staniemy się bezpiecznymi partnerami dla innych.
Uczmy się od najlepszych a nie z notek sieciowych.

Pozdrawiam serdecznie czytających forum i życzę Wam Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i tylko bezpiecznych nurkowań w Nowym 2018 Roku!
Bogdan
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-12-2017, 21:36   

BogdanK. napisał/a:
Latarka oczywiście lewa ręka!
Nie chodzi o przyzwyczajenia czy racje, chodzi o standardy.
BogdanK. napisał/a:
W nurkowaniu technicznym nie ma miejsca na dywagacje, trzymamy się procedur i uznanych standardów.
BogdanK. napisał/a:
W moim mniemaniu, czym wcześniej w rozumieniu nurkowania rekreacyjnego przyswoimy najlepsze rozwiązania, tym łatwiej przebrniemy przez kolejne specjalizacje nurkowe i staniemy się bezpiecznymi partnerami dla innych.
Uczmy się od najlepszych a nie z notek sieciowych.
Standardy są bezmyślne, przyjmowanie bezkrytyczne nie świadczy, o ich mądrości.
Dopuszczasz sytuację że ktoś jest leworęczny lub praworęczny ?

pozdrawiam rc
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-12-2017, 21:51   Na której ręce...

BogdanK.
Jedyne czego nienawidzę u innych to upieranie się przy swoivh niekoniecznie słusznych argumentach...
http://krakow.wyborcza.pl...droznikiem.html
Pod tym linkiem masz zdjęcia Krzysztofa Starnawskiego, zbasz pewnie to nazwisko....?
Zobacz na której ręce ma latarkę...
W innych reportażach na zdjęciach ma raz na jednej a raz na drugiej ręce...czyli można tak :)
No chyba że jego będziesz próbował przekonać że coś robi źle...
Myślę że nie ma sensu ciągnąć tej dyskusji...
 
 
BogdanK. 


Stopień: Tech. Cave, Full Tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 27
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 20-12-2017, 22:39   

Panowie,
Spokojnie... po co te emocje.
Nie mam zamiaru ocenić Krzysztofa, nie upieram się na swoim.
Standardy i najlepsze praktyki wywodzą się z badań i analizą zdarzeń i wypadków.
Jeżeli będziemy mieli przyjemność zanurkować razem, to albo ustalimy w planie nurkowym co i jak zrobimy albo nie wejdziemy razem do wody.
Nie ma znaczenia dla mnie gdzie będziecie mieli latarkę, jak nie będziesz mógł podać mi gazu bez zaplatania się w to co masz na sobie na powierzchni (czytaj po wejściu do wody), to możesz być nawet bogiem, ale razem nie zejdziemy niżej niż 1m.
Podsumowując, trzymaj gdzie chcesz i nurkuj bezpiecznie.
pozdrawiam.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 21-12-2017, 01:06   

BogdanK. napisał/a:
Latarka oczywiście lewa ręka!
Nie chodzi o przyzwyczajenia czy racje, chodzi o standardy.

Powaznie macie takie standardy w technicznym? :) Jak dla mnie to niewygodne i niepraktyczne. Jak chcesz uzyc inflatora, to co wtedy standardy mowia? Ze latarke przekladasz do prawej reki, dodajesz powietrza (czy wypuszczasz), a pozniej z powrotem latarka wraca do lewej? Zamieszanie troche sie robi.
 
 
TomKur 


Stopień: Shallow Diver
Kraj:
Switzerland

Wiek: 57
Dołączył: 27 Cze 2012
Posty: 271
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 21-12-2017, 01:22   

Latarka główna na lewej ręce.
Backupy na d-ringach piersiowych - karabole + gumki na uprzęży.

Pozdrawiam.
Tomek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed