Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ogrzewanie smart-tex
Autor Wiadomość
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 09-02-2018, 11:26   ogrzewanie smart-tex

Cześć. Czy ktoś coś wie o produktach polskiej firmy smart-tex?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 09-02-2018, 12:55   

fragment opisu rękawiczek:

Nie mogą mieć kontaktu z wodą, dopuszczalne jest lekkie zawilgocenie.

jak sobie to wyobrażasz? uszkodzenie rękawicy jest dosyć łatwe i powszechne, skutkuje to zalaniem wodą rękawicy.

Używam rękawic santi, najpierw v1.0 teraz nowych 2.0, w obu zdarzyło mi się nurkować z przebitą rękawicą i po całkowitym zalaniu wodą. Nie było problemu ogrzewanie działało nic się nie popsuło. Nawet mokre i po wyłączeniu prądu dawały radę, izolacja termiczna była przyzwoita

widzę jeszcze jedną wadę rękawic z tego linku - to cienki polar. Co się stanie jak wysiądzie ci ogrzewanie, a jeszcze godzina deko? nawet rękawice grzewcze muszą mieć swoją grubość aby w takim wypadku możliwe było bezpieczne dokończenie nura.

dla testu możesz zmoczyć swoje rękawiczki polarowe (testowałem tak kwark i santi zimowy polar) i zrobić w nich nura :) ja tak zrobiłem i porównałem do mokrych grzewczych santi bez włączonego ogrzewania. Zdecydowanie wygrały mokre "grzewcze"

co jeszcze rzuca się w oczy: element mocowania kabla do rękawiczek - santi tez coś takiego miała w wersjach testowych przed modelem 1.0, potem w modelu 1.0 element wtyku kabla do rękawic był przyszyty - niestety jest to najsłabszy element rękawiczek. Bardzo łatwo wyrwać kable czy elementy grzewcze z rękawiczek. Dopiero w 2.0 santi element kabla wchodzący do rękawicy jest dużą plastikowa powierzchnią przyszyty do rękawicy i nie ma możliwości wyrwania elementów grzewczych.

dziwię się, że producent nie wziął tych aspektów pod uwagę, tym bardziej, że mógłby skorzystać wręcz z gotowego rozwiązania i uniknąć problemów, które na początku trapiły poprzednie modele rękawic santi.

cena również jest sporo atrakcyjniejsza niż Santi

Ja używam podgrzewanych rękawic od początku praktycznie ich dostępności. Nurkuje w nich od pażdziernika do późnej wiosny, czyli większość roku bo lubię komfort. Nie oszczędzam ich.

takie same rękawice robi klan, tak samo kamizelki grzewcze. Dużo osób tego używa i sobie chwali. Dla mnie te rozwiązania dyskwalifikuje użyty materiał, nie działanie po całkowitym zalaniu i propagowanie systemu z akumulatorem wewnątrz skafandra.

o tym czy stosowanie wewnętrznych akumulatorów ma sens nie będę się wypowiadał, mam swoje zdanie. Rozumiem, że tak jest dużo taniej....
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 09-02-2018, 13:08   

Taaak, nie doczytałem - rękawice i skarpety odpadają ze względu na zalanie. Ciekawe co z kamizelką - nic nie napisali o zalaniu. Ciekawe czy problem jej nie dotyczy, czy zapomnieli?
O wewnętrznych akumulatorach mam to samo zdanie. ale przecież montują złącza jakie chcesz.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 09-02-2018, 13:10   

zobacz tu masz zdjęcia newralgicznych elementów, to jest v 1.0 udało mi się wyrwać to gniazdo z ferworze walki



tutaj masz nową "pancerną" wersje:

 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 09-02-2018, 13:18   

Odbiegając od tematu, są inne różnice w Santi v1 i v2, oprócz zmienionego gniazda. Zastanawiam się czy warto kupować używkę.

[ Dodano: 09-02-2018, 13:21 ]
To miało być pytanie: są inne różnice w Santi v1 i v2, oprócz zmienionego gniazda?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 09-02-2018, 15:34   

Tak v2 maja wyższą temperaturę grzania i to czuć
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 09-02-2018, 16:29   

Czyli mają większą moc. Dzięki.

[ Dodano: 09-02-2018, 16:32 ]
Faktycznie, wygląda na to, że zmienili moc z 30 na 36W
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 09-02-2018, 20:36   

było 40, jest 45, ale jak podłączysz 14,4V to będzie więcej i cieplej, choć producent nie zaleca więcej niż 12V to podobno działa, osobiście nie robiłem.
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 09-02-2018, 22:02   

wiecznychlopiec napisał/a:
było 40, jest 45, ale jak podłączysz 14,4V to będzie więcej i cieplej, choć producent nie zaleca więcej niż 12V to podobno działa, osobiście nie robiłem.


Znajomy używa na 14 i chwali sobie.
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 11-02-2018, 00:38   

Niestety o kamizelce dalej nic nie wiem:-(
 
 
Miranda 

Stopień: Tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 51
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 11-02-2018, 11:11   

Nastąpiło nieporozumienie, w opisie jest błąd i niebawem Jerzy go poprawi.
Rękawice, skarpety, kamizelki firmy Smart Tex oczywiście mogą mieć kontakt z wodą , niemniej jednak po zalaniu zaleca się odłączenie zasilania, i jest dokładnie tak jak w Santi, który pisze - instrukcja systemu grzewczego - w ostrzeżeniach , wyłącz natychmiast po zalaniu.
Polecam przeczytanie wpisu Dariusza Wilamowskiego na jego facebooku , który testował wyroby Jerzego Furmaniaka. a nie jest bez znaczenia że Miodzio doświadczeniem przewyższa większość na tym forum.
 
 
syn_biskupa 



Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 325
Skąd: Ignoruje Idiotów
Wysłany: 11-02-2018, 13:00   

wiecznychlopiec napisał/a:
fragment opisu rękawiczek:

Nie mogą mieć kontaktu z wodą, dopuszczalne jest lekkie zawilgocenie.



nawet jak zalejesz to bedzie działac, KLAN tez działały zalane, wiec bez strachu ze prad zabije:)
producent tak pisze bo co ma napisac? ze mozna zalac woda i bedzie ok? jasne ze nie bedzie.
Santi pisza ze mozna zalewac?

jedyne ryzyko to zwarcie ale nie takie przzez wode bo wody tym nie zagotujesz lecz przez kable- wowczas poparzy. naprawiałem koledze takowe bodajze loli - skakał jakby go cos gryzlo myslał ze ose ma skafandrze
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-02-2018, 13:46   

Miranda napisał/a:
Miodzio doświadczeniem przewyższa większość na tym forum.
Doświadczenie nurkowe ma niewiele wspólnego z elektrochemia i fizjologią.
syn_biskupa napisał/a:
jedyne ryzyko to zwarcie ale nie takie przzez wode bo wody tym nie zagotujesz lecz przez kable- wowczas poparzy. naprawiałem koledze takowe bodajze loli - skakał jakby go cos gryzlo myslał ze ose ma skafandrze
12V to wystarczająco dużo: do rozkładu wody, nawet dużo jak do elektrolizy NaCl+H2O do HClO3, też dużo do elektrolizy do NaOH i Cl2.

Jest to problem, dlatego producenci stosują dupochron.

pozdrawiam rc
 
 
Miranda 

Stopień: Tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 51
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 11-02-2018, 14:46   

No cóż forumowicze sami ocenią czy w tym temacie liczy się opinia chemika , fizjologa czy nurka praktyka.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-02-2018, 14:53   

Miranda napisał/a:
No cóż forumowicze sami ocenią czy w tym temacie liczy się opinia chemika , fizjologa czy nurka praktyka.
Wsadź 2 druty do osolonej wody i przepuść prąd stały o napięciu 12 V. Gdybyś ie wiedział, to tak się trawiło miedź, na obwodach drukowanych, jak nie było FeCl3.

pozdrawiam rc
 
 
mbin 


Stopień: NTMX+
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 25 Kwi 2013
Posty: 164
Skąd: Łódź
Wysłany: 14-02-2018, 10:41   

po to jest wyłącznik
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 17-02-2018, 12:12   

Dzięki Miranda za wskazanie postów Dariusza. To cenne, konkretne uwagi. Jednakże, nie znalazłem tam słowa w temacie zalania. Przeciwnie, są posty z tym samym pytaniem a odpowiedzi brak... A skąd Twoja wiedza w temacie? Zgaduję, że masz udział w geszefcie.
I jeszcze jedna sprawa, na którą zwrócił wiecznychlopiec. Jak się sprawuje ten sprzęt bez ogrzewania i po zalaniu, co ma zasadnicze znaczenie w przypadku rękawic.

[ Dodano: 17-02-2018, 12:14 ]
Nie wiecie przypadkiem, dlaczego nie otrzymuję powiadomień o nowych postach, choć mam zaznaczoną odpowiednią opcję?

[ Dodano: 17-02-2018, 15:42 ]
Zauważyłem, że na stronie zmieniono opis rękawic (o wkładkach do butów - nie - pewnie to niedopatrzenie). Jest tak, jak pisze Miranda. Rozumiem, że producent to przetestował.

[ Dodano: 17-02-2018, 15:46 ]
Jest wpis Dariusza na FB. Potwierdza, że nie ma problemu po zalaniu.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 17-02-2018, 18:21   

grzegorz wrobel napisał/a:
Jest wpis Dariusza na FB. Potwierdza, że nie ma problemu po zalaniu.
Znalazłeś informację o zalaniu słoną wodą ?

pozdrawiam rc
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 19-02-2018, 12:56   

Nie szukałem. Moim celem jest porównanie odzieży firmy smart-tech do konkurencji a nie ustalenie jak zachowuje się odzież grzewcza w słonej wodzie. Choć nie powiem, pytanie samo w sobie interesujące. Zachodzi elektroliza czy, nie? A jeśli tak, czy ilość wytworzonych gazów może być niebezpieczna? Jednakże, od tego nie zależy, którą firmę wybrać, a to, czy w słonej wodzie, po zalaniu wyłączyć ogrzewanie.
A Tobie, wiecznychlopcze ;-) zdażyło się grzać po zalaniu słoną wodą?
Albo komuś innemu?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 19-02-2018, 14:32   

grzegorz wrobel napisał/a:

A Tobie, wiecznychlopcze ;-) zdażyło się grzać po zalaniu słoną wodą?


ja od morza trzymam się raczej z daleka :) słabo reaguje na fale

[ Dodano: 19-02-2018, 14:55 ]
@miranda na twojej stronie jest zdjęcie takie samo jak smart-tex. Możesz napisać coś o tym więcej? To 2 różne firmy czy ta sama? to ten sam produkt?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed