Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ocieplac/polar zatykający zawór upustowy suchego skafandra
Autor Wiadomość
k3nnymusic 

Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 30
Skąd: Wrocław
Wysłany: 01-04-2018, 12:05   Ocieplac/polar zatykający zawór upustowy suchego skafandra

Czy miał ktoś problem, że przy niektórych ocieplaczach, polarach, zostaje zatkany zawór upustowy suchego skafandra, że nie da się wypuścić powietrza? W moim wypadku problem występuje w sucharze neoprenowym + zawór sci-tech.

Czy znacie jakieś sposoby jak sobie z tym radzić w warunkach domowych ale jak i już na nurkowisku? Może jakieś sposoby pod wodą?

Zastanawiałem się nad następującymi:
- przyklejenie klejem do neoprenu małej łatki z jednej strony pod zaworem upustowym SS, tak żeby polar bezpośrednio nie wchodził w zawór - ale czy dodatkowa neoprenowa łatka nie utrudni wypływu powietrza sama z siebie? Czy nie spowoduje to dodatkowego problemu w wypadkach ocieplaczy, które nie mają tej tendencji?
- wycięcie kwadratu z neoprenu 15x15cm i założenie na dwóch bungee na ramie w miejscu gdzie jest zawór upustowy. Wydaje się bardzo prostym rozwiązaniem - ale nie widziałem jeszcze nikogo nigdy na nurkowisku z takim patentem(?) Więc gdyby działał to pewnie by już ktoś na to wpadł.
- zmiana ocieplacza / SS - ale oczywiście ta opcja nie zawsze wchodzi w grę
- założenie na standardowy ocieplacz jakiejś kolejnej warstwy, która nie ma tendencji do wchodzenia w zawór
- jeżeli problem zauważymy dopiero pod wodą i nie ma możliwości upuszczenia powietrza
a) próba odciągnięcia zaworu, żeby upust się odetkał - nie zawsze działa
b) wypuszczanie powietrza kryzą (czuje strugę zimnej wody lejącej się po plecach jak to piszę)

a Wy jak radzicie sobie z problemem?
 
 
sdss 


Stopień: DD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Wrz 2014
Posty: 79
Skąd: Olkusz
Wysłany: 01-04-2018, 12:58   

Ma Navy, nie zatyka mi zaworu, raczej mało prawdopodobne żeby to była wina ocieplacz.
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 01-04-2018, 16:12   

Brutalnie mówiąc trzeba nauczyć się lepiej techniki nurkowania. Wystarczy popatrzeć na zawór pod spodem i wyobrazić sobie, że chcemy go czymś zatkać aby nie przepuścił np. wody - nierealne. Powietrze przechodzi jeszcze łatwiej niż woda.
Dobrze aby jakiś sensowny instruktor sprawdził twoją technikę nurkowania, poprawił jak coś trzeba. Potem kilka nurkowań i problem zniknie na wieki.
Niektórzy producenci montują w tym miejscu na ramieniu na ocieplaczach siateczki ;)
MSC
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 01-04-2018, 19:30   ocieplacz

mialem tak samo, )okleilem ramie w miejscu zaworu tasma klejaca, dziala :)
 
 
k3nnymusic 

Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 30
Skąd: Wrocław
Wysłany: 01-04-2018, 21:30   

kraken napisał/a:
Brutalnie mówiąc trzeba nauczyć się lepiej techniki nurkowania. Wystarczy popatrzeć na zawór pod spodem i wyobrazić sobie, że chcemy go czymś zatkać aby nie przepuścił np. wody - nierealne. Powietrze przechodzi jeszcze łatwiej niż woda.
Dobrze aby jakiś sensowny instruktor sprawdził twoją technikę nurkowania, poprawił jak coś trzeba. Potem kilka nurkowań i problem zniknie na wieki.


Z całym szacunkiem ale ten problem nie ma nic wspólnego z techniką nurkowania. Zresztą było by to trochę dziwne, że w różnych ocieplaczach/zestawieniach nie mam żadnego problemu, a w jednym konkretnym nagle technika okazuje się zła.
Nawet jak ustawie się pionowo w miejscu gdzie dokładnie pod zaworem zbierze się bąbel powietrza, nie wylatuje i tyle.
Dodatkowo można wyczuć ręką, że bezpośrednio pod zaworem materiał jest zassany w zawór (robi się taka sztywna gula), ciężko wciska się nawet sam zawór.

Uwielbiam jak instruktorzy, którzy w życiu nie widzieli jak ktoś nurkuje, piszą komentarze o technice nurkowania najlepiej pod opieką instruktora, który chętnie za to zgarnie kasę. Niestety część z tych instruktorów sama często wymaga poprawy techniki nurkowania (bez obrazy dla Ciebie tutaj, bo nie wiem jak nurkujesz, natomiast wzorzec się powtarza).

Jeżeli producenci stosują siateczki, to problem jednak istnieje - zresztą na tym forum, też były opisywane konkretne modele ocieplaczy w których jest bardziej odczuwalny.

Rozumiem argument, że powietrze przechodzi łatwiej niż woda, ale coś co w niego się wciska (w tym przypadku ocieplacz), może bardzo skutecznie spowolnić ten przepływ.
Dla zobrazowania możesz wepchnąć sobie szmatę w rurę wydechową samochodu i odpalić stacyjkę. Zapewniam, że zaobserwujesz, że jednak może to mieć wpływ.
Raczej to czy ktoś jest dobrym kierowcą czy nie, nie będzie mieć w tym wypadku znaczenia.

[ Dodano: 01-04-2018, 22:32 ]
tom444 napisał/a:
mialem tak samo, )okleilem ramie w miejscu zaworu tasma klejaca, dziala :)

O taśmie nie pomyślałem, a faktycznie najprostsze rozwiązanie może być jak zwykle najlepsze!
 
 
sdss 


Stopień: DD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Wrz 2014
Posty: 79
Skąd: Olkusz
Wysłany: 01-04-2018, 22:33   

Siateczki są w tych ocieplaczach, które mają warstwę nieprzemakalna na wierzchu, po to aby powietrze które jest pomiędzy ciałem a ocieplaczem miało lepsze ujście. Polar dobrze przepuszcza powietrze, masz problem z zaworem i technika. Jeśli jedno i drugie jest ok nie ma potrzeby dotykania zaworu pod wodą.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2018, 12:27   

k3nnymusic napisał/a:
Z całym szacunkiem ale ten problem nie ma nic wspólnego z techniką nurkowania. Zresztą było by to trochę dziwne, że w różnych ocieplaczach/zestawieniach nie mam żadnego problemu, a w jednym konkretnym nagle technika okazuje się zła.
Maciej zawsze wie lepiej, nawet niż dozór techniczny.

Macieju mam butle z atestem, z wykręconymi zaworami stożkowymi, znanej firmy Heiser, czy chcesz żebym napisał tekst do Nuras.Info, o wkręcaniu i wykręcaniu zaworów ?

k3nnymusic napisał/a:
+ zawór sci-tech.
Czy ma zakrętkę, taką jak w zaworze upustowym Apeks, stary typ (wysoki) ?

pozdrawiam rc
 
 
k3nnymusic 

Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 30
Skąd: Wrocław
Wysłany: 02-04-2018, 18:07   

anarchista napisał/a:
Czy ma zakrętkę, taką jak w zaworze upustowym Apeks, stary typ (wysoki) ?


Sprawdzilem dzisiaj specjalnie I jest to zawor DUI wysokoprofilowy jakis stary model.
Bylem przekonany, ze si-tec, poniewaz dodawczy jest taki wstawiony, ale jednak nie.

A czy w starych wysokich apeksa bylo to problemem?
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2018, 20:14   

k3nnymusic napisał/a:
A czy w starych wysokich apeksa bylo to problemem?
Nakrętka pierwsza z żebrami promieniowymi na obwodzie, wysokość około 1 cm druga część płaska. Nie ma możliwości zatkania ocieplaczem.

pozdrawiam rc
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 02-04-2018, 20:20   

no proszę :bee;
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 03-04-2018, 06:52   Re: Ocieplac/polar zatykający zawór upustowy suchego skafand

k3nnymusic napisał/a:
Czy miał ktoś problem, że przy niektórych ocieplaczach, polarach, zostaje zatkany zawór upustowy suchego skafandra, że nie da się wypuścić powietrza? W moim wypadku problem występuje w sucharze neoprenowym + zawór sci-tech.


Mialem taka przygode, bodajze w moim 2 czy 3 nurku w zyciu nurku w sucharze, ze nie dalem rady spuscic powietrza zaworem. Doszlo do tego, ze w koncu wyrwalo mi rekawice i nadmiar wylecial manszeta. Problemem bylo to, ze w skrzydlo mialem praktycznie puste wiec jak zaczelo mnie podnosic to przez moment zrobilo sie cieplej :) Ocieplacz to byl Tecline 290. Paru radzilo mi potem na rekawie w tym miejscu zalozyc kawalek ucietej np. rajstopy. Ktos stwierdzil, ze z tym Tecline moze tak sie zdarzyc i nie bylem odosobnionym przypadkiem. Nie wiem, ale nigdy wiecej sie to nie powtorzylo. I niech tak zostanie.
 
 
 
KowiKowi1979 



Stopień: IANTD+DSAT+NAUI+PSAI
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 460
Skąd: Wrocław
Wysłany: 04-04-2018, 00:23   

Cześć! Kiedyś taki problem pojawiał się u kolegów przy Weezle. Zakładali kawałek siateczki. Zatkanie zaworu przy mokrej i śliskiej powierzchni ocieplacza to nie fikcja ;D
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 04-04-2018, 10:08   

KowiKowi1979 napisał/a:
Zatkanie zaworu przy mokrej i śliskiej powierzchni ocieplacza to nie fikcja ;D
Identyczny problem występował w workach oddechowych obiegów zamkniętych, przy wężu wdechowym. Rozwiązano to sprężyną która pozostawia tor drenujący.

pozdrawiam rc
 
 
KowiKowi1979 



Stopień: IANTD+DSAT+NAUI+PSAI
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 460
Skąd: Wrocław
Wysłany: 04-04-2018, 16:32   

anarchista napisał/a:
Zatkanie zaworu przy mokrej i śliskiej powierzchni ocieplacza to nie fikcja ;D
Identyczny problem występował w workach oddechowych obiegów zamkniętych, przy wężu wdechowym. Rozwiązano to sprężyną która pozostawia tor drenujący.

pozdrawiam rc


Nie znam się na tym, ale pewnie tak bylo ;D
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 04-04-2018, 18:11   .

U mnie to było związane z tym że miałem bardzo gruby i puszysty ocieplacz Waterproof, dodatkowo trochę za duży na mnie i przy każdym nurkowaniu zasysał się w zawór upustowy. dopiero użycie taśmy klejącej na ramię pomogło, stąd pisałem wcześniej o takim patencie ;) widziałem że niektóre osoby używają ( zakładają na ramię) plastikowej siateczki ze sklepu ogrodniczego lub paska neoprenu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed