Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wstrzymywanie oddechu
Autor Wiadomość
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 11-07-2018, 11:48   Wstrzymywanie oddechu

Witam,

Mam pytanie w sprawie wstrzymywania oddechu pod woda nie zmieniajac glebokosci.

Tzn. nurek plunie na glebokosci 18 m ( nie zmienia glebokosci) czy w tym wypadku moze wstrzymywac oddech na powidzmy 30 s lub wiecej zeby nie tracic na szybszym zuzyciu butli ?.

Pozdrawia.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-07-2018, 12:03   

plamczak1979 napisał/a:
czy w tym wypadku moze wstrzymywac oddech na powidzmy 30 s lub wiecej zeby nie tracic na szybszym zuzyciu butli ?.
Opisałem fragment w Nuras.Info grudniowym. Jest lepsza technika, dodatkowo obniża ppCO2.

Kondycja, wydolność, pułap tlenowy to lepsze rozwiązania, też obiegi zamknięte. Główna znana w sporcie, nie używanie zbędnych mięśni.

pozdrawiam rc
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 11-07-2018, 13:15   

Podoba mi sie twoj pomysl, zeby po prostu nie oddychac, to sie zaoszczedzi na gazach. Ze tez nie jest to powszechnie stosowana praktyka, takie to proste ;)

Otoz nie jest takie proste, gdyz ogolnie rzecz biorac traktujesz w swoim pomysle oddychanie jako czynnosc zupelnie zbedna, wrecz godna wyeliminowania, bo przeciez ogranicza nasz czas pod woda... Jednak oddychanie jest podstawowa funkcja zyciowa, a odpowiednie dostarczanie czynnika oddechowego jest kontrolowane przez organizm w sposob automatyczny i odpoowiedni do warunkow. Przeciwstawianie sie temu grozi powaznymi reperkusjami. Co innego kontrolowac oddech, a co innego z nim walczyc.

anarchista napisał/a:
Kondycja, wydolność, pułap tlenowy to lepsze rozwiązania, ... Główna znana w sporcie, nie używanie zbędnych mięśni.

To jest wlasciwy kierunek. Polecam tez prace nad redukcja zbednego obciazenia (balastu) oraz oplywowe ulozenie elementow na ciele. Odpowienie nastawienie emocjonalne tez jest bardzo pomocne. Nerwy na pewno nie pomagaja. Nurkowanie ma byc spokojne i przyjemne dla twojej glowy.
 
 
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 11-07-2018, 13:38   

Nie chodzi mi o walke ze swoim cialem ,tego mnie nie uczono ,powinno sie spokojnie oddychac nie wstrzymujac oddechu. Tak sie tylko zastanawiam czy ktos z nurkujacych tak robi.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 11-07-2018, 13:43   

Oddech mozna wstrzymac wyjatkowo, nic sie wtedy specjalnego nie dzieje. Typowe cwiczenia na kursach wrakowych to plywanie bez maski i na bezdechu do depozytu np 15-20m. Ale jest to wyjatkowa sytuacja. Cykliczne wstrzymywanie i traktowanie jako zasady przy nurkowaniu to juz lekka przesada.

Kiedys eksperymentowalem nieco z mocnym spowalnianiem oddechu i juz odbijalo sie to bolem glowy po nurkowaniu. Wyazny objaw kumulacji CO2. Im glebiej i im bardziej wysilkowo, tym bardziej niebezpiecznie. W efekcie mozesz po prostu zemdlec i to jeszcze pod woda.
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 11-07-2018, 13:57   

Ja np robię długie wdechy i długie wydechy z przerwą pomiędzy ok 1-2s.
Oczywiście spokojnie i nie na pełne płuca. Czasem sam się dziwię bo na powierzchni nie jestem w stanie dłuższy czas tak oddychać.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 11-07-2018, 14:34   Re: Wstrzymywanie oddechu

Dodam jeszcze jeden argument, że nie powinno się tak robić (z autopsji ). Wstrzymanie oddechu tak mi "weszło w krew", że jak tylko zanurzalem głowę to automatycznie przestawialem się na oddech: w miarę szybki wdech .... ok 10 s przetrzymania i w miarę szybki wydech. Wiesz jak boli klatka jak idziesz do góry jak balon na wstrzymanym oddechu. Na szczęście obyło się bez barotraumy płuc.
No cóż początkujący mają różne pomysły.
Najlepiej długi wdech i długi wydech
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-07-2018, 16:12   

Cytat:
Tak sie tylko zastanawiam czy ktos z nurkujacych tak robi.

Raczej nikt rozsądny tego nie robi, co najmniej z dwu powodów:
1. Zwiększa to zużycie powietrza
2. Powoduje to retencję CO2, co, przy zwiększonym ciśnieniu otoczenia, może zaszkodzić.
Powinieneś mieć to wyjaśnione na kursie.
 
 
TomKur 


Stopień: Shallow Diver
Kraj:
Switzerland

Wiek: 57
Dołączył: 27 Cze 2012
Posty: 271
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11-07-2018, 16:22   

Hej,
pamiętam dyskusję na forum, gdzie koledzy podawali swoje wartości zużycia gazu pod wodą na poziomie 7-9 l/min - i to czynnie pływając. Może warto ich podpytać, jak to robią i spróbować samemu ?. Wstrzymywanie oddechu w celu oszczędzania gazu to nienajlepszy pomysł.
Pozdrawiam.
Tomek
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-07-2018, 21:05   

Karollo napisał/a:
Polecam tez prace nad redukcja zbednego obciazenia (balastu) oraz oplywowe ulozenie elementow na ciele.
O ile jestem wrogiem pierniczenia o trymie to tu ma to znaczenie kapitalne, DIR tu będzie problem bo konfiguracja o dużym Cx, czyli mało opływowa. Dobur odpowiedniego stylu, wolno w DIR żabka. Użycie skutera do przejęcia pracy. Jeszcze jeden element, to izolacja cieplna, zużycie czynnika oddechowego rosnie do 2 razy jak jest nam zimno. Drżenie to ratowanie się organizmu, zwiększające wysiłek, produkujący ciepło.
steve1973 napisał/a:
że jak tylko zanurzalem głowę to automatycznie przestawialem się na oddech: w miarę szybki wdech .... ok 10 s przetrzymania i w miarę szybki wydech. Wiesz jak boli klatka jak idziesz do góry jak balon na wstrzymanym oddechu. Na szczęście obyło się bez barotraumy płuc.
No cóż początkujący mają różne pomysły.
Najlepiej długi wdech i długi wydech
Doskonały przepis na zamarzanie automatu oddechowego i UCP.

Przy pierwszych objawach hiperwentylacji czy kumulacji CO2, przechodzimy na forsownie głębokie oddychanie, wolne spokojne ale głębokie.
Na wyższym poziomie może być dodatkowo niesymetryczne z wolniejszym wydechem, więcej w artykule.

pozdrawiam rc
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 12-07-2018, 22:15   Re: Wstrzymywanie oddechu

plamczak1979 napisał/a:
Witam,

Mam pytanie w sprawie wstrzymywania oddechu pod woda nie zmieniajac glebokosci.

Tzn. nurek plunie na glebokosci 18 m ( nie zmienia glebokosci) czy w tym wypadku moze wstrzymywac oddech na powidzmy 30 s lub wiecej zeby nie tracic na szybszym zuzyciu butli ?.

Pozdrawia.



Jeśli patrzysz tylko pod kątem dostosowania się do reszty nurków to zmień towarzystwo albo zacznij ich przyzwyczajać do siebie albo zrezygnuj z nurkowania.
To ma być przyjemność.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-07-2018, 08:07   

gienas napisał/a:
To ma być przyjemność.
To reklama PADI ?
gienas napisał/a:
Jeśli patrzysz tylko pod kątem dostosowania się do reszty nurków to zmień towarzystwo albo zacznij ich przyzwyczajać do siebie albo zrezygnuj z nurkowania.
Tu też są ludzie chadzający w stadzie, jak pokazuje ta strona mało umieją, ale w stadzie merdają lokalnemu guru. Było: DIR, GUE, SM, SCR, CCR i inne kasty i większość mało umiała.

Jarosław Krzyżak "Medycyna Nurkowa" tak na początek.

pozdrawiam rc
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 13-07-2018, 08:33   

anarchista napisał/a:

gienas napisał/a:
To ma być przyjemność.

To reklama PADI ?

Tylko nurkowie PADI nurkują dla przyjemności? Zaczynam rozumieć dlaczego jest ich najwięcej...
Dobrze że ma też papier od PADI bo musiałbym się poświecić samoumartwianiu.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-07-2018, 09:04   

mi_g napisał/a:
Tylko nurkowie PADI nurkują dla przyjemności? Zaczynam rozumieć dlaczego jest ich najwięcej...
Dobrze że ma też papier od PADI bo musiałbym się poświecić samoumartwianiu.
Nurkowanie to nie jest sama przyjemność, nawet łatwo się zabić. O tym ostatnim raczej się nie wspomina w PADI.

To wszystko o hasłach reklamowych.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, mocno obniżyły się wymagania zdrowotne, wobec osób nurkujących. Zrozumienie przyczyn problemów załatano po Amerykańsku procedurą. Tak postąpiły wszystkie organizacje. Nie da się początkującemu nurkowi wyjaśnić wielu zagadnień, ratunek prosty procedura.
Wychodzenie poza procedury bez zrozumienia dlaczego powstały, jest niebezpieczne. Często instruktorzy, CD czy IT, mają tu braki edukacyjne.

pozdrawiam rc
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 13-07-2018, 09:35   

anarchista napisał/a:
nawet łatwo się zabić.



z materiałów PADI wynika, że wypadek śmiertelny zdarza się raz na 47 tys wydanych certyfikatów - to są oficjalne dane, zresztą akurat obok PADI tylko BSAC i DAN publikują takie informacje

więc pomimo, że łatwo - bo przecież wystarczy wyjąc automat z pyska i się utopić to jednak nie jest to takie częste jak nam się wydaje

raczej zginiemy w wypadku z udziałem samochodu niż pod wodą ;)

anarchista napisał/a:

O tym ostatnim raczej się nie wspomina w PADI.


wspomina - np. prezentacja Michała Kosuta regionalnego menagera PADI na ten temat (Analiza wypadków nurkowych), prezentowana np. na Baltictech i ostatnio po centrach nurkowych. Zwraca uwagę na wypadki, które się wydarzyły w PADI i analizuje ich przyczyny. To są po prostu liczby trupów.... nikt tego nie ukrywa. Dzięki temu można poprawić bezpieczeństwo i wprowadzić zmiany w szkoleniu. Nikt nie zamiata pod dywan.

[ Dodano: 13-07-2018, 10:41 ]
anarchista napisał/a:

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, mocno obniżyły się wymagania zdrowotne, wobec osób nurkujących.


racja, nie ma prawie żadnych wymagań obiektywnie rzecz biorąc

z analizy wynika, że 60% wypadków śmiertelnych dotyczyła osób z nadwagą ... to daje do myślenia

anarchista napisał/a:

Nie da się początkującemu nurkowi wyjaśnić wielu zagadnień, ratunek prosty procedura.
Wychodzenie poza procedury bez zrozumienia dlaczego powstały, jest niebezpieczne.


masz rację, nie da się. Szkolenie trwałoby bardzo długo... analiza historii powstania procedur jeszcze bardziej wydłużyłaby szkolenie. Kto by je kupił? kto by je przeprowadził? ile by kosztowało?

bądźmy realistami, kurs podstawowy to prawo jazdy na rower po osiedlowej drodze na wsi. Jak ktoś wyjeżdża z nim na tor formuły 1 to jest głupcem.
 
 
spłuczka 

Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 44
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-07-2018, 10:28   Re: Wstrzymywanie oddechu

plamczak1979 napisał/a:
Witam,

Mam pytanie w sprawie wstrzymywania oddechu pod woda nie zmieniajac glebokosci.

Tzn. nurek plunie na glebokosci 18 m ( nie zmienia glebokosci) czy w tym wypadku moze wstrzymywac oddech na powidzmy 30 s lub wiecej zeby nie tracic na szybszym zuzyciu butli ?.

Pozdrawia.


Ja tak robię, tyle że to nie jest wstrzywanie na siłę i na tak długo. To jest raczej spowolnienie oddechu o 3-5 sekund.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-07-2018, 10:46   

wiecznychlopiec napisał/a:
raczej zginiemy w wypadku z udziałem samochodu niż pod wodą
UCP kosi najskuteczniej, w rekreacyjnym nurkowaniu. Na konferencjach PTMiTH również pojawiają się statystyki wypadków. zgadnij kto przoduje.
Nie zagwarantuję, czy są to wartości unormowane, poprzez udział w rynku.
wiecznychlopiec napisał/a:
wspomina - np. prezentacja Michała Kosuta regionalnego menagera PADI na ten temat (Analiza wypadków nurkowych), prezentowana np. na Baltictech i ostatnio po centrach nurkowych.
Michał mnie zna. Kiedyś prowadząc na Podwodnej Przygodzie opowiadanie o nurkowaniu zapytał czy jest możliwy DCS tlenowy. Na sali było ze 100 osób, kilkanaście podniosło rękę że tak. Byłem wśród nich. Po chwili powiedział że te osoby nie mają racji. Wstałem i pokazałem książkę profesora Komandora Ryszarda Kłosa, o doborze dekompresji, w której jest opis i takiej możliwości. Weszło to w fizjologię już w 1955 r. Są to odległe zagadnienia od typowego nurkowania ale osoba z wierzchołka, chyba powinna to wiedzieć.
wiecznychlopiec napisał/a:
bądźmy realistami, kurs podstawowy to prawo jazdy na rower po osiedlowej drodze na wsi. Jak ktoś wyjeżdża z nim na tor formuły 1 to jest głupcem.
Tylko z wiedzą kursową ograniczoną do standardów, kursanci kombinują w procedurach, jest to przepustka do problemów. Dlatego podałem podstawową pozycję dla nurków, wykraczającą poza kursy podstawowe.

pozdrawiam rc
 
 
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 13-07-2018, 13:02   

Chyba z tym czasem troche przesadzilem , ale coz rozgrzala sie atmosfera i wyszlo jak wyszlo.

! Na pewno na kursie PADUI nie uczono mnie wstrzymywania oddechu.

Zadajac pytanie nie znaczy ze sie tak od razu robi.

Najlepiej pojechac po bandie zmien towarzystwo albo przestan nurkowac .

masakra jakas
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 13-07-2018, 13:25   

plamczak1979 napisał/a:
Najlepiej pojechac po bandie

Myślę, że w stosunku do tego jak możesz tym zaszkodzić sobie i innym reakcje są bardzo stonowane.
Ja doświadczyłem skutków retencji CO2 na 15-20 metrach i dobrze, że miałem opływanego partnera...
 
 
Trajter 


Stopień: wystarczający
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 679
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-07-2018, 19:02   

To może kilka słów o oddychaniu?
Po pierwsze – warto zadać sobie pytanie: po co oddychamy?
W większości pada odpowiedź: aby dostarczyć tlenu. Niby tak, ale w nurkowaniu ta odpowiedź nie jest poprawna gdyż … tlenu mamy za dużo!!! Wynika to z wysokiego (oczywiście zależnego od głębokości i składu gazów) ppO2.
W nurkowaniu oddychamy głównie po to, aby pozbyć się dwutlenku węgla oraz gazów inertnych przy wynurzaniu (zarówno bez jak i z dekompresją). Między innymi dlatego istnieje konieczność ciągłego oddychania (inny czynnik to oczywiście zmiany głębokości czyli za tym idącej objętości gazów i ewentualnych problemów z barotraumą lub ściśnięciem).
Warto więc zapamiętać, że w oddychaniu podczas nurkowania głównie chodzi o pozbycie się dwutlenku węgla. Jest on dla organizmu szkodliwy.
Rozumiejąc tą zasadę łatwo odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania odnośnie oddychania i ewentualnego wstrzymywania oddechu.
Co do samej techniki oddychania …. to chyba temat na oddzielny post.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed