Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Automat Scubapro
Autor Wiadomość
Mumar 

Stopień: P1
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Lip 2018
Posty: 2
Skąd: Mazury
Wysłany: 25-07-2018, 08:25   Automat Scubapro

Witam.
Stoję przed zakupem własnych automatów, do tej pory korzystałem z pożyczonych. Mam okazję kupić od znajomego zestaw Scubapro Mk25/R390. Mało jest informacji na temat takiego zestawu, większość wypowiedzi kończy się kup coś na "A" bez podania konkretów, stąd proszę o informację co do jego działania i awaryjności osoby które miały z nimi doczynienia a nie gdzieś coś słyszały itp.
Nurkuję rekraacyjnie głównie w mazurskich zimnych jeziorach na niedużych głębokościach , jestem zmarźlak i nie mam suchara, i tu musi się sprawdzić.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 25-07-2018, 08:42   Re: Automat Scubapro

Mumar napisał/a:

Nurkuję rekraacyjnie głównie w mazurskich zimnych jeziorach na niedużych głębokościach


Taka ogolna informacja dla Ciebie, ze dobrze by bylo, aby automaty spelnialy chociaz norme EN 250. Nie pamietam, czy wymienione spelniaja - sprawdz w dokumentacji. To nie daje oczywiscie zadnej gwarancji na zalodzenie, ale przynajmniej producent przewidzial ich prace w wodzie ponizej 10 st. C. (AFAIR testy sa chyba robione w temp. wody w zakresie 2-4 st. C.)
 
 
 
bananowy 

Stopień: AOWD, Deep, EAN
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 39
Dołączył: 28 Lip 2016
Posty: 20
Skąd: Bristol
Wysłany: 25-07-2018, 10:27   

Z tego co widze, MK25 EVO spelnia norme EN 250 dokument z 2014

Jesli patrzysz na nie-EVO, to nie jestem pewien co do normy, ale ogolnie to sprawdzony przez tlumy nurkow 1 st. i nie bylbys z nim pierwszy w zimnej wodzie.

Jesli chodzi o doswiadczenia ze Scubapro, to sam mam MK17 EVO (tez EN 250), nurkuje zarowno w UK jak i na wyjazdach (najzimniejsze nurki ok 5 st. C od powierzchni do dna) i poki co bez zarzutu. Z tym ze to rozne konstrukcje bo MK17 jest membranowy a MK25 tlokowy. Ale SP w swoich materialach o obu pisze, ze sa odizolowane od warunkow zew. i odpowiednie do zimnej wody.

MK25 jest obrotowy, wiec pewnie latwiej z nim dobrze ulozyc weze niz z MK17.

Nie serwisuje sam, wiec nie wiem czy jest to latwe czy trudne w prorownaniu do Apeksa.

2 st. R390 nie ogladalem z bliska, wiec trudno cos powiedziec (mam G260 i zadnych uwag). Widze, ze to prosty 'kompaktowy' 2 st., chyba nawet z zewnetrzna regulacja przeplywu.

Taka juz specyfika polskich forow, ze w kazdym watku o automatach od razu pada Apeks i mozna zamykac temat. Moze czesciowo przyczyna jest dystrybucja. Kiedys chyba byl tu watek o tym, jak wujowy dystrybutor Scubapro w Polsce raczej nie pomagal ich opinii/popularnosci. A Apeksa ponoc latwo w PL kupic, serwisowac i naprawiac. W reszcie swiata SP to bardzo powszechnie uzywana marka i realnie tez nie powinienes miec problemu z dostaniem czesci, wiec jak masz okazje kupic to bym sie nie bal.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 25-07-2018, 11:33   

Popieram, ze automaty scubapro to dobry sprzet. Znam grupe nurkow, ktorzy wola je od tych automatow na 'A'. Takze nie mam zastrzezen do marki i tez spokojnie nadaja sie do nurkowan w zimnej wodzie. Tak samo nadaja sie do powaznych nurkowan glebokich. Co do poszczegolnych modeli nie wypowiadam sie, bo za malo mam z nimi doswiadczenia.

Rzeczywiscie problem jest z promocja i dystrybucja w Polsce, ale i ogolnie w Europie. Rodowod maja za oceanem. Stalem sie klientem tych na 'A', bo polecali je prawie wszyscy zanim zetknalem sie ze Scubapro. Dla mnie jednak wymiana calego pakietu w tym momencie na inna marke bylaby dosc kosztowna i dlatego nieuzasadniona.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 25-07-2018, 15:23   

apeksy to taki tani wół roboczy, trochę im do scubapro brakuje, widać po plastikach nawet ;) - kosztują jednak połowę tego co scubapro. Dochodzi do tego ich powszechność w PL, łatwy serwis, dostępność serwisów, czy to oryginalnych czy zamienników, dostępność części zamiennych, itd. W związku z powyższym łatwiej je sprzedać, wymienić, cokolwiek. Nie dziwi zatem ich powodzenie w PL i to, że każdy je poleca. To automat dla ludu ;) jak stary Passat.

sam używam apeksów ze względu na w/w czynniki
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 25-07-2018, 20:21   

Karollo napisał/a:
Tak samo nadaja sie do powaznych nurkowan glebokich.
bananowy napisał/a:
Taka juz specyfika polskich forow, ze w kazdym watku o automatach od razu pada Apeks i mozna zamykac temat. Moze czesciowo przyczyna jest dystrybucja. Kiedys chyba byl tu watek o tym, jak wujowy dystrybutor Scubapro w Polsce raczej nie pomagal ich opinii/popularnosci.


Jak się nie rozumie konstrukcji, to łatwo uwierzyć w bałach marketingowy.
Czy ciśnienie między stopniowe jest stałe w Apeksach ?
Druga sprawa, jak zmienia się wydatek przez zawór, w ciśnieniach pod i nadkrytycznych ?

Gdyby ktoś chciał zrozumieć, to mogę polecić książkę "Aparaty powietrzne" Hiszpański i artykuły w nuras.info o tłokowych 1 stopniach i elektrozaworze, z ubiegłego roku.

pozdrawiam rc
 
 
Morox25 


Stopień: mam
Kraj:
Germany

Wiek: 52
Dołączył: 30 Wrz 2015
Posty: 90
Skąd: Barlinek/Hamburg
Wysłany: 31-07-2018, 20:08   

Mk25 - dobry wybor, obrotowa glowica bardzo wygodna w uzytkowaniu. dobre polaczenie do niego to G250 lub S600. Swietnie spisuje sie przy stage. Jesli zamierzasz plywac tylko z pojedyncza flaszka, przemysl zakup MK17. Drugie stopnie takie same jak wczesniej. Jesli przyszlosciowo planujesz podwojne flaszki to radzilbym MK21. Jesli uzywki to warto przemyslec zakup MK20 i zrobic upgrade do MK25. Uzywam calej plejady automatow scubapro w szkole ale rowniez i prywatnie. Uprzedze krzyk uzytkownikow Apeksa, uzywam rowniez XTX200, DS4 i DST z 50.
 
 
Mumar 

Stopień: P1
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Lip 2018
Posty: 2
Skąd: Mazury
Wysłany: 02-08-2018, 23:58   

Dzięki za odpowiedzi.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 03-08-2018, 10:07   

Mumar napisał/a:
za odpowiedzi.
Scubapro dobra firma, długo działa na rynku wchłonęła Haeathways. W czasach kiedy Apeksa nie było. Produkuje dobry sprzęt. polityka cenowa zafundowała wypadnięcie z głównego nurtu w Polsce. Apeks produkuje różne odkówki, bebechy są takie same. Z niezbyt optymalnym układem redukcji (Auer miał lepszy od lat 70).

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed