Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy raz w miltitz - pierwsze dwa poziomy - wskazówki
Autor Wiadomość
k3nnymusic 

Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 30
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-09-2018, 21:34   Pierwszy raz w miltitz - pierwsze dwa poziomy - wskazówki

Planujemy nurkowanie w miltitz na pierwszych dwóch poziomach głębokości.
Butle 2x12l + stage 11l. Mam prośbę do osób które tam były o trochę wskazówek praktycznych.

1. Czy z taką ilością gazu dla pierwszych dwóch poziomów da radę opłynąć wszystko podczas jednego długiego nurka, czy lepiej planować dwa krótsze i wymianę butli? Jeżeli jeden długi to jaka ilość gazu zostaje na koniec. Jest to 1/3, 1/4, 1/6 (orientacyjnie)?
2. Czy ze względu na rozkład korytarzy/ poręczówek - lepiej robić jednego dłuższego nurka czy dwa (np. jeżeli poręczówki idą i tak w dwóch różnych kierunkach)?
3. Czytałem, żę poręczówka główna ma 2cm grubości - czy działają ciasteczka, czy trzeba brać spinacze albo jakieś inne wynalazki?:)
4. Czy dużo jest miejsc na tych pierwszych dwóch poziomach gdzie warto popłynąć a brak poręczówki lub jakieś jumpy?
5. Duży jest tłok na miejscu? Trzeba być jakoś bardzo wcześnie, żeby zdążyć "przed wszystkimi" ?
6. Jakieś inne wskazówki dla kogoś kto wybiera się tam pierwszy raz i na własną rękę?

Widziałem mapkę, ale to nie to samo co usłyszeć jak najlepiej zaplanować tam nurka od kogoś, kto już był.

Dzięki,
 
 
karol_k_r 

Stopień: Instr. AdvNx
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 52
Skąd: Rawicz
Wysłany: 12-09-2018, 16:40   

Najlepiej jeden długi nurek, ze względów praktycznych - chodzenie po suchej części około 400m do parkingu (powrót pod górkę)
oraz względy DCS.
Ja sugeruję konfigurację: 2x12l + 2x11.1l (S80) + OXY na deco (lub zaleznie od głebokości dodatkowe EAN50)
Zakładam, że nurki powietrzne do max.50m.
I tak zaleznie od głębokośći jaką chcecie osiągnąć ładujesz w stage jakiś np. EAN28 (MOD47)
W jedną stronę idziesz na flaszce 11l i wracasz na drugiej. Czyli jak pierwsza dobiega do końca to powrót.
Oczywiście w momencie jakiegoś przegłębienia przełączasz się chwilowo na TWIN który generalnie robi jako backup.
Co do poręczówek to jest kilka położonych głównie na zejściach w dół, ale kopalnia jest jak wielka podziemna hala więc zdarza się, że chcąc bardziej zwiedzić odbijasz od poręczówki głównej.
I ubrać się bardzo ciepło, temperatura 5st. w całym zakresie głębokości.
Na parkingu tłok, ławki przy wodzie też oblegane, ale pod wodą luz.
Warto mieć swój wózek magazynowy do transportu sprzętu, ale taki porządny na pompowanych kołach.

Kiedy jedziesz ? ja będę 20.10.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 13-09-2018, 10:58   

My robiliśmy 2 nury. Pierwszy podobnie jak karol_k_r, tyle ze z jedną cf80 do zea twin jako backup. Drugi płytszy tylko z twinem. Tlen na deko. Być może lepsze byłoby EAN80 bo wtedy można by swobodnie pływać po całym płytkim poziomie podczas deko. Niczego miedzy nurkami nie wynosiliśmy ani nie zanosiliśmy do kopalni bo spacerek faktycznie spory. Nie przypominam sobie jakiś większych problemów ze strzałkami czy ciasteczkami choć robiliśmy jumpy.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 13-09-2018, 12:56   

[quote="mi_g"]. Być może lepsze byłoby EAN80 bo wtedy można by swobodnie pływać po całym płytkim poziomie podczas deko.

cały poziom mieści się na 6m z tego co pamiętam, czy ta ostatnie nieoporęczowana część jest płyciej?

mi_g napisał/a:

Niczego miedzy nurkami nie wynosiliśmy ani nie zanosiliśmy do kopalni bo spacerek faktycznie spory.


zawsze korzystaliśmy z taczek, nie nosiłem sprzętu na plecach

mi_g napisał/a:

Nie przypominam sobie jakiś większych problemów ze strzałkami czy ciasteczkami choć robiliśmy jumpy.


problemu nie ma tylko burdel z tymi poręczówkami. Zaproponowaliśmy kiedyś, że na swój koszt położymy wszystkie poręczówki od nowa, z oznakowaniem prawidłowym, z oddzieleniem poziomów od siebie. Wszystko zgodnie ze sztuką itd. nie było zainteresowania tematem.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 14-09-2018, 08:12   

wiecznychlopiec napisał/a:
cały poziom mieści się na 6m z tego co pamiętam, czy ta ostatnie nieoporęczowana część jest płyciej?

Faktycznie pływaliśmy na tlenie po całym poziomie i chyba tylko w jednym miejscu było troszkę głębiej niż 6m ale ... Ten poziom jest atrakcyjny, fajnie się tam foci czy kręci filmiki. Będąc tam pierwszy raz można mieć tendencje do przesadnego skupiania się na kompie zamiast zwiedzania okolicy :ping:
Jakby mieć EAN80 to można sobie zupełnie relaksacyjnie pływać i być pewnym pewność że jest się gdzieś w okolicy 1.0-1.4 pPO2, przy czystym tlenie jesteś tak 1.3-1.7.
Ogólnie jak kto tam woli. Pewnie jak następny raz pojadę to i tak tlen wezmę i nic nie będę kombinował :ping:

[ Dodano: 14-09-2018, 09:19 ]
wiecznychlopiec napisał/a:
problemu nie ma tylko burdel z tymi poręczówkami.

Szczęśliwie większość tej kopalni jest bardzo łatwa nawigacyjnie - wielka komnata ze stokiem wznoszącym się ku wyjściu a odnogi to niezbyt długie obejścia słupów a nie boczne korytarze. Podnosi to komfort psychiczny w przypadku gdy poręczówki są nieco chaotyczne.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 14-09-2018, 08:45   

mi_g napisał/a:

Szczęśliwie większość tej kopalni jest bardzo łatwa nawigacyjnie - wielka komnata ze stokiem wznoszącym się ku wyjściu a odnogi to niezbyt długie obejścia słupów a nie boczne korytarze. Podnosi to komfort psychiczny w przypadku gdy poręczówki są nieco chaotyczne.


pewnie inne zdanie mają rodziny osób które zginęły na ostatnim poziomie

ogólnie tak, jest prosta nawigacyjnie, praktycznie zawsze byle do góry i wyjdziesz na powierzchnię, tylko nie tłumaczy to tego co tam się dzieje. Ludzie kładą swoje poręczówki w sposób urągający jakimkolwiek standardom. Jak do tego dołożysz to, że "stałe" są poprowadzone poza pierwszym poziomem też chaotycznie i często bez sensu to robi się niezły bałagan.

Na jednym z nurkowań sporo się nagłowiłem czy poręczówka którą idziemy jest stała, czy czyjaś. Okazała się czyjaś bez oznaczeń ;) . Następnym razem położyłem swoją do schodów żeby się nie bawić. W planie był nur na koniec więc złotówki wydane na tmx goniły :D
 
 
bell23 



Stopień: AOWD, EAN, Full Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 266
Skąd: Szczecin
Wysłany: 14-09-2018, 16:53   

a gdzie jest najbliższa sprężarkownia i czy jest czynna w soboty?
 
 
robertg 



Stopień: poczatkujacy
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 430
Skąd: Katowice
Wysłany: 17-09-2018, 09:20   

Ja bilem sie zawsze w https://www.tauchtreffdd.de/ - wlasciciel przyjezdzal w sobote po nurkowaniu, umawialem sie na telefon i czekalem 5-10 minut na przyjazd.

[ Dodano: 17-09-2018, 10:22 ]
Sorry, zly adres. Wlasciwy to https://www.tauchschule-abyss.com/ - sprezarkownia w Meissen.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed