Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratio ix3m tech+ vs. przerwa powietrzna
Autor Wiadomość
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-12-2018, 11:04   

Karollo napisał/a:
, zmieniasz gaz w ustach, zmieniasz gaz na komputerze. Shearwater bedzie wiedzial, ze nie masz zmienionego gazu na komputerze

Czy mógłbym Cię prosić o dokładniejsze wyjaśnienie co masz na myśli?
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 13-12-2018, 11:48   

Racja, palnalem tutaj bez sensu i niejasno. Mialo byc 'Shearwater bedzie pilnowal odpowiedniego czasu dekompresji na slabszym gazie deco, dopoki nie zmienisz gazu na komputerze na najlepszy dostepny, aktywowany w ustawieniach'.

Wczesniejsze zdanie odnosi sie do procedury zmiany, a powyzej opisuje, co sie bedzie dzialo, gdy zaniedbasz zmiany na komputerze.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-12-2018, 12:11   

Karollo napisał/a:
Racja, palnalem tutaj bez sensu i niejasno. Mialo byc 'Shearwater bedzie pilnowal odpowiedniego czasu dekompresji na slabszym gazie deco, dopoki nie zmienisz gazu na komputerze na najlepszy dostepny, aktywowany w ustawieniach'.

Wczesniejsze zdanie odnosi sie do procedury zmiany, a powyzej opisuje, co sie bedzie dzialo, gdy zaniedbasz zmiany na komputerze.

Dziękuję. Tak myślałem, ale ponoć kto pyta nie błądzi ;)
Pzdrw
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 13-12-2018, 13:04   

Prosze :)

Podbijam jednak do pytania HX, jak to mogloby byc lepiej rozwiazane, tak zeby bylo przewidywalnie, ale z drugiej strony ukierunkowane na biezacy gaz?

Swojego czasu kraken podzielil komputery na rekreacyjne, rekreacyjno-techniczne i techniczne wlasnie przez ten pryzmat postrzegania przystankow. Moj Cressi Giotto jest w tej pierwszej. Xdeep laduje w tej srodkowej kategorii. Shearwater i Ratio sa w ostatniej.
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-12-2018, 16:29   

Karollo napisał/a:
Prosze :)

Podbijam jednak do pytania HX, jak to mogloby byc lepiej rozwiazane,


Karol skoro oczekujesz odpowiedzi to :
Nie wiem jak mogło by być lepiej, używam Shearwater i jestem bardzo zadowolony.
Moje pytanie brzmiało co inni uważają, jak było by najlepiej dla nich?

Używam też helo2 z rgbm'em i też mi się podoba, choć nie do końca bo muszę pamiętać żeby pod wodą przy bardzo długich deko na 02 nie przełączyć się w na np. 11/60 bo okaże się że moje pozostałe deko to " --- ". Generalnie to i tak nigdy przy AirB nie przełączam więc dyskusja trochę akademicka jak dla mnie.

Ale rozumiem że jak chcesz podpuścić :smok: żeby dostał kreskę o +1 i nie wcinał Ci się przez jakiś czas w tematy to można. Ja nie do końca uważam że jest typowym trolem, czasami potrafi podrzucić coś do przemyśleń i jak mam chwilę wolnego to mam dzięki niemu co doczytać lub doszukać.

Pozdrawiam
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-12-2018, 20:28   

HX napisał/a:
Ja nie do końca uważam że jest typowym trolem, czasami potrafi podrzucić coś do przemyśleń i jak mam chwilę wolnego to mam dzięki niemu co doczytać lub doszukać.
Zastanówcie się czy w ogóle istniejecie, będąc na konferencji jeden z prelegentów mówił o płukaniu obiegu (pół) zamkniętego. Prowadził badania. Po wystąpieniu podszedłem i okazało się że on mnie zna. Bo widział na biurku zwierzchnika wspólny patent, też wiedział o wyróżnieniu na konkursie I3TO.
Karollo napisał/a:
Racja, palnalem tutaj bez sensu i niejasno.
Niestety nie napiszę co o Karolku myślę, cenzura by nie wytrzymała.

pozdrawiam rc
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 13-12-2018, 21:24   

Hej Ziutek! kopę lat :)
ziutek napisał/a:

grol napisał/a:
Komp ma pokazać czas deco na aktualnym gazie i to ma przeliczać i pokazywać.

A niby dlaczego tak Grzesiu?

No bo nie ma innego wyjścia i to trochę dłuższa dyskusja, pewnie wykraczająca poza ten wątek. W skrócie (dokładniej przez telefon albo na wspólny nurku)
Masz aktywne kilka gazów, których używasz w czasie danego nurkowania i przełączasz je w trakcie. Możesz to robić zgodnie z tym, co sugeruje komputer. Wtedy też, zakładając, że przestrzegasz zdefiniowanych prędkości wynurzania, czas osiągnięcia powierzchni będzie w miarę zgodny z TTS.
Możesz też, jak w przykładzie z tego wątku zrobić coś inaczej, np. z zamiast tlenu przejść na powietrze.
Komputer nie czyta w myślach, nie wie co zrobisz za chwilę, za 5 minut, itd. Dla aktualnie używanego gazu liczy czas deko na danym przystanku, monitoruje sufit, itd. Gdy sufit osiągnie kolejny przystanek, sygnalizuje, że możesz iść wyżej. Nie może liczyć tego dla innego (np. najlepszego na danej głębokości) gazu - to po prostu nie ma sensu i byłoby groźne.
TTS jest liczony dla optymalnego doboru gazów w trakcie nurkowania/wynurzania. Jeżeli nie masz optymalnego, to zakłada, że niezwłocznie się na niego przełączysz. Chyba nawet niektóre komputery pokazują plan (głębokość przystanków i czas), który składa się na w sumienna TTS. Jednak, jeżeli używane gazy, czasy pobytu na przystankach czy prędkości wynurzania są inne niż zdefiniowane w komputerze to będzie rozjazd.
Jeżeli robisz poważne "techniczne" nurkowanie zgodnie z "Plan your dive, dive your plan" to pewnie masz rację. Jednak gdy robię Hermanice w tę i z powrotem i idę po dnie, a nie wynurzam się zgodnie z założonymi prędkościami to TTS mówi raczej czasie minimalnym, w jakim jestem w stanie osiągnąć powierzchnię.
 
 
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 13-12-2018, 23:11   

Nie wiem dlaczego się tak upieramy by czas przystanku był idealnie zgodny z czasem zegarowym.
Przecież inny gaz niż oczekiwany na danej głębokości to tylko jeden z powodów dlaczego czasy się rozjeżdżają.
A co jeżeli deko musisz robisz nieco głębiej niż pokazuje komputer? Ustawisz sobie ostatni przystanek na 3m a morze szaleje no i zonk. Nie pójdę płycej bo mnie wyhuśta. Czas się rozjeżdża.
Albo jesteś w jakiejś jaskini lub innej norze a ta ma profil jaki ma. Robisz deko nie tam gdzie być chciał a tam gdzie Ci pozwoli... Już dawno mógłbyś się wypłycić ale trzeba jeszcze z płetwy parę minut wracać bo sufit. Znów dłużej czas płynie.

Chyba najważniejsze jest rozumieć co komputer pokazuje. Dla mnie sposób przedstawiania Shearwatera i HeinrichsWeikampa są zrozumiałe i spójne, ale może to Wy macie rację...

A co do TTSa - rzeczywiście jest nieodzowny przy nurkach technicznych.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 14-12-2018, 07:52   

ziutek napisał/a:
Nie wiem dlaczego się tak upieramy by czas przystanku był idealnie zgodny z czasem zegarowym.
Czas dekompresji na przystanku można przybliżyć do minut czy sekund, zwykle to liczba rzeczywista.
ziutek napisał/a:
Przecież inny gaz niż oczekiwany na danej głębokości to tylko jeden z powodów dlaczego czasy się rozjeżdżają.
Jest więcej różnic, jak zmieniamy gaz to zmienia się szerokość palety tkanek które się odsycają, tyle że to poza zasięgiem zrozumienia dla prawie wszystkich nurkujących. Tempa odsycania i nasycania (kontrdyfuzja izobaryczna) też są różne dla różnych mieszanin oddechowych o różnym składzie.
ziutek napisał/a:
Nie pójdę płycej bo mnie wyhuśta. Czas się rozjeżdża.
Albo jesteś w jakiejś jaskini lub innej norze a ta ma profil jaki ma. Robisz deko nie tam gdzie być chciał a tam gdzie Ci pozwoli... Już dawno mógłbyś się wypłycić ale trzeba jeszcze z płetwy parę minut wracać bo sufit. Znów dłużej czas płynie.
Tlenową dekompresję można realizować głębiej, z niewielką zmianą całkowitego czasu, na innych mieszaninach ten wzrost czasu jest większy.

pozdrawiam rc
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 14-12-2018, 12:54   

I ja jestem z Shearwatera jak najbardziej zadowolony. Jednak dociera do mnie, ze to kwestia opanowania narzedzia w stopniu, ktory nas zadowala i daje pewnosc, ze sprawy pod woda ida dobrym torem. Stad w ogole zaczal sie ten temat.

Jak dla mnie bym nic nie zmienial, kwestia doczytania w manualu, paru prob pod woda oraz dodatkowych rozmow z uzytkownikami podobnych rozwiazan. Widac, ze do komputera trzeba sie przyzwyczaic jak do kazdego narzedzia. Fajnie, ze inni tez dziela sie wyobraznia odnosnie tego jak to widza. Nie wszystko zatem jest takie oczywiste. Tym bardziej, ze Xdeep dla tego przykladu zrobil sie popularny i bardzo namieszal w oczekiwaniach ;) Proby czasu nie przetrwal.

Moj drugi komputer ma inne upodobania i musze tez je zrozumiec. A wiesz, ze moj znajomy R mial Ratio i go porzucil na rzecz dwoch Perdixow, dlatego, ze wlasnie logika mu nie odpowiadala, a zwlaszcza kombinacja klawiszy. Rozne sa upodobania.

Proponuję nie prowokować zadym - N5

[ Dodano: 14-12-2018, 13:10 ]
Cytat:
Proponuję nie prowokować zadym - N5

I chociaz zasady jasne, fajnie, ze jestes! Forum moze tylko zyskac dzieki temu.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 15-12-2018, 08:04   

Karollo napisał/a:
Tym bardziej, ze Xdeep dla tego przykladu zrobil sie popularny i bardzo namieszal w oczekiwaniach Proby czasu nie przetrwal.
Jeśli producent nie ma wiedzy o dekompresji i obliczaniu, to były błędy softwarowe i hadwarowe.

Wprost napisałem gdzie jest błąd i jaki, tyle że trzeba to rozumieć a nie bronić pozycji nie do obrony.
Karollo napisał/a:
[ Dodano: 14-12-2018, 13:10 ]
Cytat:
Proponuję nie prowokować zadym - N5

I chociaz zasady jasne, fajnie, ze jestes! Forum moze tylko zyskac dzieki temu.
Tu moderatorzy wszczynają zadymy.

pozdrawiam rc
 
 
GerardM 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 335
Skąd: Radom
Wysłany: 15-12-2018, 12:00   

Hej
Mnie osobiście denerwują te "wydłużone" minuty na nieoptymalnym gazie. Powiedzmy, że robię nurka na powietrzu i zabieram ze sobą nx50 i o2. Odpalam nx50 i okazuje się, że nie mogę go z jakiegoś powodu użyć. W takiej sytuacji chciałbym znać REALNY czas jaki muszę odpękać na gazie plecowym zanim dojdę do 6m gdzie wejdzie tlen. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że będę musiał urwać trochę czasu z przystanków powietrznych to chcę wiedzieć, że urywam np. 2 minuty, z których każda trwa 60 sek. a nie np. 240. Można to oczywiście policzyć w głowie ale gadamy tu o kompie.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15-12-2018, 14:55   

GerardM napisał/a:
Hej
Mnie osobiście denerwują te "wydłużone" minuty na nieoptymalnym gazie. Powiedzmy, że robię nurka na powietrzu i zabieram ze sobą nx50 i o2. Odpalam nx50 i okazuje się, że nie mogę go z jakiegoś powodu użyć. W takiej sytuacji chciałbym znać REALNY czas jaki muszę odpękać na gazie plecowym zanim dojdę do 6m gdzie wejdzie tlen. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że będę musiał urwać trochę czasu z przystanków powietrznych to chcę wiedzieć, że urywam np. 2 minuty, z których każda trwa 60 sek. a nie np. 240. Można to oczywiście policzyć w głowie ale gadamy tu o kompie.

W Twoim przykładzie akurat problem nie wystąpi. Najpierw wkładasz nx50 do paszczy a potem zmieniasz na komputerze. Nie odpala - nie zmieniasz na kompie. Do momentu zmiany na komputerze będzie on liczył deko dla aktualnego gazu jeśli się nie mylę. Problem o którym tutaj mówimy (w shearwaterze) powstaje, kiedy "wracamy" na nim na gorszy gaz.

[ Dodano: 15-12-2018, 15:00 ]
Myślę myślę i chyba się jednak mylę. Muszę sprawdzić next time.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 15-12-2018, 17:54   

GerardM napisał/a:
W takiej sytuacji chciałbym znać REALNY czas jaki muszę odpękać na gazie plecowym zanim dojdę do 6m gdzie wejdzie tlen.
Przed zmianą gazu miałeś TTS. Miałeś plan przeliczony, dla straty któregoś z gazów. To znasz ramy czasowe.
Co nie zmienia faktu że powinno być to co podałem jako rozwiązanie problemu zejścia z przystanku w dół. Czyli przeliczenie profilu dla zadanego gazu, tyle razy ile użytkownikowi zechce i w stronę w którą zechce. Nie zawsze jest to zrobione w programie.

pozdrawiam rc
 
 
zielony_nur 

Stopień: pa_DiR_esq :-)
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2018, 14:03   

Turlogh napisał/a:

W Twoim przykładzie akurat problem nie wystąpi. Najpierw wkładasz nx50 do paszczy a potem zmieniasz na komputerze. Nie odpala - nie zmieniasz na kompie. Do momentu zmiany na komputerze będzie on liczył deko dla aktualnego gazu jeśli się nie mylę.
[ Dodano: 15-12-2018, 15:00 ]
Myślę myślę i chyba się jednak mylę. Muszę sprawdzić next time.


W świetle wszystkiego co zostało wyżej napisane, wydaje się, że jednak się mylisz. IMHO wychodzi z dyskusji, że wszystko zależy od używanego kompa. Xdeep przeliczy deco time dla danego przystanku dla aktualnego gazu, Perdix/Petrel i ratio też przeliczy (ale w tle), a podaje czas deco dla najlepszego dostepnego mixa - czyli pojawiają się 'długie minuty' na przystanku.

GerardM napisał/a:

...Odpalam nx50 i okazuje się, że nie mogę go z jakiegoś powodu użyć. W takiej sytuacji chciałbym znać REALNY czas jaki muszę odpękać na gazie plecowym zanim dojdę do 6m ..

Na podanym przez GerardM przykładzie - xdeep pokaże czas rzeczywisty dla przystanku, w Ratio i Shearwaterach musisz wywalić nx50 (OFF) z konfiguracji, żeby zobaczyć czas rzeczywisty do odpękania.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-12-2018, 14:46   

zielony_nur napisał/a:
Perdix/Petrel i ratio też przeliczy (ale w tle), a podaje czas deco dla najlepszego dostepnego mixa - czyli pojawiają się 'długie minuty' na przystanku.
Jak już napisałem i nie ma odpowiedzi na mój komentarz. To nie są równoznaczne stany, obliczyć dla najkorzystniejszego gazu i przeliczać dla innego, to nie jest bijekcja.
Dla różnych mieszanin, mamy różną paletę tkanek które podlegają odsycaniu i nasycaniu w trakcie dekompresji.

Kiedy do cholery się nauczycie referencyjnego modelu Buhlmanna. Za trudne.

pozdrawiam rc
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 17-12-2018, 11:34   

zielony_nur napisał/a:
w Ratio i Shearwaterach musisz wywalić nx50 (OFF) z konfiguracji, żeby zobaczyć czas rzeczywisty do odpękania.

Dokladnie tak jest. Nie kazdy komputer na to pozwala, ale petrelopodobne tak. I wtedy problem z glowy, wiemy co nas czeka.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed