Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: nuras5
17-05-2019, 07:23
Regulatory i średnie ciśnienie podczas głębokich nurkowań
Autor Wiadomość
silvestr 

Kraj:
Czech Republic

Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 19
Skąd: Ostrava, Czechy
Wysłany: 10-05-2019, 10:56   Regulatory i średnie ciśnienie podczas głębokich nurkowań

Ze względu na duże zainteresowanie stopniowo publikujemy prezentacje z tegorocznego RB Forum w Mělníku.
Wykład „Testy sterowników i średniego ciśnienia podczas głębokich nurkowań” można znaleźć na stronie www.rb-forum.cz


Cześć Silva Peknik
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 15-05-2019, 16:52   

Znakomicie opracowane, z niecierpliwością czekam na inne artykuły, świetna robota.

Szkoda że tu już :smok: nie ma bo by była niezła jazda. A może jest :prez:

Pozdrawiam
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 16-05-2019, 08:31   

Bardzo ciekawy film i zachowanie sprzetu. Wielkie dzieki za material!

HX, ty chlopie nie prowokuj, bo jeszcze z szafy cos wyskoczy. Cisza i spokoj, forum jakby zaczyna odzywac :D
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-05-2019, 11:14   

Karollo napisał/a:
Bardzo ciekawy film i zachowanie sprzetu. Wielkie dzieki za material!

HX, ty chlopie nie prowokuj, bo jeszcze z szafy cos wyskoczy. Cisza i spokoj, forum jakby zaczyna odzywac :D



Hej,
film jest bardzo pouczający a jeszcze lepsze są wykresy w slajdach. To jest powód dlaczego teraz mam 2xMk25 na twinie. Na nieliniowość zwrócił moją uwagę właśnie Smok, ale jak zwykle nie bezpośrednio i zdążył mnie wcześniej nawyzywać od matołów. Zacząłem to dopiero doceniać jak miałem faka na 120 z ds4 i bardziej wgryzłem się w sprzęt. Wcześniej czytałem na FN bezrefleksyjne zachwyty nad Apeksami z suchymi komorami (nakupiłem tego z 8 sztuk i oczywiście nadal używam ;) ale już tak mniej śmiało). Oczywiście w tym czasie Smoka wszyscy wyśmiewali i próbowali się go pozbyć z tematów.

Tym którzy przesiadają się na reby i chcą głęboko nurać, ten materiał powinien dać do myślenie, bo wielu broni bezmyślnie ds4 i Tec'ow w rabach.

Czy można to przenieść do "Nurkowanie Ekstremalne i Techniczne" bo na Ogólnym pewnie zaraz zginie a szkoda by było.

Pozdrawiam
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-05-2019, 15:06   

HX napisał/a:
Na nieliniowość zwrócił moją uwagę właśnie Smok, ale jak zwykle nie bezpośrednio i zdążył mnie wcześniej nawyzywać od matołów.

Przy czym o ile dobrze pamiętam to nieliniowość w rozumieniu wzrostu ciśnienia międzystanowego wraz ze wzrostem głębokości jest cechą pozytywną? Chyba ze coś źle pamiętam?
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-05-2019, 15:37   

mi_g napisał/a:

Przy czym o ile dobrze pamiętam to nieliniowość w rozumieniu wzrostu ciśnienia międzystanowego wraz ze wzrostem głębokości jest cechą pozytywną? Chyba ze coś źle pamiętam?

Michał czy możesz rozwinąć dlaczego miało by to być pozytywne?

Pozdrawiam
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 16-05-2019, 15:45   

HX napisał/a:
Na nieliniowość zwrócił moją uwagę właśnie Smok

Dokładnie tak było.

HX napisał/a:
ale jak zwykle nie bezpośrednio i zdążył mnie wcześniej nawyzywać

Taki folklor lokalny :)
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 17-05-2019, 07:22   

HX napisał/a:

Czy można to przenieść do "Nurkowanie Ekstremalne i Techniczne" bo na Ogólnym pewnie zaraz zginie a szkoda by było.


Wg życzenia :)
 
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-05-2019, 08:40   

HX napisał/a:
Michał czy możesz rozwinąć dlaczego miało by to być pozytywne?

Po pierwsze, bo to ważne miałem na myśli OC bo na takich nurkuje.
Najpierw cytat z wątku Ukazał się tekst w N-I
anarchista napisał/a:
Co jest dobre dla OC, czyli rosnące ciśnienie między stopniowe wraz z głębokością, nie jest dobre w CCR w torze tlenowym stosującym elektrozawory.

Można by się spodziewać ze anarchista bardziej to opisał w artykule (strona 61-62) Nuras-Info 90 . Nistety nie i tam znajdziemy tylko:
Ryszard Czarnecki napisał/a:
W OC to nie przeszkadza, wręcz pomaga, dla każdej mieszaniny,z helem czy bez

Musze lekko odświeżyć pamięć ale miało to związek ze wzrostem oporów spowodowanych wzrostem gęstości gazu. Z tego co pamiętam bez wzrostu ciśnienia miedzy stopniowego wraz ze wzrostem głębokości maleje wydajność automatu z powodu wzrostu oporów, wzrost ciśnienia ma rekompensować ten efekt.

Zakładając że to co pisał anarchista o CC jest prawdą oraz że badania Czechów i oraz kolegi anarchista są OK to na OC do głębokich nurów TEC 3 (albo inne które działają podobnie) a do reba najprostszy US4.

A skoro już z nami nie ma :smok: i już nie mam potrzeby pokazywania ze on też pisze rzeczy nad którymi się nie zastanawia, to chyba napiszę czym według mnie jest ta średnica w jego wzorze i dlaczego się zmienia...
 
 
zielony_nur 

Stopień: pa_DiR_esq :-)
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-05-2019, 10:25   

mi_g napisał/a:

Zakładając że to co pisał anarchista o CC jest prawdą oraz że badania Czechów i oraz kolegi anarchista są OK to na OC do głębokich nurów TEC 3...

przy dodatkowym założeniu, że 'głębokie' to max. 250, o ile dobrze rozumiem fajny materiał kolegów z Czech głębiej nieliniowość zmienia kierunek i ciśnienie międzystopniowe spada dążąc dość zdecydowanie do 0.
Trochę żałuję, że w praktyce podobne problemy nigdy nie będą moimi ;-) .
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-05-2019, 10:54   

mi_g napisał/a:

Musze lekko odświeżyć pamięć ale miało to związek ze wzrostem oporów spowodowanych wzrostem gęstości gazu. Z tego co pamiętam bez wzrostu ciśnienia miedzy stopniowego wraz ze wzrostem głębokości maleje wydajność automatu z powodu wzrostu oporów, wzrost ciśnienia ma rekompensować ten efekt.


Ja to widzę tak, ustawiamy 1 stopień na 9-10 międzystopniowego, a potem zabieramy się za regulację 2 stopnia i ustawiamy tak sprężynę dociskającą grzybek aby nam się optymalnie oddychało, czyli najczęściej na granicy wzbudzenia. Przy okazji jest to też zawór bezpieczeństwa, czyli jeżeli zbyt mocno wzrośnie ciśnienie pomiędzy stopniami, to zamiast rozerwać nam węża po prostu nastąpi wypływ z 2 stopnia. Więc warunki pracy przy dodaniu ciśnienia otoczenia powinny być stałe.
Zgadzam się że ze wzrostem ciśnienia spada wydajność źle dobranego sprzętu, i tu właśnie jest info w slajdach z wykładu do filmu, do nurkowań głębokich należy używać sprzętu przystosowanego do takich nurkowań czyli np. Mk25. Przekładając to na nasze OC, wzrasta gęstość gazu ale my przy 50m przechodzimy na hel który jest "lżejszy" w przepływie, więc ten problem się redukuje. Co do wydajności to akurat Mk25 ma bardzo duży otwór przez który przelatuje gaz z komory wysokiego do niskiego, znasz ten film : 1 Mk vs 135 divers https://www.youtube.com/watch?v=2gs6vRoQBIM .
Pewnie zauważasz też żę liniowość daje nam takie same warunki międzystopniowe na każdej głębokości niezależnie od ciśnienia otoczenia, pomijam oczywiście zmianę gęstości bo to opisałem powyżej.
Co nam to daje IHMO : mniejsze naprężenia/zmęczenia materiału przez wiele lat pracy 1 stopnia. Takie ekstremalne sytuacje jak deformacja plastikowego transmitera po przekroczeniu 300 w ds4, przedstawione na slajdach, raczej nam nie grożą. Ale używamy tego sprzętu latami a kropla drąży kamień.

Przepraszam za skróty myślowe, nie jestem inżynierem ;) musicie mi wybaczyć brak wzorów i nie będę Was zmuszał żebyście to sobie sami policzyli.

Pozdrawiam
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-05-2019, 14:04   

HX napisał/a:
Więc warunki pracy przy dodaniu ciśnienia otoczenia powinny być stałe.

Z drugiej strony gdyby tak było to każdy TEC 3 wpadał by w samowzbudzenie dość szybko pewnie gdzieś przy 40-60m...Jak sam pisałeś byłeś na 120 z DS4, pewnie ludzie z TEC'ami też bywali w tych okolicach i nie ma opisów o wzbudzaniu się tych automatów.
Z tego co pamiętam na większych głębokościach automaty już nie podają tak chętnie powietrza... No ale można powiedzieć ze z uwagi na inne efekty "pamięć" może być tu zawodna :buuu:
zielony_nur napisał/a:
przy dodatkowym założeniu, że 'głębokie' to max. 250,

Dokładnie :!!:
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-05-2019, 14:25   

mi_g napisał/a:
HX napisał/a:
Więc warunki pracy przy dodaniu ciśnienia otoczenia powinny być stałe.

Z drugiej strony gdyby tak było to każdy TEC 3 wpadał by w samowzbudzenie dość szybko pewnie gdzieś przy 40-60m...Jak sam pisałeś byłeś na 120 z DS4, pewnie ludzie z TEC'ami też bywali w tych okolicach i nie ma opisów o wzbudzaniu się tych automatów.


To że napisałem że regulujemy je na granicy aby łatwo się oddychało nie znaczy że powyżej 10 się wzbudzają, ten próg jest wyżej. Dopóki nie kupiłem Mk2 bywałem poniżej 100 i okolicach też na DS4 więc oczywiście wiem że się nie wzbudzają.

Bardziej chodzi mi o ogólną zasadę, że w nurkowaniu głębokim to ma jednak znaczenie na czym nurkujesz i należy wybierać automaty które do tego celu zostały zaprojektowane.


Pozdrawiam
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 18-05-2019, 08:28   

HX napisał/a:
automaty które do tego celu zostały zaprojektowane.


Żadne automaty nie zostały do tego celu zaprojektowane.
 
 
 
GerardM 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 335
Skąd: Radom
Wysłany: 08-10-2019, 21:16   

W odniesieniu do rebreatherow to chyba wzrastające ciśnienie miedzystopniowe (po stronie tlenowej) przestaje być problemem bo nowoczesne solenoidy tolerują ciśnienie 15 bar , a realnie pewnie więcej. Planując takie nurkowanie można tez ustawić niżej ciśnienie wyjściowe na pierwszym stopniu (np. 7 bar). Przyszło mi do gliwy, że dodatkowym problemem może być takie gówienko jak, stosowany powszechnie w rebach, zaworek bezpieczeństwa. Z tego co pamietam otwiera się on w okolicach 13 bar wiec może doprowadzić do szybkiej utraty gazu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed