Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
"Jaki komputer wybrać"- ostateczna odpowiedź
Autor Wiadomość
Gnommer 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 8
Skąd: Warszawka
Wysłany: 03-06-2007, 01:54   "Jaki komputer wybrać"- ostateczna odpowiedź

Przede wszystkim witam wszystkich współnurków!
Od jakiegoś czasu buszuję po FN i szukam odpowiedzi na pytanie jaki komputer sobie kupić (w ramach wymiany mojego wysłużonego, 6-letniego octopusaII). Opcji było wiele, często się zmieniały i w sumie nadal nie jestem do końca zdecydowany. Wpadłem jednak na pomysł podsumowania kilku komputerów pod różnymi względami, żeby ułatwić wybór innym zainteresowanym (wybór komputerka jest jak temat-bumerang).
Suunto
Stinger (niemalże z autopsji- ojciec na nim nurkuje).
Komputer-zegarek. Posiada właściwie wszystkie funkcje potrzebne do nurkowania rekreacyjnego+ tryb gauge przydatny przy bardziej "technicznych" nurkach. Niestety wadą jest mały wyświetlacz (bardzo nieczytelna prędkość wynurzania).
Vyper
Bardzo zachwalany i lubiany. Z tego co wiem, można go opisać jako stigera w bardziej adekwatnych rozmiarach. Dodatkowo nowa wersja- vyper 2 ma możliwość zmiany gazu i kompas.
Vytec
Troszkę lepszy od vypera, można wprowadzić 3 gazy. Dodatkowo możliwość nurkowania z transmiterem wkręconym do automatu. Jednak tu pojawia się problem. Z tego co wiem transmiter sprawia wiele problemów- komputer i nadajnik trzeba parować przed każdym nurkiem a zdaża się, że pod woda się rozłączą.

Co do suunto to sprawą wątpliwą jest częśto zdażający się problem z głębokościami. Komputer w pewnym momencie życia może zaczać wariować (uaktywnia się dopiero na np. 1 m., ogólnie wariuje z głębokościami). Do tego dochodzą problemy z serwisem, który albo twierdzi, że wszystko jest ok, albo wysyła komputer do Finlandii (koszt 200-300zł).

Mares
Nemo Wide
Nowa propozycja maresa. Głównie rekreacyjno/nitroksowy (liczy cns, możliwość zaminy Pp). Można samodzielnie wymieniać baterie. Niestety nie ma funkcji planowania nurkowań.

Uwatec
Smart Z (mój obecny faworyt- szczególnie tutaj gorąco proszę o opinie)
Kolejny komputer w zasadzie rekreacyjno-nitroksowy. Ma f. planowania nurkowań, do tego dochodzi port podczerwieni i darmowy interface do pc(żeby zgrać nurkowania na komputer wystarczy port podczerwieni w komputerze). w opcji jest stale sparowany transmiter. Posiada tryb gauge. Niestety bateria do wymiany w serwisie- koszt ok 200zł

Na razie tyle. Myślę, że jakby każdy coś napisał o jakim kolwiek komputerze, to mogłby powstać wykaz opinii ułatwiających wybór takim jak ja.
Jakby ktoś napisał coś (najchętniej wady, nie chciałbym mieć przykrej niespodzianki) o Smart Z, to będę dozgonnie wdzięczny.
Pozdrawiam!
K.
 
 
 
urwis 



Stopień: CMAS
Kraj:
Poland

Wiek: 75
Dołączył: 25 Mar 2002
Posty: 1194
Skąd: Szczecin/Karpacz
Wysłany: 03-06-2007, 09:06   

A zastanawiałeś się nad Galileo Sol

ma chyba wszystko polski język , samodzielną wymianę bateri i inne przydatne funkcje może warto zaiwestować w coś co starczy na dłużej i tak szybko się nie "zestarzeje"
 
 
 
Gnommer 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 8
Skąd: Warszawka
Wysłany: 03-06-2007, 09:40   

Wygląda bardzo ładnie, ale niestety z nadajnikiem (na którym mi zależy) to jednak 4 700zł. Nie wiem, muszę pomyśleć, dzięki za zwrócenie uwagi ;) .
 
 
 
urwis 



Stopień: CMAS
Kraj:
Poland

Wiek: 75
Dołączył: 25 Mar 2002
Posty: 1194
Skąd: Szczecin/Karpacz
Wysłany: 03-06-2007, 10:41   

Tutaj
możesz kupić na raty a Tutaj masz za 4371
 
 
 
MARKUS5 


Stopień: TMX TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 223
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-06-2007, 12:29   

Witaj swojego czasu też miałem ten problem który kupić zastanawiałem się też nad używanym ale po wielu przeczytanych opiniach i wysłuchniu różnych nurasów postawiłem na SUUNTO kupiłem nowy model VYPER 2 zrobiłem na nim dopiero pietnaście nurkowań jak do tej pory spisuje się bez zarzutu zobaczymy co dalej
pozdrawiam
 
 
Konrad Dubiel 



Stopień: złomiarz
Kraj:
Kazakhstan

Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 2145
Skąd: Szczecin
Wysłany: 03-06-2007, 15:56   

Nie kupuj tylko przypadkiem komputera z niewymieną baterią, który wyłącza się przy stanie baterii > 50%.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 03-06-2007, 16:20   

Cytat:

Nie kupuj tylko przypadkiem komputera z niewymieną baterią, który wyłącza się przy stanie baterii > 50%.

a ktory to?

Cytat:

do tego dochodzi port podczerwieni i darmowy interface do pc

jesli nie zmienili obslugi tego portu (porownujac do smart pro) to potrafi on dosc czesto zrywac polaczenie z PC i generalnie troche sie slimaczy (zadna z niego FastIrDa)
niewatpliwym plusem uwatec'a jest probkowanie co 4sek, do czego konkurencji nie udalo sie zblizyc - pod warunkiem, ze zalezy ci na analizowaniu profilow swoich nurkowan
 
 
Gnommer 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 8
Skąd: Warszawka
Wysłany: 03-06-2007, 17:38   

bann napisał/a:
Cytat:

Nie kupuj tylko przypadkiem komputera z niewymieną baterią, który wyłącza się przy stanie baterii > 50%.


a ktory to?

Z tego co wiem to chodzi o uwateca. Ale nie usunięto tego problemu, bo wydawało mi się, że to tylko w starszych alladinach? Proszę o info z pierwszej ręki
 
 
 
urwis 



Stopień: CMAS
Kraj:
Poland

Wiek: 75
Dołączył: 25 Mar 2002
Posty: 1194
Skąd: Szczecin/Karpacz
Wysłany: 03-06-2007, 17:50   

W miom Aladynie Ultro Pro jest 56%. Jak długo pociągnie nie wiem. Ale w zamiarze mam kupno Galileo Sol więc będę jechał z nim do padnięcia.
Jak narazie to służy mi od 2001 bez zarzutu jedyny mamkament to gumowy pasek który sie postrzępił.
 
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 03-06-2007, 19:18   

Cytat:

Proszę o info z pierwszej ręki


to nie do mnie :cool: posiadacz rewelacyjnych informacji milczy
moj smart pro odmowil wspolpracy przy 40% - blad czujnika cisnienia, dzisiaj zajrzalem z ciekawosci do szafki - blad jest caly czas wyswietlany, ale juz malo co widac na ekranie - ergo, bateria jak na razie dziala "prawie do konca"
 
 
corstenn 

Stopień: p1
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 14 Lip 2017
Posty: 3
Skąd: Stara Kiszewa
Wysłany: 14-07-2017, 16:57   

Witam wszystkich. nie chce zakladac nowego tematu (no chyba ze nie dostane odpowiedzi).
Jestem zainteresowany zakupem komputera z opcja tez freedivingu

Mares Smart

http://www.sklep-nurkowy....rt-p-11364.html

Scubapro Chromis

https://marketnurkowy.com/pl/p/Komputer-SCUBAPRO-Chromis/239

Na ta chwile posiadam jedynie p1 jednak chce branc dalej do p2.
Lubie tez frrediving ,chodze na basen i nie ukrywam ze fajnie byloby miec na reku cos wielofunkcyjnego.

Doradzicie koledzy?
Czy jest jakis zloty srodek?
 
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 14-07-2017, 23:19   

Gnommer napisał/a:
Suunto
Stinger (niemalże z autopsji- ojciec na nim nurkuje).
Niestety wadą jest mały wyświetlacz (bardzo nieczytelna prędkość wynurzania).

Patrz na wyswietlacz, jak cyferki szybko "uciekaja", to sie wynurzasz za szybko i odwrotnie....
ale to raczej w kompletnych ciemnosciach, czy trudnych warunkach. Czujesz przeciez, widzisz co sie dzieje. To tez daje sygnal dzwiekowy chyba?
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 15-07-2017, 11:42   

Chyba jednak osobno , pomimo, że producent podaje iz jest opcja free , to częstotliwości próbkowania w komputerach typowo freedivingowych są wyższe . Mares np. ma co 5 sekund a to stanowczo za dużo .
Polecam , mam , sprawdza się ..
https://www.underwater.pl...r-sub-mik1.html
Na basenie to bardziej zegarek, stoper, alarm , niz głebokościomierz . Większość aktywuje się od 1,5 m głebokosci więc na basenie 1,8 m będzie ciężko . ;-) .
 
 
corstenn 

Stopień: p1
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 14 Lip 2017
Posty: 3
Skąd: Stara Kiszewa
Wysłany: 15-07-2017, 14:20   

Czy ktos z was bawil sie chromisem?
Tam probkowanie w trybie free wynosi az 0,25 sekundy tylko nie wiem czy nie ma on ograniczonych funkcji nurkowania z butlami wzgledem wlasnie maresa.
 
 
 
Kuba117 

Stopień: P
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 1
Skąd: Polska
Wysłany: 06-11-2017, 14:43   

Witajcie. Myślę , że ten wątek będzie odpowiedni niż zakładanie nowego. Stoję przed wyborem komputera nurkowego i zainteresowały mnie dwa modele. Suunto Vyper Novotel oraz Ratio ix3m Easy. Komputery w podobnej cenie . Komputera szukam na lata . Nurkowanie do 40 m. Komputer musi być bardzo czytelny zwłaszcza w nocy i w kiepskiej wizurze.
 
 
harcerz 

Stopień: siakiś tam mam
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Gru 2015
Posty: 18
Skąd: wrocław
Wysłany: 06-11-2017, 21:44   

Większość nurków, z którymi mam zaszczyt nurkować mają, i ja mam, alladyn matrix sport

[ Dodano: 06-11-2017, 21:47 ]
https://divezone.pl/pl/scubapro-aladin-sport-matrix-p-5207.html?gclid=Cj0KCQiArYDQBRDoARIsAMR8s_T19q5ymn4LN2fDRWUohwUhPToVn-0fsaNtcPPB3EZwLly9pg12hG0aAo43EALw_wcB
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 24-11-2017, 02:13   

Kuba117 napisał/a:
. Komputera szukam na lata . Nurkowanie do 40 m. Komputer musi być bardzo czytelny zwłaszcza w nocy i w kiepskiej wizurze.

Praktycznie od samego poczatku uzywam suunto gekko (czyli bialy color, suunto zoop). Jak na razie nurkowal ze 2tys razy. Baterie kupuje i sam zmieniam, albo ide do zegarmistrza obok :) Jak dla mnie, to doskonalosc i prostota...
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24-11-2017, 08:57   

Maciek Kos napisał/a:

Praktycznie od samego poczatku uzywam suunto gekko (czyli bialy color, suunto zoop). Jak na razie nurkowal ze 2tys razy. Baterie kupuje i sam zmieniam, albo ide do zegarmistrza obok :) Jak dla mnie, to doskonalosc i prostota...


prostota może i tak, cena też atrakcyjna, ale widoczność wskazać słaba, zarówno w nocy jak i w słabej wizurze, to dotyczy nie tylko zoopa, ale wszystkich kompów tego typy z monochromatycznym wyświetlaczem. Metoda podświetlania ma drugorzędne znaczenie czy jest to tarcza odblaskowa czy przycisk. Doświetlanie kompa latarką główną, szczególnie w nocy - oślepia, wciskanie przycisku podświetlenia jest niewygodne, zwłaszcza przy wynurzeniu kiedy jesteśmy zajęci innymi rzeczami. Rozwiązaniem jest mała latarka przy masce, używałem takiej i dawało radę. Po przesiadce na dowolny świecący komp czy to oled czy tft to jak z malucha do ferrari - wskazania są czytelne w każdych możliwych warunkach bez żadnego grzebania itd. Z tego samego powody nie jestem fanem digitala.

Pozostaje Cena - najtańszy w tej chwili komp tego typu to 1700 zł
 
 
maciek811 


Stopień: AOWD | Nx | Rescue
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 159
Skąd: Radymno
Wysłany: 24-11-2017, 09:00   

Cytat:
Praktycznie od samego poczatku uzywam suunto gekko (czyli bialy color, suunto zoop). Jak na razie nurkowal ze 2tys razy. Baterie kupuje i sam zmieniam, albo ide do zegarmistrza obok :) Jak dla mnie, to doskonalosc i prostota...


Sam posiadam gekko oraz zoop. Jest to proste urządzenie a wymiana baterii jest banalnie prosta i tania.
Do nurkowań 40m spokojnie wystarczają :cool:
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24-11-2017, 09:41   

maciek811 napisał/a:

(...) a wymiana baterii jest banalnie prosta i tania.


wymiana baterii w Petrelu jest prostsza i tańsza niż w zoopie, gekko itp. :ping:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed