Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Francja, Nicea, morze Śródziemne - nurkowanie rekreacyjne
Autor Wiadomość
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-07-2003, 22:38   Francja, Nicea, morze Śródziemne - nurkowanie rekreacyjne

Dziś wykonałem dwa nurki we Francji w Nicei w bazie Poseidon ( http://www.poseidon-nice.com/en/index.html ). Z Warszawy jest bezpośredni LOT o 13:10, trwa dwie i pół godziny, więc około 16:00 jestem po odprawach na lotnisku i kieruję się do hotelu, nieopodal którego jutro czeka mnie nurkowanie.

Spotkanie z rana o 9:00 w bazie, która mieści się w porcie w Nicei; rejestracja nurków, podział w grupy. Zamówiony kilka dni wcześniej e-mail'em EAN32 był przygotowany już dzień wcześniej. Miernik czekał na mnie na moje zbadanie składu mieszanki; butle już od rana znajdowały się na statku i czekały na nurków.

Około 9:45 z piętnastominutowym opóźnieniem wypływamy. Płyniemy dosłownie 15-20 minut, do zatoczki nieopodal portu, do miejsca nurkowego, gdzie jest jaskinia.

Jako nurek Rescus, czyli taki który potrafi "sam o siebie zadbać pod wodą", jestem przydzielony do pary z kolegą nurkiem z Holandii, który nurkuje w tej okolicy już kilka ładnych dni, ale pierwszy raz w tym miejscu. Po moich doświadczeniach w innych bazach, zaskoczyło mnie nieco, że dla Rescue i powyżej jest oddzielna cena (20 Euro) za nurkowanie bez przewodnika w parze z kimś o podobnych uprawnieniach; spodziewałem się, że każde nurkowanie z bazą PADI jest z przewodnikiem, no ale nie zrażając się nurkuję z moim wyznaczonym Buddy. Nurek z przewodnikiem to 24 Euro. Nurkowanie z EAN 32 lub 36 (innych nie robią) to 35 Euro niezależnie czy z przewodnikiem czy bez (taka mała niespójność cennika).

Na łodzi jest może 15 osób; ilość miejsc na butle wskazuje, że maksimum mogą zabrać około 25 osób. Ale i tak jest ciasno – trzeba się przeciskać jeżeli chce się przejść z końca w koniec łodzi. Nie ma ubikacji na łodzi; cóż za nieprzyjemna niespodzianka...

Wejście do wody z łodzi jest nieco dla mnie zaskakujące; obsługa łodzi wrzuca do wody cały zestaw Scuba, nurek wskakuje do wody w piance i ubiera się w jacket w wodzie. Przy drugim wejściu po południu ubrałem się jednak na łodzi i wykonałem "deep water entry" ale nie było to mile widziane... No cóż, co kraj to obyczaj...

O tej porze roku temperatura na głębokości 25-30 m wynosi 21-22 st C; widoczność od 10 do 20 m zależnie od miejsca nurkowego. Co widać pod wodą? Hmmm... głównie do tej pory nurkowałem w Egipcie, więc w tym porównaniu Nicea wypada blado, ale nurkowałem też jakieś dwa tyg. Temu na Hańczy, a w tym porównaniu Nicea to istny raj kolorów fauny i floty!!! Jest sporo ryb różnych gatunków i rozmiarów, od tych wielkości akwarystycznej do takich, co to wieczorami na talerzach w restauracjach można zobaczyć. Jaskinia była, tak, a jak że, tylko że jako bez-latarkowcy wpłynęliśmy tylko na 3-5 metrów do jej wejścia. Jeżeli ktoś był w Dahab i nurkował na "Caves" czyli na miejscu nurkowym zwanym "Jaskinie", spostrzeże od razu niespotykane podobieństwo układu wejścia do jaskini, tylko że tu nie kończy się ona obszernym wejściem pod nawis skalny w kształcie jaskini, tylko ciągnie się dalej dość daleko - na tyle daleko, że nad jaskinią z ziemi na półce nad nią lecą z podłoża bąbelki powietrza... to dzięki powietrzu wydychanemu przez nurków, którzy są lub byli ostatnio w jaskini! Przepięknie to wygląda z daleka - jest jakieś 8-12 otworów w dnie, z których lecą te bąbelki.

Co ciekawe w Nicei są rafy koralowe! Tylko że wszystkie one są miniaturowych rozmiarów; korale są malutkie i nie mają form palczastych, tylko płaskie przywarte do podłoża; jednak kolor jasno czerwony w wielu miejscach jest wyraźnie widoczny.

Ciekawe zjawisko jest na kilkunastu metrach; woda zaczyna jakby pulsować, widać wyraźne mieszanie się wody ciepłej powierzchniowej z zimniejszą denna; to chyba termoklina się tu w ten sposób objawia; widoczność w tej strefie spada do dosłownie kilku metrów, ale to ze względu na mieszanie się wody ciepłej z zimną i efekt rozmycia obrazu. Po opadnięciu dosłownie kilka metrów wszystko jest OK, tylko woda znacznie zimniejsza, około 21-22 st C.

Nurek w sumie OK; mimo mojej niesłychanie śmiesznej i groźnej przygody na początku nurkowania jeszcze przed wejściem do wody (ale o tym innym razem i dla zainteresowanych nurkowaniami w Nicei).

W drodze powrotnej po rannym nurku na pokładzie podawane są chłodne napoje i słone orzeszki w cenie nurka.

Wracamy do bazy nieco po południu; już o 12:30 jestem wolny i mam czas do 14:30 na zjedzenie lunchu gdzieś nieopodal. Tak też robię.

O 14:30 spotkanie w bazie, podział w zespoły i pary, zejście na łódź, montowanie sprzętu, wypływamy na inne miejsce nurkowe. Tym razem 25-30 minut, czyli nieco dalej.

Reszta dokładnie taka sama. Pod wodą trochę więcej ryb niż z rana, więcej ukwiałów i więcej kolorowych elementów ubogiej tu rafy. Tym razem jestem w grupie z przewodnikiem. Spisuje się bez zastrzeżeń. Moja buddy - studentka z Wlk. Brytanii - wydmuchuje butlę do 50 bar już po 30 minutach nurka z max chwilową głębokością 24 m, więc nurek się kończy bardzo szybko i niespodziewanie; cała przyjemność trwała 37 minut... Biorąc pod uwagę, że ranny nurek był pod tym względem podobny z podobnego powodu (40 min) muszę przyznać, że mój wyjazd na weekend do Nicei tylko na te dwa nurki 40+37 min pozostawia istotny niedosyt... no ale nurkowałem - przecież to najważniejsze! Dziś za chwilkę idę spać, bo jutro tylko kilka godzin i o 16:30 LOT do Warszawy.

Kolejne miejsce nurkowe i kolejne ciekawe doświadczenia - na podsumowanie zdecydowanie należy powiedzieć jeszcze raz - CO KRAJ TO OBYCZAJ !!!

Dla zainteresowanych odpowiem na dowolne pytania w temacie nurkowania w Nicei.
Ostatnio zmieniony przez GrzegorzWS 26-07-2003, 22:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
grzess 


Kraj:
Denmark

Wiek: 45
Dołączył: 29 Gru 2002
Posty: 52
Skąd: Dywity
Wysłany: 26-07-2003, 22:50   re

Jak wygląda sprawa pod względem finansowym?
 
 
 
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-07-2003, 23:08   

O cenach nurkowania pisałem w tekście posta. Więcej na stronie www bazy Poseidon.

Co do "dodatkowych" kosztów, to są zdecydowanie najwyższe. Bilet lotniczy to około 1250 zł (ja tego nie musiałem kupować, bo miałem bezpłatny w związku z innym wyjazdem służbowym, który był dwa tygodnie wcześniej); nocelgi są raczej drogie; mój w hotelu dwie gwiazdki (**) kosztował 52 Euro za noc, ale taka sama cena by była gdybym był z kimś innym a nie tylko sam). Można też taniej, ale w sali wieloosobowej - więcej info na http://www.maison-du-seminaire.com/tarif.htm .

Jedzenie jak kto lubi i co kto lubi, generalnie wszystko drogie, bo Nicea we Francji to ekskluzywne miejsce dla zamożnych Francuzów na emeryturze (dominują właśnie ludzie w podeszłym wieku).

Generalnie jest to bardzo droga wyprawa jeżeli zaplanować ją tylko na nurkowanie i na krótko - Egipt jest wtedy nie do pobicia cenowo! Ale jeżeli ktoś jest "przy okazji" w tych stronach zdecydowanie można dać nura i fajnie spędzić czas pod wodą!

Acha, jeszcze jedno - ta baza o tej porze roku nie robi nurkowań nocnych - jak twierdzą "dzień jest zbyt długi o tej porze roku"...
 
 
 
Bania 


Dołączyła: 18 Gru 2002
Posty: 109
Skąd: Irlandia
Wysłany: 12-08-2003, 17:32   

Grzegorz,
Nie chcieli od Ciebie zaswiadczen lekarskich? Ja bylam w Tuluzie przez piec dni i odbilam sie o klamke wlasnie przez to zaswiadczenie - a raczej jego brak.
pozdrawiam
Bania
 
 
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-08-2003, 20:21   

Bania, tak, dokladnie tak - tam jest kilka specyficznych wymagań, a zaświadczenie lekarskie jest jednym z nich. Wiedziałem o tym, że muszę mieć, ponieważ korespondowałem z bazą przed przyjazdem. Miałem wystawione ponad rok temu w Polsce po polsku, ale facet spojrzał, pokiwał głową i powiedział "OK".

Innym ciekawym wymaganiem jest to, że przewodnik lub instruktor, który prowadzi grópę osób (max 4 osoby mogą być), musi mieć dwa pierwsze stopnie - co jest wymagane tamtejszym prawem. Interesujące, prawda?

Pozdrowienia, Grzegorz
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed