Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ulepszanie PSCR'a ?
Autor Wiadomość
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-07-2008, 18:32   Ulepszanie PSCR'a ?

Ponieważ kilka dni temu kolega Mysiar przesiadł się na PSCR'a, przyglądam się jego poczynaniom oraz możliwościom tego urządzenia.

Ma swoje wady i zalety, ale przyszło mi do głowy, że można by takiego PSCR'a ulepszyć i zrobić z niego "prawdziwy" :ping: rebreather :prez:

Jedną z cech z PSCR'a jest drop tlenowy, który można by ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować. Ponieważ urządzenie posiada w głowicy dwie dysze dla "świeżego" gazu z niezależnymi wężami do ich zasilania, po podłączeniu małej butli z tlenem, jedną z dysz można by wykorzystać do ręcznego dozowania tlenu -GolemGear sprzedaje gotowe, ręczne wtryskiwacze gazu.
Tak więc, w czasie dennym można korzystać jedynie z trybu PSCR, gdzie drop tlenowy jest stosunkowo niewielki (w zależności od głębokości), a podczas wynurzania i dekompresji, wspomagać rebreather poprzez ręczne dozowanie tlenu. Do tego oczywiście byłby potrzebny monitor PPO2, ale te również są w gotowej formie oferowane przez DeltaP.

A gdyby posunąć się jeszcze o kroczek dalej i "nieco" zmodyfikować dyszę PSCR, poprzez dołożenie np. komory dozującej jednorazowo stałą masę tlenu ?

Dysze otwierają się przy każdym wdechu, powodując dostrzyknięcie określonej masy świeżego gazu. Przyjmując, że na jeden cykl oddechowy metobolizujemy określoną ilość tlenu, można ustalić stałą masę tlenu wtryskiwaną po otwarciu dyszy.
Nie zastanawiałem się nad możliwościami modyfikacji takiej dyszy, ale zapewne w jakiejś branży można by znaleźć gotowe rozwiązanie :)

Tylko czy istniałoby zapotrzebowanie na taki dziwoląg rebreatherowy, skoro mamy do dyspozycji coraz tańsze eCCR'y, a cena dobrej klasy PSCR'a jest również wysoka, a takie rozwiązenie i tak nie zostanie zapewne zaakceptowane przez rycerzy GUE ?

PS. Po przemyśleniu tego co naskrobałem powyżej, przyszło mi do głowy, że na świecie zapewne mnóstwo nurków poczyniło już takie modyfikacje - jeżeli ktoś coś wie, to podzielcie się takimi informacjami.
Ostatnio zmieniony przez waldo 16-07-2008, 18:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
$$
[Usunięty]

Wysłany: 16-07-2008, 18:44   

Od kilku lat znam rozwiązania stałego ppO2 także do tej klasy SCR, nie jest to problem.
A z dyszami to jest sporo zabawy Draeger nie zrobił SMS SCR, Anglicy tak.
Używa się tam innych technik, niż dysze pod czy nadkrytyczne.

pozdrawiam rc
 
 
TROTYL 


Stopień: Jakiś już jest...
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 15 Cze 2005
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2008, 11:39   

waldo napisał/a:
Tylko czy istniałoby zapotrzebowanie na taki dziwoląg rebreatherowy, skoro mamy do dyspozycji coraz tańsze eCCR'y, a cena dobrej klasy PSCR'a jest również wysoka, a takie rozwiązenie i tak nie zostanie zapewne zaakceptowane przez rycerzy GUE ?


No... właśnie Waldku... po co to wszystko??? :-)

TROTYL

P.S.
Proponuję krok dalej, czyli przerobienie odkurzacza na eCCR'a, pytanie tylko za jaki model się zabrać... może wodny, a może z filtrem, bo filtr można zastąpić wkładem.... itd... itd... No niezapomnij o rurach i ustniku, kilka ruchów pilnikiem i już.... :-)
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2008, 11:52   

E tam...ja wczoraj doszlam do wniosku, ze trzeba odwrotnie i ze mozna mojego reba przerobic na ladny wazon do kwiatow
:)))))

Mania
 
 
 
Judas 



Stopień: instruktor
Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Wiek: 50
Dołączył: 26 Lut 2002
Posty: 533
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2008, 11:56   

To moze daj mi swojego reba a ja Ci ulepie ladny wazonik z gliny... nawet moge go wypalic w piekarniku :P
 
 
TROTYL 


Stopień: Jakiś już jest...
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 15 Cze 2005
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2008, 12:53   

Maniu!

Pamiętaj ja byłem pierwszy!!! Za Twojego Reba, daję wazonik od swarwskiego!!! (nawet dwa)

Pyś :-)

TROTYL
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-07-2008, 12:56   

TROTYL napisał/a:
No... właśnie Waldku... po co to wszystko???


No cóż, proste pytanie (które również sam sobie zadałem) i równie prosta odpowiedź :

Gdybyśmy od razu wszystko wiedzieli i rozumieli, to bylibyśmy doskonałymi istotami :-)

A ponieważ jesteśmy nieco mniej doskonali niż byśmy chcieli, to musimy eksperymentować oraz ewoluować i z tego powodu kombinujemy z odkurzaczami, rebreatherami i innymi Hammerhead'ami :)

PS. I gdyby nie kombinacje i eksperymenty różnych osób, to pewnie nie byłoby teraz Hammerhead'a ;-)
 
 
TROTYL 


Stopień: Jakiś już jest...
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 15 Cze 2005
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2008, 13:08   

Waldku,

Jaki Ty uduchowiony, no i ta nuta zastanowienia się nad samym sobą... i sensem życia... Oj Ty romantyku !!!

Trotyl :pa:
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-07-2008, 14:40   

TROTYL napisał/a:
Waldku,

Jaki Ty uduchowiony, no i ta nuta zastanowienia się nad samym sobą... i sensem życia... Oj Ty romantyku !!!


To ten HammerHead mnie tak uduchowił ... ;-)
Ostatnio zmieniony przez waldo 18-07-2008, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
$$
[Usunięty]

Wysłany: 18-07-2008, 16:09   

waldo napisał/a:
Tak więc, w czasie dennym można korzystać jedynie z trybu PSCR, gdzie drop tlenowy jest stosunkowo niewielki (w zależności od głębokości), a podczas wynurzania i dekompresji, wspomagać rebreather poprzez ręczne dozowanie tlenu.
Zrobiono to w latach 60 w DC55.
waldo napisał/a:
A gdyby posunąć się jeszcze o kroczek dalej i "nieco" zmodyfikować dyszę PSCR, poprzez dołożenie np. komory dozującej jednorazowo stałą masę tlenu ?
Interspiro i Aqualug zrobiły takiego SCR.
waldo napisał/a:
I gdyby nie kombinacje i eksperymenty różnych osób
P-377789 najprecyzyjniejszy (miesza dowolne gazy, można doregulować do różnego pułapu tlenowego różnych ludzi) lecz nie będzie realizowany, Podobnie jak pomysł JB Morisson, jego SCR z laminarnym oporem wymaga zmian przy zmianie gazów inertnych. A tak w ogóle to działka w której konstrukcje są proste, jedynie na gazach czystych.

pozdrawiam rc
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2008, 16:48   

TROTYL napisał/a:
Pamiętaj ja byłem pierwszy!!! Za Twojego Reba, daję wazonik od swarwskiego!!! (nawet dwa)
Judas napisał/a:
To moze daj mi swojego reba a ja Ci ulepie ladny wazonik z gliny... nawet moge go wypalic w piekarniku



A niedoczekanie Wasze
:))))

ale wazonik bylby ladny - duzy, fajny - akurat na gladiolusy....

Mania
 
 
 
jtrembowelski 



Stopień: IANTD Trimix Instr.
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 310
Skąd: Warszawa, Polska
Wysłany: 21-07-2008, 10:15   Re: Ulepszanie PSCR'a ?

waldo napisał/a:
Jedną z cech z PSCR'a jest drop tlenowy, który można by ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować.


Heja

a nie prościej po prostu zrobić co jakis czas wydech przez nos (standardowa procedura radzenia sobie z dropem)? wtedy mamy wtrysk swieżego gazu...

rozumiem, ze zużycie gazu wtedy wzrasa... ale to chyba pewniejsze niż "mechaniczne" rozwiazania?

Pozdrawiam
 
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 21-07-2008, 13:01   Re: Ulepszanie PSCR'a ?

jtrembowelski napisał/a:
a nie prościej po prostu zrobić co jakis czas wydech przez nos (standardowa procedura radzenia sobie z dropem)? wtedy mamy wtrysk swieżego gazu...

rozumiem, ze zużycie gazu wtedy wzrasa... ale to chyba pewniejsze niż "mechaniczne" rozwiazania?


Mechaniczny wtrysk tlenu odciążałby nurka od procedury coraz częstszego płukania pętli (szczególnie na mniejszych głębokościach), a dodatkow pozwolił kontrolować PPO2 na dowolnym poziomie, ale na razie to tylko głośne rozważania teoretyczne :)
 
 
$$
[Usunięty]

Wysłany: 21-07-2008, 13:39   

Żeby myśleć o stałym ppO2 w SCR wypada rozumieć jak ilość tlenu w pętli zmienia ppO2 denne, czy to w SCR czy CCR. Polecam w programie zawieszonym przez "Tomasza Zabierka" lub tym moim, sprawdzenie jak wygląda przebieg ppO2 dla diluentu 0% tlenu.
Wypada też rozumieć systemy stałej masy i masy wprost proporcjonalnej do ciśnienia hydrostatycznego. Bez tych podstaw to nawet nie jest teoretyczne rozważanie.

pozdrawiam rc
 
 
jtrembowelski 



Stopień: IANTD Trimix Instr.
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 310
Skąd: Warszawa, Polska
Wysłany: 21-07-2008, 13:52   Re: Ulepszanie PSCR'a ?

waldo napisał/a:
Mechaniczny wtrysk tlenu odciążałby nurka od procedury coraz częstszego płukania pętli (szczególnie na mniejszych głębokościach), a dodatkow pozwolił kontrolować PPO2 na dowolnym poziomie, ale na razie to tylko głośne rozważania teoretyczne :)


Myślisz, że taki wtrysk jest na tyle bezawaryjnym rozwiazaniem, że nie dostarczy większej ilości problemów niż ilośc problemów, które rozwiąże?

Pomysł sam w sobie fajny...

Bez wtrysku wiesz, że PPO2 spada i trzeba płukać pętlę. Koniec procedur ...

Z wtryskiem trzeba by jeszcze monitorowac na stałe PPO2, pewnie ze dwa sensory by się przydały, itd... czyli jeszcze więcej komplikacji.... i "słabych punktów"...

Pozdrawiam
 
 
 
$$
[Usunięty]

Wysłany: 21-07-2008, 17:40   

jtrembowelski napisał/a:
Myślisz, że taki wtrysk jest na tyle bezawaryjnym rozwiazaniem,
Jest, w wykonaniu Interspiro ACSC i DCSC. Nurkowało na tym 10000 osób. Ma to za sobą nurkowania na 150m a symulowane jeszcze głębiej. Proste rozszerzenie tych systemów o to co zgłosiłem, daje SCR o stałym ppO2. A ma to pewną własność którą cechuje CVR (PSCR).

pozdrawiam rc
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 21-07-2008, 20:41   

jtrembowelski napisał/a:
Myślisz, że taki wtrysk jest na tyle bezawaryjnym rozwiazaniem, że nie dostarczy większej ilości problemów niż ilośc problemów, które rozwiąże?


Zarówno PSCR jak i automaty oddechowe są urządzeniami mechanicznymi i zapewne ufasz, że są bezawaryjne, więc nie widzę podstaw, aby od razu zakładać awaryjność dodatkowego urządzenia mechanicznego :)

jtrembowelski napisał/a:
Z wtryskiem trzeba by jeszcze monitorowac na stałe PPO2, pewnie ze dwa sensory by się przydały, itd...


Nawet obstawiałbym 3 sensory.

jtrembowelski napisał/a:
czyli jeszcze więcej komplikacji.... i "słabych punktów"...


Dlatego głośno roważam sensowność takiego rozwiązania i po przeprowadzeniu dodatkowo kilku rozmów, mam jeszcze większe wątpliwości :)
 
 
$$
[Usunięty]

Wysłany: 22-07-2008, 07:09   

waldo napisał/a:
i po przeprowadzeniu dodatkowo kilku rozmów,
W szczególności z ludźmi którzy słabo rozumieją SCR o stałym ppO2. Też doszedł bym do podobnego wniosku.
Porozmawiaj z tym który rozumie tą klasę sprzętu.

pozdrawiam rc
 
 
jtrembowelski 



Stopień: IANTD Trimix Instr.
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 310
Skąd: Warszawa, Polska
Wysłany: 22-07-2008, 09:01   

Heja

Pomysł sam w sobie dobry i słuszny - jak już pisałem wyżej.

Wszyscy zakładamy pewnien stopień awaryjności urządzeń mechanicznych - stąd procedury awaryjne, wiele elementów szkolenia, dublowanie sprzetu, itp...

Wtryskiwacze też są dwa nie bez powodu i nie bez powodu kazdy można osobno odciąć...

Niestety nie pomogę Ci konstrukcyjnie ale gdybyś potrzebował wątpliwości to służę pomocą :) :) :)

Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed