Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaleziska w piwnicy
Autor Wiadomość
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 23-11-2015, 14:29   

Polska to kraj narzekaczy, że dostępu do broni nie ma. Może nie jest łatwy, ale jest. Gdy będzie prościej, to i tak będą narzekać, że nie można strzelać, bo nie ma strzelnic u niego na podwórku...... a to że amunicja droga etc. etc.

Zakładam, że duża część, gdy już przestanie się jarać, ze dano małpie granat, to ochłonie, i stwierdzi że nie chce, że za duża odpowiedzialność... i rynek się ustabilizuje.

Podobnie z prawem jazdy. kursy muszą być, jakaś odpowiedzialność, by tłumaczenie "no samo wystrzeliło" nie uniewinniało.

[ Dodano: 23-11-2015, 15:53 ]
w innych kulturach do broni są przyzwyczajani od dziecka
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 23-11-2015, 15:56   

Nie wiem jak w PL, ale w DE jest stosunkowo latwy tyle ze wymaga nakladu czasu i finansow - musisz byc czlonkiem klubu (300€/a), regularnie chodzic na treningi - (12/18 razy w roku), zdac egzamin (ca. 200€), zalatwic kupke papierow (~200€). Z pestkami miescisz sie w 1.5..2k€ w pierwszym roku i okolo 0.5...0.8k€ rocznie zeby to utrzymac. Do tego jeszcze drobnostki typu certyfikowany sejf, paski, magazynki, ochrona osobista - 1k€ i juz mozesz zamawiac co ci sie podoba.

Dwie "bariery" - czas i pieniadz, ktore skutecznie zapobiegaja nadmiernej ilosci broni w spoleczenstwie.

Oczywiscie nie jest to porownywalne z USA, gdzie w niektorych stanach wynosisz plastikowego Glocka i pol tony amunicji za pareset USD z dowolnego Walmartu - ale nie lodzmy sie, kto chce to znajdzie mozliwosc kupna ilegalnej broni za pieniadze duzo mniejsze niz to, co wyliczylem wyzej.
Ostatnio zmieniony przez martin 23-11-2015, 16:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 23-11-2015, 16:35   

dostęp do broni sportowej i myśliwskiej jest równie łatwy w Polsce - czas i pieniądze.
Gorzej, jeśli chcesz mieć broń do MANIA. Możesz zdać wszystkie egzaminy, przejść testy medyczne, spełnisz wszystkie zobowiązania ustawowe a ugrzęźniesz gdy komendant Policji zada święte pytanie "po co CI". A potem uzna, że wyolbrzymiasz zagrożenie i w sumie możesz obejść się łagodniejszymi środkami obrony - co też wielokrotnie jest prawdą, i czy nie lepszą patrząc kuriozalne na wyroki sądów, gdy się okazuje, że broniąc się musimy brać pod uwagę że bandycie może stać się krzywda... i okazuje się, że przecież pewnie nic by nie zrobił, gdybyśmy się dobrowolnie poddali jego życzeniom a daliśmy się ponieść emocjom i wyręczyliśmy Państwo :zdz: - a to nie grzecznie.
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 23-11-2015, 16:41   

Nuroslaw napisał/a:
i w sumie możesz obejść się łagodniejszymi środkami obrony


Środkami jak środkami , ale zanim znajdziesz klucz do sejfu, otworzysz go , załadujesz , może być "po ptokach " ;-) . Łatwiej i pewniej miec np.coś gazowego pod ręką, połaczone np. z kijem bejsbolowym, ;-)
Ostatnio zmieniony przez piotrkw 23-11-2015, 16:42, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
DarekS 



Stopień: prawie OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sty 2002
Posty: 1728
Skąd: N 53°46' E 20°29'
Wysłany: 23-11-2015, 18:52   

Broń gazową musisz mieć tak samo zabezpieczoną jak ostrą, czyli w szafie :(
Chyba że będziesz nosił ja cały czas przy sobie w futerale lub kaburze.
 
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 23-11-2015, 19:55   

Miałem na myśli pistoletowe miotacze gazu ( nie pistolety gazowe ) . Te, choć przypominają pistolet są bez zezwoleń . Np.
https://www.militaria.pl/...916.xml?cat=884
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 23-11-2015, 20:17   

martin napisał/a:
co jest lepsze zeby zaczac dziurkowac papier: .45 acp, .40 s&w czy 9 para?

Zalezy jak gruby papier chcesz dziurkowac. :ping:

Moj ulubiony to 10mm, ale staram sie dziurkowac wszystkim co mam. Ja swoje pociechy uczylem na .22. Cichy, maly kop - mozna wyrobic prawidlowe reakcje i tak tani, ze mozna strzelac bez konca. A pozniej, i tak kazdy wybiera, to co komu pasuje.

martin napisał/a:
W tej chwili M1911 jakos bardziej mi sie podoba

Jak 1911 to ja juz bym tradycyjnie poszedl na calosc - .45. Oczywiscie to tylko moje 3 grosze.
A tak powazniej, to z M1911 to musisz uwazac. Jest 1911 i 1911. Jezeli kupisz tani, taki typowy GI standart(model ogolnowojskowy :bee; ) to zaplacisz pewnie kolo 350$, ale taka klamka, zeby sie dalo ja nosic, wymaga tuningu. I to nie mowie tylko o zmianie muszki i szczerbinki, regulacji cygla wymianie sprezyn. Moim zdaniem najwiekszym problemem konstrukcji Browninga i jemu podobnych jest miejsce gdzie lufa laczy sie rampa podajaca naboj z magazynka. Czasami nos kuli lubi sie w tym miejscu zaczepic. Szczegolnie podatne na to sa naboje typu HP.


To akurat nie jest M1911, ale podobna zasada. Mozna oczywiscie starac sie to polaczenie wypolerowac, co znacznie poprawia skutecznosc podawania naboje. Mozna tez wybrac M1911 z wyzszej polka, ale za taka wypasiona wersje 1911zZrobiona przez Wilson, czy Les Baer to trzeba dac dobrze powyzej 15 setek. Pomiedzy tymi, ekstremalnymi przykladami, jest cala masa innych wykonawcow tego modelu.

martin napisał/a:
Oczywiscie nie jest to porownywalne z USA, gdzie w niektorych stanach wynosisz plastikowego Glocka i pol tony amunicji za pareset USD z dowolnego Walmartu - ale nie lodzmy sie, kto chce to znajdzie mozliwosc kupna ilegalnej broni za pieniadze duzo mniejsze niz to, co wyliczylem wyzej.


O ile mnie pamiec nie myli, to tylko na Alasce mozesz kupic i nosic pistolet, czy rewolwer bez zadnego pozwolenia. Bodaj w 9 innych stanach mozesz bron kupic i miec w domu, ale wymagane jest pozwolenie na jej noszenie ukryte lub nie.

Wiele stanow ma tez tzw waiting rule. Czyli od momentu zakupu musisz odczekac od 24h do 14 dni na odbior broni. Czas zeby ostudzic temperament lub przemyslec raz jeszcze ostateczna decyzje.

Co do Walmartu to naprawde nie wiem w ktorym stanie mozesz wyniesc Glocka, w moim sa tylko shotguny, albo mini .22. Masz pozwolenie, sprzedawca zglasza zakup do policji stanowej, dostajesz OK to wynosisz bron. Nie masz pozwolenia to mozesz kupic dluga bron mysliwska, ale musisz zaczekac 48 godzin.
Wiele Walmartow sprzedaje bron tylko na zamowienie.
I jeszcze jedno, po strzelaninie w Sandy Hook, Walmart zaprzestal sprzedazy strzelb AR15.

Nuroslaw napisał/a:
ugrzęźniesz gdy komendant Policji zada święte pytanie "po co CI".


Czy zamawiam pistolet, strzelbe, czy tlumik, zawsze odpowiedz na to pytanie jest: "chce powiekszyc moja kolekcje".

piotrkw napisał/a:
ale zanim znajdziesz klucz do sejfu, otworzysz go , załadujesz , może być "po ptokach "


Czy w Polsce jest wymog trzymania broni w sejfie?
Ja trzymam wiekszosc broni zabezpieczona i zamknieta, ale jeden pistolet i strzelbe mam latwo dostepna, choc ukryta.

Tomek
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 23-11-2015, 20:51   

TomekR napisał/a:
Czy w Polsce jest wymog trzymania broni w sejfie?


Tak , lub metalowej szafie. Klasa S1.
Jak coś więcej to polecam
http://gunblog.eu/2014/09...oni-i-amunicji/
mozne się gdzieniegdzie pośmiać i wyrazić zdziwienie
Magazynków nie przechowujemy z bronią , a amunicję nie w magazynkach . Tak więc w razie draki musisz znaleśc magazynek i zdążyć do załadować ;-)
TomekR napisał/a:
ale jeden pistolet i strzelbe mam latwo dostepna, choc ukryta.


Ani nie w lodówce ani pod poduchą , u nas to ne przejdzie .
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 23-11-2015, 21:25   

TomekR napisał/a:
Zalezy jak gruby papier chcesz dziurkowac.

Gazeta ;) I ewtl to co za nia, ale to sie juz nie liczy.

TomekR napisał/a:
Co do Walmartu to naprawde nie wiem w ktorym stanie mozesz wyniesc Glocka

To byla ironia w stosunku do tego, co sie dzieje w europie. Chyba jedynie Szwajcaria jest bardziej liberalna.

TomekR napisał/a:
A tak powazniej, to z M1911 to musisz uwazac.

Mocno chwalony jest SVI - przynajmniej w moich kregach. Tylko ze to kolo 2k€. Ale mam jeszcze troche do odczekania, zanim podejme decyzje.

TomekR napisał/a:
Czy zamawiam pistolet, strzelbe, czy tlumik, zawsze odpowiedz na to pytanie jest: "chce powiekszyc moja kolekcje".


W de w zaleznosci od pozwolenia, na sportowe mozesz miec IIRC maksymalnie 3 krotkie. Latwiej o pozwolenia na dluga bron.

TomekR napisał/a:
Czy w Polsce jest wymog trzymania broni w sejfie?

Sytuacja w DE:
W zaleznosci od tego co trzymasz sa potrzebne rozne klasy: Na dluga wystarcza klasa A, na krotka trzeba miec B, w obu wypadkach amunicja musi byc trzymana osobno. Przy klasie 0 mozesz wrzucic wszystko jak Ci sie podoba, bron moze byc nawet naladowana.

Przy przewozeniu bron musi byc zabezpieczona przed szybkim uzyciem (n.p. w pojemniku zamknietym na klodke), amu osobno.
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 24-11-2015, 00:07   

martin napisał/a:
Mocno chwalony jest SVI - przynajmniej w moich kregach. Tylko ze to kolo 2k€. Ale mam jeszcze troche do odczekania, zanim podejme decyzje.


SVI to bron robiona na zamowienie - to zupelnie inna kategoria. Jestes pewny, ze to tylko 2k Euro. To firma z Teksasu i tu zaczynaja sie one w okolicy 4k$.

martin napisał/a:
Gazeta I ewtl to co za nia, ale to sie juz nie liczy.

W "moim srodowisku" dominuja raczej zastosowania taktyczne, dlatego preferuje 10mm. Jeden minus drozsza amunicja i nie wszedzie latwo dostepna. Tansza alternatywa bedzie .40, to co prawda nie to samo co 10mm, ale wciaz dobry kompromis miedzy 9mm i .45.

Wracajac do przetrzymywania broni, u mnie prawo mowi, ze nalezy ja przechowywac w sposob zabezpieczajacy przed uzyciem przez osoby niepowolane. Koniec. Zadnych specyfikacji. Jezeli ktos niepowolany, uzyje Twojej broni, do popelnienia zbrodni, a dostep do niej uzyska przez Twoje zaniedbanie zabezpieczen, to mozesz miec klopoty. W moim stanie np. min. standartem w przypadku zamieszkiwania w domu osob noiepelnoletnich jest bron zamknieta "na zamek" w "walizce" i drugi zamek na samej broni np. blokujacy cyngiel.
Jak dzieci nie ma w domu, to moge gotowa do strzalu (pelny magazynek, naboj w komorze, bron odbezpieczona) trzymac nawet w stoliku nocnym. Ale jezeli tak pozostawiona bron zostanie skradziona to juz moge miec nieprzyjemnosci.
Przewozenie broni, natomiast ukryte, "na sobie" moge przewozic zaladowana, pozostala otwarcie bron odzielnie i amunicja odzielnie.
A propos przewozenia I "smiesznych" ustalen prawnych, to histeryczny akt po strzelaninie w Sandy Hook, nalozyl na mnie obowiazek zarejestrowania wszystkich magazynkow powyzej 10 szt. bedacych w moim posiadaniu, w chwili wejscia tej ustawy. Zakup nowych magazynkow powyzej 10szt. jest w tej chwili, w Connecticut zakazany. Magazynki zarejstrowane, moge naladowac, do pelna, w domu, czy na strzelnicy. W drodze na strzelnice, czy noszac bron na codzien, poza w/w miejscami musze magazynki rozladowac do 10 szt.
Zeby bylo jeszcze smieszniej to zgloszone magazynki, nie maja zadnych numerow identyfikacyjnych, czyli nikt, tak na prawde nie wie, czy ten konkretnty magazynek to egzemplarz zgloszony, czy jego nastepca kupiony legalnie w sasiednim stanie.
tomek
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 24-11-2015, 07:46   

TomekR napisał/a:

Wracajac do przetrzymywania broni, u mnie prawo mowi, ze nalezy ja przechowywac w sposob zabezpieczajacy przed uzyciem przez osoby niepowolane. Koniec. Zadnych specyfikacji.


W Polsce tego rodzaju zapisy budzą ogromny niepokój i wiele narzekań. Polak nie jest nauczony odpowiedzialności. W Polsce lubimy jeździć po bandzie. Gdy nie ma wyraźnych granic, to nie wiedzą jak się zachować. Lubimy przekraczać granicę, tylko że musi być Ona zaznaczona, by w razie W, wskoczyć za jej zasłonę i krzyczeć że to nie ja.... :D

Cytat:
To firma z Teksasu i tu zaczynaja sie one w okolicy 4k$.


hm, no zgadza się, bo całkiem nie dawno 1 E=2$
Ostatnio zmieniony przez Nuroslaw 24-11-2015, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-11-2015, 10:46   

Nuroslaw napisał/a:
W Polsce tego rodzaju zapisy budzą ogromny niepokój i wiele narzekań.

nasz dzielny ustawodawca nie ustaje w wysiłkach doprecyzowania:
http://www.money.pl/gospo...,0,1923809.html
A propos tej precyzji: Policja na szczęście zawsze może po swojemu zinterpretować i "nic się nie stało" http://sport.tvn24.pl/pil...nym,588569.html
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 24-11-2015, 12:02   

Nuroslaw napisał/a:
hm, no zgadza się, bo całkiem nie dawno 1 E=2$

TomekR napisał/a:
Jestes pewny, ze to tylko 2k Euro.


Nie jestem. W trakcie rozmowy, jego "lepsza polowka" siedziala obok. Smierdzi:

 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-11-2015, 13:14   

https://www.change.org/p/...l-gun-ownership
Znalezione tu: http://korwin-mikke.blog....wami-krajowymi/
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 24-11-2015, 14:10   

Nuroslaw napisał/a:
hm, no zgadza się, bo całkiem nie dawno 1 E=2$


To chyba masz lepsza pamiec niz ja. Najnizszy stan dolara vs. euro koreluje, jezeli dobrze pamietam, z kryzysem bankowym z poczatkow obamanizmu. Mowimy o czyms sprzed co najmniej 4-5 lat i to bylo cos nieco powyzej 1.5.

martin napisał/a:
Nie jestem. W trakcie rozmowy, jego "lepsza polowka" siedziala obok.


To wyjasnia niemal wszystko. Moj znajomy, Polak, usilowal przekonac swoja zone, ze 1000 USD na karcie kredytowej jest za tlumik do samochodu:
"Ale Piotrze tu jest napisane 'suppressor', a powinno byc chyba 'muffler'."
"A od kiedy ty Krystna znasz sie na samochodach. Tlumik to tlumik, niewazne w jakim jezyku!"
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-11-2015, 15:21   

TomekR napisał/a:
Nuroslaw napisał/a:
hm, no zgadza się, bo całkiem nie dawno 1 E=2$


To chyba masz lepsza pamiec niz ja. Najnizszy stan dolara vs. euro /.../ nieco powyzej 1.5.


Ok. 1.6 wg tego: http://www.xe.com/currenc...to=USD&view=10Y
Za to złoty wobec dolara wahał się od 2 do 4 zł: http://www.xe.com/currenc...to=PLN&view=10Y
Ostatnio zmieniony przez Fiktor 24-11-2015, 15:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 20-04-2016, 00:05   

dla odswiezenia tematu:


 
 
wrobel.cwirek 



Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 45
Dołączył: 10 Sie 2005
Posty: 339
Skąd: Gdynia
Wysłany: 20-04-2016, 14:38   

Takie pytanie... rozumiem, że w USA broń jest dostępna na podstawie 2 poprawki. Ale dlaczego tłumiki nie są zabronione? W końcu one nie są konieczne do "posiadania i używania broni legalnie"...

Jest jakieś uzasadnienie tego?
 
 
hennessy 


Kraj:
Belgium

Wiek: 56
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 200
Skąd: inąd
Wysłany: 20-04-2016, 16:36   

wrobel.cwirek napisał/a:
Takie pytanie... rozumiem, że w USA broń jest dostępna na podstawie 2 poprawki. Ale dlaczego tłumiki nie są zabronione? W końcu one nie są konieczne do "posiadania i używania broni legalnie"...

Jest jakieś uzasadnienie tego?


Źle postawione zagadnienie. Powinno być: dlaczego tłumiki są zabronione w Polsce?

Tłumiki hałasu są niekiedy wręcz zalecane dla ochrony słuchu podczas treningów. Osobiście wolałbym tłumik zamiast słuchawek, pod którymi pocą się uszy :bee;
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 20-04-2016, 16:58   

wrobel.cwirek napisał/a:
Takie pytanie... rozumiem, że w USA broń jest dostępna na podstawie 2 poprawki.


Zacznijmy od tego: w duzym uproszczeniu Druga Poprawka zapewnia niezbywalne prawo do posiadania broni.

Nie oznacza to jednak, ze mozesz sobie w ogrodku ustawic kupiony z demobilu ICBM. :zdz:

Bron jest objeta skomplikowana regulacja prawna na kazdym szczeblu administracji.

Np strzelby typu AR10 AR15 (cywilne wersje konstrukcji E.Stonera znane jako M16) sa legalne z punktu widzenia wladz federalnych. Po tragedii w Sandy Hook, stan Connecticut wprowadzi histeryczny(to nie pomylka) akt zabraniajacy zakupu w/w broni.
Inny przyklad: Zarowno rzad federalny, jak i stan Conncticut pozwala na zakup tlumikow. Jezeli chce zarejstrowac tlumik, jako osoba fizyczna, stan wymaga podpisy lokalnego szefa policji. W moim miescie lokalny komendant, odmawia podpisu nawet policjantom. w kilku sasiednic miastach nie ma najmnieszego problem.

wrobel.cwirek napisał/a:
Ale dlaczego tłumiki nie są zabronione? W końcu one nie są konieczne do "posiadania i używania broni legalnie"...


A dlaczego niby maja byc zabronione? Konieczne nie sa, ale maja wiele zalet i wbrew filmowym mitom, nie sa tylko atrybutem platnych mordercow.
Tlumiki w samochodach tez nie sa konieczne do ich prawidlowego funkcjonowania.
Lunety na strzelbach tez "nie sa konieczne do posiadania i uzywania broni legalnie".

Tlumiki chronia sluch, czesto lepiej niz nauszniki, zmniejszaja odrzut i redukoja podmuch wylotowy, moga zwiekszac celnosc, przyspieszaja akwizycje celu przy kolejnych strzalach, ulatwiaja werbalna komunikacje, czy pozwalaja na audio kontakt z otoczeniem.

Nie bez powodu, product Maxima, na poczatku XXw, byl tak bardzo popularny, na rynku cywilnym. W tych czasach, posiadanie broni, w USA, bylo czyms normalnym. Powszechna i legalna rozrywka, bylo strzelanie do celu, we wlasnych ogrodkach. Niekoniecznie mile widzianym ubocznym produktem tego typu aktywnosci byl halas.
Az do 1934, tlumiki w USA byly absolutnie nie regulowane i mozna je bylo nabyc np w sklepach z narzedziami, czy w sprzedazy wysylkowej.
Dopiero wzrost przestepczosci pod koniec prohibicji i obowa przed dalsza eskalacja po jej (prohibcji) odwolaniu, wykreowala poltyczna presje na regulacje bronii.
National Firearm Act z 1934 wrowadzil specjalne regulacje prawne dotyczace posiadania pewnych kategorii broni palnych. W tej grupie obok tlumikow znalazla sie bron automatyczna, krotkie strzelby i karabiny i tzw destructive devices.

pzdr

Tomek

[ Dodano: 20-04-2016, 12:07 ]
hennessy napisał/a:
Powinno być: dlaczego tłumiki są zabronione w Polsce?

Dawno juz w Kraju nie mieszkam i nie sledze prawnych regulacji dotyczacej posiadania broni w Polsce, ale slyszalem, ze tlumik prawnie mozesz miec -nie jest regulowana prawnie czescia pistoletu - ale broni przystosowanej do tlumika, to juz legalnie nie zarejstrujesz. Ale to tylko ze slyszenia znam - nie sprawdzalem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed