Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kalisz i okolice
Autor Wiadomość
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-11-2011, 13:57   Kalisz i okolice

Witam

Szukam jekiegoś miejsca do nurkowania w okolicy (do 50-60 km ) Kalisza.

Pozdrawiam
 
 
sms 


Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2011
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 18-11-2011, 22:24   

Godzina jazdy z Kalisza bardzo przyjemną trasą i lądujesz tam





Naprawdę warto dodać kilka metrów podróży :)

Honoratka

[ Dodano: 18-11-2011, 22:50 ]
fotek nie widać więc możesz zerknąć do galerii Honoratka-fotki
Pozdrawiam
Jeżu
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-11-2011, 12:54   

Bardzo Ci dziękuję:)

a tak uściślając to który to zbiornik??
Ostatnio zmieniony przez Sebastian Szczesniak 19-11-2011, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
trimixproject 


Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 29
Skąd: Poznań
Wysłany: 19-11-2011, 18:03   

Chodzi o ten akwen, który znajduje się dokładnie nad punktem "K"
Musisz pojechać kawałek dalej do miejscowości Dąbrowa Duża, tam koniec drogi asfaltowej wyznaczają betonowe płyty. Na lewo od płyt znajduje się pomnik, całkiem sporych rozmiarów głaz, omijasz go i kontynuujesz jazdę na wprost. Po kilkudziesięciu metrach dojeżdżasz do końca polanki (miejsce jest już troszkę wyjeżdżone więc nie sposób nie znaleźć). Pomiędzy drzewkami będzie widoczne miejsce i ścieżka, którą można zejść do akwenu.
Jeździmy tam z Jeżem i ekipą od dłuższego czasu i jest naprawdę sympatycznie.
W tej chwili widoczność na poziomie 8-10m i z tego miejsca warto zanurkować koło południa szczególnie gdy słońce wysoko - co daje naprawdę miłe widoczki po powrocie na 10m i płycej. Tam też bez problemu osiągniesz 30-32m, a kawałek dalej 45-46m. Max znaleziony w akwenie to 49m.
Mam nadzieję, że dość klarownie opisałem.
Życzę udanego nura :)
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-11-2011, 22:27   

Tak, dzieki. Bede tam po ciemku, ale chyba trafie. Jak nie to pełno innych zbiorników do okola. Bede w 4+4 wiec głęboko sie nie zapuszczam:-)
Pozdrawiam
Seba
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 20-11-2011, 00:13   

Często jeżdżę do Kalisza służbowo, zastanawiałem się co robić po pracy oprócz siedzenia w knajpie i hotelu. Teraz już wiadomo :)

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
trimixproject 


Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 29
Skąd: Poznań
Wysłany: 20-11-2011, 16:20   

Jeśli są chętni w ciągu tygodnia to nasza stała ekipa wypadowa jest zawsze za wspólnym nurkiem. Zatem wybierających się na nura prosimy o wcześniejsze info.
:spoko:
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 20-11-2011, 19:41   

Dziękuję. Jak tylko się trafi okazja to na pewno damy znać.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 20-11-2011, 21:24   

Dzisiaj było dobre 15m wizury :D

Posiada ktoś choćby przybliżoną mapkę batymetryczną/ foto/mape wyrobiska przed zalaniem? Czy jest na dnie coś "ciekawego"? [koparek sie nie spodziewam, ale ja właśnie odkryłem tam swoje poznańskie jaworzno, wiec....możne? :D [
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2011, 10:04   

Witam

Ja będę tam dziś w godzinach wieczornych. Trudno mi na ten moment dokładnie określić bo mam dwie wersje.

Ok. 13 ruszam z Warszawy, więc powinienem być na miejscu ok. 17.00, ale to tylko pod warunkiem że nie będzie buntu na pokładzie i 3 nienurkujące osoby wyrażą zgodę na zjechanie z trasy

W przypadku buntu zawiozę ich do Kalisza a na miejscu pojawię się ok. 19.00-20.00

Pozdrawiam

Seba
696-452-461
sebastian.szczesniak@decathlon.com

[ Dodano: 23-11-2011, 22:22 ]
Byłem, potwierdzam i polecam:)

Bardzo fajna wizurka, ładna łąka do ok 6m, potem ładnie opadające zbocze.

Długo nie ponurkowałem bo ok 15 minuty poczułem znajomy chłód w okolicy klatki piersiowej.
I tu przytoczę przysłowie „jak się nurek spieszy to se kryzy nie wywija” i tak też postąpiłem.
Wypłycając się płynąc w kierunku brzegu zastanawiałem się czy uruchomię samochód a jeśli nie to czy uruchomię telefon by wezwać pomoc i co najważniejsze odmeldować wynurzenie.
W czarnym scenariuszu przy stracie obu po 180 minutach została by wszczęta akcja poszukiwawcza!!
Na szczęście wody nie wlało się dużo i udało się zarówno odmeldować jak i odjechać.

Bardzo, bardzo godne polecenia. No może nie koniecznie na samotne wyprawy po nocy

I na koniec takie pytanie co to jest za zbiornik?

Pozdrawiam
 
 
rybar 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 29
Skąd: Września
Wysłany: 27-11-2011, 18:34   

Nukował ktoś od strony betonowej drogi, która dochodzi bezpośrednio do wody? Dostęp łatwiejszy i podobno najwieksza głębokość znajduje się na wschodniej ścianie zbiornika.

pozdrawiam

ps
a skad sie wziela taka fajna dziura mozna przeczytac tu
Ostatnio zmieniony przez rybar 27-11-2011, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2011, 22:02   

Kopalnia! No to dobrze że w kasku byłem:)
 
 
KSD
[Usunięty]

Wysłany: 04-12-2011, 18:19   

rybar napisał/a:
Nukował ktoś od strony betonowej drogi, która dochodzi bezpośrednio do wody? Dostęp łatwiejszy i podobno najwieksza głębokość znajduje się na wschodniej ścianie zbiornika.


Nurkowaliśmy dziś z tego miejsca ale z tej strony jest przysłowiowa "patelnia" czyli cały czas mniej więcej 10 metrów głębokości. Naciekawiej było wzdłuż brzegu na ok 5-6 metrów (łączka z rakami). Czy znacie jakieś inne miejsce z dogodnym dojazdem, gdzie jest ciekawiej ułożone dno? Wydaje mi się, że można dojechać jakoś zupełnie z drugej strony od Lubomyśla. Przy okazji dołączam się do pytania - są może jakieś zatopione atrakcje? :)
 
 
trimixproject 


Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 29
Skąd: Poznań
Wysłany: 05-12-2011, 13:04   

Najciekawsze miejsce, z tych w których nurkowaliśmy do tej pory, znajduje się w okolicy Dąbrowy Dużej (to w opisie i linkach w moim poście powyżej) łąki, drzewa, dużo raków, a w kilku miejscach można natknąć się na stare rury i inne żelastwa oraz stosy gruzu i płyt betonowych. Bardzo łatwo można osiągnąć 40m lub nieco poniżej - jedyny mankament tutaj to zejście do wody i powrót, ale oczywiście do przejścia :)
Lokalne źródła podają, że głębokość max to poniżej 50 czy nawet 60m ale zarówno z linku rybar'a jak i ta sprawdzona przez nas to 49m i znajduje się w północno-wschodniej części akwenu ale tutaj dojazdu brak. Podobno jest gdzieś pozostawiony sprzęt kopalniany ale jeśli informacja jest tak dokładna jak info o max głębokości to raczej kolejny mit. A patrząc na to jak sprzątają po sobie w innych odkrywkach to raczej akwen jest czysty.
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-12-2011, 13:45   

trimixproject napisał/a:
w kilku miejscach można natknąć się na stare rury i inne żelastwa oraz stosy gruzu i płyt betonowych


Dla takich miejsc watro żyć:)
 
 
Maniek1111 

Kraj:
Poland

Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 6
Skąd: ostrów
Wysłany: 07-12-2011, 21:34   

Piaski Szczygliczka
 
 
irecki 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 35
Skąd: k. Poznania
Wysłany: 08-12-2011, 13:54   

Maniek1111 napisał/a:
Piaski Szczygliczka


Maniek1111, napisz proszę coś więcej na temat tego miejsca. Często tam nurkujesz?
 
 
Jakuza 
Moderator Grupy


Stopień: RESCUE / EANx
Kraj:
Poland

Zaproszone osoby: 6
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-12-2011, 16:50   

Chciałem się tylko upewnić, gdyż nie można zlokalizować żadnej odkrywki pod nazwą Honoratka. Postanowiłem, więc poszukać więcej informacji o tym zbiorniku.

Według informacji, które udało mi się znaleźć akwen wspomniany wcześniej jako "Honoratka" we wsi Dąbrowa Duża to faktycznie pozostałość po odkrywce "Pątnów". Świadczyłyby o tym zarówno wpisy na stronie http://www.kwbkonin.pl/in...irmie/odkrywki/ oraz tutaj http://nowytomysl.naszemi...lnosc,id,t.html.

Cytat:
Odkrywka Pątnów rozpoczęła eksploatację węgla w 1962 r., zakończyła ją w 2001. Wydobyto w tym czasie prawie 130 mln ton węgla. Na odkrywce Pątnów do 1996 roku (najdłużej w kopalni) istniało odwodnienie podziemne; działały tu cztery szyby główne o głębokości 38-69 m. Podziemne chodniki odwadniające na Pątnowie miały łącznie długość 102 km, w całej kopalni ich długość przekraczała 370 km. Obecnie odwodnienie złoża prowadzone jest za pomocą studni głębinowych.
Teren po odkrywce Pątnów został poddany rekultywacji o kierunku leśnym i rolnym. W wyrobisku końcowym powstał zbiornik wodny o powierzchni 346 ha, który dziś stanowi własność prywatną


Swoją drogą ciekawie wygląda opis innej odkrywki - ciekawe, czy już zalana?
Cytat:
Odkrywka Lubstów działała 27 lat, przez ten czas wydobyto 107 mln ton węgla, pod koniec XX wieku stąd pochodziło 40% konińskiego węgla. Eksploatację prowadzono od 1982 roku. Ostatni pociąg z lubstowskim węglem został odprawiony do elektrowni 3 kwietnia 2009 roku. Złoże Lubstów stanowiło największy pokład węgla w zagłębiu konińskim, grubość pokładu dochodziła miejscami do 90 m. W latach 1990 była to najgłębsza odkrywka węgla brunatnego w Polsce, osiągnęła poziom –55 m n.p.m. przy rzędnej terenu +103 m n.p.m..
Zwałowisko zewnętrzne odkrywki jest przykładem rekultywacji rolnej i leśnej (powstało 70 ha lasu). Przeważającym kierunkiem rekultywacji zwałowiska wewnętrznego jest kierunek rolny, natomiast w wyrobisku końcowym powstaje zbiornik wodny, którego powierzchnia wyniesie około 480 ha, pojemność sięgnie 137 mln m3. Zbocze akwenu zostało wzmocnione krzewami i trawą, zastosowano także dodatkowe zabezpieczenie w postaci hydrożelu. Wyznaczone już zostały ścieżki rowerowe i spacerowe. Projekt zagospodarowania terenu wokół jeziora, uzgodniony z władzami gminy Sompolno, przewiduje stworzenie bazy dla turystyki, żeglarstwa i sportów motorowodnych.


a ta strona rozwiała już moje wątpliwości
Cytat:
Zrekultywowany teren po odkrywce Pątnów ma powierzchnię 393 hektary. W miejscu wyrobiska końcowego powstał zbiornik wodny o powierzchni 360 hektarów, który otaczają lasy i grunty orne. Akwen zasiliły wody powierzchniowe z rowu głównego odwodnienia odkrywki Jóźwin. Rzędna zbiornika wynosi dziś 80 m n.p.m. Obszar wokół jeziora został starannie zagospodarowany, obsadzono go rozmaitymi gatunkami drzew i krzewów, które sprawiają, że jest tam naprawdę zielono.
Zbiornik ten — jako pierwsze jezioro w Polsce — sprzedany został w drodze przetargu; kupiła go osoba prywatna.
- link: http://www.rowerowyraj.kw...konina,1,2.html.

PS. rozumiem, że właściciel nie ma problemu z nurkowaniem na jego akwenie? bo wygląda rewelacyjnie i chętnie tam się wybiorę.
Ostatnio zmieniony przez Jakuza 21-12-2011, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
WłodekE 

Stopień: rescue
Kraj:
Poland

Wiek: 57
Dołączył: 08 Wrz 2004
Posty: 1
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 28-12-2011, 20:12   

irecki napisał/a:
Maniek1111 napisał/a:
Piaski Szczygliczka


Maniek1111, napisz proszę coś więcej na temat tego miejsca. Często tam nurkujesz?


Kolega zażartował Piaski Szczygliczka jest to zalew na rzece (lub przy samej rzece, bo nie ma bezpośredniego połączenia) Ołobok w samym Ostrowie Wlkp. powstal w latach 70 ub. wieku, głębokość ok. 3 m. i służy jako kąpielisko miejskie (ostatnio dużo atrakcji dla mieszkańców Ostrowa i okolic) :-) a co do nurkowań to mozna zapomnieć, no owszem od czasu do czasu nurkują ale raczej za tymi którzy sie niestety utopili. Pozdrawiam.
 
 
 
Jakuza 
Moderator Grupy


Stopień: RESCUE / EANx
Kraj:
Poland

Zaproszone osoby: 6
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-01-2012, 21:20   

Podbijam temat, czy koledzy pomogą wyjaśnić kwestię Honoratki?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed