Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Co nurkowie GUE robia przed nurkowaniem
Autor Wiadomość
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 10:45   

jacekplacek napisał/a:
jaka jest szansa, że przy całym zespole nie zmierzył, zgadł i wpisał bzdury?


W rzeczywistych warunkach nurkowych jest duża szansa, że nie zmierzył helu tylko go wyliczył.
 
 
wagrzes 

Stopień: P
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: Wysokie Maz
Wysłany: 09-12-2011, 10:50   

jacekplacek napisał/a:
Nigdzie nie napisałem, żeby go liczyć pod wodą, tylko że powinien być opisany na tej samej kartce co % ilość tlenu - dla mnie to ważniejsza informacja, więc powinna być bardziej widoczna

Mnie uczono, że na flaszce mają być dwie nalepki, przynajmniej na stage'ach.Na twinie nie stosuję tego, bo przy nurkowaniu trymiksowym zamawiam gazy z lekkim zapasem co do głębokości planowanej i tego się trzymam.Nie używam nitroksu jako gazu dennego.Natomiast przy zmianie gazów na travel lub deko bardzo ważne jest, by nie pomylić flaszek, mod napisany na dole powinien być widoczny dla partnera, który kontroluje przepięcie i potwierdza "okejką" prawidłowy stage.Pod wodą ciężko zobaczyć bazgroły z małej karteczki, obowiązuje kolejność przypinania lub strony, jeśli konfigurujemy obustronnie.W nurkowaniu partnerskim nurek obok obserwuje zmianę gazu partnera i ma potwierdzić prawidłowo użyty gaz lub zareagować w przypadku złego wyboru.Duży napis na dole butli pozwala także na stwierdzenie , jaki to gaz w przypadku przekazania stage'a przy awarii lub utracie gazu.Co więcej, ja w oparciu o własne doświadczenia stosuję inne automaty lub węże LP (kolor)zawsze do tych samych stage.Nalepka na wierzchu flaszki jest do kontroli na powierzchni i po to, aby każdy wziął swoje.Dziwi mnie tylko, że jako posiadacz uprawnień advanced nitrox tego nie wiesz.
Natomiast twierdzenia z tymi przecinkami kompletnie nie rozumiem.Jak nurkuję trymiksowo, czyli w moim przypadku głęboko, nie zostawiam nic przypadkowi i nie bawię się w zgadywanie.
Ostatnio zmieniony przez wagrzes 09-12-2011, 10:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-12-2011, 11:04   

BitPump napisał/a:
W rzeczywistych warunkach nurkowych jest duża szansa, że nie zmierzył helu tylko go wyliczył.

Nie sądziłem, że GUE dopuszcza taką możliwość. O ile przy helu tragedii nie będzie, to już z tlenem gorsza sprawa. Dla mnie: gazy nie zmierzone = nie nurkujemy bo może być ostre kuku.

wagrzes napisał/a:
Mnie uczono, że na flaszce mają być dwie nalepki, przynajmniej na stage'ach.

Temat jeszcze nie zszedł na stage i procedury zmiany gazów. Pozwólmy Bartkowi samemu go rozwijać :ping:

[ Dodano: 09-12-2011, 11:09 ]
wagrzes napisał/a:
Natomiast twierdzenia z tymi przecinkami kompletnie nie rozumiem.Jak nurkuję trymiksowo, czyli w moim przypadku głęboko, nie zostawiam nic przypadkowi i nie bawię się w zgadywanie.

Dokładnie. O ile jeszcze można iść na jakiś kompromis z helem przy osobistym mieszaniu, to już przy gazach zamówionych nie wyobrażam sobie możliwości nie wykonania pomiaru - bo zliczyć nie ma podstaw.
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 11:17   

jacekplacek napisał/a:
O ile przy helu tragedii nie będzie, to już z tlenem gorsza sprawa.


Czy ja gdzieś pisałem o nie wykonaniu pomiaru tlenu?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-12-2011, 11:18   

BitPump napisał/a:
Czy ja gdzieś pisałem o nie wykonaniu pomiaru tlenu?

Nie, ale wolałem uściślić :)
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 09-12-2011, 11:23   

wagrzes napisał/a:
Mnie uczono


w GUE?
bo zdaje się, że wątek mówi o tym jak uczy GUE

to o czym piszesz jest również ważne i sensowne, ale Bartek pokazuje jak to robi On i nurowie GUE
:-)
Ostatnio zmieniony przez klon 09-12-2011, 11:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Judas 



Stopień: instruktor
Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Wiek: 50
Dołączył: 26 Lut 2002
Posty: 533
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 12:13   

bann napisał/a:
Jesli separator byl otwarty, przechodzimy do analizowania gazu. Wystarczy wowczas sprawdzic zawartosc tylko z jednego zaworu - z prawego...


A dlaczego z prawego?
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 13:27   

Judas napisał/a:
A dlaczego z prawego?


Ja na moje rozumienie świata - bo jeżeli odkręcenie separatora (tj. pokręcenie gumką) nie otworzy przepływu (uszkodzony zawór - na stałe zamknięty) - przy naszej nieświadomości tego faktu - to mierzymy to, czym będziemy oddychać.
 
 
wagrzes 

Stopień: P
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: Wysokie Maz
Wysłany: 09-12-2011, 13:35   

klon napisał/a:
w GUE?

Absolutnie nie.
klon napisał/a:
bo zdaje się, że wątek mówi o tym jak uczy GUE

No dobrze, a co było przed...Przecież te procedury są mniej więcej uniwersalne.Skądś oni to wzięli.A że dołożyli do nich mnóstwo niepotrzebnego, to już inna bajka...Świadome nurkowanie powinno być oparte nie na filozofii, a na łączeniu sprawdzonych sposobów i doświadczeń.
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 09-12-2011, 14:23   

Z zasady standardowe gazy TMX GUE są mieszaniną helu i EAN 32. Więc, jeżeli przygotowujemy w ten sposób (parcjalnie) TMX, to mierząc tlen mamy zarazem pomiar azotu - stosunek tlen/azot jest zawsz okoł 32/68. Stąd pomiar tlenu, przy braku możliwości zmierzenia helu, można w takiej sytuacji uznać za wystarczający.
Stosowanie gazów z takim samym stosunkiem ilościowym tlen/azot upraszcza też liczenie dekompresji a idea jego przygotowania ułatwia logistykę gazów.

Odpowiadając na pytanie Jacka - na Zakrzówku pewnie bym wszedł do wody, choć taka sytuacja jest wyjątkowo mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że mierzę gazy również u blendera. Natomiast na wraku, do jaskini czy nawet na nieznanym jeziorze niezdecydowałbym się na nurkowanie.
 
 
Judas 



Stopień: instruktor
Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Wiek: 50
Dołączył: 26 Lut 2002
Posty: 533
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 14:39   

BitPump napisał/a:
Judas napisał/a:
A dlaczego z prawego?


Ja na moje rozumienie świata - bo jeżeli odkręcenie separatora (tj. pokręcenie gumką) nie otworzy przepływu (uszkodzony zawór - na stałe zamknięty) - przy naszej nieświadomości tego faktu - to mierzymy to, czym będziemy oddychać.


No tak skupiłem się na założeniu separator otwarty... THX
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 09-12-2011, 14:53   

Cytat:
Ja na moje rozumienie świata - bo jeżeli odkręcenie separatora (tj. pokręcenie gumką) nie otworzy przepływu (uszkodzony zawór - na stałe zamknięty) - przy naszej nieświadomości tego faktu - to mierzymy to, czym będziemy oddychać.
Dlatego jak ktoś jest ostrpożny to dobrze zmierzyć z obu zaworów bo z tego lewego zaworu też MOŻEMY oddychać. Szczególnie w opisanej sytuacji czyli seperator jak podano w przykładzie jest uszkodzony i trwale zamknięty o czym na razie nie wiemy.
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 15:14   

kraken napisał/a:
Dlatego jak ktoś jest ostrpożny to dobrze zmierzyć z obu zaworów bo z tego lewego zaworu też MOŻEMY oddychać.


Fakt zamkniętego zaworu zostanie odkryty dosyć szybko. Chyba, że ktoś nie lubi patrzeć na manometr :-)

Sytuacja, że mam zamknięty separator o czym nie wiem _i_ muszę być dawcą gazu _i_ w lewej mam zły gaz jest nieprawdopodobna na poziomie wyższej wygranej w totka.
Pragnę zauważyć, że uszkodzony separator i konieczność bycia dawcą gazu to zdarzenia niezależne.

A jak ktoś jest na prawdę bardzo ostrożny... to bardzo dobrze sprawdza się harmonijka ustna, której także jestem fanem.
 
 
wojtek_r 


Stopień: tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 136
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-12-2011, 17:24   

BitPump napisał/a:
Przy zapisie trimiksu mamy np.


No ok, ale:
1. Na fotce był nitrox, również tak szczegółowo opisany.
2. Co mi po takiem rozróżnieniu, skąd znam skład mieszanki? Albo jestem pewien co mam w butlach albo nie. Nie bardzo rozumiem, jakie ma zastosowanie wiedza czy zmierzyłem czy "zgadłem"? Wpisałem, więc jestem pewien ze tak jest.
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 09-12-2011, 19:02   

Nitrox zawsze jest szczegółowo opisany - zawsze bowiem musimy zanalizować zawartość tlenu.
Ostatnio zmieniony przez hubert68 09-12-2011, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wojtek_r 


Stopień: tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 136
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-12-2011, 19:15   

hubert68 napisał/a:
Nitrox zawsze jest szczegółowo opisany - zawsze bowiem musimy zanalizować zawartość tlenu.

No ale po co tak szczegółowo, z dokładnością do dziesiętnych?
Przecież czujnik tlenowy ma swój błąd pomiaru, warunki pomiaru też nie są idealne.
Dlatego zastanawiam się, czy jeśli wyjdzie Ci na analizatorze np EAN 31,8 to korygujesz MOD czy zaokrąglasz do 32?
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 19:35   

wojtek_r napisał/a:
korygujesz MOD czy zaokrąglasz do 32


Jakie korygowanie MODu? Niezależnie czy masz EAN21 czy EAN32 i tak nurkujesz maks. do 30m.
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-12-2011, 19:52   

hubert68 napisał/a:
Z zasady standardowe gazy TMX GUE są mieszaniną helu i EAN 32. Więc, jeżeli przygotowujemy w ten sposób (parcjalnie) TMX, to mierząc tlen mamy zarazem pomiar azotu - stosunek tlen/azot jest zawsz okoł 32/68. Stąd pomiar tlenu, przy braku możliwości zmierzenia helu, można w takiej sytuacji uznać za wystarczający.

Tak, ale wyłącznie w przypadku jeżeli w blenderni nie ma możliwości nabicia niższego niż EAN32 gazu. Jeżeli jest taka możliwość - a zdaje się jest prawie wszędzie - to stosowanie tego jako zasady ogólnej jest lekko niebezpieczne: nurkowanie na 21/0 zamiast 21/35 niesie pewne ryzyko, nie sądzisz? :)

hubert68 napisał/a:
Odpowiadając na pytanie Jacka - na Zakrzówku pewnie bym wszedł do wody, choć taka sytuacja jest wyjątkowo mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że mierzę gazy również u blendera. Natomiast na wraku, do jaskini czy nawet na nieznanym jeziorze niezdecydowałbym się na nurkowanie.

Na wraku rozumiem: zmniejszenie głębokości z 30m na 22m np. na Malutkiej nie ma najmniejszego sensu. A jaki sens widzisz w jaskini czy jeziorze? Po prostu nurkujesz płycej: nie ma przymusu osiągania głębokości maksymalnej.
Ostatnio zmieniony przez jacekplacek 09-12-2011, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-12-2011, 20:13   

jacekplacek napisał/a:
nurkowanie na 21/0 zamiast 21/35 niesie pewne ryzyko, nie sądzisz?


Różnicę w helu 0% - 35% - 45% to każdy kto trzy razy był na trimiksie zauważa gadając "Kocham Forum-Nuras" na Kaczora Donalda :-)
 
 
wojtek_r 


Stopień: tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 136
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-12-2011, 20:35   

BitPump napisał/a:
Jakie korygowanie MODu? Niezależnie czy masz EAN21 czy EAN32 i tak nurkujesz maks. do 30m.

No tak, GUE.
Przykład nienajlepiej dobrany ale w takim razie - skoro nurkuję z założenia max do 30 - metrów to tym bardziej, jakie znaczenie ma to jedno miejsce po przecinku?

Żeby być dobrze zrozumianym - dopytuję przez ciekawość bo być może takie dokładne oznaczanie ma jakiś sens.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed