Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
DIRowe skutery

Ktory skuter stoi w Twoim nurkowym garazu?
Dive Xtras
42%
 42%  [ 14 ]
Suex
24%
 24%  [ 8 ]
Halcyon
6%
 6%  [ 2 ]
SS
9%
 9%  [ 3 ]
Gavin
3%
 3%  [ 1 ]
inny
15%
 15%  [ 5 ]
Głosowań: 30
Wszystkich Głosów: 33

Autor Wiadomość
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 03-01-2012, 23:11   DIRowe skutery

Posiadasz skuter (DPV)? A moze kilka?
Zapraszamy do ujawnienia sie :)
Ostatnio zmieniony przez bann 05-01-2012, 09:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wojtek_r 


Stopień: tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 136
Skąd: Wrocław
Wysłany: 03-01-2012, 23:47   

Ja mam Cude 650. Tyle że nie wiem czy jest DIRowy ;)
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 04-01-2012, 00:02   

Mam SUEX ZEUXO XJOY 14.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 04-01-2012, 09:32   

wojtek_r napisał/a:
Ja mam Cude 650. Tyle że nie wiem czy jest DIRowy ;)


Jest, jest... ;)
ale jesli plywasz na CCR, albo bez dlugiego weza, to juz nie :)

Tytul watku mial byc inny, ale wyszla taka poczwara. Ciekaw jestem wynikow ankiety, moze pokazac ciekawe zaleznosci. Mam swojego cichego faworyta, ktorego nie bede ujawniac :)

Zrobmy spis powszechny na forum, wlascicieli tych "innych" skuterow (ostatnia pozycja ankiety) - prosilbym o podanie chociaz modelu swojego mopeda.

Cytat:
Ktory skuter stoi w Twoim nurkowym garazu?

1. Wojtek_r, DiveX CUDA650,
2. Hubert68, SUEX XJOY14, Gliwice
3. Bann (vel. Bartek), DiveX Sierra (2x), Dusseldorf/DE
 
 
jacekvw 



Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 336
Skąd: Szczecin ek
Wysłany: 04-01-2012, 23:02   

Ale ankieta powinna tez uwzgledniac tych ktorzy nie maja napedu
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 16-01-2012, 19:20   

wsadze wiec kij w mrowisko i napisze dlaczego skutery wojtka_r i moje (czyli X'y) sa lepsze niz inne :D

Bo:
- korpus i ogon wykonane sa z aluminium, co daje im wyzsza wytrzymalosc na uszkodzenia mechaniczne podczas uzytkowania
- maja ograniczona ilosc przeciekow (zminimalizowana), posiadaja tylko 2 punkty w ktorych znajduja sie uszczelnienia mogace zawiesc
- daja latwy dostep uzytkownikowi do wszystkich elementow i umozliwiaja samodzielna naprawe/wymiane
- posiadaja manetke zbudowana w sposob pozwalajacy prowadzic skuter dowolna reka na dlugich odcinkach bez zmeczenia
- zmiana predkosci (biegu) odbywa sie bez zatrzymywania skutera i wykonywana jest jednoracz
- posiadaja wlasny zaprojektowany przez producenta pednik (sruba i obudowa) nie uzywaja natomiast stadardowego i malo efektywnego przy duzych predkosciach/mocach
 
 
wojtek_r 


Stopień: tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 136
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-01-2012, 19:44   

Gdyby tylko poprawili system mocowania baterii bo wsadzenie jej poprawne i wyjęcie z body to nic przyjemnego. W dodatku nie rozumiem też do końca, dlaczego musze wyciągać baterię żeby ją naładować, jakby nie można było umiejscowić kabelka do ładowania tak, żeby wystarczyło wypiąć pędnik i podłaczyć ładowarkę.

Ale ciągnie aż miło ;)
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 16-01-2012, 21:06   

wojtek_r napisał/a:
Gdyby tylko poprawili system mocowania baterii bo wsadzenie jej poprawne i wyjęcie z body to nic przyjemnego. W dodatku nie rozumiem też do końca, dlaczego musze wyciągać baterię żeby ją naładować, jakby nie można było umiejscowić kabelka do ładowania tak, żeby wystarczyło wypiąć pędnik i podłaczyć ładowarkę


w moich 3 skuterach wszystkie baterie wyciagaly sie latwo - kwestia wypracowania techniki i nasmarowania oringu w korpusie skutera

wyjmowanie baterii jest potrzebne - zapobiega zbieraniu sie wodoru uwalnianego przy ladowaniu - dlatego zlacze jest na dole ;)
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 16-01-2012, 22:43   

Ja chyba jednak wolę rozwiązanie SUEX/HALCYON z pokrętłem w sposób ciągły a nie skokowy regulujący prędkość obrotów. Zgodzę się natomiast co do manetki moim skuterze - jest super wygodna do obsługi prawą ręką ale lewą jest zdecydowanie gorzej. DIVE X (CUDA i SIERRA) są pod tym względem lepsze.
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 16-01-2012, 22:50   

doświadczyłem XJOY 14 , mam Dive X - sierra , i jakiś tam jeszcze :)
 
 
wojtek_r 


Stopień: tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 136
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-01-2012, 16:11   

bann napisał/a:
w moich 3 skuterach wszystkie baterie wyciagaly sie latwo - kwestia wypracowania techniki i nasmarowania oringu w korpusie skutera


Nie no, pewnie że się da. Tyle że sprzęt tani nie był i chciałoby się za te pieniądze dostać coś, co będzie user friendly bardziej a nie będzie wymagać siłowania się, smarowania, wymiany uchwytu w baterii itp. W Suexie się jakoś dało to rozwiązać przyjaźniej dla użytkownika.
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 17-01-2012, 17:16   

Co do wyjmowania baterii, w SUEX XJOY 14 jest IMHO zdecydowanie bardziej user friendly, niż w X-ach.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 17-01-2012, 19:32   

z jednym "ale" - tamta bateria nie jest w zaden sposob zabezpieczona przed zalaniem po zamontowaniu w srodku skutera :)
montowanie baterii w Silentach jest za to bardzo user friendly ;)


w mojej opinii konstruktor moze uzyc trzech rozwiazan, kazde ma swoje wady,
X'owy sposob to po prostu kompromis pomiedzy prostota a przekombinowaniem

1/ tak jak w X'ach - umiescic latwo rozbieralna baterie (i niczym nie zabezpieczona po wyjeciu na zewnatrz) wewnatrz skutera i zabezpieczyc ja oringiem pomiedzy obudowa baterii i body skutera, tworzy sie wtedy szczelne polaczenie skutera i baterii w srodku,
bateria stanowi przeciwwage dla dlugiej obudowy po rozlozeniu troche ja stabilizujac (kiedy nos stoi pionowo, na "nosie")

2/ tak jak w Suexaxh - stworzyc dla niej oddzielny przedzial (grodz od strony motoru i otwierany przod zabezpieczony oringiem) i zostawic baterie niezabezpieczona, co obniza ilosc zabezpieczen w porownaniu z poprzednim rozwiazaniem o jeden poziom

3/ tak jak w Silentach - zabudowac baterie w sposob szczelny (wlasna uszczelniona obudowa baterii), niezaleznie od polozenia (skuter zlozony czy rozlozony, bateria w srodku czy na zewnatrz) obudowa jest caly czas szczelna, minus - bateria jest niewyjmowalna przez uzytkownika bez narzedzi (jest na stelazu), transport skutera musi odbywac sie w sposob zlozony, inaczej zajmuje za duzo miejsca i jest nieporeczny,

W obu rozwiazaniach (2 i 3) bezpiecznik jest schowany przed uzytkownikiem - wymiana wymaga czasu i narzedzi
Ostatnio zmieniony przez bann 17-01-2012, 19:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 14-02-2012, 10:17   

a jakie są opinie na temat suex xjoy 7 - i czym rózni sie od 14 ?
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 19-02-2012, 17:34   

Sorry za pozna odp
Siodemka to zupelnie rekreacyjny skuter i wydaje sie, ze konstrukcja wyszla konstruktorom calkiem dobrze. Uciag i czas pracy porownywalny ze Sierra, projekt i uzyte materialy maja na celu ograniczenie kosztow - taki skuter dla mas :)

Skuter ma byc tani w eksploatacji i produkcji - stad olowiowe baterie (Pb) i plastikowe elementy (korpus) wykonywane na wtryskarce. Zalozenia osiagniete pewnym kosztem - skuter jest stosunkowo ciezki jak na swoj rozmiar i ma mala uzytecznosc w glebokich nurkowaniach.
Pomimo uciagu, ktory zapewne pozwoli pociagnac nurka w twinie i ze stejdzami - max glebokosc operacyjna nie pozwoli zrobic wiecej niz 80m :)
Waga jest za to ograniczeniem przy transporcie lotniczym - do wagi samego skutera trzeba doliczyc torbe i jakies zabezpieczenie przed uszkodzeniami, czyli 3-4kg. Sierra w oryginalnej torbie X-pack wazy ok. 21kg, z Suexem juz tak latwo nie bedzie na lotnisku :) :)

Jesli patrzec na adv7 jak na skuter rekreacyjny (do 40m z jedna butla, twinem) - czego chciec wiecej? :)

PS. Uciag i burntime sa deklarowane przez producenta - nigdy nie zostaly sprawdzone przez jakikolwiek test, tak jak ma to miejsce z X'ami.
Osobiscie nie lubie zamykania motoru w oddzielnym (szczelnym) przedziale
utrudnia serwis, suszenie, naprawe - niestety taka jest cena za stosowanie silnika szczotkowego.

Czternastka to juz porzadny skuter do praktycznie kazdego rodzaju nurkowan, poza najdluzszymi. To zupelnie inna konstrukcja od Siodemki.
Wpisuje sie gdzies pomiedzy Sierra i mala Cuda (Cuda 400).

O ile uciag ma duzo mniejszy od Cudy400 to zasieg/czas dzialania jest wiekszy (przy max obciazeniu). Przy standardowych predkosciach zasieg bedzie juz porownywalny. Z duza Cuda (650) nie wygrasz, ani pod wzgledem predkosci ani zasiegu. Ale zrobisz na pewno dobre ambitne nurkowanie, bo ten skuter (adv7) spokojnie na to pozwala.


PS. Zakladajac ze uciag i burntime sa zgodne z tym co twierdzi producent :) Z ADv7 nie mam zadnego doswiadczenia i moje wnioski opieraja sie na tym ile moge wyczytac na stronie producenta :)
Z ADv14 troche udalo mi sie poplywac, ale ani razu az do osiagniecia limitow tego skutera.
Nie wiem jak jest w nowych Czternastkach rozwiazany przedzial za ktorym schowano motorek - czy grodz dalej jest z nieprzezroczystego plastiku tak jak to bylo kiedys - czy zastosowano ten sam ktory jest w skuterach Halcyona, ktory pozwala sprawdzic czy w srodku nie ma wody?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed