Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
[video] swiatla Halcyona porownanie
Autor Wiadomość
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 19-02-2012, 23:23   [video] swiatla Halcyona porownanie

takie oto video znalazlem na stronie producenta
nie jest super naukowe - ale daje porownanie tego jak mocno swieci 3 ledowy EOS 12W Halcyona

http://youtu.be/bsoS3qnaD_
 
 
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 19-02-2012, 23:50   

 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 19-02-2012, 23:51   

danke Herr Plotek :)
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 20-02-2012, 00:02   

Czyżby kolejna jaskółka obwieszczająca nadchodzący zmierzch HID-ów?
 
 
arkac123 



Stopień: RD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 01 Paź 2009
Posty: 1753
Skąd: Chrzanów
Wysłany: 20-02-2012, 11:35   

hubert68 napisał/a:
Czyżby kolejna jaskółóka obwieszczająca nadchodzący zmierzch HID-ów?


To już cos więcej niż jaskółka, zmierzch HID już nastąpił :ping: .

Bardzo się cieszę, że H wypuścił wreszcie LED - nie możemy się z mężem zdecydować, które latarki kupić - po drastycznych, nieuzasadnionych moim zdaniem, podwyżkach cen polskich producentów przeszła mi ochota na kupowanie u nich, więc nowe światło H może być świetną alternatywą dla klientów (muszę podkreślić, że nie chodzi mi o cenę, tylko podejście do klientów).

Poza tym bardzo mi się podoba, że LED Halcyona jest porównywany z HID tego samego producenta.
 
 
jacekvw 



Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 336
Skąd: Szczecin ek
Wysłany: 20-02-2012, 22:16   

No niestety hid ma wiecej negatywnych cech niz plusow
 
 
Marcin13736
[Usunięty]

Wysłany: 21-02-2012, 22:07   

Jedynym minusem, jeśli można tak powiedzieć, jest barwa światła- zimna i trochę mało naturalna dla oka ludzkiego. Reszta pozostaje zaletą...
 
 
jacekvw 



Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 336
Skąd: Szczecin ek
Wysłany: 21-02-2012, 22:29   

Wymien plusy a ja minusy, zobaczymy kto wygra :)
Duza energochlonnosc
Wysoka cena
Wrazliwosc na wstrzasy, uszkodzenia mechaniczne
Awaryjnosc zarowno elektroniki jak i zrodla swiatla -brak prostoty wykonania
Zastosowanie wysokiego napecia co wrazie awarii, moze byc niebezpieczne
Czeste wlaczanie i wylaczanie skraca zywotnosc
Przy rozladowaniu akumulatora nagle wylaczenie
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 21-02-2012, 22:54   

Póki co, pod względem jakości i użyteczności światła tylko nieliczne LEDy mogą konkurować ze średniej klasy HIDami. Z najlepszymi niestety już nie. Np. praktycznie żaden silny LED nie jest w stanie wygenerować tak skupionej wiązki światła. W zupełnj ciemności, w bardzo przejrzystej wodzie ma to małe znaczenie ale paradoksalnie im jaśniej, tym potrzebne lepsze światło. W takich warunkach (np. nurkowania techniczne w Egipcie) LEDy raczej spiszą się słabo.
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 22-02-2012, 10:56   

jacekvw napisał/a:
Wymien plusy a ja minusy, zobaczymy kto wygra :)
Duza energochlonnosc

HID-y (a własciwie wysokoprężne wersje HID ) to najwydajniejsze źródła światła (lm/W)
jacekvw napisał/a:

Wysoka cena

Tasma klejąca i wata szklana są tanie :-P
jacekvw napisał/a:

Wrazliwosc na wstrzasy, uszkodzenia mechaniczne

Moja latarka spadła kilka razy z wysokości 1.5 m na beton - staram się nad nią nie znęcać, ale zdarza się. Nic się nie stało. Tam nie ma się za bardzo co uszkodzić, poza stłuczeniem bańki przy wyjątkowo silnym uderzeniu lub rozbiciem obudowy.
jacekvw napisał/a:

Awaryjnosc zarowno elektroniki jak i zrodla swiatla -brak prostoty wykonania

nie specjalnie widzę powód dla którego byłaby różnica w awaryjności przetwornicy HID a przetwornicy LED- a co do skomplikowania budowy - odsyłam do mojego posta - można zobaczyć, czy to takie skomplikowane :-P
jacekvw napisał/a:

Zastosowanie wysokiego napecia co wrazie awarii, moze byc niebezpieczne

to wysokie napięcie (ale mała moc) jest zamknięte w plastikowej obudowie, w wodzie słonej zostanie miejscowo zwarte, w wodzie słodkiej będzie izolowane przez wodę
jacekvw napisał/a:

Czeste wlaczanie i wylaczanie skraca zywotnosc

planujesz używać jako migacza?
LED-y też się starzeją, akumulatory sie starzeją, nic nie jest wieczne...
jacekvw napisał/a:

Przy rozladowaniu akumulatora nagle wylaczenie

Ja mam miganie awaryjne w przypadku spadku napięcia na baterii - przełączasz się wtedy na back-up, nieprawdaż?

Ot kolejna legenda Urbana
 
 
Crazy_Ivan 


Stopień: 2
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Ciechanow / Warszawa
Wysłany: 22-02-2012, 11:38   

beroduar, napisał:
Cytat:
HID-y (a własciwie wysokoprężne wersje HID ) to najwydajniejsze źródła światła (lm/W)


Aha....A sodowe niskoprężne nie mają przypadkiem wyższej skuteczności świetlnej? Poza tym zwróć uwagę jak błyskawicznie postępują diody.
A co byś nie popadł w uwielbienie HIDów, porównaj ich skuteczność świetlną ze skutecznością świetlną....robaczków świętojańskich - poważnie.

Cytat:
Moja latarka spadła kilka razy z wysokości 1.5 m na beton - staram się nad nią nie znęcać, ale zdarza się. Nic się nie stało. Tam nie ma się za bardzo co uszkodzić, poza stłuczeniem bańki przy wyjątkowo silnym uderzeniu lub rozbiciem obudowy.

Od wstrząsu mogą Ci się uszkodzić elektrody zapłonowe np.

Cytat:
LED-y też się starzeją, akumulatory sie starzeją, nic nie jest wieczne...

Owszem, ale chyba nie planujesz porównywać czasu życia LEDa i HIDa? Come on... :)
Ostatnio zmieniony przez Crazy_Ivan 22-02-2012, 11:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 22-02-2012, 12:10   

Crazy_Ivan napisał/a:
Aha....A sodowe niskoprężne nie mają przypadkiem wyższej skuteczności świetlnej?
He he he - już sobie wyobrazam lampę nurkową z przerobionej latarni ulicznej :-D - chodziło mi o źródło światła białego - taki skrót myślowy.
Crazy_Ivan napisał/a:
Od wstrząsu mogą Ci się uszkodzić elektrody zapłonowe np.

Nie podejrzewam, że od "standardowego" wstrząsu - to na prawdę prymitywna i sztywna konstrukcja - obejrzałem sobie z bliska :-)
Crazy_Ivan napisał/a:
Owszem, ale chyba nie planujesz porównywać czasu życia LEDa i HIDa?

Nie, ale wymienić jedną felerną diodę z np. siedmiodowej głowicy to i wyczyn i koszt, nieporównywalny do wymiany taniego chińskiego xenona...
Ostatnio zmieniony przez beroduar 22-02-2012, 12:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Crazy_Ivan 


Stopień: 2
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Ciechanow / Warszawa
Wysłany: 22-02-2012, 12:53   

beroduar, napisał:
Cytat:
He he he - już sobie wyobrazam lampę nurkową z przerobionej latarni ulicznej

A jak nurkujesz z HIDem, to pewnie na goodmana zakładasz przedni reflektor z auta.... Litości - źródło światła to nie to samo co oprawa - polecam rozróżniać. Co do "światła białego" to określenie to może obejmować naprawdę spory zakres temperatur barwowych.

Cytat:
Nie, ale wymienić jedną felerną diodę z np. siedmiodowej głowicy to i wyczyn i koszt, nieporównywalny do wymiany taniego chińskiego xenona...

Czy wyczyn nie wiem. Co do kosztów - jesteś pewien, że pojedynczy LED będzie droższy niż ksenon?
I jeszcze jedno - pomijając już kwestię żywotności, wolałbyś pod wodą awarię pojedynczej diody w głowicy czy pojedynczego HIDa ?
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 23-02-2012, 16:28   

Crazy_Ivan napisał/a:
Co do kosztów - jesteś pewien, że pojedynczy LED będzie droższy niż ksenon?
I jeszcze jedno - pomijając już kwestię żywotności, wolałbyś pod wodą awarię pojedynczej diody w głowicy czy pojedynczego HIDa

Nie - pojedyńczy LED będzie w tej samej cenie. Jednak usunięcie go i ponowne montaż wymaga specjalistycznego warsztatu, czyli wysłania do firmy, która się tym zajmuje. Nie jest to trywialne lutowanie.

Pod wodą mam backup (jeśli muszę). Podejrzewam, że awaria jednej diody - to pad całego światła, prawdopodobnie również i przetwornicy (tak tylko zgaduję, może Martin się wypowie - on jest mądry :aaa: ). Dla mnie brak różnicy.
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 23-02-2012, 16:32   

beroduar napisał/a:
Pod wodą mam backup (jeśli muszę).
To kluczowe zdanie. Tylko z uwagą MUSZĘ mieć backup ZAWSZE a nawet dwa...
 
 
jacekvw 



Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 336
Skąd: Szczecin ek
Wysłany: 23-02-2012, 17:12   

beroduar napisał/a:

Nie - pojedyńczy LED będzie w tej samej cenie. Jednak usunięcie go i ponowne montaż wymaga specjalistycznego warsztatu, czyli wysłania do firmy, która się tym zajmuje. Nie jest to trywialne lutowanie.

Pod wodą mam backup (jeśli muszę). Podejrzewam, że awaria jednej diody - to pad całego światła, prawdopodobnie również i przetwornicy (tak tylko zgaduję, może Martin się wypowie - on jest mądry :aaa: ). Dla mnie brak różnicy.


Pojedymczy led bedzie tanszy od palnika wyladowawczego
Uszkodzenie leda zasilanego odpowiednim pradem , jest prawie nie mozliwe. Co do wymiany, kazdy facet od telewizorow to zrobi, wiec problem zaden.

Mowisz ze masz backup'a hm, a jakie ma zrodlo swiatla? I dlaczego wlasnie nie hid? One sa podobno takie dobre :)
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2012, 17:34   

Crazy_Ivan napisał/a:
Co do "światła białego" to określenie to może obejmować naprawdę spory zakres temperatur barwowych.


Tak i nie.
Światło uznawane za białe ma temp barwową około 5500 K. A więc np żarowe mające 3200 K nie mieści się w tym standardzie.

Poza tym aby każde inne źródło światła mające 5500 K uznać za białe musi posiadać ciągłość widma w swoim składzie. Np mające dla oka światło białe, świetlówka nie mieści się w pojęciu światła białego (braki w składzie widmowym niektórych częstotliwości składowych)
Np ta sama żarówka tzw przewoltowana (podnosi temp barwową) z odpowiednim filtrem niebieskim ma 5500 K i jest źródłem światła o ciągłym widmie spektralnym.

Źródło sodowe takim św. białym nie jest tak pod względem temp jak i spójności widma (braki w niektórych częstotliwościach dla oka widoczne jako światło pomarańczowo-żółte).

Nie wiem czy już diody posiadają tą cechę ale HIDy tak, można uznać za źródło światła białego.
Dla oka akomodującego się nie ma to istotnego znaczenia ale dla innych odbiorników np mat światłoczułych czy matryc może mieć kluczowe znaczenie dla jakości odtwórstwa barw w trzech składowych RGB.
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 23-02-2012, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Crazy_Ivan 


Stopień: 2
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Ciechanow / Warszawa
Wysłany: 23-02-2012, 20:50   

Włodek K napisał:,
Cytat:
Światło uznawane za białe ma temp barwową około 5500 K. A więc np żarowe mające 3200 K nie mieści się w tym standardzie.

Skąd taki pomysł? Bo jeśli to co napisałeś byłoby prawdą, to powiedz mi Włodek skąd pojęcie światła białego zimnego i białego ciepłego? Oba mają 5500K? ;)

Cytat:
Poza tym aby każde inne źródło światła mające 5500 K uznać za białe musi posiadać ciągłość widma

Pomińmy definicje bo je znamy. Poza tym akurat w tej dyskusji posługujemy się pojęciem światła "białego" w rozumieniu potocznym, niekoniecznie wchodząc w składowe monochromatyczne - większość ludzi pod wodą ma to w ...poważaniu ;)

Cytat:
Źródło sodowe takim św. białym nie jest tak pod względem temp jak i spójności widma (braki w niektórych częstotliwościach dla oka widoczne jako światło pomarańczowo-żółte).

Mowa była o sprawności świetlnej w kontekście nieskoprężnych sodowych, to raz. Dwa, że pod względem temp. barwowej - patrz białe ciepłe. Trzy - w kontekście widma jak najbardziej się zgadzam - oczywiście nie jest to światło białe.

Cytat:
Dla oka akomodującego się nie ma to istotnego znaczenia ale dla innych odbiorników np mat światłoczułych czy matryc może mieć kluczowe znaczenie dla jakości odtwórstwa barw w trzech składowych RGB.

Oczywiście, przy czym jednocześnie matryce CCD rejestrują fale z poza zakresu widzialnego dla człowieka.

Tak na marginesie 5500K to raczej błękit ;) ;)
Ostatnio zmieniony przez Crazy_Ivan 23-02-2012, 20:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 23-02-2012, 21:04   

jacekvw napisał/a:
Pojedymczy led bedzie tanszy od palnika wyladowawczego

HID Xenon Light-880 881 USD $ 7 / pair
CREE - XPGWHT-L1-0000-00G51 - LED, COOL WHT, XPG, LUM FLUX 130LM - £4.72

jacekvw napisał/a:
kazdy facet od telewizorow to zrobi, wiec problem zaden

Lutowałeś kiedy LEDa do podłoża ? - nie mówię, że sie nie da w warunkach domowych, ale że się nie da zrobić tego dobrze.
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2012, 21:19   

Crazy_Ivan napisał/a:
to powiedz mi Włodek skąd pojęcie światła białego zimnego i białego ciepłego?

Bo to nie jest światło białe w rozumieniu powszechnie przyjętych założeń. "Ciepłota" to potoczne określenie zmiany barwy światła a więc jego temp wg Kelwina.

Crazy_Ivan napisał/a:
Dwa, że pod względem temp. barwowej - patrz białe ciepłe.

Raczej gorące jak zachodzące słońce :)
Pozostanę przy tym co napisałem wyżej.

Crazy_Ivan napisał/a:
większość ludzi pod wodą ma to w ...poważaniu ;)

Zapewne tak. Ale nie jest to bez znaczenia dla jakości postrzegania świata podwodnego.

Crazy_Ivan napisał/a:
Trzy - w kontekście widma jak najbardziej się zgadzam - oczywiście nie jest to światło białe.

Właśnie to widmo jego skład jak i temp barwowa decyduje o tym czy światło możemy uznać za białe. Ja pewnie dlatego że od małego ze światłem się potykam w rysowaniu nim to rozróżniam światło białe od np żarowego ze zwykłych żarówek bądź niby białego ze świetlówek. Taka skaza zawodowa.

Crazy_Ivan napisał/a:
Oczywiście, przy czym jednocześnie matryce CCD rejestrują fale z poza zakresu widzialnego dla człowieka.

Tak jak oko ludzkie odbiera wszystkie fale ale widzi (procesor decyduje co ma widzieć) tylko tzw zakres widzialny.

Cytat:
Tak na marginesie 5500K to raczej błękit ;) ;)


Nie, to w naszej strefie geograficznej światło jakie występuje w południe w słoneczny dzień w lecie, przy średnio zachmurzonym niebie.

W głębszym cieniu w taki dzień mamy temp barwową na poziomie około 10 000 K.
Przy bezchmurnym niebie temp zbliżyć się może do 16 - 20 tyś K

Zaś oko nasze nas oszukuje bo my tej różnicy nie dostrzegamy (nasz osobisty procesor robi nas w bambuko w tej jak i w innych kwestiach - tak z przyzwyczajenia).

Dopiero bardziej miarodajne "czujniki" spektrometry gdy naukowo, bardziej praktycznie służą do tego odpowiednie światłomierze mierzące temp barwową lub całkiem praktycznie każdemu pokazują te różnice emulsje foto lub matryce aparatów i kamer.

Być może kojarzysz takie specjalne żarówki 5500 K które bańkę mają całkiem ciemno niebieską. Tyle że łącznie z temp 3200 od żarnika filtrują światło do 5500 K.
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 23-02-2012, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed