Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Na której ręce macie latarke podczas nurkowania
Autor Wiadomość
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-12-2017, 08:48   

Maciek Kos napisał/a:

Powaznie macie takie standardy w technicznym? :) Jak dla mnie to niewygodne i niepraktyczne.


ideą latarki w lewej ręce nie jest wygoda, a właśnie praktyczny aspekt. Warto zgłębić jaki. Prawa ręka by być wolna aby w sytuacji OOG od razu podać gaz partnerowi. Zrób proste ćwiczenie - podaj go z latarką w prawym ręku... zwykle oślepisz partnera a 50W prosto w oczy w sytuacji awaryjnej to nic fajnego i może doprowadzić do kolejnego problemu, pomyśl też o długim hidzie - możesz rozwalić maskę jak to zrobić za mocno.

na moje pytanie dlaczego lewa na moim szkoleniu kazano mi właśnie podać gaz z latarką w prawej ręce, raz zasunąłem partenrowi latarką w maskę i ze 2 razy go oślepiłem, to nie były sytuacje w stylu wisimy na platformie i pokazujemy powoli oog po czym partner podpływa... ale mocno stresowy moment i kolejna awaria, zachowanie jest wtedy trochę inne a ruchy mniej precyzyjne. To mnie przekonało.


tom444 napisał/a:

Pod tym linkiem masz zdjęcia Krzysztofa Starnawskiego,


W solo nurkowaniu jakie uprawia Krzysiek nie ma to znaczenia bo nie ma partnera....

nie chodzi i ślepe podążanie za standardami tylko ich zrozumienie.


jeśli zacznę robić kiedyś nurkowania jak Starnaś :ping: to sobie będę tworzył swoje procedury

Maciek Kos napisał/a:
Jak chcesz uzyc inflatora, to co wtedy standardy mowia? Ze latarke przekladasz do prawej reki, dodajesz powietrza (czy wypuszczasz), a pozniej z powrotem latarka wraca do lewej? Zamieszanie troche sie robi.


dokładnie tak robisz. Zamieszanie? serio? z twoją ilością nurkowań? chyba sobie podśmiechujki robisz ;)

cała zabawa jest po to, żeby mieć jak najszybciej wolną prawą rękę do podawania gazu i nie ma znaczenia kto jest lewo i prawo ręczny. Dlaczego wolną? wyjaśniłem wyżej. OOG jest zwykle najważniejszym problemem, który musimy rozwiązać.

a po co coś się robi w ten sposób powinno być wyjaśnione za kursie i najlepiej przetestowane na sobie, możemy nie zgadzać się z jakimś rozwiązaniem, ale na jakiejś podstawie a nie "nie bo nie".

mnie przekonał prosty test, tak samo jak wiele innych procedur, sprawdziłem kilka rozwiązań, zarówno ich wytłumaczenie jak i praktyka pokazały, że w większości tego co robię się sprawdzają

czy uważasz, że zamieszanie jest ważniejsze niż OOG?
 
 
BogdanK. 


Stopień: Tech. Cave, Full Tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 16 Wrz 2014
Posty: 27
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 21-12-2017, 11:41   

Dziękuję @wiecznychlopiec nic dodać, nic ująć.
Resztę koledzy muszą sprawdzić sami. Pisząc o podaniu gazu miałem dokładnie na myśli OOG. Nie użyłem OOG, gdyż nie mam pewności, czy rzeczony skrót jest zrozumiały dla wszystkich (nie ma tu podtekstów ani próby obrażania kogokolwiek).

@Maciek - goodman w latarce ma być tak wyregulowany, że nie trzymasz latarki. Palce są wolne i bez najmniejszego problemu obsługujesz inflator.

Pozdrawiam serdecznie, Wesołych Świat i tylko bezpiecznych nurkowań w Nowym Roku życzę.
Bogdan
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 21-12-2017, 12:31   

No jednak nie tylko Krzysztof Starnawski trzyma główną latarkę na prawej ręce, szybki rzut oka na zdjęcia trzech innych głośnych w tym roku polskich „rekordzistów” i wszyscy na prawej.

Ja mam na prawej osobiście dlatego, że opadając, np. na bałtyckich wrakach, czy w głębokich ciemnych dziurach, przy słabej wizurze, chcę mieć jednocześnie pełną kontrole nad światłem(prawa) i inflatorem (lewa), żeby móc zareagować zanim się nadzieję na wystający pręt, totalnie zaplączę w żyłki albo zagrzebie w mule- dla mnie jest to ważniejsze niż możliwość podawania gazu partnerowi, ale ja sporo solo nurkuję albo z partnerem, którego nie podejrzewam o OOG.

Natomiast jeśli chodzi o podawanie gazu w nurkowaniu technicznym, oczywiście poza kursem, to bym tego aż tak nie demonizował,, w końcu partner też jest nurkiem technicznym w sensie, że zliczył testy bezdechowe, są różne szkoły,, tak samo można przełożyć latarkę do lewej, można się nauczyć podawać lewą, a jak rzeczywiście jest to sytuacja stresowa, to delikwent z pewnością sam sobie weźmie nie czekając na nic, ten wariant ćwiczyłem w realnej sytuacji występuje najczęściej. 

Oczywiście to tylko moje zdanie, nikt się nie musi ze mną zgadzać, tym bardziej, że to chyba nie ten dział .
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-12-2017, 12:44   

krzkus napisał/a:
No jednak nie tylko Krzysztof Starnawski trzyma główną latarkę na prawej ręce, szybki rzut oka na zdjęcia trzech innych głośnych w tym roku polskich „rekordzistów” i wszyscy na prawej.


skoro nurkujesz na ich poziomie to nie potrzebujesz takich porad ;)

wzorowanie się na konfiguracji takich osób to chyba nie najlepszy pomysł, tym bardziej w dziale dla początkujących ;)

krzkus napisał/a:

Ja mam na prawej osobiście dlatego, że opadając, np. na bałtyckich wrakach, czy w głębokich ciemnych dziurach, przy słabej wizurze, chcę mieć jednocześnie pełną kontrole nad światłem(prawa) i inflatorem (lewa), żeby móc zareagować zanim się nadzieję na wystający pręt, totalnie zaplączę w żyłki albo zagrzebie w mule- dla mnie jest to ważniejsze niż możliwość podawania gazu partnerowi,


i to jest dobry i zrozumiały argument! Ja zwykle jak opadam w dół liny czy stromej ściany mam odwieszoną latarkę na d-ring w pozycji tymczasowej światłem w dół i włączony szeroki kąt, jednocześnie widzę wszystko pod sobą, a i tak po drodze zwykle jest zmiana gazu przynajmniej raz więc mam wolne ręce, jeśli potrzebuje to poświecę sobie do przodu bez wypinania, gdy stabilizuję już głębokość wypinam po prostu latarkę.

Czasem jak mam dużo podwieszonego sprzętu po d-ringach to uzywam prawej ręki do dodawania gazu inflatorem a latarkę mam ciągle w lewej

krzkus napisał/a:

(...) z partnerem, którego nie podejrzewam o OOG.


to chyba nie tak działa, nie zakładam, że ktoś będzie miał, to jedynie możliwość, zresztą bardzo mało prawdopodobna jak sam zauważyłeś

chyba najważniejsze, żeby wiedzieć dlaczego coś się robi, ślepe podążanie czy to za procedurami czy nawykami może kiedyś zrobić kuku. Co nie zmienia faktu, że sprawdzają się one w większości nurkowań, do których nie należą zdecydowanie nurkowania rekordowe itp. tam każdy sobie rzepkę skrobie po swojemu :bee;

[ Dodano: 21-12-2017, 12:45 ]
do tego ja też na zdjęciach trzymam latarkę często w prawej w konkretnym celu, co nie zmienia faktu, że normalnie jest na stałe na lewej
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-12-2017, 12:56   

wiecznychlopiec napisał/a:
chyba najważniejsze, żeby wiedzieć dlaczego coś się robi, ślepe podążanie czy to za procedurami czy nawykami może kiedyś zrobić kuku. Co nie zmienia faktu, że sprawdzają się one w większości nurkowań,
Procedura to taka wiedza dla ubogich, zrozumienie dlaczego tak, jest zdecydowanie cenniejsze. Co potwierdzasz.
krzkus napisał/a:
No jednak nie tylko Krzysztof Starnawski trzyma główną latarkę na prawej ręce, szybki rzut oka na zdjęcia trzech innych głośnych w tym roku polskich „rekordzistów” i wszyscy na prawej.
Nie czytają FN i DiW. Co nie zawsze jemu służy, o tym że ciśnienie miedzy stopniowe rośnie wraz z głębokością, pisałem w 2006 r. Pogrywka z Ireną i Bartkiem zdecydowanie zmniejszyła jego wielkość, jako człowieka.

pozdrawiam rc
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 21-12-2017, 15:28   

wiecznychlopiec napisał/a:
dokładnie tak robisz. Zamieszanie? serio? z twoją ilością nurkowań? chyba sobie podśmiechujki robisz

cała zabawa jest po to, żeby mieć jak najszybciej wolną prawą rękę do podawania gazu i nie ma znaczenia kto jest lewo i prawo ręczny.
No wlasnie... podczas takiej ilosci nurkowan, inflator obslugiwalem paredziesiat tysiecy razy, a do czynienia z OOG, mialem ze dwa razy, jak mnie pamiec nie zawodzi :)
Mnie uczono, ze potrzebujacy sam pobiera automat, widoczny w okolicach "trojkata" na klacie. Z drugiej strony, nawet jakbym musial ten automat podac komus, to zrobilbym to bardzo sprawnie, z latarka na prawej rece i bez oslepiania. To jest tylko kwestia trenigu, wyuczenia i zrozumienia wlasnego sprzetu.
Ja tez nie jestem typem upartego jak osiol, ze "nie, bo nie", tylko testuje w boju, kazdy najmniejszy pomysl i analizuje rozne sytuacje :) Stawiam tez na wygode. Malo mnie tez interesuje, czy komus innemu jest wygodnie, czy niewygodnie podczas nurkowania, ale zeby wymyslac takie procedury?? Nie zabardzo potrafie odczytywac kompas, gdy mam go na prawej rece. Przyzwyczailem sie poprostu inaczej.

BogdanK. napisał/a:
@Maciek - goodman w latarce ma być tak wyregulowany, że nie trzymasz latarki. Palce są wolne i bez najmniejszego problemu obsługujesz inflator.

Akurat tez mam latarke zamocowana, cos na wzor goodmana, tylko na prawej rece.
W Twoim rozwiazaniu bedzies machal mieczem swietlnym niczym Lord Wader, za kazdym razem, gdy siegasz do inflatora, czyz nie?? :) To kolejny powod, dlaczego nie uzywam latarki na lewej rece.

anarchista napisał/a:
Procedura to taka wiedza dla ubogich, zrozumienie dlaczego tak, jest zdecydowanie cenniejsze.

Cos w tym jednak jest. Podstawowe procedury sa dla poczatkujacych, zeby wiedzieli jak zabawe w nurkowanie zaczac wogole. Trzeba dokladnie te procedury zrozumiec i mozna je zmodyfikowac. Dlaczego by nie? :)

wiecznychlopiec napisał/a:
wzorowanie się na konfiguracji takich osób to chyba nie najlepszy pomysł
Uczyc powinno sie od najlepszych :)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-12-2017, 22:31   

Maciek Kos napisał/a:
Podstawowe procedury sa dla poczatkujacych, zeby wiedzieli jak zabawe w nurkowanie zaczac wogole. Trzeba dokladnie te procedury zrozumiec i mozna je zmodyfikowac. Dlaczego by nie?
Zrozumienie, to też rzadkość.
Maciek Kos napisał/a:
wiecznychlopiec napisał/a:

wzorowanie się na konfiguracji takich osób to chyba nie najlepszy pomysł

Uczyc powinno sie od najlepszych
Tekst o elektrozaworze z Nuras.Info czytałeś ?

pozdrawiam rc
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 22-12-2017, 00:54   

Kurcze, ale mnie zagiales ...:) Nigdy nie czytalem nuras-info. Jesli to nie stanowi klopotu, to podrzuc mi prosze, jakiegos linka.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 22-12-2017, 08:27   

Maciek Kos napisał/a:
Nigdy nie czytalem nuras-info. Jesli to nie stanowi klopotu, to podrzuc mi prosze, jakiegos linka.
Wpisuję w wyszukiwarkę nuras.info i się znajduje, bardzo przepraszam teksty napisałem osobiście.

http://pdf.nurasonline.com/nr_90_72.pdf
6/2017 Ciśnienie międzystopniowe reduktorów Apeks.

http://pdf.nurasonline.com/nr_93_72.pdf
9/2017 Elektrozawór w CCR.

pozdrawiam rc
 
 
Syrenka_013 



Stopień: NAUI/DAN/EFR instr.
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 773
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-12-2017, 00:23   

Latarkę mamy na lewej ręce. Prawa ma być wolna, żeby podać partnerowi gaz. Prawa ręka jest też zarezerwowana do chwytu ratowniczego. Komputer również na prawej (jeśli jest jeden). Przede wszystkim ma być bezpiecznie, dopiero później ew wygodnie. Można się przyzwyczaić :pa:
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 02-01-2018, 22:59   

Mam prośbę, odkręćcie Goodmana na 1-2 nurkowania, a przewód do głowicy jak długi wąż. Tylko w dobrej kolejności, co by nie trzeba było odplątywać przy podaniu gazu.

Taka propozycja, dla spróbowania. Ciekaw jestem waszych wniosków.

Butle mam po bokach, jak trzeba pobawić się przy prawym, czy lewym zaworze/manometrze puszczam po prostu latarkę. Nie macham światłem, co by nie alarmować innych...

Co do oświetlania przyrządów pomiarowych głównym światłem. OK, można, też tak robiłem, z tym, że drażniło mnie, że wzrok co jakiś czas musi się przyzwyczajać. Od jakiegoś czasu mała latareczka przy masce rozwiązuje "problem". Kwestia przyczepić tak, by nie świeciło innym w oczy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed