Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Na której ręce macie latarke podczas nurkowania
Autor Wiadomość
maran 



Stopień: CACIB
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 647
Skąd: Bialystok
Wysłany: 18-04-2012, 23:53   

andrzej4380 napisał/a:
a ja mam główne Światło na d-ringu krocznym i mi pasuje


kurde, nie koliduje ci to ze skuterem? :hihi-:

A ja to kiedyś świeczkę planowałem pod wodę zabrać w słoiku, trzymając w lewej ręce słoik a prawą dodawać tlen z octopusa. Ale skubana cały czas mi gasła. Muszę się do kogoś na warsztaty zapisać z dodawania tlenu do słoika.
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 18-04-2012, 23:57   

JacekKG napisał/a:
Najlepiej na glowe, swiecisz tam gdzie patrzysz, masz wolne rece, bez problemu robisz komunikacje, masa glowicy blizej srodka ciezkosci

- oślepia partnera, więc albo "mówisz" oślepiając, albo nie "mówisz" bo zasłaniasz by nie oślepiać
- doskonale oświetla zawiesinę, powodując efekt długich świateł we mgle
Ja używam LFM 7XRE, która ma dodatkowo możliwość przełączenia z pełnej mocy na jedną diodę. I używam tej opcji dość często. Latarka, jak każdy sprzęt, ma pomagać. Umieszczenie na kasku przeszkadza. Pomijam tu dodatkowy aspekt pewnej śmieszności, kiedy w szuwarowo nocne gość odziewa się jak do jaskini. Kiedyś, po takim właśnie spektaklu, kilku nurków pół nocy szukało na Zakrzówku eksplorowanej przez nas tajemnej sztolni :D
 
 
andrzej4380 

Stopień: sport diver,compr.op
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 44
Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 248
Skąd: hereford
Wysłany: 19-04-2012, 00:19   

maran napisał/a:
kurde, nie koliduje ci to ze skuterem? :hihi-:


nie !! skuter przypinam do prawego d-ringu :bee;
 
 
Aleksander 



Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 810
Skąd: Łódź
Wysłany: 19-04-2012, 07:22   

Jacek i Hubert maja rację. Bardzo dużo zależy od tego jaki to ma być nurek.

A wracając do tematu komputera: zmieniacie ustawienia nurkując w zbiornikach położonych powyżej 300 m.n.pm. ? :-)
 
 
arkac123 



Stopień: RD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 01 Paź 2009
Posty: 1753
Skąd: Chrzanów
Wysłany: 19-04-2012, 09:45   

Aleksander napisał/a:
A wracając do tematu komputera: zmieniacie ustawienia nurkując w zbiornikach położonych powyżej 300 m.n.pm. ? :-)


Zmieniałam na 900 m.n. pm, plus mam ustawiony większy konserwatyzm (na stałe) - ale jestem wyjątkiem, patrząc na współpartnurów :aaa:
Ostatnio zmieniony przez arkac123 19-04-2012, 09:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 19-04-2012, 10:11   

chcialbym zobaczyc efektywna komunikacje swiatlem w przypadku OOG z latarkami na kasku, moge wyobrazic sobie jedynie komediowe zachowania :)
i blyskawiczne rekoczyny :D

albo jakakolwiek sygnalizacje poza mocno i tak zaklocona pasywna w tym przypadku,
podstawowe oswietlenie umieszczone na glowie po prostu nie nadaje sie do plywania partnerskiego w DIR wydaniu

wychodzi, ze najlepiej nie miec wogole latarki i plywac "na pasozyta", wtedy raczki caly czas wolne i problemu nie ma :) :)
 
 
Bogdan WEG
[Usunięty]

Wysłany: 19-04-2012, 10:21   

piotr_c napisał/a:
Bogdan WEG napisał/a:
Jako że jestem nurkiem SM , to mozna jeszcze użyć kasku Petzl z przymocowanymi dwoma (trzema?) backupami.


A w BM nie można? :)


Nie zauważyłem takiego połączenia w nurkowaniu rekreacyjnym, a pytający Józio, raczej nie jest cave. :-)
 
 
stefanis 



Stopień: sidemount diver
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 421
Skąd: Łęczna
Wysłany: 19-04-2012, 10:24   

piotr_c napisał/a:
gorcio napisał/a:
Mozna sobie sprobowac podswietlic HIDem lub LEDem wysokiej mocy tabliczke ...


Nikt nie każe Ci walić po tabliczce :)


Bogdan WEG napisał/a:
Jako że jestem nurkiem SM , to mozna jeszcze użyć kasku Petzl z przymocowanymi dwoma (trzema?) backupami.


A w BM nie można? :)

stefanis napisał/a:
jezeli inflator z lewej strony jak chcesz okreslic predkosc wynurzania jak nie bedziesz widzial kompa dodajac powietrze do skrzydla jacketu


Patrząc na drugi komputer?

Akurat mam to szczęście, że jestem leworęczny, więc stosując te zasady, które opisałem siłą rzeczy kompa mam po przeciwnej stronie niż inflator. Ale że używam zawsze dwóch: podstawowego na prawej ręce i zapasowego na lewej, to nie widzę problemów. Nurkujesz na jednym komputerze? :)


JacekKG napisał/a:
Ale tabliczke oswietlasz swiatlem rozproszonym z latarki przy masce


O ile jej używasz. Ja nie używam z kilku powodów. Równie dobrze można użyć światła rozproszonego podstawowej lampy.



tak mam na lewej rece digitala na prawej kompa wczesniej jak nurkowalem tylko z digitalem znajdowal sie na prawej rece
 
 
Tomasz Łach 


Stopień: MSDT
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-04-2012, 10:27   

Aleksander napisał/a:

A wracając do tematu komputera: zmieniacie ustawienia nurkując w zbiornikach położonych powyżej 300 m.n.pm. ? :-)


Ja np w Hermanicach zmieniam na vytec'u.
 
 
Bogdan WEG
[Usunięty]

Wysłany: 19-04-2012, 10:30   

JacekKG napisał/a:
Bogdan WEG napisał/a:
JacekKG napisał/a:

Ale tabliczke oswietlasz swiatlem rozproszonym z latarki przy masce


Latarka przymocowana do maski, to bardzo zły pomysł.
Możesz bardzo łatwo stracić maskę, przez taki patent.


Mozesz rozwinac swoja mysl?


Zachaczenie wystającą latarką ( nie sugeruj się że jest "taka" malutka) o poręczówkę, mijaną właśnie wystającą skałę, lub płetwy innego nurka, co się czasem zdarza, może doprowadzić do utraty maski z twarzy . Próbowaliśmy to na basenie i jest to jak najbardziej możliwe..
 
 
Aleksander 



Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 810
Skąd: Łódź
Wysłany: 19-04-2012, 10:35   

arkac123 napisał/a:
Aleksander napisał/a:
A wracając do tematu komputera: zmieniacie ustawienia nurkując w zbiornikach położonych powyżej 300 m.n.pm. ? :-)


Zmieniałam na 900 m.n. pm, plus mam ustawiony większy konserwatyzm (na stałe) - ale jestem wyjątkiem, patrząc na współpartnurów :aaa:


Być może jesteś wyjątkowa ale na pewno nie jesteś wyjątkiem :-)

Ja w swoim vyper mam na stałe ustawiony jeden plusik i jedną górkę - tak na wszleki słuczaj :-) a jak trzeba to podosze rygor
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-04-2012, 12:26   

stefanis napisał/a:
TomS moglbys napisac to z kompem na prawej rece w poscie w ktroej rece latarka nie robilem rescue i nie chcialem pisac nie sprawdzonych informacji ale cos mi switalo w głowie ze komp tez wlasnei daltego jest na prawej rece
pozdrawiam


TomS napisał/a:
[...] komputer ma być po przeciwnej stronie (w stosunku do ręki obsługującej pływalność) do procedury ratowniczej p.t. "transport nieprzytomnego"
(dlatego GUE zaleca komp na prawej: prawą trzymamy brodę i automat poszkodowanego a lewą obsługujemy pływalność swoją i jego; lewa jest tak zapracowana, że tylko posiadanie kompa na prawej ma sens; trzeba go móc szybko przesunąć na przedramię - stąd zalecenie posiadania gumek i niczego ponad kompem, na prawym przedramieniu; to też jest powód niechęci do umieszczania kompasu na prawej bo ma być poniżej komputera aby nie upośledzać jego szybkiego przesuwania w kierunku łokcia) [...]
 
 
stefanis 



Stopień: sidemount diver
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 421
Skąd: Łęczna
Wysłany: 19-04-2012, 13:22   

dzieki o to mi chodzilo
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 19-04-2012, 13:41   

Bogdan WEG napisał/a:
Zachaczenie wystającą latarką ( nie sugeruj się że jest "taka" malutka) o poręczówkę, mijaną właśnie wystającą skałę, lub płetwy innego nurka, co się czasem zdarza, może doprowadzić do utraty maski z twarzy .

Dobierz odpowiednią latarkę i umocuj tak aby nie zahaczała... Maskę bez latarki można zgubić w tych samych sytuacjach co opisałeś jak i w wielu innych więc nie demonizuj.
 
 
Bogdan WEG
[Usunięty]

Wysłany: 19-04-2012, 14:20   

wiesiek01 napisał/a:
Dobierz odpowiednią latarkę i umocuj tak aby nie zahaczała... Maskę bez latarki można zgubić w tych samych sytuacjach co opisałeś jak i w wielu innych więc nie demonizuj.


Oczywiście że można ją używać, tylko po co?

Przewaznie do dyspozycji mamy światło główne, back up , jeden lub dwa, ewentualnie kask z nastepnymi 2 lub 3 back-upami. Po co jeszcze ten malutki kaganek przy masce?

Zwróc uwagę, ze maska sama w sobie jest zrobiona z gumy, która generalnie się "ociera" o ewentualne przeszkody i nie stanowi ostrego punktu zaczepienia jak ta latarka, lub uchwyt rurki.

Nie demonizuje.
Jest to mój swiadomy wybór i chciałem tylko przekazać innym moją argumentację, bo nie każdy trenował w wodzie takie sytuacje.




Do mysle ci dac, tez to że coraz czesciej przy masce używa się
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 19-04-2012, 16:27   

Cytat:
Jozio, predkosc wynurzania mozna ocenic po pecherzykach gazu, zdarzalo sie nurkowac bez jakiegokolwiek glebokosciomierza, to dopiero skandal ;-)

To dopiero skandalisko :)
A co z komunikacją z bąbelkami :)
 
 
Aleksander 



Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 810
Skąd: Łódź
Wysłany: 19-04-2012, 18:11   

Włodek K napisał/a:
Cytat:
Jozio, predkosc wynurzania mozna ocenic po pecherzykach gazu, zdarzalo sie nurkowac bez jakiegokolwiek glebokosciomierza, to dopiero skandal ;-)

To dopiero skandalisko :)
A co z komunikacją z bąbelkami :)


ojtam, ojtam - komunikacji z bąblami się zachciewa :-) Są tacy, którym brak wiatru w nurkowaniu nie przeszkadza - wierzą, że z bombla pociągną :-) :hihi-:
 
 
Haw 


Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 1383
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 19-04-2012, 23:07   

Bogdan WEG napisał/a:
Oczywiście że można ją używać, tylko po co?
z wygody?
Włodek K napisał/a:
A co z komunikacją z bąbelkami
poczekaj, jeszcze troche, to i profile z babli zaczne zrzucac na kompa :)
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 20-04-2012, 01:17   

TomS napisał/a:
to też jest powód niechęci do umieszczania kompasu na prawej bo ma być poniżej komputera aby nie upośledzać jego szybkiego przesuwania w kierunku łokcia)

Nie rozumiem?
Kompas najwygodniej jest mieć na dłoni na gumkach - nie koliduje więc ani z procedurami ratowniczymi ani z komputerem ,który jest powyżej.
Na lewej dłoni koliduje z latarką, umieszczony na przedramieniu jest niewygodny w użyciu.
Coś źle myślę?
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-04-2012, 01:25   

Dobrze myślisz z mojego punktu widzenia bo myślę tak samo.

Nie wiem czemu GUE nie proponuje kompasu na wierzchu dłoni i czemu nie poleca prawej. Trzeba o to zapytać instruktora GUE.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed