Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Na której ręce macie latarke podczas nurkowania
Autor Wiadomość
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-04-2012, 13:37   

jacekplacek napisał/a:
Pomijam tu dodatkowy aspekt pewnej śmieszności, kiedy w szuwarowo nocne gość odziewa się jak do jaskini.


Nie widzę tu nic śmiesznego:)
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 03-12-2017, 11:30   

maran napisał/a:
A ja to kiedyś świeczkę planowałem pod wodę zabrać w słoiku, trzymając w lewej ręce słoik a prawą dodawać tlen z octopusa. Ale skubana cały czas mi gasła. Muszę się do kogoś na warsztaty zapisać z dodawania tlenu do słoika.

Chciałem odświeżyć temat - czy komuś od czasu tego posta udało się opracować stosowną technologię?

Rozważam:
- słoik wysoki, żeby dwutlenek węgla przed kolejną wentylacją zalegał poniżej poziomu płomienia
- zasilanie oxy ze stage
- zapalenie świeczki nad wodą, transport pod wodę z dopompowywaniem
- zbalastowanie słoja na dole, wyważenie na zero pod warunkiem dopompowywania.

Proszę o poważne odpowiedzi.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 03-12-2017, 12:36   

Yavox napisał/a:
Rozważam:
- słoik wysoki, żeby dwutlenek węgla przed kolejną wentylacją zalegał poniżej poziomu płomienia
- zasilanie oxy ze stage
- zapalenie świeczki nad wodą, transport pod wodę z dopompowywaniem
- zbalastowanie słoja na dole, wyważenie na zero pod warunkiem dopompowywania.

Proszę o poważne odpowiedzi.
Podsycałeś tlenem płomień świecy na powierzchni ? Ja to robiłem, skutek uboczny, wąż gumowy zapalił się od środka. Tylko cięciem udało się zatrzymać palenie.
Reszta problemów banalna: naczynie sztywne otwarte od dołu, ma stałą pływalność.
Świeca i dostarczanie powietrza po świecy, wypalone wraca przy zewnętrznych ściankach i uchodzi dołem. Jeszcze drobiazg, jak podawać powietrze, dla mnie prostacki problem.

Dla reszty środowiska trudny. Skoro IT dr inż. daje dupy jak rakieta, na torze tlenowym do CCR, w nurkowaniu rekordowym Starnawskiego. Chłopaki nie mają bladego pojęcia.
CMF ?
CMV ?

pozdrawiam rc
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 03-12-2017, 21:37   

Pamiętajcie proszę, że tlen jest cholernie łatwopalny i trzeba wiedzieć co się robi.
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 03-12-2017, 21:39   Wynurzanie

Sebastian Szczesniak napisał/a:
chodziło mi o dodawanie powietrza przy wynurzaniu


Moim zdaniem przy wynurzaniu raczej wypuszcza się powietrze z jacketu, przynajmniej ja tak robię...no chyba że to jakiś nowy trend, muszę to wypróbować ;)
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 03-12-2017, 21:41   

angelares napisał/a:
Pamiętajcie proszę, że tlen jest cholernie łatwopalny.

Tlen jest palny? Od kiedy? ;)
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 03-12-2017, 22:49   W której ręce latarka

Wracając do tematu- na nurkowiskach zauważyłem że jedni mają komputer na lewej, inni na prawej ręce. Dyskusja o słuszności i zasadności wyboru ręki przypomina kabaretową dyskusję o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia.... jedni i drudzy będą bronić swoich racji i każdy ma do tego prawo, każdy wybiera to co dla niego jest wygodne. Pytanie nie dotyczyło nurkowań jaskiniowych, gdzie być może to ma znaczenie. Ale tam nie wchodzą osoby początkujące . Natomiast latarka powinna być w przeciwnej ręce żeby podświetlić komputer ewentualnie można mieć w tym celu latarkę przy masce lub czołówkę wtedy ma to mniejsze znaczenie.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 04-12-2017, 08:46   

Odnośnie latarki warto pamiętać, że, gdy świeci i jest w pobliżu kompasu, zaburza jego wskazania. Szczególnie dotyczy to tych elektronicznych w komputerach.
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-12-2017, 11:03   Re: Wynurzanie

tom444 napisał/a:
Sebastian Szczesniak napisał/a:
chodziło mi o dodawanie powietrza przy wynurzaniu


Moim zdaniem przy wynurzaniu raczej wypuszcza się powietrze z jacketu, przynajmniej ja tak robię...no chyba że to jakiś nowy trend, muszę to wypróbować ;)


Kolega dołaczył 3 lata po moim poście i nie przeczytał całości:)

A odnośnie tej świeczki to co się tak upieracie żeby była zapalona??
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 04-12-2017, 18:11   

Chcę mieć zdjęcie na Zakrzówku na Grubym w środku z oświetleniem naturalnym - po to mi świeczka. Zgaszoną nie poświecę :)
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 04-12-2017, 22:00   Wynurzanie

Masz rację, zająłem się czytaniem o świeczce i nie popatrzyłem na daty ;)

[ Dodano: 04-12-2017, 22:16 ]
Yavox napisał/a:
Chcę mieć zdjęcie na Zakrzówku na Grubym w środku z oświetleniem naturalnym - po to mi świeczka. Zgaszoną nie poświecę :)

Wydaje mi się że zabieranie zapalonej świeczki nie powiedzie się, może takie coś by się udało- zabrać szklaną kulę jak dla chomika albo małe prostokątne akwarium,małą butlę z tlenem, nawet nie koniecznie z automatem, i świeczkę i zapalniczkę w szczelnym worku.
W Grubym ustawić na jakieś belce naczynie, odwrócić dnem do góry, tlen z butli wypchnie wodę i utworzy się coś w rodzaju dzwonu ze szkła. Teraz do wnętrza włożyć świeczkę , rozpakować z worka nad powierzchnią wody i zapalić. Tlen powinien podtrzymać płomień wystarczająco długo żeby zrobić zdjęcie.
Tylko może te manewry trzeba bedzie zrobić bez rękawic czyli na chwilę zdjąć z rąk.
I najpierw na sucho w domu wypróbować czy to jest realne w ogóle ;)

[ Dodano: 04-12-2017, 22:16 ]
Yavox napisał/a:
Chcę mieć zdjęcie na Zakrzówku na Grubym w środku z oświetleniem naturalnym - po to mi świeczka. Zgaszoną nie poświecę :)

Wydaje mi się że zabieranie zapalonej świeczki nie powiedzie się, może takie coś by się udało- zabrać szklaną kulę jak dla chomika albo małe prostokątne akwarium,małą butlę z tlenem, nawet nie koniecznie z automatem, i świeczkę i zapalniczkę w szczelnym worku.
W Grubym ustawić na jakieś belce naczynie, odwrócić dnem do góry, tlen z butli wypchnie wodę i utworzy się coś w rodzaju dzwonu ze szkła. Teraz do wnętrza włożyć świeczkę , rozpakować z worka nad powierzchnią wody i zapalić. Tlen powinien podtrzymać płomień wystarczająco długo żeby zrobić zdjęcie.
Tylko może te manewry trzeba bedzie zrobić bez rękawic czyli na chwilę zdjąć z rąk.
I najpierw na sucho w domu wypróbować czy to jest realne w ogóle ;)
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 05-12-2017, 02:50   

Ja zawsze komputer i kompas mam na lewej, a latarki na prawej rece. Tak czuje sie nawygodniej, ale kazdy moze miec inaczej. Nie jest dobrym pomyslem trzymanie kompasu, przy mocnej glowicy. Ciezko trafic :)

[ Dodano: 05-12-2017, 03:02 ]
Yavox napisał/a:
Chcę mieć zdjęcie na Zakrzówku na Grubym w środku z oświetleniem naturalnym - po to mi świeczka.
Akwarium obroc do gory nogami, poowijaj jakimis sznurkami, dociaz neutralnie, octopus w srodek i tyle :) Nie probowalem nigdy ale to na pewno by zadzialalo... Powodzenia
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-12-2017, 08:50   

Yavox napisał/a:
Chcę mieć zdjęcie na Zakrzówku na Grubym w środku z oświetleniem naturalnym - po to mi świeczka. Zgaszoną nie poświecę :)


A myślałem, że jesteś trochę lepszym nurkiem:) Dobry nurek zaświeci i zgaszoną świecą! Nie miałeś tego na kusie nurkowania w nocy ze świecą? (poziom Adv)
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 05-12-2017, 10:44   

Sebastian Szczesniak napisał/a:

A myślałem, że jesteś trochę lepszym nurkiem:) Dobry nurek zaświeci i zgaszoną świecą!


Duzym plusem jest to, ze nie trzeba wtedy zadnych bąbli tlenowych tworzyc wokol swiecy ani kombinowac z odprowadzaniem kopcia, tak wiec latwosc wykonania czynnosci rosnie.
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 05-12-2017, 12:49   

Macie rację. Zabrać akwarium, wypełnić już na dole ze stejdża (może nie koniecznie tlenowego) po wcześniejszym przytwierdzeniu / zabezpieczeniu pływalności. Duże musi być, żeby się dało zapalniczką zapalić świeczkę już po jej odpakowaniu w środku "dzwonu" napełnionego gazem wcześniej.

Sebastian Szczesniak napisał/a:
A myślałem, że jesteś trochę lepszym nurkiem:) Dobry nurek zaświeci i zgaszoną świecą! Nie miałeś tego na kusie nurkowania w nocy ze świecą? (poziom Adv)

Ominęliśmy ten etap. Nurkowania były w dzień, latarki mieliśmy takie specjalne, co dają mocne czarne światło. Teraz widzę, że mam w edukacji lukę.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 05-12-2017, 15:59   

Yavox napisał/a:
wypełnić już na dole ze stejdża (może nie koniecznie tlenowego)

Z tlenem nic nie kombinuj, bo w sekunde splona Tobie rece, pod woda i to do bialej kosci.
Nie gdybam tutaj, tylko jestem wrecz przekonany, ze bedzie wypadek.
Normalnie powietrzem napelniac akwarium i tyle. Nadmiar powietrza wydostanie sie bokami.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 05-12-2017, 17:18   

Maciek Kos napisał/a:

Z tlenem nic nie kombinuj, bo w sekunde splona Tobie rece, pod woda i to do bialej kosci.
Nie gdybam tutaj, tylko jestem wrecz przekonany, ze bedzie wypadek.

Tlen jest niepalny
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 05-12-2017, 17:46   

Turlogh napisał/a:
Tlen jest niepalny
ale w obecnosci tlenu, materialy sie spalaja.
Nie wiem, co chcesz udowodnic tutaj? Jak Yavox, napelni akwarium czystym tlenem i odpali zapalniczke, to jego rece doslownie sie zwegla w pare sekund. Glupi pomysl na maxa z tym tlenem i tyle.
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 05-12-2017, 20:26   tlen

może racja że nie ma co ryzykować, powietrze wystarczająco długo podtrzyma płomień nawet w niewielkim naczyniu, to chodzi tylko o światło do zdjęcia. a swoją drogą jak zrobisz takie to wrzuć gdzieś żeby zobaczyć efekty, tego chyba nikt jeszcze nie robił...
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 06-12-2017, 11:19   

Maciek Kos napisał/a:
Jak Yavox, napelni akwarium czystym tlenem i odpali zapalniczke, to jego rece doslownie sie zwegla w pare sekund.


Spalanie nie tak dziala. Potrzebujesz materialu palnego, oxydatora i odpowiedniej temperatury. Plomien zapalniczki to troche malo zeby doszlo do eksplozji, IMHO.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed