Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakręcanie zaworu upustowego podczas nurkowania .
Autor Wiadomość
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 18-05-2012, 23:06   Zakręcanie zaworu upustowego podczas nurkowania .

Wchodząc do wody odkręcamy zawór upustowy w suchym skafandrze , mnie natomiast nurtuje pytanie czy można i w jakich przypadkach go pod wodą zakręcać ?
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 18-05-2012, 23:15   

slawek290 napisał/a:
Wchodząc do wody odkręcamy zawór upustowy w suchym skafandrze , mnie natomiast nurtuje pytanie czy można i w jakich przypadkach go pod wodą zakręcać ?


Oczywiście że można.
Np.
- w celu poprawienia bilansu cieplnego, (musisz mieć więcej balastu - pod koniec nurkowania bo na początku masz nadmiar wagi - gaz) Zakręcasz tyle zaskoków ile potrzebujesz nadciśnienia w SS.
- w celu kontroli pływalności SS np zapasowe źródło wyporu, także na powierzchni musisz zakręcić upust,
- w celu utrudnienia sobie nurkowania z przelewającymi się bułami gazu po galotach.
:)
 
 
Fish 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 355
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-05-2012, 02:12   

Przestań Włodek, z Padi/Cmas jesteś a to było pytanie do "Czarnej Gwardii" :) :)
Za dużo wiesz a nie powinieneś :) :)
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 19-05-2012, 08:37   

Cytat:
Za dużo wiesz a nie powinieneś :) :)

Ach, kurka wodna, ale wsypa, PRZEPRASZAM
Na usprawiedliwienie, nie przeczytałem w jakim to dziale pytanie padło!
Na drugie usprawiedliwienie Sławek dwadziewięćzero zadał pytanie, wydało mi się symptomatyczne, to się niechcący wciąłem między bułkę a zakąskę.
:)
Natomiast jeśli nurkowanie jest od wejścia do wyjścia z wody to także zakręca się przed wejściem aby luźniej się chodziło oraz po wyjściu z tych samych powodów tylko bardziej nasilonych.
Czarna Gwardia to nie to samo co Czarna Magia?
:)
 
 
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 19-05-2012, 11:21   

Włodek K napisał/a:
Ach, kurka wodna, ale wsypa, PRZEPRASZAM


Włodek ale tak konkretnie - bawisz się zaworem pod wodą czy nie .

Ja jakoś nie widzę powodu aby go zakręcać co ewentualnie może okazać się przyczyną nagłego opuszczenia tego łez padołu .

A no własnie jakie jest zdanie GUE na ten temat ?
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 19-05-2012, 13:44   

Cytat:
Włodek ale tak konkretnie - bawisz się zaworem pod wodą czy nie .

Nie, bo po co gdy mam zasadnicze źródło wyporu?
Napisałem jakie przyczyny są kręcenia zaworem. Nie twierdzę że nie miałem. NP. jutro w SM będę utałał pływalność SS to oczywiście stosownie przykręcę zawór na początku nurkowania. Pod koniec będzie otwarty.
 
 
Cezzz 

Kraj:
Iceland

Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 15
Skąd: Kraina ognia i lodu
Wysłany: 20-05-2012, 11:33   

W pozycji poziomej otwarty. Jeżeli z jakis powodów muszę "powisieć" pionowo dokręcam zawór. Generlanie to w kazdym przypadku kiedy wiem , że przy zmianie pozycji, wykonywaniu jakiś czynności lokalnie zwiększę ciśnienie na zaworze i skafander będzie zrzucał gaz.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 21-05-2012, 06:03   

jesli pytasz czarna gwardie :)
nie ma wyraznych zalecen co do poziomu otwarcia zaworu, poza kontrola sprzetu (przed wejsciem do wody) gdzie sprawdzane jest czy zawor jest otwarty. Podobnie w sytuacji podnoszenia z dna nieprzytomnego nurka - polozenie zaworu jest sprawdzane jako jedna z pierwszych czynosci.

Jesli nurek potrafi utrzymac pozycje, trym i plywalnosc podczas danej fazy nurkowania to obojetne jest czy robi to z zaworem zamknietym czy otwartym, wazne zeby byl swiadom nastepstw jakie za tym podazaja (uzywanie drugiej reki do wypuszczania gazu, rzadsze wypuszczanie gazu wiec byc moze wieksze zmiany w trymie itd).
Oczywiscie poczatkujacym nurkom bedzie latwiej plywac z zaworem w pozycji otwartej.

Osobiscie ... :)
czesto plywam z zaworem zamknietym lub prawie zamknietym, glownie dlatego, ze podczas nurkowania z "otwartym" potrafi przeciekac oraz z powodu przypadkowego upuszczania gazu przy zmianach pozycji. Jest tez cieplej - ale to juz napisano wczesniej.
 
 
Konrad Dubiel 



Stopień: złomiarz
Kraj:
Kazakhstan

Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 2145
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-05-2012, 11:05   Re: Zakręcanie zaworu upustowego podczas nurkowania .

slawek290 napisał/a:
Wchodząc do wody odkręcamy zawór upustowy w suchym skafandrze , mnie natomiast nurtuje pytanie czy można i w jakich przypadkach go pod wodą zakręcać ?


Pewnie, że można.
W fazie dennej jeżeli głębokość nie zmienia się znacznie żeby gaz nie uciekał.
Na dekompresji można sobie skafander dopompować żeby cieplej było.
W jaskini na deko można się do sufitu przykleić i uciąć drzemkę :-)
 
 
Pozio 


Stopień: po stopniu do przodu
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 16 Cze 2005
Posty: 189
Skąd: Kostrzyn
Wysłany: 24-05-2012, 22:25   

Konrad Dubiel napisał/a:
Na dekompresji można sobie skafander dopompować żeby cieplej było.
W jaskini na deko można się do sufitu przykleić i uciąć drzemkę :-)

Yes yes yes :)
 
 
 
Marcin13736
[Usunięty]

Wysłany: 25-05-2012, 12:15   

Konrad Dubiel napisał/a:
W jaskini na deko można się do sufitu przykleić i uciąć drzemkę

:aaa:
Chciałbym to zobaczyć :) Moża jakiś film instruktarzowy....
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 25-05-2012, 14:28   

Konrad Dubiel napisał/a:
Na dekompresji można sobie skafander dopompować żeby cieplej było.
W jaskini na deko można się do sufitu przykleić i uciąć drzemkę :-)

W to drugie wierzę, Konradzie, w to pierwsze - nie za bardzo.
Pod koniec nurkowania w OC gaz waży mniej, czyli musiałbyś zabrać dodatkowy ołów na dekompresyjne igraszki z termiką :-D
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 26-05-2012, 05:29   

Bardzo rzadko zakręcam/przykręcam zawór, jeśli już, to głównie z powodu podciekania, wyjątkowo, żeby "przerzucić" gaz do suchego dla poprawienia termiki, tak jak napisał Bartek. Uważam, że z zaworem otwartym jest łatwiej pływać (nie tylko początkującym, choć oczywiście u nich ma to większe znaczenie) a problemy z marznięciem pod wodą miewam rzadko (choć ostatnio, po stracie sporej warstwy własnego ocieplacza, zakładam nieco grubsze ciuchy, niż kiedyś... :-D ).
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 27-05-2012, 08:35   

beroduar napisał/a:
W to drugie wierzę, Konradzie, w to pierwsze - nie za bardzo.
Pod koniec nurkowania w OC gaz waży mniej, czyli musiałbyś zabrać dodatkowy ołów na dekompresyjne igraszki z termiką


Konrad nie żartuje, a ciebie zawodzi wyobraźnia.
Wyobraź sobie przeciętne nurkowanie z twinsetem 2x12 oraz dwoma stejdżami: 11.7 l z EAN50 oraz 5.7 l z tlenem. Jesteś prawidłowo wyważony. Załóżmy, że w czasie dennym oraz wynurzaniu do 21 m zużyjesz gaz z twina do 30 bar (to błędna gospodarka gazem, ale nie o to chodzi). W tym momencie mając tylko twinset byłbyś na zero - neutralna pływalność pod warunkiem pustego worka i pustego (umownie) skafandra. Ale masz dwa pełne stejdże, które ważą w wodzie około 3 kg. Zamiast równoważyć workiem, możesz te 3 kg dodać do skafandra.
W rzeczywistości pomijając mocno awaryjną sytuację nikt nie będzie w takim położeniu, bo zostanie na plecach rezerwa gazów wg zasad, a zatem zrównoważenie ciężaru gazu będzie wymagało nieco więcej niż 3 kg, zamiast do worka można to doładować do skafandra.
 
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 27-05-2012, 08:53   

TomM napisał/a:
bo zostanie na plecach rezerwa gazów wg zasad, a zatem zrównoważenie ciężaru gazu będzie wymagało nieco więcej niż 3 kg, zamiast do worka można to doładować do skafandra.

Oczywiście. Bo jak się pisze że:
Włodek K napisał/a:
(musisz mieć więcej balastu - pod koniec nurkowania bo na początku masz nadmiar wagi - gaz)


To tylko kwestia wyobraźni aby zbudować całkiem prawdopodobną sytuację, w której ten nadmiar wagi będzie mógł być wykorzystany do wtłoczenia gazu w SS a nie do kompensatora. Aby go tam utrzymać zwykle trzeba dokręcić nieco zawór upustowy.
Bo nawet bez stage a w prostym twinie gdzie na początku mamy 6 kg powietrza = ok 6 l objętości gazu równoważącej ten ciężar. Gdy przyjmiemy że deco robimy od 100 bar to mamy wciąż nie mniej jak 3 l gazu, który można wlać do SS aby osiągnąć jakiś efekt np, lepszą termikę czy poprawienie trymu.....
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 27-05-2012, 21:57   

TomM napisał/a:
Ale masz dwa pełne stejdże, które ważą w wodzie około 3 kg. Zamiast równoważyć workiem, możesz te 3 kg dodać do skafandra.

Na szczęście jeszcze nigdy nie miałem aż tak napiętej sytuacji z gazem, żeby tak kiepsko wypaść na koniec nurka - 22l pięćdziesiątki i 6l tlenu ... włos się jeży na głowie :-P
Coś mi jednak mówi, że w miarę dekompresji nie będzie przybywało ani nitroksu ani tlenu, co więcej te gazy są "chłodniejsze" w stosunki do trymiksu z twina. Ale zgoda - jeśli zostanie dużo gazu na koniec to można dodać do skafandra.
Ja myślałem raczej nad takim godzinnym buszowaniu na 36% na jakieś 20m w NDL-u (cały nur ok. 75 minut) . Gazu wystarczy na awarię, ale pod koniec nurka będzie 40bar w twinie - mnie tam zwykle zimno jest a i mało zapasu na dodanie do skafandra.
 
 
Konrad Dubiel 



Stopień: złomiarz
Kraj:
Kazakhstan

Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 2145
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-05-2012, 11:43   

beroduar napisał/a:
Ja myślałem raczej nad takim godzinnym buszowaniu na 36% na jakieś 20m w NDL-u


Ale mowa była o dodaniu powietrza do skafandra podczas dekompresji. Wtedy musisz mieć jeszcze zapas gazów do zrównoważenia skrzydłem/skafandrem.

A nurkując na CC z bailoutem to w zasadzie zawsze jest się jest grubo przeważonym z przyczyn chyba oczywistych.
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 28-05-2012, 14:44   

Konrad Dubiel napisał/a:
A nurkując na CC z bailoutem to w zasadzie zawsze jest się jest grubo przeważonym z przyczyn chyba oczywistych.

wcale nie mniej grubo jak OC, gdzie zużyjesz gaz deco a jeśli nur był gruby to w jaskini i owszem przykleisz się do sufitu ale na otwartej wodzie a szczególnie słonej ? Kiedyś wysyłałem stejdże do góry po lince od bojki :)
Zawór SS zakręcam też jak mam coś do roboty na dnie unikając dodatkowych ceregieli.
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 02-06-2012, 22:44   

Konrad Dubiel napisał/a:
A nurkując na CC z bailoutem to w zasadzie zawsze jest się jest grubo przeważonym z przyczyn chyba oczywistych.

Ja mam takie jeszcze pytanie - ostatnio czytałem o śmiertelnym wypadku Brytyjki(ponoć doświadczonej instruktorki) na CCR z 2007 roku. Podobno na 6m (!) stwierdziła awarię reba i przeszła na bail-out. Nie mogła utrzymać pływalności, więc usiłowała przytrzymać się linki od stałej bojki, którą niestety urwała i w którą się zaplątała. Buddy próbował ją przytrzymać i wyplątać ale na 42 metrach ją stracił.
Jak bardzo jesteście przeważeni na rebreatherach, że jej skafander+ skrzydło i skafander partnera nie wystarczyły? Jak rozumiem , przy awarii reba nie możecie użyć swojego skrzydła?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2012, 07:45   

beroduar napisał/a:
Ja mam takie jeszcze pytanie - ostatnio czytałem o śmiertelnym wypadku Brytyjki(ponoć doświadczonej instruktorki) na CCR z 2007 roku. Podobno na 6m (!) stwierdziła awarię reba i przeszła na bail-out. Nie mogła utrzymać pływalności, więc usiłowała przytrzymać się linki od stałej bojki, którą niestety urwała i w którą się zaplątała. Buddy próbował ją przytrzymać i wyplątać ale na 42 metrach ją stracił.
Jak bardzo jesteście przeważeni na rebreatherach, że jej skafander+ skrzydło i skafander partnera nie wystarczyły? Jak rozumiem , przy awarii reba nie możecie użyć swojego skrzydła?

Ciekawe pytanie. Wyważenie w rebie jest identyczne jak w każdym innym sprzęcie. Butla stage S80 to coś ok. 1kg przeważenia. Zalanie scrubbera może to przeważenie podnieść o jego pojemność - to pewnie jakieś 3-4kg. W OC naładowany do pełna twin generuje większe. Należy jeszcze doliczyć na utratę wyporu przeciwpłuca i przewodów - 6kg?
Ostatnio zmieniony przez jacekplacek 03-06-2012, 07:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed