Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki kompresor nurkowy do domowego użytku?
Autor Wiadomość
HulkGryz 


Stopień: MAM :)
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 77
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 12-07-2012, 18:18   Jaki kompresor nurkowy do domowego użytku?

Witam,
nie znam się totalnie na kompresorach, więc chciałbym skorzystać z wiedzy forumowiczów i podpytać co nieco zanim zdecyduje się na zakup używki :) Acha i chciałbym oczywiście wydać możliwie najmniej, czyli max 5tyś, ale żeby butla nie ładowała się dłużej niż ok 30min.

1. Jaki kompresor polecacie do domowego użytku do bicia ok 10-30 butli 15l/200bar tygodniowo?
2. Na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie?
3. Czy silnik elektryczny, czy spalinowy?
4. Jakie są szacowane koszty eksploatacji rocznej takiego urządzenia. Chodzi mi tu o to, czy robi się jakies przeglądy, czy coś???
5. Czy warto kupować tzw banki powietrza przy domowym użytkowaniu?
6. Czy są jakieś "mniejsze", "domowe"wersje kompresorów, żeby nie ważyły od razu tony? :)

Może pytania dla niektórych tendencyjne, ale jak mówiłem nie mam o tym w tej chwili jeszcze totalnie pojęcia, więc proszę o wyrozumiałość. Za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi z góry dziękuję :)

Pozdrawiam


Michał
 
 
ramzes78 


Stopień: Rekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 319
Skąd: Łódź
Wysłany: 12-07-2012, 18:23   

Jak kiedyś podpytywałem to polecano mi Gery po przeróbkach u Piórewicza.
Odpuściłem ze względu na warunki mieszkaniowe, więc na resztę pytań muszą odpowiedzieć ci co takowy sprzęt zakupili.
 
 
pawelk282 

Kraj:
Albania

Dołączyła: 25 Lis 2009
Posty: 187
Skąd: ....
Wysłany: 12-07-2012, 19:20   

Pytanie nr 1 wyklucza sie z nr 6 :
30 butli tygodniowo "domowym" kompresorem to nie wiem czy tak szybko nabijesz. No chyba ze masz duzo czasu i wyrozumialych sasiadow :)
 
 
Wieśkonur 


Stopień: wystarczający IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 747
Skąd: Jaworzyna Śląska
Wysłany: 12-07-2012, 19:29   

HulkGryz napisał/a:
więc chciałbym skorzystać z wiedzy forumowiczów

Ja również się nie znam z tym, że mam sprężarkę Coltri Sub MCH6 jest to sprężarka przenośna waga poniżej 40 kg. Kupiłem ją używaną za ok. 4k zł. W domu używam silnika elektrycznego 230V który daje wydajność sprężarce 80 l/min, a na wyjazdach używam silnika spalinowego spalanie ok. 5 litrów PB-95 na dwa bicia 6 butli 12l (3 twiny), który daje 100l/min. Koszty eksploatacji sprężarki są pomijalne. Olej 1 litr ok. 100zł na jedno zalanie wchodzi ok 0,3 litra a wymiana następuje co 50 godzin pracy, do tego złoża koszt żaden ok. 30zł raz na 2-3 lata. Z używką jest jednak ten problem, że nie wiesz jak była użytkowana i ile godzin przepracowała. Moja przepracowała ok. 100 godz po zakupie i wymagała kapitalnego remontu kwota pow. 3k zł. Od tamtej pory chodzi bez zastrzeżeń. Miej proszę świadomość, że 5000 zł to nie jest kwota przy której możesz wybrzydzać i poszaleć ze sprężarką, która dmucha 400l/min.
Gery- niezniszczalne, tanie w serwisie i naprawach. Większa prędkość bicia lecz nieznacznie. Całkowicie odpada możliwość transportu.
Najlepsza moim zdaniem Bauer też z wydajnością ok. 100l/min - silnik spalinowy, 80l/min elektryczny. Koszty również niskie z tym, że cena zakupu...? Może być mało 5000zł. za coś naprawdę dobrego.
Na temat innych sprężarek nie potrafię się wypowiedzieć.
 
 
macka5 

Stopień: full tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 213
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-07-2012, 20:31   

Jak jestes zainteresowany Bauerem to mam Utilusa 380 V 80l/ min. Bardzo cicha, waga około 40 kg. Remont kapitalny u Piórewicza z gwarancją. Cena 5 tys. Do obejrzenia w 3miescie.

Pozdrawiam/ Maciek 608 632 658
 
 
HulkGryz 


Stopień: MAM :)
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 77
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 12-07-2012, 21:33   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Zdaję sobie sprawę, że 5k, to nie dużo, ale dla mnie sporo jak na ten moment i tak ;)
Chciałbym kupić sobie coś, co będzie mi biło bez problemu moje butelki, a jak znajdą się chętni po trasie na Augustów, a sądzę, że by się znaleźli, to chciałbym odpłatnie oferować im taką usługę :)
Mi osobiście wystarczy nabić w tygodniu 2x15l z 3-4 razy i tyle, ale skoro mieszkam "dobrze", to zastanawiałem się, czy punktu bicia butli nie otworzyć po prostu.
 
 
malinka 

Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Sie 2009
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-07-2012, 07:35   

Wieśkonur napisał/a:
HulkGryz napisał/a:
więc chciałbym skorzystać z wiedzy forumowiczów

Gery- niezniszczalne, tanie w serwisie i naprawach. Większa prędkość bicia lecz nieznacznie. Całkowicie odpada możliwość transportu.

Mam doczynienia z Gerą z silnikiem elektrycznym oraz z Bauerem 250-E, gerę jeżeli dysponujesz busem możesz wozić co prawda sporo miejsca zajmuje ale da radę - bauer jest jeszcze większy niż gera. Ze swoich doświadczeń powiem że fajnie mieć silnik spalinowy na wyjazdy.
 
 
Wieśkonur 


Stopień: wystarczający IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 747
Skąd: Jaworzyna Śląska
Wysłany: 13-07-2012, 08:21   

malinka napisał/a:
gerę jeżeli dysponujesz busem możesz wozić co prawda sporo miejsca zajmuje ale da radę

Nie zrozum mnie źle, ale da radę wozić każdą sprężarkę nawet największą. Ja miałem na myśli swoją lub bauera którą biorę sam, wsadzam do samochodu kombi, ładuję resztę klamotów i jadę na nurkowisko. Malinka, jeżeli sam jesteś w stanie wsadzić gerę do auto to respect.
Ostatnio zmieniony przez Wieśkonur 13-07-2012, 08:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
RZ 


Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2002
Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-07-2012, 08:37   

Witam,

Mam używanego Bauer Junior II 100l/min, który nikogo nie zawiedzie. Cena 6900 PLN, odbiór w Wawie.

Pozdr.
Robert
 
 
malinka 

Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Sie 2009
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-07-2012, 13:07   

Wieśkonur napisał/a:
Malinka, jeżeli sam jesteś w stanie wsadzić gerę do auto to respect.
W kryzysowej sytuacji załatwiam to w 2 osoby ale lekko nie jest, dobrze jest jak jest 4 os ale i 3 daja rade.
 
 
JacekKG 


Stopień: hydrox
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 959
Skąd: Blisko brzegu
Wysłany: 13-07-2012, 20:37   

Bo nurkowanie to sport partnerski
 
 
HulkGryz 


Stopień: MAM :)
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 77
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 13-07-2012, 21:37   

Dzięki za porady. Po rozmowach z klubowym bosmanem zdecyduję się chyba na Gerę na prąd od Piórka, bo nic tańszego w ekspoloatacji i praktycznie bezawaryjnego nie znajdę :) Z transportem też sobie od biedy poradzę jak coś.
Cena filtrów w porównaniu z Bauerem całkowicie mnie przekonała ;)
 
 
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 13-07-2012, 22:41   

HulkGryz napisał/a:
Cena filtrów w porównaniu z Bauerem całkowicie mnie przekonała


O ile sobie przypominam to w Bauerze rozkręcasz plastiki wsypujesz trochę węgla i kuleczki molekuły czy jakoś tam , wycinasz krążki z filcu i cały filtr zrobiony . Koszt może 15 zł ... ale może się mylę .
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 14-07-2012, 16:49   

slawek290 napisał/a:

O ile sobie przypominam to w Bauerze rozkręcasz plastiki wsypujesz trochę węgla i kuleczki molekuły czy jakoś tam , wycinasz krążki z filcu i cały filtr zrobiony . Koszt może 15 zł ... ale może się mylę .


Mylisz się - taniej. Zresztą praktycznie do każdej sprężarki można sobie samemu w ten sposób filtry przygotowywać a cena będzie zależna tylko od wielkości złoża, przy czym większe złoże wystarcza na dłużej, czyli cena jednostkowa na litr powietrza nie zmienia się w zależności od sprężarki.
Ostatnio zmieniony przez md1974 14-07-2012, 16:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
wpawlicki 


Stopień: Generał
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 13 Lut 2013
Posty: 192
Skąd: Kamionki/Kołobrzeg
Wysłany: 16-03-2018, 06:19   

Wątek nieco zakurzony, więc chciałbym odświeżyć. Założenia podobne jak u HulkGryz z tym, że interesuje mnie maszyna nowa.
1. Do domowego użytku do bicia ok 20-40 butli 15l/200bar miesięcznie?
2. Na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie?
3. Czy silnik elektryczny, czy spalinowy?
4. Jakie są szacowane koszty eksploatacji rocznej takiego urządzenia. Chodzi mi tu o to, czy robi się jakieś przeglądy, wymienia filtry, czy coś???
5. Czy warto kupować tzw banki powietrza przy domowym użytkowaniu?

W związku z tym, że nigdy nie posiadałem kompresora szczególnie ważne są dla mnie informacje o serwisowaniu i przewidywanych kosztach eksploatacyjnych.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-03-2018, 08:36   

wpawlicki napisał/a:
5. Czy warto kupować tzw banki powietrza przy domowym użytkowaniu?
Nie warto. Przy ładowaniu 100 szt dziennie, tak niezbędny.
wpawlicki napisał/a:
4. Jakie są szacowane koszty eksploatacji rocznej takiego urządzenia. Chodzi mi tu o to, czy robi się jakieś przeglądy, wymienia filtry, czy coś???
Złoża w filtrach, olej (powinno się).
wpawlicki napisał/a:
3. Czy silnik elektryczny, czy spalinowy?
Elektryczny podnosi czystość sprężonego powietrza bo nie ma możliwości zassania spalin. Niestety podnosi ciężar i utrudnia wyjazdy w plener. Wersja z wymiennymi silnikami, jest ciekawsza.
wpawlicki napisał/a:
interesuje mnie maszyna nowa.
Bauer ma prawie pełną listę części, blok jest podstawą reszta dostępna. Gera i następca też ma części do serwisowania. Klasyczna Gera to "gorąca" prymitywna konstrukcja. Bauer ma chłodnice między stopniowe i w dużych sprężarkach 4 stopnie sprężania. Co owocuje niższymi temperaturami w procesie sprężania.

Osobiście wchodził bym w remont którejś z nich.

pozdrawiam rc
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 16-03-2018, 11:14   

Może ma ktoś doświadczenie z takimi sprężarkami ? https://www.aliexpress.co...b70f3bd1f&tpp=1 do domowego użytku wydaje się jako taka , oczywiście z dodatkowym filtrem
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-03-2018, 12:25   

Zależy od trwałości sprężarki, 200h pracy to minimum, 500 optymalnie, 1000h rewelacja. Chłodzenie wodne, czyli woda słodka lub obieg z dużym zbiornikiem deszczówki.
Używałem 2 stopniowej sprężarki AK 50 i PK 100. Z chłodzeniem wodnym da się osiągnąć 300 at.

pozdrawiam rc
 
 
Stachul 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 52
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-03-2018, 12:36   

Ja bym się trochę bał bo:
- podstawowy olej to nie jest wersja dla sprężarek powietrza oddechowego, i nie wiem czy jakiś od MCH czy Bauer'a będzie miał odpowiednie parametry (VG46)
- raczej brak chłodzenia międzystopniowego więc może przegrzewa resztki oleju
- wodne chłodzenie stopnia/stopni wysokiego ciśnienia - trzeba mieć obieg wody lub podłączenie do kranu ale może zapobiega przegrzewaniu powietrza (i paleniu oleju).
- obstawiam, że główne zastosowanie to paintball a tym się nie oddycha
- mała wydajność ok 50% MCH-6 czy Juniora. -
Przykładowe czasy ładowania do 300bar są podane dla butli painball
Butla 15l od 50bar do 220h będzie się ładowała ok 1h
Duch nurkow -> dwie butle po 15l -> 2h pracy sprężarki - ciekawe ile ona wytrzyma - nic nie wspominają o trybie pracy (ciągła, przerywana)

Cena oczywiście konkurencyjna
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-03-2018, 12:56   

Stachul napisał/a:
- raczej brak chłodzenia międzystopniowego więc może przegrzewa resztki oleju
To sprężarka o małym wydatku, więc tego problemu nie ma.
Stachul napisał/a:
- podstawowy olej to nie jest wersja dla sprężarek powietrza oddechowego, i nie wiem czy jakiś od MCH czy Bauer'a będzie miał odpowiednie parametry (VG46)
Rosyjskie spreżarki AK: 50, 150, 200, pracują na szerokiej palecie olejów, od transformatorowego do przekładniowych na powietrznych też. Problemu nie ma.
Stachul napisał/a:
- obstawiam, że główne zastosowanie to paintball a tym się nie oddycha
Dlatego po wymianie oleju i zastosowaniu filtra oddzielajacego wodę i olej potem węgiel sito czy silkażel.
Stachul napisał/a:
Duch nurkow -> dwie butle po 15l -> 2h pracy sprężarki - ciekawe ile ona wytrzyma - nic nie wspominają o trybie pracy (ciągła, przerywana)
Coś się tobie pomieszało, ze stosunkiem przerywanym.
Stachul napisał/a:
Butla 15l od 50bar do 220h będzie się ładowała ok 1h
Wydatek będzie zależał mocno od ciśnienia, ze względu na objentości szkodliwe stopni sprężania.
Słychać że nie znasz tematu, ja 2 stopniowymi sprężarkami sprężałem.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed