Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
symulacja awarii worka SM
Autor Wiadomość
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 16-12-2012, 20:59   

Pewnie pamietacie jak swego czasu Jacek pisal o ryzyku nurkowania w piance.
A teraz rozwazmy typowy egipski przypadek nurkowania w piance. Wyplywamy zodiakiem na miejsce zrzutu. Fala niezle husta, prad gna na tyle mocno, ze nie ma mowy o spokojnym dyndaniu na powierzchni bo zniesie nas daleko od celu. Co robimy? Zero gazu w worku i chyb na plecy do wody. Schodzimy na kilka metrow i zaczynamy dmuchac do worka a tu .... nie ma jak. Podczas skoku do wody urwal sie waz inflatora. Znam to tylko ze slyszenia i skonczylo sie odrzuceniem balastu. A co nalezy zrobic jak balast pieknie siedzi w kieszonkach na plecach i odrzucic sie go nie da? Zanim zorientuje sie co sie stalo i jeszcze wyciagne bojke by ja uzyc jako backupu spadne pewnie dobre 20, 30 a moze wiecej metrow. Czy jak moja pianka bedzie cienka jak papier to bojka jako zrodlo wyporu wystarczy?
SM traktowalem jako wygodna alternatywe dla twina. Latwiej w Egipcie dostac dwie butle S80 niz caly zestaw twinset. Jednak z pojedynczym zrodlem wyporu to przynajmniej czesc balastu musi trafic do niekoszernych kieszonek mozliwych do odrzucenia. No i traktowanie takiej konfiguracji jako technicznej jest mocno naciagane.
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 16-12-2012, 22:07   

ziutek napisał/a:
No i traktowanie takiej konfiguracji jako technicznej jest mocno naciagane.


A co jest wyznacznikiem "technicznej" konfiguracji? Stały balast?
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-12-2012, 06:10   

ziutek napisał/a:
Zero gazu w worku i chyb na plecy do wody. Schodzimy na kilka metrow i zaczynamy dmuchac do worka a tu .... nie ma jak. Podczas skoku do wody urwal sie waz inflatora. Znam to tylko ze slyszenia i skonczylo sie odrzuceniem balastu.
E tam. Skoro masz gaz i działa automat to taka "awaria" na płytkiej wodzie dla nurka poprawnie wyważonego to 3-4 ruchy płetwami i jest na powierzchni. Ponadto pianka tuż po skoku ma uwięzioną wewnątrz sporą ilość gazu i zanim on uleci to nurek zorientuje się w "braku worka" i tym bardziej nie będzie w tym czasie "przeważony". Do kompletu oddychanie na "pełniejszych płucach". Na koniec: skoro nie trzeba to lepiej skakać na stopy a nie na plecy - łatwiej opanować taką sytuację. Na plecy z riba - ale wtedy impet jest znacznie mniejszy i zanurzanie wolniejsze.

Problem zapasowego źródła wyporu jest najbardziej dotkliwy w pierwszych chwilach najgłębszej fazy dennej: już głęboko (duża utrata pływalności) i jeszcze sporo gazu (czyli balastu).
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 06:17   

TomS napisał/a:
Problem zapasowego źródła wyporu jest najbardziej dotkliwy w pierwszych chwilach najgłębszej fazy dennej: już głęboko (duża utrata pływalności) i jeszcze sporo gazu (czyli balastu)

Czyli realnie ile kg ma do pokonania rekreacyjny nurek w tropikalnej wodzie na 40m mający sm złożony z butli S80?
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 08:32   

ziutek napisał/a:
Czy jak moja pianka bedzie cienka jak papier to bojka jako zrodlo wyporu wystarczy?


Jak będziesz miał piankę cienką jak papier to balastu będziesz tyleż samo potrzebował albo w ogóle. Zatem rozważania idą w złym kierunku w tej konkretnej sytuacji.
Ponieważ utratę źródła wyporu spokojnie skompensujesz płetwami (jak umiesz nimi machać poprawnie). To raz,
dwa nikt nie każe Ci całego balastu kłaść na plecach bo możesz użyć kieszonek z których zrzucisz balast.
Trzy to to że jest taka nie pisana zasada dobrej praktyki nurkowej mówiąca o tym że dobrą sprawą jest dublowanie źródeł wyporu gdy stosujesz balast nie zrzucalny.
No i cztery Tmichurze nadymnie bojki zajęło 22 sek To całkiem dobry czas na rozwiązanie tego problemu.

Zatem spokojnie można zalecać tą procedurę i ćwiczyć na kursach SM jako odpowiedź na "bardzo mało prawdopodobną" sytuację utraty źródła wyporu. Po kursie SM nie powinieneś mieć tego typu dylematów.

ziutek napisał/a:
No i traktowanie takiej konfiguracji jako technicznej jest mocno naciagane.


Nie naciągane a błędne w tym przypadku. SM nie jest stricte konfig. techniczną ale może być użyta do nurkowwań uznanych za takie.
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 09:14   

Włodek K napisał/a:
SM nie jest stricte konfig. techniczną ale może być użyta do nurkowwań uznanych za takie.

Nurkowanie jaskiniowe jest nurkowaniem technicznym, nawet bardzo :ping:
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 09:26   

jacekplacek napisał/a:
Włodek K napisał/a:
SM nie jest stricte konfig. techniczną ale może być użyta do nurkowwań uznanych za takie.

Nurkowanie jaskiniowe jest nurkowaniem technicznym, nawet bardzo :ping:


Rozumiem przez to stwierdzenie że nurkowanie "po krzakach" w SM także jest nurkowaniem technicznym?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 09:29   

Nie koniecznie. Natomiast sm jest konfiguracją z założenia techniczną a dopiero po przeróbkach takową być przestaje.
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 09:34   

jacekplacek napisał/a:
Nie koniecznie. Natomiast sm jest konfiguracją z założenia techniczną a dopiero po przeróbkach takową być przestaje.

Po jakich przeróbkach?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 09:39   

Włodek K napisał/a:
jacekplacek napisał/a:
Nie koniecznie. Natomiast sm jest konfiguracją z założenia techniczną a dopiero po przeróbkach takową być przestaje.

Po jakich przeróbkach?

Pojęcia nie mam :) Pewnie dlatego nie piszę, że ta konfiguracja nie jest techniczną i się do takowych nurkowań nie nadaje :)
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 17-12-2012, 10:22   

Włodek K napisał/a:
SM nie jest stricte konfig. techniczną ale może być użyta do nurkowwań uznanych za takie.


Problem w tym, że żadna konfiguracja jest/nie jest "techniczną", tylko konkretne nurkowanie może być uznane za techniczne bądź nie.

Natomiast SM jako takie wywodzi się z nurkowań technicznych i duża część uprzęży nadal może być używana do takich nurkowań.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 17-12-2012, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 13:19   

piotr_c napisał/a:

Problem w tym, że żadna konfiguracja jest/nie jest "techniczną", tylko konkretne nurkowanie może być uznane za techniczne bądź nie.


Oczywiście.

[ Dodano: 17-12-2012, 13:21 ]
Włodek K napisał/a:
ziutek napisał/a:
No i traktowanie takiej konfiguracji jako technicznej jest mocno naciagane.


Nie naciągane a błędne w tym przypadku. SM nie jest stricte konfig. techniczną ale może być użyta do nurkowwań uznanych za takie.

Kluczowe jest uzycie słów "w tym przypadku"
Zatem te poglądy nasze nie są sprzeczne :)

[ Dodano: 17-12-2012, 13:29 ]
jacekplacek napisał/a:

Pojęcia nie mam :) Pewnie dlatego nie piszę, że ta konfiguracja nie jest techniczną i się do takowych nurkowań nie nadaje :)


Jesteś mistrzem w odwracaniu kota ogonem

Najpierw stwierdzasz że
jacekplacek napisał/a:
Natomiast sm jest konfiguracją z założenia techniczną a dopiero po przeróbkach takową być przestaje.


Na pytanie po jakich przeróbkach ?

stwierdzasz że:
jacekplacek napisał/a:


Pojęcia nie mam


Oczywiście robisz to pomijając moje stwierdzenie o tym że w tym konkretnym przypadku.

Bo to że jej etiologia SM wywodzi się z nurkowań jaskiniowych nie przesądza o tym że jest to konfiguracja techniczna tak samo jak to że twin należy wyłącznie do konfiguracji technicznej.
Bo wtedy trzeba by mówić nurek techniczny na każdego nurka ubranego w dwie flaszki na grzbiecie nawet mnie 30 lat temu ubranego w twina Mors :)
Bo jak słusznie zauważył Piotr C nurkowanie może zostać uznane za techniczne ale klamoty nie można uznawać za techniczne tak z założenia.
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 17-12-2012, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-12-2012, 14:52   

jacekplacek napisał/a:
Czyli realnie ile kg ma do pokonania rekreacyjny nurek w tropikalnej wodzie na 40m mający sm złożony z butli S80?
To zależy od założeń konfiguracji (np. czy butle są balastem), grubości i powierzchni opiankowania itd. Ale przecież to wiesz i umiesz policzyć ;-)
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 19:16   

Włodek K napisał/a:
Oczywiście robisz to pomijając moje stwierdzenie o tym że w tym konkretnym przypadku.

Bo traktuję wątek jako całość a do konkretnego przypadku odniósł się już kto inny. Nie widzę sensu kruszyć kopii o rzeczy oczywiste: jacket też wywodzi się z jaskiń i jest konfiguracją techniczną :)

TomS napisał/a:
Ale przecież to wiesz i umiesz policzyć ;-)

Umiem,ale że ja to liczę, to jest to już nudne... niech inni zadadzą sobie trud i pokombinują, jakie jest realne zagrożenie i kiedy jest o co walczyć.
Ps. i wcale nie chcę byś Ty to policzył, bo też wiadomo, że umiesz :)
Ostatnio zmieniony przez jacekplacek 17-12-2012, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 17-12-2012, 19:38   

jacekplacek napisał/a:
jacket też wywodzi się z jaskiń i jest konfiguracją techniczną


Jeszcze chwila i się okaże, że nawet chomonto było techniczne. Rekreacyjne zostanie tylko nurkowanie na zatrzymanym oddechu. Tylko co zrobić wtedy z tymi, co rekreacyjnie robią dwie stówy na bezdechu...
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 19:56   

Yavox napisał/a:
Jeszcze chwila i się okaże, że nawet chomonto było techniczne

Ykhmm... jakby Ci to powiedzieć... :)
 
 
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 17-12-2012, 20:25   

No i niestety wlozylem kij w mrowisko. O konfiguracji technicznej myslalem w sensie jednego zrodla wyporu. Nie ma backupu to i do technicznych nurow sie nie nadaje. A o piance "cienkiej jak papier" myslalem w kontekscie jakiejs grubej 7mm tyle ze juz na 40m. I jeszcze mam watpliwosci co do tych 22 sekund. Sam zastanawiam sie ile by mi zajelo czasu zanim bym sie zorientowal ze rura jest urwana zwlaszcza po skoku na plecy gdy wszystko sie kotluje. Pomimo ze sprawdzilem zawory przed skokiem najpierw podejrzewalbym zawor. Potem pewnie wypiety wezyk. Moze bym probowal nawet dmuchac ustami albo podlaczyc wezyk z drugiej butli. Pewnie caly czas bym machal pletwami i w tym tylko moja nadzieja. A zrzucany balast - owszem w takiej konfiguracji w piance czulbym sie bezpieczniej. Tyle ze z dwoma zrodlami wyporu i nurkowaniem technicznym moze lepiej nie kusic losu ze gdzies go zgubie i wylece na powierzchnie. A tak na marginesie to jaki ciag ma przecietny nurek w pletwach? Ile kg ujemnej plywalnosci umie pokonac?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 20:51   

ziutek napisał/a:
A tak na marginesie to jaki ciag ma przecietny nurek w pletwach? Ile kg ujemnej plywalnosci umie pokonac?

Zależy od techniki, siły, płetw. Ok 10kg z 18m nie jest łatwe, kraulem stałem w miejscu, żabką się dało - Manty Hard.
 
 
Bul-kot
[Usunięty]

Wysłany: 17-12-2012, 20:57   

ziutek napisał/a:
A tak na marginesie to jaki ciag ma przecietny nurek w pletwach? Ile kg ujemnej plywalnosci umie pokonac?


Zależy od stopnia usportowienia nurka ;) . Czytaj "warstwy bioneoprenu"

Do do zrzutu balastu niezrzucalnego w kieszonkach - sekator + cięcie i balast leci na dno zamiast Ciebie.
Choć bojka to dobry pomysł. Nawet jako ćwiczenie w trakcie wiszenia na pięciu minutach.
 
 
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 17-12-2012, 21:17   

No to niezle. Waga gazu w dwoch S80 to 2x11x200x0.0013=5.72 kg. Nie wiem jaka objetosc ma moja 7mm pianka (i po diabla mi taka gruba wylacznie na tropiki!) ale duzy chlop jestem i juz sie boje. Z 40m nie dam rady z pletwy wyplynac. Chyba wypadaloby to kiedys sprawdzic bo zaraz sie okaze ze lepiej caly balast do zrzucanych kieszonek przelozyc. Inna sprawa to ile czasu zajmuje wyrzucenie balastu zwlaszcza ze na starcie denka butli ida w dol co nieco przeszkadza. Czy aby nie wylece jak rakieta woda-powietrze z 50m?

[ Dodano: 17-12-2012, 21:25 ]
I wiecie co Wam powiem - moze trzeba by i w Polsce w piance ponurac. Tutaj to suchy, v-drille, s-drille, notoxy i inne akronimy przetrenowane wiele razy a tu pojade do Egiptu na nurki rekreacyjne i sie zalatwie na cacy bo balast to ostatnio na kursie resque zrzucalem. I to na powierzchni. :buuu:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed