Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
jez. Pogoria III
Autor Wiadomość
DarekS 



Stopień: prawie OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sty 2002
Posty: 1728
Skąd: N 53°46' E 20°29'
Wysłany: 24-06-2002, 15:10   jez. Pogoria III

jez. Pogoria III
 
 
 
Szrejk 


Stopień: instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 57
Dołączył: 19 Lut 2002
Posty: 34
Skąd: Stanica
Wysłany: 30-06-2002, 22:30   

30.06.2002 - Niedziela, dość wietrznie, duża fala, widoczność przy przepompowni 1-2 m. Ogólnie kicha. UWAGA NA SERFIARZY !!!
 
 
Starling 


Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 28
Skąd: Czeladź
Wysłany: 09-12-2002, 08:37   

7.12.2002

Temperatura powietrza -6, temperatura wody +4, widoczność ok. 5 metrów. Po wyjściu z wody wszystko momentalnie zamarzało.
Ale było super :-D
 
 
 
Starling 


Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 28
Skąd: Czeladź
Wysłany: 26-05-2003, 08:30   

Kurcze, wygląda że tylko ja nurkuje na Pogorii :-D .

24-25.05.2003

W sobotę temperatura wody 8, widoczność do 5 m, w niedzielę temp. ta
sama ale widoczność już gorsza, max. 3m.
Bardzo dużo nurków, szczególnie przy najgłębszym miejscu.
 
 
 
Kuba 



Stopień: Wodnik Szuwarek
Kraj:
Bangladesh

Wiek: 47
Dołączył: 23 Mar 2003
Posty: 635
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-06-2003, 14:00   

czy moglby ktos zamiescic kilka podstawowych informacji o zbiorniku.
bylem w weekend w okolicy (Koparki) i nawet chcialem sie tam wybrac, lecz uslyszalem ze:
1. trzeba miec wczesniej zalatwione pozwolenie z urzedu gminy
2. nie mozna podjechac w okolice zbiornika i trzeba zasowac kawal drogi ze sprzetem
3. nie wiadomo do konca, gdzie nurkowac (chyba z drugiej strony plazy, ale brak pewnosci)
4. pod woda niby sa jakies kosze itp ale w rzeczywistosci widac jedynie czasem jakas rybke
5. dojazd nad zbiornik do chwila jazdy z centrum Dabrowy Gorniczej w strone dworca

czy moglby ktos zweryfikowac te informacje, podac trase dojazdy i najciekawsze punkty pod woda (a moze nawet dac jakas mapke).

z gory dziekuje
Kuba

ps. zeby nie bylo - nie pojechalem bo juz byla za malo czasu. chcielismy poszukac zbiornika z czystej ciekawosci...
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-06-2003, 18:58   

Ależ byśmy sobie popływali w "naszej swojskiej" wodzie...

Kuba niezależnie od planów, które mamy nadzieję dostaniesz, proponujemy nurkowanie w rejonie "przepompowni" (zakładamy, że wszystko tam po staremu...)

Dojedziesz niemalże nad samą wodę , a pod wodą kilka całkiem fajnych ciekawostek - myślimy przede wszystkim o rurach przepompowni (tzw ssaki).
Po zejściu nad wodę z parkingu przy przepompowni w odłegłości ok 20m od brzegu płyniesz w lewo w kierunku pomostu... Kiedyś pamiętaliśmy kursy...

Reszta z tego co można obejrzeć to:

-"słupy" z telefonem i anteną sat (miejsce osiągalne z drugiej strony zbiornika - z "polanki" (już kiedyś były kłopoty z dojazdem...) niedaleko dwie rury sporej średnicy (coś koło 500mm i długie na dobrych kilka metrów) leżące częściowo "pod dnem";

-pokoik - krzesło, stolik, wieszak, radio i inne takie... jak to w pokoiku... osiągalny praktycznie też z przeciwnej strony niż przepompownia;

-sztuczna rafa - nieudany projekt "budowla" ułożona z prefabrykatów, wysoka na niespełna 2m, długość coś koło 6m, szeroka na ok 0,5m.
Rafa miała służyć filtrowaniu wody "przy pomocy" małża omułka, przez tzw. przypadek pojawił się inny, który nie do końca się sprawdził... A tylu nurasów się męczyło...
Całość do obejrzenia w okolicy "pokoiku"

- tzw. "las" - szpaler "drzew" o długości coś koło 20m. Położony przy tej samej drodze co przepompownia, tyle, że sporo przed nią.

Pogoria jest naszym zdaniem warta odwiedzenia. Jeszcze kilka lat temu, tętniła podwodnym życiem (mamy nadzieję, że jest jeszcze lepiej) - wszechobecne były raki.
Jednoznacznie polecamy nocne - można było spotkać naprawdę duże ryby...

Kiedyś robiliśmy w kilka osób "maraton" - przepłynęliśmy pod wodą Pogorię w trochę ponad 1,15' ? Weszliśmy do wody niedaleko polanki, a skończyliśmy przy przepompowni. Błąd w nawigacji wyniósł niecałe 10m -co zaskoczyło nas równie mocno, jak oczekujących na nas na przeciwnym brzegu... Ciekawe, czy ktoś jeszcze próbował?

Kuba - wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem jest jakiś opływany "Pogorianin" i sprawa załatwiona... (może Art'a z powrotem na Śląsk przywieźć...?)

Sorry, że piszemy tak hm... mało dokładnie.
Czujemy się z różnych względów związani z tym zbiornikiem i chętnie czytamy o wszystkim co się tam obecnie dzieje...

:wave:
 
 
Kuba 



Stopień: Wodnik Szuwarek
Kraj:
Bangladesh

Wiek: 47
Dołączył: 23 Mar 2003
Posty: 635
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-07-2003, 07:57   

ale ze mnie sierota, ze sie Was nie spotkalem...jak moglem zapomniec, ze sami mi opowiadaliscie jak ja przeplyneliscie we wszyzstkich kierunkach....
dzieki za informacje. najwazniejsze jest to, ze juz wiem, ze warto - to najwazniejsze. teraz przydalo by sie jeszcze jakiem male info od kogos, kto tam plywa, dotyczace tego pozwolenia. jest czy nie, jak zalatwiac, za ile, w jakich godzinach

pozdrawiam caly Egipt (a szczegolnie Hurgade/Colone)
Kuba
 
 
MikeN 


Stopień: OWD
Wiek: 48
Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 19-06-2004, 14:17   

Witam
Pod adresem: http://www.miken.neostrada.pl/nurkowanie/ zamieściłem mapkę Dąbrowy Górniczej z trzema zbiornikami wodnymi Pogoria 1, 2 i 3. W przyszłości będą też dokładne informacje o miejscach w których nurkowałem. Zaczynam już jutro :lol: od zbiornika Pogoria 3.

pozdrawiam
 
 
 
Art 



Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2002
Posty: 373
Skąd: Zabrze/Warszawa
Wysłany: 16-07-2004, 13:53   

Jakiś rok temu a może i więcej zbierałem informacje na temat tego zbiornika na prośbę znajomego który miał wydać przewodnik o miejscach nurkowych w Polsce.

Wtedy obiecałem mu, że mapki nigdzie nie zamieszczę żeby nie było, że ją komuś podkradł itp....

Przewodnika do dziś nie ma więc proszę o swoje uwagi na temat owej mapki.

Zaznaczam, że nigdy nie byłem na Pogorii 3 a wszelkie info pochodziły od osób często tam nurkujących.

http://forum.jds.pl/album_view.php4?id=920
Ostatnio zmieniony przez Art 16-07-2004, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
MikeN 


Stopień: OWD
Wiek: 48
Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 16-07-2004, 13:59   

UUU mapka nie działa.
 
 
 
Art 



Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2002
Posty: 373
Skąd: Zabrze/Warszawa
Wysłany: 16-07-2004, 14:04   

teraz będzie lepiej :)

Proszę o uwagi osób tam nurkujących a może w końcu się tam wybiorę i zobaczę co za bzdury nasmarowałem na tej mapce... :mrgreen:

p.s.
Mapka jest "jak zwykle" w dziale Egipt ale zawsze mi się tam coś wrzuci jak nie nurki podlodowe to.....
 
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-07-2004, 19:11   

ups... się wysłało... prosimy o usunięcie

dzięki :razz:
Ostatnio zmieniony przez Dorota i Wojtek 16-07-2004, 19:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-07-2004, 19:22   

Pozwoliliśmy sobie wkleić mapkę Arta


Z mglistych wspomnień ;-) :

- kosze są zdecydowanie bliżej przepompowni
- słupy są bardziej "na środku", mając na uwadze ich pozycję względem pokoiku, albo ten ostatni powinien być nieco bardziej "na lewo"
- łodzi nigdy nie widzieliśmy :sad:

Tak na marginesie:
nocne na koszach - to jest to! :mrgreen:
sporo dużych ryb szczupaki, karpie, sandacze (mamy nadzieję, że nic się nie zmieniło...?

Na kosze najlepiej popłynąć dwa razy: w ciągu dnia i potem zostac na nocne. Auto zostawiamy na zaznaczonem parkingu i płyniemy od niego w lewo, w kierunku przepompowni, trzymając się 25 - 30 metrów od brzegu.
To naszym zdaniem najbardziej interesująca część tego zbiornika :)
 
 
Ryszard
[Usunięty]

Wysłany: 09-08-2004, 14:08   

Kurcze byłem tam i jest totalnie do dupy nikomu nie proponuje tam nurkować
 
 
orzech 


Kraj:
Zimbabwe

Dołączył: 06 Sty 2004
Posty: 198
Skąd: N50* E19*
Wysłany: 20-12-2004, 00:01   

byłem dzisiaj - zanurzenie jesienią a wyjście - zimą (wystawiam głowę nad wodę, a tu śnieżyca). :-D
Widoczność na słupach niezła, jak na ten zbiornik (6-8m), temperatura wody niskawa: 1 *C wg Suunto, 2-3 *C wg innych komputerów.
Żadnych nurkujących oprócz naszej grupy - ciekawe dlaczego? :-D
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 26-12-2004, 18:06   

Topienie choinki. Niezła pogoda, +8 w powietrzu. Niemal bezwietrznie. Na piaszczystym brzegu zwały lodu. Na powierzchni zbiornika lodu brak. Temperatura wody 0 stopni (wg komputera Uwatec) 1 st wg Suunto. Widoczność niezła, co najmniej 5 m, może w porywach 7. Kosze pomp i ssaki bardzo dobrze widoczne przy rumowisku.
 
 
 
Martin Kasiński 


Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 155
Skąd: Kraków
Wysłany: 28-04-2005, 13:31   

Zamieściłem mapkę Pogorii III na stronie


Mam nadzieję, że ułatwi ona nawigację. Proszę o wszelkie uwagi.
Jak się okazuje pamięć ludzka jest zawodna
i nie do końca wszystko pamiętam.

Ponieważ moderator zmienił moją wiadomość (nie do końca z sensem)
ponownie zamieszczam link do strony z mapką B oraz opisem
http://www.nurkomania.pl/pogoria.htm
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 29-05-2005, 15:59   

29.05.2005 niedziela. Istny wyrój. Mnóstwo ludzi na plaży. Od strony przepompowni - w powietrzu 33 stopnie, powierzchnia 21 stopni, na głeb. 8 m 11 stopni. Widoczność 5 m - niezła jak na ten akwen i porę roku. Rumowisko widoczne w całości (rzadko!) z toni. Życie ubogie (wszystko pouciekało lub sie pochowało) jeden dumny szczupak na rumowisku i dwa nieduże raczki.

[ Dodano: Pon 06 Cze, 2005 ]
05.06.2005 niedziela - od głębszej strony. Przed burzą, temp. 20 stopni. Woda powierzchniowo 19 stopni, poniżej 7 m 7 stopni. Widoczność około 5-7 m przydennie, przy powierzchni gorzej, ok. 2-3 m.
 
 
 
scuba 



Stopień: PADI,CMAS,IANTD,ITDA
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 547
Skąd: Katowice
Wysłany: 07-10-2005, 10:04   

do 6 metrów bardzo fajna woda polecam buszowanie w litoralu głębiej straszna zupa nic nie widać pierwszy raz od lat nie trafiłem na słupy straszna widocznosć :(
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 27-11-2005, 00:39   

27.11.2005, sobota, godz 10:00
Od strony plaży, w powietrzu polatuje śnieżek (potem mżawka), na brzegu ok. 5 cm topniejącego śniegu. Temp +1, temp wody 4 stopnie. Przejrzystość jak na Pogorię niezła, ok. 5-6 m. Tylko ten brak życia.... Kiedyś było tyle raków, teraz ani jednego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed