Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
wypożyczanie Rebreathera - prośba o opinie
Autor Wiadomość
nurkowacz 



Stopień: OC/CCR Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 404
Skąd: Białystok
Wysłany: 29-01-2013, 09:56   

Mam nadzieję Przemek , że nie odebrałeś tego jako złośliwość. Nie było to moim zamiarem.
Jeżeli i tak będziesz miał jednostki szkoleniowe to oczywiście możesz próbować wypozyczać. Jednak ceny, które oscylują w granicach 300zł raczej sprawią, że mocno dołożysz do interesu. Weź pod uwagę, że użytkownik dba o swój sprzet, gorzej to bywa jeżeli jest to sprzęt wypożyczony.
Niektórych zalań na początku możesz nie zauważyć. Nie muszą to być też oczywiste zalania, a wystarczy wielokrotny brak suszenia głowicy po nurkowaniach, a wiem z doświadczenia, że wielu osobom nie chce sie rozbierać inspiration między nurkowaniami. Więc z czasem zaobserwujesz problemy z wskazaniami sensorów na skutek korozji przewodów w środku, nawet przewodów handsetów, które kiedyś się nie odpalą. To już spory koszt naprawy, bo raczej sam tego nie zrobisz.
W Hammerhead jest w tym wypadku wygodniej, gdyż dostęp do głowicy jest dużo wygodniejszy. Odkręcasz pierścień i suszysz, skręcasz i suniesz znowu do wody. Nie wymaga to rozebrania całego reba. Ludzkiego lenistwa nie przeskoczysz :-/ . Inspiration to dobre reby ale wymagają odpowiedniego podejścia i konsekwencji od użytkowników.
Na miejscu w Warszawie masz Adama Wysoczańskiego, który ma chyba kilka jednostek więc porozmawiaj z nim czy ludzie są chętni do wypożyczania i w jakiej cenie jeżeli tak. Porozmawiaj też z Jackiem Lubowieckim bo on też ma kilka jednostek. Szkoda wtopić pieniądze.
Ostatnio zmieniony przez nurkowacz 29-01-2013, 09:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 29-01-2013, 10:12   

wypozyczalnia super pomysł, ale biorąc pod uwagę, że trzeba wiele zabiegów, żeby robić to zgodnie ze sztuką to jestem ciekaw jak domknie się finansowo pomysł...

zakładając, że zgodnie z zaleceniami raz do roku wymieniasz sensory i wysyłasz do serwisu - chyba jak sie prowadzi wypozyczalnię to trzeba bo w przypadku wypadku trzeba mieć jakiś kwit, że sprzęt był utrzymany jak należy i zgodnie z zaleceniami...

zatem dochodzi wymiana sensorów - jakieś 1200-1500 PLN
serwis - nie mam pojęcia ile w AP kosztuje...

teraz musisz policzyć ile razy musiałbyś to wypożyczyć i za jaką kasę żeby się zwróciły chociaż koszty utrzymania...

10 - 20 razy w roku?
dobrze, że pytasz o zainteresowanie bo to da Ci wstępną odpowiedź na to pytanie...

wszystko zależy od popytu ;-)
 
 
Kula 



Stopień: nur bałtycki
Kraj:
Eritrea

Wiek: 45
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 337
Skąd: z morskiej głębiny
Wysłany: 29-01-2013, 14:52   

Ja bym chętnie wypozczał...ale akurat nie BI no chyba że na basen
 
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 29-01-2013, 15:10   

Kula napisał/a:
ale akurat nie BI no chyba że na basen


a tobie co się w badziaku nie podoba ?

A co do wypożyczenia rebów to dobry pomysł.Bywa że coś nawali lub głowica wysłana
do serwisu a tu cisza na Bałtyku. Ba nawet rozpatrzył bym możliwość wypożyczenia samej
głowicy. Działaj.
 
 
Kula 



Stopień: nur bałtycki
Kraj:
Eritrea

Wiek: 45
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 337
Skąd: z morskiej głębiny
Wysłany: 29-01-2013, 15:36   

Wszystko mi sie podoba, ale po co mam płacić za wypozyczenie badziaka ?
Ale jakiegos Oroborosa, albo CisLunara albo JJ albo...
 
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2013, 16:09   

Bardzo Wam dziękuję za wszelkie uwagi. Na pewno wszystkie weźmiemy sobie do serca podczas przygotowywania oferty. Konieczność podniesienia świadomości nurków w tym temacie do aktualnych "standardów" wymaga komentarza do kilku Waszych wypowiedzi:

light-for-me napisał/a:
Ktoś to decyduje sie na kurs rebreatherowy albo robi to dla czystego Fanu i stać go na
zakup nowego lub tez w ostatecznosci używanego unitu .

Albo tez , jako czesto nurkujacy nurek TMX szuka oszczednosci w stosunku do gwaltownie rosnacych cen helu ... i tutaj kiedy przeliczy sobie 20 głebokich nurkowan TMX OC to wyjdzie mu na to ze lepiej jednak kupić CCR z rynku wtórnego


Piotr, a co z tymi, którzy chcą spróbować jak to jest, nie są do końca pewni czy to dla nich, i z pewnością nie chcę wydawać 30 000 PLN na jednostkę ?
Myślę, ze możliwość zrobienia kursu, a potem wypożyczenia rebreathera na 2-3 weekendy jest opcją o wiele bardziej akceptowalną niż wydatek 30K na samym starcie. Sam nurkujesz na CCR - po ilu godzinach spędzonych na rebie byłeś w stanie stwierdzić, że to jest super sprawa ? Kolejnym plusem tego rozwiązania jest możliwość poznania kilku modeli, zanim zdecyduje się na zakup. Kurs przekwalifikowujący na inny model to przecież weekendowy kurs. Na samym starcie, mamy w wypożyczalni Inspiration Vision oraz Poseidon MKVI.

light-for-me napisał/a:
A ten jest w tej chwili wystarczajaco duży aby kazdy znalazl cos dla siebie
wujek Ebay co tydzien pokazuje jakiegoś AP clasic za kwote okolo 1000 do 1200 GBP
co nawet na polskie warunki nie jest cena odstraszająca


I to jest mit, z którym widzę, że będę musiał długo walczyć. Nie porównujmy Inspiration Classic do obecnie sprzedawanego Inspiration Vision. To tak jakbyś powiedział, że nie warto kupować najnowszego BMW, bo można kupić na Allegro starą E-30 (swoją drogą najpiękniejsza z BMW ;) ).
Wszystkie opinie, mity czy historie, że rebreathery zabijają, pochodzą z czasów "świetności" modelu classic. Obecnie sprzedawany Inspiration czy Evolution z elektroniką Vision został mocno prze konfigurowany tak aby był bezpieczniejszy i bardziej niezawodny oraz spełniał, surowe wymogi PADI. Jak do tego dołożysz ostatni upgrade do wersji 5.x, który został wzbogacony w kolejne funkcje poprawiające bezpieczeństwo, wychodzi, żę Vision i Classic to wspólne mają tylko korzenie.


nurkowacz napisał/a:
Niektórych zalań na początku możesz nie zauważyć. Nie muszą to być też oczywiste zalania, a wystarczy wielokrotny brak suszenia głowicy po nurkowaniach, a wiem z doświadczenia, że wielu osobom nie chce sie rozbierać inspiration między nurkowaniami. Więc z czasem zaobserwujesz problemy z wskazaniami sensorów na skutek korozji przewodów w środku, nawet przewodów handsetów, które kiedyś się nie odpalą. To już spory koszt naprawy, bo raczej sam tego nie zrobisz.


To cenne rady. Zwłaszcza od osób posiadające w tym temacie doświadczenie. Dziękuję.
Mam jednak cały czas wrażenie, że kręcimy się w ogół Classic'a. W Nowym Vision, przewody do czujników są uszczelnione gumową nakładką więc nawet barak otwarcia głowicy pomiędzy nurkowaniami nie robi im dużej krzywdy. Mocowanie przewodów do hadnset'u (jest już tylko jeden) też jest zupełnie inaczej zaprojektowane i nie ma tam możliwości "zalania". Dodatkowo, po nurkowaniu wystarczy odkręcić wąż wylotowy przy samej głowicy, co można zrobić bez wyciągania kanistra, więc zabiera to 20 sekund. Tak czy inaczej to w dużej mierze rola Twoja i moja jako instruktorów, żeby tak "wychowywać" kursantów, aby o tym nie "zapominali".

D@rek napisał/a:
A co do wypożyczenia rebów to dobry pomysł.Bywa że coś nawali lub głowica wysłana
do serwisu a tu cisza na Bałtyku. Ba nawet rozpatrzył bym możliwość wypożyczenia samej
głowicy. Działaj


Oczywiście będzie też taka możliwość ;)
 
 
Kula 



Stopień: nur bałtycki
Kraj:
Eritrea

Wiek: 45
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 337
Skąd: z morskiej głębiny
Wysłany: 01-02-2013, 16:58   

divemania,
Cytat:
surowe wymogi PADI

Buhahaha...sorry nie mogłem się powstrzymać. Ale przede wszystkim surowe wymagania otrzymania certyfikatu CE.
Cytat:
wychodzi, żę Vision i Classic to wspólne mają tylko korzenie.

Niestety nie, nie mają tak naprawdę wspólnej elektroniki, mają inne solenoidy ale to tyle z dużych różnic, niestety scrubber jest ten sam, umieszczenie czujników również, wspólne jest pewnie z 80% konstrukcji
Cytat:
żeby tak "wychowywać" kursantów, aby o tym nie "zapominali".

Hmm to troche tak jak wychowywanie kursantów żeby wyciągali ołów z jacketów, płukali w słodkiej wodzie po każdym nurku i nie wieszali szpeju na słońcu...a do póki nie jest ich to nie robią tego, chyba że nad nimi stoisz.
Swoją drogą ciekawe jaką prawną odpowiedzialność ma ktoś taki wypożyczający za kasę ccr...
 
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2013, 17:11   

Kula napisał/a:
Buhahaha...sorry nie mogłem się powstrzymać. Ale przede wszystkim surowe wymagania otrzymania certyfikatu CE.


Słusznie. Ale po za wymogami CE, PADI ma kilka wymagań co do jednostki, które eliminują niektóre reby nie spełniający ich. Nie bez powodu np. Classic nie może być używany podczas szkoleń PADI.

Kula napisał/a:

Niestety nie, nie mają tak naprawdę wspólnej elektroniki, mają inne solenoidy ale to tyle z dużych różnic, niestety scrubber jest ten sam, umieszczenie czujników również, wspólne jest pewnie z 80% konstrukcji


Zapraszam Cię zatem na nasze stoisko na targach Podwodna Przygoda, gdzie będziesz mógł dokładnie obejrzeć najnowszy model Vision. Coś mi mówi, że classic też się gdzieś tam pojawi więc będziesz mógł sobie porównać. Sam wymieniłeś dość istotne elementy. Do tego jeszcze powinieneś dorzucić inny sposób uszczelniania scrubbera, inaczej montowana głowica i zupełnie inaczej wyprowadzone przewody z głowicy. Tak w sumie to podobne są tylko zasady działania (jak w każdym rebie), obudowa (chociaż też trochę inna ;)) ) i pętla.
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 01-02-2013, 22:23   

Oj coś tak czuję, że nie chodzi o żadne koleżeńskie rady, ani skonstruowanie oferty ale zwyczajnie o przemycenie komercyjnych treści. Zdaje się, że od tego jest odpowiedni dział.
 
 
 
Kula 



Stopień: nur bałtycki
Kraj:
Eritrea

Wiek: 45
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 337
Skąd: z morskiej głębiny
Wysłany: 01-02-2013, 22:39   

TomM,
Cytat:
ale zwyczajnie o przemycenie komercyjnych treści.

hmmm a jakich to?
 
 
 
maran 



Stopień: CACIB
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 647
Skąd: Bialystok
Wysłany: 02-02-2013, 11:09   

TomM napisał/a:
Oj coś tak czuję, że nie chodzi o żadne koleżeńskie rady, ani skonstruowanie oferty ale zwyczajnie o przemycenie komercyjnych treści. Zdaje się, że od tego jest odpowiedni dział.


Dokładnie tak samo pomyślałem, miałem nawet posta napisać.

Kula napisał/a:
hmmm a jakich to?


To proste, szkoleń CCR.
Moim zdaniem nigdy nie będzie takiego rynku, że ktoś robi kurs i nurkuje na pożyczonym CCR. Jak go nie stać na CCR to nie robi kursu. A jak chce spróbować to sobie zrobi intro.
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 22-02-2013, 21:23   

maran napisał/a:
Moim zdaniem nigdy nie będzie takiego rynku, że ktoś robi kurs i nurkuje na pożyczonym CCR. Jak go nie stać na CCR to nie robi kursu.

Taki rynek JUŻ jest, działa i ma się dobrze. I nie ma to nic wspólnego ze stanem kasy, czasem jest wręcz przeciwnie: ludzie robią kurs na wypatrzoną maszynę, pożyczają ją, opływają i albo kupują, albo robią kurs na inną. Praktycznie każda szanująca się szkoła rebreatherowa ma w ofercie wypożyczenie maszyny i na kurs i po kursie.
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 22-02-2013, 22:19   

he he chyba śnisz w malignie albo wróciłeś ze Stanów
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 22-02-2013, 22:27   

Nie rozmawiałem ze wszystkimi a tylko z interesującymi mnie:
Robert Jabłoński - ma
Adam Wysoczański - ma
Tomek Maślonka - ma
Jedna z forumowych koleżanek robiła u Tomka Żabierka - też na wypożyczonej maszynie.
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 22-02-2013, 22:58   

dalej śnisz i śnij dalej
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 22-02-2013, 23:31   

Skoro wiesz lepiej... nie będę polemizować. Spadam na nura :)
 
 
maran 



Stopień: CACIB
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 647
Skąd: Bialystok
Wysłany: 23-02-2013, 00:59   

AkademiaNurkowania napisał/a:
Praktycznie każda szanująca się szkoła rebreatherowa ma w ofercie wypożyczenie maszyny i na kurs i po kursie.


Na kurs, owszem masz rację. A po kursie...... zresztą, skoro rynek ma się dobrze to pisz co tam się dowiedziałeś, ile kosztuje wypożyczenie np. badziaka za dobę.
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-02-2013, 16:54   

W Warszawie na pewno pozyczysz:
http://www.divingextreme.pl - chybaw Vision, Classic i moze cos wiecej do wypozyczenia
http://www.divemania.pl/ccr/ - tutaj pozyczysz i badziaka i MK6
u mnie tez pozyczysz MK6

ceny za badzaika wachaja ok 400 za dobe
mk6 - 250
 
 
 
Kulczyk 


Stopień: NTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 125
Skąd: Kraków/ Kielce
Wysłany: 23-02-2013, 21:04   

Cytat:
ceny za badzaika wachaja ok 400 za dobe
mk6 - 250


Z czego wynika taka spora różnica?
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 23-02-2013, 22:15   

gringo napisał/a:
tutaj pozyczysz i badziaka i MK6

a czy samą głowice Vision pożyczysz i w jakiej cenie ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed