Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DarekS
09-10-2013, 14:38
zaświadczenie lekarskie czyli kto mnie poratuje... ? : )
Autor Wiadomość
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 10-10-2013, 15:38   

Niestety, w praktyce spotyka się scenariusz opisany przez Syrenkę i potwierdzony przez AN.
Chciałem wystartować w zawodach na 3km w pływaniu "open water" (czyli po powierzchni, żadne wymyślne tortury typu ściskanie nie były przewidziane :) ), ale wymaganiem było zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań. Moja "dr pierwszego kontaktu" odmówiła wystawienia, a jedynie skierowała mnie do poradni sportowej po to.
No i nie wystartowałem, bo już nie było na to czasu przed wyjazdem :(
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-10-2013, 19:58   

No własnie nie kolego, wiekszość organizacji i CN wymaga badań lekarskich..... lącznie z Tobą :)
 
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 10-10-2013, 20:38   

waterman napisał/a:
Już było to kilka razy przerabiane

waterman napisał/a:
wiekszość organizacji i CN wymaga

Zero konkretów. Jak zwykle. To wymienię:
PADI - nie wymaga
SDI/TDI - nie wymaga
NAUI - nie wymaga
IANTD - nie wymaga
GUE - nie wymaga
to te które znam.
Natomiast KDP CMAS wymaga "orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania" - a więc NIE wystarczające jest orzeczenie o braku przeciwwskazań :)
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 11-10-2013, 07:42   

AkademiaNurkowania napisał/a:

PADI - nie wymaga

Witam ale w padi jest deklaracja i jeżeli np wpiszesz w niej że bierzesz na stałe jakieś leki to z automatu wymagany lekarz.
PZDR
 
 
Syrenka_013 



Stopień: NAUI/DAN/EFR instr.
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 773
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-10-2013, 10:00   

waterman napisał/a:
nie do końca jest to prawda, dla sądu nie jest to niestety żaden dokument. Już było to kilka razy przerabiane


A napisz proszę coś więcej na temat? Bo moim zdaniem wg prawa pełnoletnia osoba podpisując takie oświadczenie bierze całą odpowiedzialność...

[ Dodano: 11-10-2013, 10:09 ]
pawlos1976 napisał/a:
AkademiaNurkowania napisał/a:

PADI - nie wymaga

Witam ale w padi jest deklaracja i jeżeli np wpiszesz w niej że bierzesz na stałe jakieś leki to z automatu wymagany lekarz.
PZDR


W NAUI jest tak samo jak w PADI. Myślę, że Jackowi chodziło o to, że jeśli deklaracja wypełniona jest "poprawnie" czyli wszędzie wpisane jest "nie" - zaświadczenie nie jest wymagane. Jeśi natomiast w którejś rubryczce kandydat na płetwonurka odpowie "tak" - i jeśli nie jest to strategiczna przypadłość - wysyłam do lekarza po zaświadczenie

Jeszcze innym aspektem wypełnianie takiego oświadczenia jest potencjalne napisanie nieprawdy i podpisanie się pod fałszywyum zeznaniem. Niestety zdarzyło mi się coś takiego... Na przykład nie wpisanie przez Kursanta tego, że przyjmuje silne leki przeciwdepresyjne, które są przeciwwskazaniem do nurkowania...
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 11-10-2013, 10:24   

Syrenka_013 napisał/a:
W NAUI jest tak samo jak w PADI. Myślę, że Jackowi chodziło o to, że jeśli deklaracja wypełniona jest "poprawnie" czyli wszędzie wpisane jest "nie" - zaświadczenie nie jest wymagane. Jeśi natomiast w którejś rubryczce kandydat na płetwonurka odpowie "tak" - i jeśli nie jest to strategiczna przypadłość - wysyłam do lekarza po zaświadczenie

Dokładnie: chodziło o obligatoryjny wymóg badań lekarskich, taki jaki jest np. w KDP CMAS.

Syrenka_013 napisał/a:
waterman napisał/a:
nie do końca jest to prawda, dla sądu nie jest to niestety żaden dokument. Już było to kilka razy przerabiane


A napisz proszę coś więcej na temat? Bo moim zdaniem wg prawa pełnoletnia osoba podpisując takie oświadczenie bierze całą odpowiedzialność...

Syrenko, daremne prośby. Gość ma zwyczaj pierdyknąć niby mimochodem, że niby coś wie, że niby gdzieś coś w trawie piszczy, ale konkretów po takich wstawkach jeszcze nie czytałem. Dziwne, że jeszcze Piotrkw nie dołączył - to zwykle spójny duecik w postach typu "taaa..." "no taaaak..." "jaaasneee" "wiedziałem" "czyżby?" itd :)
 
 
Syrenka_013 



Stopień: NAUI/DAN/EFR instr.
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 773
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-10-2013, 10:49   

AkademiaNurkowania napisał/a:
Syrenko, daremne prośby


licze na pozytywne zaskoczenie zatem :pa:
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-10-2013, 10:57   badania lekarskie

to Twoja stronka?
Nie wymagasz badań lekarskich....... no wiem co napiszesz .... obligatoryjnie

Nie mam niestety upoważnienia do opisywania spraw sądowych. Ale w skrócie, rodzina poszkodowanego na kursie OWD odważyła kwitki PADIi i instruktor mial sporo klopotow. Tego kol z AN może nie pamietać gdyż był tylko zwykłym nurkiem trzymającym sie kurczowo łyżki na koparkach. A co do Piotrka nie mogę sie za niego wypowiadać, ale może jak ja trzeźwo patrzy na to co tu wypisujesz?
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 11-10-2013, 11:03   

Zobaczymy, co na swojej stronie pisze na temat badań Tomek Strugalski:

Obecnie żadne przepisy nie wymagają badań lekarskich od płetwonurków. Potwierdza to również doświadczenie. Każdy człowiek wystarczająco zdrowy, żeby móc np. pływać w basenie, jest również wystarczająco zdrowy żeby nurkować. Stara Ustawa o Kulturze Fizycznej już nie obowiązuje, zaś w nowej Ustawie o Sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) nie ma wymogu przechodzenia badań lekarskich związanych z płetwonurkowaniem turystycznym. Tym samym nie istnieje w Polsce obowiązek wykonywania takich badań i nikt nie ma prawa takich badań od nikogo żądać – ani instruktor nurkowania, ani klub płetwonurków, ani żadna inna instytucja nie ma prawa nakazywać człowiekowi, aby poddał się badaniom lekarskim związanym z płetwonurkowaniem turystycznym, ani też nikt nie ma prawa od poddania się kogoś takim badaniom uzależniać uczestnictwa tej osoby w kursie, prowadzenia przez nią kursu, ani wykonywania nurkowań. Ktokolwiek usiłowałby żądać od kogoś poddania się badaniom, lub od poddania się takim badaniom uzależniać dopuszczenie tej osoby do uczestnictwa w kursie, prowadzenia kursu lub wykonywania nurkowań, podlegałby odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Nie wolno w Polsce tworzyć nielegalnego „pseudo-prawa”, zabrania tego Konstytucja.

Istnieje jednak zdrowy rozsądek, który nakazuje dbać o swój stan zdrowia. Jeśli nie czujesz się najlepiej, to może lepiej zbadaj swój ogólny stan zdrowia, wykonując podstawowe badania lekarskie. Nie jakieś specjalne dla sportowców czy komandosów, tylko najzwyklejszą ocenę ogólnego stanu zdrowia. Może jej dokonać dowolny lekarz, nie musi być sportowy ani żaden specjalista.
 
 
Syrenka_013 



Stopień: NAUI/DAN/EFR instr.
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 773
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-10-2013, 11:14   

Yavox - to brzmi sensownie :tak: Waterman - tak samo sąd zakwestionuje oświadczenie o zwolnieniu z odpowiedzialności prawnej instruktora, które podpisuje każdy kursant... Taka praca...

W każdym razie ja osobiście wierze w zdrowy rozsądek moich Kursantów i mnie wystacza, że pozytywnie wypełnią mi oświadczenie medyczne :pa:
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 11-10-2013, 11:50   

waterman napisał/a:
Nie mam niestety upoważnienia do opisywania spraw sądowych. Ale w skrócie, rodzina poszkodowanego na kursie OWD odważyła kwitki PADIi i instruktor mial sporo klopotow. Tego kol z AN może nie pamietać gdyż był tylko zwykłym nurkiem trzymającym sie kurczowo łyżki na koparkach. A co do Piotrka nie mogę sie za niego wypowiadać, ale może jak ja trzeźwo patrzy na to co tu wypisujesz?

Czyli dalej: inwektywy i zero konkretów. Zero, bo nie piszesz jakie stanowisko sąd zajął. W razie sprawy, zawsze są problemy - choćby z tym, że należy się stawić, co zwykle koliduje z innymi planami. Waterman, jak poza głupkowatymi uwagami nie masz nic do powiedzenia, to może przemyśl wypowiedź, zanim naciśniesz "enter". Bo jak na razie, tylko siejesz wiatr.

Yavox napisał/a:
Zobaczymy, co na swojej stronie pisze na temat badań Tomek Strugalski:

Opinia Tomka Strugalskiego może i jest cenna - szczególnie, że zaczerpnięta ze zdroworozsądkowo podchodzących wzorców - jednak nie ma nic do rzeczy, kiedy przyjmuje kandydata na kurs. Będąc instruktorem konkretnej federacji, MUSI spełniać co najmniej najniższe wymogi jej standardów, w tym dokumentacji kursowej. A jednym z takich dokumentów jest:
"orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania" Niżej standardy KDP CMAS:
https://attachment.fbsbx.com/file_download.php?id=304233656384888&eid=ASsH5_VdZGkMOjRZ4mwivrZsmkygHKBldh6ye5kWJrIUiXFnqb7c4SZgIGWbGm3AqhM&inline=1&ext=1381485038&hash=ASvEXLN-pRj1MSuI

[ Dodano: 11-10-2013, 11:55 ]
Syrenka_013 napisał/a:
Waterman - tak samo sąd zakwestionuje oświadczenie o zwolnieniu z odpowiedzialności prawnej instruktora, które podpisuje każdy kursant... Taka praca...

Syrenko, celem Watermana nie było i nie jest cokolwiek wyjaśnić. Jego celem jest zagmatwać, podwązyć, zasiać wątpliwość - dlatego używa niedomówień, sugerując interpretację emocjonalną zamiast rzeczowych odpowiedzi. O ile się założysz, że zaraz w wątek wejdzie smoku? :D
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-10-2013, 12:15   

Byc moze pisze glupkowate uwagi. Mam nadzieje mam nadzieje, ze dzieki nim czytajacy FN beda bardziej trzezwo patrzec na Twoje posty.
 
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 11-10-2013, 12:16   

AkademiaNurkowania napisał/a:
Czyli dalej: inwektywy i zero konkretów. Zero, bo nie piszesz jakie stanowisko sąd zajął. W razie sprawy, zawsze są problemy - choćby z tym, że należy się stawić, co zwykle koliduje z innymi planami. Waterman, jak poza głupkowatymi uwagami nie masz nic do powiedzenia, to może przemyśl wypowiedź, zanim naciśniesz "enter". Bo jak na razie, tylko siejesz wiatr.

http://forum-nuras.com/download.php?id=4389
"Ważne badania lekarskie+(oświadczenie medyczne SDI)"
Sorry nie ma tu inwektyw, jest biało na niebieskim, jak byk, wymagasz badań.
AkademiaNurkowania napisał/a:
Syrenko, celem Watermana nie było i nie jest cokolwiek wyjaśnić. Jego celem jest zagmatwać, podwązyć, zasiać wątpliwość - dlatego używa niedomówień, sugerując interpretację emocjonalną zamiast rzeczowych odpowiedzi. O ile się założysz, że zaraz w wątek wejdzie smoku? :D
Zgłosiłem twój post do moderatora, za manipulację i prowokowanie awantur.

pozdrawiam rc
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 11-10-2013, 13:06   

waterman napisał/a:
A co do Piotrka nie mogę sie za niego wypowiadać, ale może jak ja trzeźwo patrzy na to co tu wypisujesz?


Ja już nawet nie patrzę , najczęsciej jest to dużo objetości z której mało co wynika . Jedni piszą co wiedzą , inni starają się wiedzieć co piszą ;-) .

Motti napisał/a:
Zgłosiłem twój post do moderatora, za manipulację i prowokowanie awantur.


Tak to działa , awantura jest też formą reklamy .


Pozdrawiam Piotr
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 11-10-2013, 13:32   Re: badania lekarskie

waterman napisał/a:
Nie mam niestety upoważnienia do opisywania spraw sądowych.

masz.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego:
Art. 355.
Rozprawa odbywa się jawnie. Ograniczenia jawności określa ustawa.


Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego:
Art. 9.
§ 1. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 11-10-2013, 14:18   

piotrkw napisał/a:
Tak to działa , awantura jest też formą reklamy .
Tyle że tu to ma krótkie nóżki.
AkademiaNurkowania napisał/a:
SDI/TDI - nie wymaga
Na własnej stronie jest wymóg, więc bardzo boli, jak znowu złapią na kłamstwach.
Dlatego jestem wmieszany w kontekst, bo nie wypowiadałem się w tym temacie wcale.
Jest co prawda pośrednie odniesienie
uzyt napisał/a:
Wysłany: 05-04-2013, 01:11
Do lekarza sportowego, a tu bez $$ lub skierowania drzwi zamknięte.
Tyle że jeśli pomagam, to bez udziału środków płatniczych.
Cytat:
Wysłany: 08-10-2013, 15:08
Witam wszystkich. Dzięki naszemy koledze, którym jest Motti wiem,że moge dalej kontunuować nurkowanie. Jeszcze raz serdeczne dziękuję dla Pana Ryszarda za pomoc. Pozdrawiam Gracjan P.


pozdrawiam rc
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-10-2013, 14:34   

Ptja nie ma, nie bylem strona tylko obserwatorem. Sprawa dotyczyła moich dobrych znajomych. Instruktor nie prowadzi juz szkolen w PL, a jakiś interes w bardzo egzotycznym kraju.

A w całym moim glupim pisaniu chodzilo o to, że jesli badania nie sa wymagane a tylko zalecane to po co umieszczać na oficjalnej stronie www informacje o ich wymagalności.
I dalej bedac instruktorem innej organizacji cytowanie (wstawianie linków) standardów jeszcze innej. To jest do perfekcji opanowane ctr c i ctr v

piotrkw napisał/a:
Tak to działa , awantura jest też formą reklamy .
Swięte słowa.
 
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 11-10-2013, 14:46   

waterman napisał/a:
Ptja nie ma, nie bylem strona tylko obserwatorem.

o tym właśnie są te artykuły: jawność dotyczy publiczności, bo to, że sprawa jest jawna dla stron jest chyba oczywiste? :)

waterman napisał/a:
Sprawa dotyczyła moich dobrych znajomych.

Myślę, że tożsamość stron nie ma tu zupełnie znaczenia, ciekawe byłyby stanowiska stron i wyrok.

waterman napisał/a:
A w całym moim /.../ pisaniu chodzilo o to/.../

a to już tak na forach bywa: zaczynam od jednego, a w trakcie pojawiają się ciekawe informacje.

Przyznam się, że nap*nki mnie nie interesują zupełnie, ale już opis tej - konkretnej przecież i prawomocnie zakończonej - sprawy - owszem. Fajnie byłoby, gdybyś streścił...
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 11-10-2013, 14:57   

ptja napisał/a:
Przyznam się, że nap*nki mnie nie interesują zupełnie, ale już opis tej - konkretnej przecież i prawomocnie zakończonej - sprawy - owszem. Fajnie byłoby, gdybyś streścił...

Ptja, to żę CIEBIE nie interesują to akurat Watermana mało obchodzi. Gdyby zależało mu na jasności przekazu, dawno by to uczynił.

waterman napisał/a:
A w całym moim glupim pisaniu chodzilo o to, że jesli badania nie sa wymagane a tylko zalecane to po co umieszczać na oficjalnej stronie www informacje o ich wymagalności.

Nie wiem gdzie wyczytałeś, żeby ktoś wspominał o zalecaniu badań. Kiedy i jakie są WYMAGANE! to jest jasno określone w formularzu: czy to PADI, czy SDI czy każdej innej. Jeżeli nie wiesz, to po prostu zapytaj. Powtórzę jeszcze raz: instruktor ma spełnić co najmniej minimalne wymogi standardów. A cała wymiana zdań dotyczy wymogów organizacji.
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 11-10-2013, 18:40   

Syrenka_013 napisał/a:

pawlos1976 napisał/a:
AkademiaNurkowania napisał/a:

PADI - nie wymaga

Witam ale w padi jest deklaracja i jeżeli np wpiszesz w niej że bierzesz na stałe jakieś leki to z automatu wymagany lekarz.
PZDR


W NAUI jest tak samo jak w PADI. Myślę, że Jackowi chodziło o to, że jeśli deklaracja wypełniona jest "poprawnie" czyli wszędzie wpisane jest "nie" - zaświadczenie nie jest wymagane. Jeśi natomiast w którejś rubryczce kandydat na płetwonurka odpowie "tak" - i jeśli nie jest to strategiczna przypadłość - wysyłam do lekarza po zaświadczenie

Jeszcze innym aspektem wypełnianie takiego oświadczenia jest potencjalne napisanie nieprawdy i podpisanie się pod fałszywyum zeznaniem. Niestety zdarzyło mi się coś takiego... Na przykład nie wpisanie przez Kursanta tego, że przyjmuje silne leki przeciwdepresyjne, które są przeciwwskazaniem do nurkowania...


Witam co masz na myśli strategiczna przypadłość sama decydujesz czy lekarz czy nie.
Ja miałem taki przypadek że wpisałem tak biorę leki stałe są to hormony tarczycy i co do lekarza mnie trzeba wysyłać.
PZDR
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed