Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
A w zimę biegówki
Autor Wiadomość
Jakub Cieślak 



Stopień: OWSIk - Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 273
Skąd: Dżozefów pod Wawą
Wysłany: 15-05-2013, 07:43   A w zimę biegówki

Od maleńkości byłem łazikiem, łaziłem wszędzie, zwiedzałem chętnie, lubiłem odkrywać nowe miejsca. Każdy uprawiany przeze mnie sport czy forma rekreacji związany jest ściśle z tą potrzebą zwiedzania/ odkrywania. Już za nastoletnich lat, gdy na koloniach zwyczajowo jedyne formy łażenia były oparte na podjechaniu autokarem pod same drzwi atrakcji, szybkie jej zaliczenie i powrót do autokaru, ja ku zgrozie organizatorów lubiłem znikać na kilka godzin i zwiedzać odwiedzane miejsca i okolice na własną rękę. Potem oczywiście była bura, awantura, wzywanie rodziców. Ewentualny "czas wolny" kiedy pozwalano grupie rozejść się bez opiekunów, większość grupy ładowała się do najbliższej lodziarni, albo gastronomii i tam siedziała - a ja łaziłem gdzie się tylko da. Potem przerzuciło mi się na rower. Można było szybciej i dalej dotrzeć tam, gdzie mnie nie było. Biegówek spróbowałem kilka razy, ale wtedy nie było specjalnego wyboru sprzętu, jedyne dostępne dechy nadawały się raczej na odpowiednie trasy (albo ja po prostu nie umiałem efektywnie poruszać się na nich), potem próbowałem zjazdówek, ale kompletnie nie zrozumiałem koncepcji wożenia się góra - dół przez pół dnia po jednym stoku. No ale dorosłem, wyniosłem się pod miasto, przypomniałem sobie o biegówkach i wykryłem, że jest teraz dostępny sprzęt, który może bardziej odpowiadać moim potrzebom - biegówki cross country. Na wszelkie nieubite trakty, na głęboki, kopny śnieg, na przełaj, gdzie mnie oczy poniosą. Z miejsca oszalałem na ich punkcie. Za mną trzeci sezon, w tym roku nie dość, że zima się nie chciała skończyć (na biegówkach byłem jeszcze w kwietniu), to jeszcze udało się wyskoczyć w Gorce i połazić po fajnych górkach. To jest absolutnie to! Łazić można praktycznie wszędzie, jak sobie wymyśliliśmy z Kuzynem, że poleziemy szlakiem na Polanę Chochołowską - proszę bardzo, w auto za Kościelisko a potem na dechy. A jak przez pola dookoła Dursztyna? Proszę bardzo - prosto z domu na dechy i ciach. Zmierzcha, ćmi się? Nic to, czołówka na łeb i kontynuujemy. Wreszcie zima nabrała jakiegoś znaczenia, już nie jest jedynie nudną przerwą w życiorysie, jest co robić. Już nie ma tak, że jak wracam z pracy, jest już ciemno, zasiadam przed komputerem, albo inaczej nudzę się - teraz latarka na czoło, dechy na nogi i do lasu.
Przymierzałem się też do skiturów, ale koszmarnie drogi sprzęt, zrezygnowałem, no i to raczej tylko do podchodzenia i zjeżdżania, a te kilka pagórków w moim lesie to trochę za mało jak na taki sprzęt. Ktoś ma inne doświadczenia w tej materii?

 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 15-05-2013, 14:19   

Skitury to cieżki sprzęt jak suchy i twin +2 stage, szkoda męczyć się z nim w szuwarach (tu na pagórkach).

Przemieszczma się bardzo częssto na nartach typu BC - szersze, mocniejsze i z wysokim butem w porównaniu do zbyt lekkich biegówek. To co jedni nazywają Backcountry inni śladowkami. (Bo istnieje jeszcze cieżkie backcountry - które sięga trochę po Skitury, czyli częściej narta do telemarku, foki itp).

Pozwala to całkiem przyjemne przecieranie szlaków.
Moje nartki to Sporten 60/50/60 z butem BCX6 Fiszera. Przejemine się czasem "zgubić" w górach, nocleg w terenie w namiocie, pies ciągnie sanie z dobytkiem.
 
 
Jakub Cieślak 



Stopień: OWSIk - Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 273
Skąd: Dżozefów pod Wawą
Wysłany: 15-05-2013, 20:04   

Oczywiście walnąłem byka myśląc o rowerach, a nie nartach - oczywiście chodzi mi o Back Country. Alpina Woody w moim przypadku i buty takoż Alpiny, daleko im do skiturów, taliowanie jakieś jest, ale zjazd z kontrolą skrętu to to nie jest. Deski jednak świetnie służą w każdym terenie.
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 16-05-2013, 07:15   

jak myslisz o cieższym zestawie to pomyśl o
narcie np. Rossigniol Banditt i wiązaniu
Roteffela Chili:

Do tego, jakiś bucik, juz mocniejszy, skorupa, foki i masz lekki sprzęt turowy - którym zjeżdża się w technice norweskiej, człapać w terenie itp. Idealny na wyprawy z plecakiem (bo narty mają dużą powierzchnię nośną), a nadalw miarę lekkie i swobodna pięta.
Ostatnio zmieniony przez Nuroslaw 16-05-2013, 07:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed