Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Porównanie latarek Tecline US12 US15 z LFM TEC i XML
Autor Wiadomość
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-06-2013, 15:31   Porównanie latarek Tecline US12 US15 z LFM TEC i XML

Postanowiłem sobie porównać pare latarek (w sumie 2 pary)
Metodologia - jak na prawdziwy test latarek nurkowych przystalo - na scianie :)
z uzyciem swiatlomierza z Nikona D70 ustawionym punktowo

Pierwsza para:
Tecline US12 vs LFM mini TEC
Z deklaracji producentów:
800 lumenow vs 330 lumenow
10 stopni vs 7 stopni
napierw plamka mimo roznic w specyfikacji sa takiej samej wielkosci, wiec z pomoca przychodzi Pitagoras i okazuje sie ze US12 to jednak ma 7 nie 10 stopni :)

teraz lumeny jako, ze plamka tej samej wielkosci - wynik bedzie dosc obiektywny no i dla takich samych ustawien przeslony:
US 12 1/100 sek a mini TEC 1/125!!!!
oj z lumenami chyba tez sie machneli w specyfikacji
cena 297 vs 250 zł - stawiam na LFM

teraz druga para metodologia ta sama
US15 vs XML
ze specyfikacji odpowiednio:
1500 vs 800 lumenow
10 stopni vs 5 stopni
najpierw kat swiecenia - tutaj US15 taki sam jak US12 czyli 7 nie 10
XML - 5 stopni widac ze plamka nieco mniejsza niz w przypadku US15
no i teraz czasy:
US15 - 1/125s XML 1/160
oj ktos znowu w specyfkiacji zaszalal, albo to tlumaczenie z chińskiego?!
cenowo US15 wypada nieco lepiej niz LFM XML tak o 28 zł, ale znowu postawie na LFM bo 1) XML jest nieco mniejszy i jest jeszcze wersja mini XML za te same pieniążki dostajemy dużo mniejszą latareczkę :)
2) specyfikacja US15 jest od czapy - w sumie dostajesz nie to za co płacisz?!

jak się zbiore wrzuce zdjecia - ściany i latarek
 
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 02-06-2013, 16:00   

1500lm w US-15 to "chłyt maketingowy" (aka zwyczajne kłamstwo). Dioda użyta w niej (Cree XM-L) daje przy prądzie maksymalnym (3A) od bodajże 850 do 1040lm (producent).
Owszem są maniacy wpuszczający w nie prąd do 5-6A, ale nie z trzech baterii R14...
I być może tyle światła uzyskuje się przy nowych bateriach, ale moc spada wraz z wyładowaniem ogniw (latarka nie ma stabilizacji prądu, a ograniczeniem są rezystory).
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-06-2013, 16:05   

ptja napisał/a:
"chłyt maketingowy"

takie cuś wpisane w specyfikacje i opis urządzenia w późniejszym terminie -np po roku dwóch - nazywa się "niezgodność towaru z umową sprzedaży" i zwrot do sprzedawcy?!
 
 
 
mike217 



Stopień: P2 i inne
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 451
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 03-06-2013, 08:15   

Słyszałem, że próbują 4A pchać w XML ale ponoć spadek żywotności jest drastyczny a zysk znikomy. 3A w diodę z bateryjek R14 to też przesada i na pewno tyle nie ma, co za problem wpiąć tam amperomierz i faktycznie sprawdzić ile idzie?
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-06-2013, 09:52   

Cytat:
co za problem wpiąć tam amperomierz i faktycznie sprawdzić ile idzie?

ale po co ? - jest specyfikacja producenta jak i chalupniczy test - 1500 nie ma i juz :)
 
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2013, 11:56   

mike217 napisał/a:
Słyszałem, że próbują 4A pchać w XML ale ponoć spadek żywotności jest drastyczny a zysk znikomy.

tu przykładowy wątek o "modowaniu". To się da zrobić i być może ma sens dla zapaleńców, ale jestem przekonany, że takie przekraczanie parametrów nie jest stosowane w produkcji masowej (a w US-15 w szczególności), bo ryzyko zniszczenia przez nieuświadomionego użytkownika jest praktycznie pewne.

mike217 napisał/a:
co za problem wpiąć tam amperomierz i faktycznie sprawdzić ile idzie?

Sam amperomierz, szczególnie z kiepskimi przewodami może zafałszować wynik.
I uwaga: ograniczeniem prądu w tej latarce jest sama bateria i rezystor włączony w szereg z diodą, więc z podawaniem napięcia z innego źródła warto być ostrożnym (a np. użycie amperomierza, woltomierza i zasilacza regulowanego mogłoby pozwolić zmierzyć prąd dość dokładnie).
Uwaga 2: warto też zapewnić dobre chłodzenie na czas pomiaru, bo napięcie diody spada wraz z temperaturą i prąd może rosnąć bardziej niż w latarce zanurzonej w wodzie.
 
 
pawbun 

Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Lip 2008
Posty: 114
Skąd: koszalin
Wysłany: 03-06-2013, 22:01   

Włączenie popularnego (niskiej klasy) multimetra/amperomierza zafałszuje wynik (spadnie znacznie prąd) gdyż rezystancja amperomierza (0,1...0,5 om) jest znacząco duża w stosunku do rez.wew. baterii i rezystora. Takie pomiary nie mają sensu, po zmianie baterii bedzie inny prąd. Jak ktoś chce pomierzyć prąd koniecznie to najlepiej odczytać rezystancje rezystora i pomierzyć na nim napięcie. Prąd to U/R.
Dla przykładu : podłączyłem szregowo naładowany aku Li-ION , R=0,47 om , i diodę XP-G było z prawa Ohma 1,5A . Po podłączeniu amperomierza 1 A.
Oczywiście jak jest driver w latarce (w przybliżeniu "stabilizator prądu") to jest sens mierzenia prądu ....
pozdr
Ostatnio zmieniony przez pawbun 03-06-2013, 22:05, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2013, 22:17   

pawbun napisał/a:
Oczywiście jak jest driver w latarce (w przybliżeniu "stabilizator prądu") to jest sens mierzenia prądu

też nie zawsze. Przy zasilaniu 3x1,5V ogniwami alkalicznymi lub 3x1,2V NiMH i napięciu diody przy prądzie 3A rzędu 3,3V rezystancja amperomierza także zafałszuje wynik, bo stabilizator też może wymagać pewnej różnicy między napięciem zasilania a wyjściowym dla zapewnienia stabilizacji.

Ale myślę, że nie ma się co nadmiernie podniecać lumenami, a raczej warto spojrzeć praktycznie i porównać. Np. to, co tutaj pokazali Ania i Piotr robi konkretne wrażenie - zapewne w dużym stopniu dzięki dobrej optyce (aż sobie ściągnąłem datasheeta z Ledila :-) ).
 
 
pawbun 

Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Lip 2008
Posty: 114
Skąd: koszalin
Wysłany: 03-06-2013, 23:25   

tak dla dociekliwych można wykrecić wiecej .... hm jak ładnie "kręci się" XML-2:
http://budgetlightforum.com/node/19331
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 04-06-2013, 08:27   

Cytat:
hm jak ładnie "kręci się" XML-2:

coś jak wymiana filtra na K&N w dieslu wolnossącym, żeby "poweru" dostał :-)

A jest Cree MK-R: 12V, 1,25A (czyli 15W), 1769lm bez kombinowania i przy prądzie, gdzie byle drucik nie staje się przeszkodą :-) .
Co prawda troszkę większa struktura (ma 7x7mm, a XM-L 5x5mm), ale optyka od MCE powinna pasować, a i IRIS dla tej diody też jest dostępny (85%, 15 stopni)

O, właśnie zobaczyłem, że nowy Azon 3000 jest na tych diodach i Jarek chwali się kątem 9-10 stopni. Ciekawe, jaka to optyka, chyba reflektorki?
Ostatnio zmieniony przez ptja 04-06-2013, 08:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
JacekKG 


Stopień: hydrox
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 959
Skąd: Blisko brzegu
Wysłany: 04-06-2013, 17:22   

pawbun napisał/a:
Włączenie popularnego (niskiej klasy) multimetra/amperomierza zafałszuje wynik (spadnie znacznie prąd) gdyż rezystancja amperomierza (0,1...0,5 om) jest znacząco duża w stosunku do rez.wew. baterii i rezystora. Takie pomiary nie mają sensu, po zmianie baterii bedzie inny prąd. Jak ktoś chce pomierzyć prąd koniecznie to najlepiej odczytać rezystancje rezystora i pomierzyć na nim napięcie. Prąd to U/R.
Dla przykładu : podłączyłem szregowo naładowany aku Li-ION , R=0,47 om , i diodę XP-G było z prawa Ohma 1,5A . Po podłączeniu amperomierza 1 A.
Oczywiście jak jest driver w latarce (w przybliżeniu "stabilizator prądu") to jest sens mierzenia prądu ....
pozdr


A nie prosciej miernikiem cegowym?
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-06-2013, 18:37   

a ja chcialem prosto napisac, tak zeby kazdy zrozumial, ze nie wszystko zloto co sie swieci :) a tutaj juz mi inzyniery druga strone zaczynaja....
 
 
 
JacekKG 


Stopień: hydrox
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 959
Skąd: Blisko brzegu
Wysłany: 04-06-2013, 18:46   

Kup L4M bedziesz zadowolony
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-06-2013, 18:50   

JacekKG napisał/a:
Kup L4M bedziesz zadowolony

:) nie pytalem sie o opinie tylko chcialem podrzucic wlasnoreczne porownanie - akurat mam i uzywam tylko LFM
 
 
 
JacekKG 


Stopień: hydrox
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 959
Skąd: Blisko brzegu
Wysłany: 04-06-2013, 18:51   

gringo napisał/a:
JacekKG napisał/a:
Kup L4M bedziesz zadowolony

:) nie pytalem sie o opinie tylko chcialem podrzucic wlasnoreczne porownanie - akurat mam i uzywam tylko LFM


Dobry wybor
 
 
Bartłomiej Grynda 


Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Gru 2002
Posty: 307
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 04-06-2013, 20:15   

Gringo,czy porównywałeś kiedyś osobiście, w realu, różne latarki pod wodą?
Bartłomiej Grynda
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-06-2013, 20:37   

Cytat:
Gringo,czy porównywałeś kiedyś osobiście, w realu, różne latarki pod wodą?

tak - takze nad woda - rozbierajac je na czesci pierwsze :)
jednak celem mojego testu nie mialbyc subiektywny odbior wrazen wizualnych (taki juz dokonalem i wymienilem wszystkie latarki jakie mialem), ale staralem sie sprawdzic czy podane parametry sa tymi ktore sa faktycznie oraz jak to sie ma do latarek producenta których używam
- oczywiscie latarka pod woda bedzie swiecic inaczej (zaznaczylem, ze to test powierzchniowy) - ale nie przybedzie jej lumenow - jak ich nie ma na powierzchni pod wplywem wody sie nierozmnoza?!

[ Dodano: 04-06-2013, 22:59 ]
a swoja droga wpadlem na cos takiego http://www.anoindustry.com/L306.html
wyglada prawie identycznie http://tecline.com.pl/Lat...3379,3493).aspx
z tym, ze na stronie Ano industry brak marki w miejscu gdzie jest TecLine ?!
 
 
 
S-E-B 

Stopień: AOWD, Wreck
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 63
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: 06-06-2013, 08:07   

Witajcie,

napisałem emaila do fabryki z linku http://www.anoindustry.com/L306.html gdzie w Polsce lub okolicach można obejrzeć lub kupić ich produkty L306 i T601. Dostałem odpowiedź, że mogą wysłać produkty do mnie prosto z fabryki. Czekam teraz na propozycję ceny. Jak będę wszystko wiedział oczywiście założę nowy temat.
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 06-06-2013, 09:24   

Tylko tego wynalazku nie kupujcie, uczcie się na cudzych błędach ;)

http://www.anoindustry.com/dl-a613.html
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 06-06-2013, 10:16   

* nie kupię już więcej latarki droższej niż $15 w Chinach *
* nie kupię już więcej latarki droższej niż $15 w Chinach *
* nie kupię już więcej latarki droższej niż $15 w Chinach *
* nie kupię już więcej latarki droższej niż $15 w Chinach *
* nie kupię już więcej latarki droższej niż $15 w Chinach *
* nie kupię już więcej latarki droższej niż $15 w Chinach *

powinienem napisać to jeszcze tysiąc razy :)
to tak na bazie osobistych doświadczeń

Latarka była całkiem ładna, tylko zaszkodziło jej nurkowanie
na pocieszenie dodam, że na tym samym nurkowaniu w Zielonce (Dmax pewnie koło 6 m) poległ również duży nowiutki LFM.
Tylko w przeciwieństwie do mojej latarki LFM został gwarancyjnie naprawiony.
Ja dostałem obietnicę wysłania "replacement item" i na tym się skończyło.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed