Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
trywialne pytanie co wybrać
Autor Wiadomość
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 11-08-2013, 13:18   trywialne pytanie co wybrać

zastanawiam się co wybrać
z jednej strony kusi mk6 18kg :) ale z drugiej strony chciałbym robić nurki podobne do moich uprawnień (TX) (to raczej przeważa)
będę się niedługo umawiał na demo ale nie wiem jakiego sprzętu szukać - może żółtego?
moja wiedza na temat rebów jest zerowa dlatego liczę na jakieś podpowiedzi. Jeżeli coś będziecie proponować proszę o podanie również argumentów dlaczego ten a nie inny.
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 11-08-2013, 16:54   

Co to za uprawnienia TX ?
 
 
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 11-08-2013, 17:24   

psai trimix - użyłem skrótu myślowego
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 11-08-2013, 18:59   

Od razu powiem ze tez nie mam pojecia o rebach ale rozmawiajac ostatnio ze znajomymi ktorzy wlasnie sie przesiadaja- po długich rozmyśleniach na placu boju zostały dwa: HH i JJ
 
 
Szyderca 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 605
Skąd: WaWa
Wysłany: 11-08-2013, 19:25   Re: trywialne pytanie co wybrać

Aero napisał/a:
zastanawiam się co wybrać
z jednej strony kusi mk6 18kg :) ale z drugiej strony chciałbym robić nurki podobne do moich uprawnień (TX) (to raczej przeważa)
będę się niedługo umawiał na demo ale nie wiem jakiego sprzętu szukać - może żółtego?
moja wiedza na temat rebów jest zerowa dlatego liczę na jakieś podpowiedzi. Jeżeli coś będziecie proponować proszę o podanie również argumentów dlaczego ten a nie inny.


Poczekaj chwile bo MKVI dorobił się update TMX 60 metrów a setka i więcej (LEGALNIE) to raczej kwestia baterii. W Polsce instruktorami MKVi są: Przemek Kacprzak (DIVEMANIA), Jacek Wendołowski (Lets Dive), Adam Wysoczański (Diving Extreme)

O ile wiem Przemek Kacprzak wybiera się we wrześniu na kurs instruktorski MKVI 60 TMX. Wiecej info proponuje z którymś z powyższych instruktorów


http://mkvi.poseidon.com/


http://www.poseidon.com/p...tech-rebreather
Ostatnio zmieniony przez Szyderca 11-08-2013, 19:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-08-2013, 20:45   

Aero napisał/a:
zastanawiam się co wybrać
z jednej strony kusi mk6 18kg :) ale z drugiej strony chciałbym robić nurki podobne do moich uprawnień (TX) (to raczej przeważa)
będę się niedługo umawiał na demo ale nie wiem jakiego sprzętu szukać - może żółtego?
moja wiedza na temat rebów jest zerowa dlatego liczę na jakieś podpowiedzi. Jeżeli coś będziecie proponować proszę o podanie również argumentów dlaczego ten a nie inny.


No to czeka Cię droga przez mękę ;) Wybór, który rebreather kupić / szkolić się jest bardzo trudny, pewnie z uwagi na fakt, że idą za tym niemałe pieniądze więc nie chciałoby się żałować decyzji i musieć zmieniać urządzenie po jakimś czasie.

W tej chwili mogę powiedzieć, że mam doświadczenie z 3 modelami rebreatherów. Ważne, że pisząc "mam doświadczenie" mam na myśli, że wynurkowałem na nich przynajmniej kilkadziesiąt godzin, a nie tylko widziałem u kolegi albo robiłem intro na CCR.
Te modele to Inspiration Vision, rEvo oraz Poseidon MKVI.

Mogę Ci z całą pewnścią powiedzieć jedno: każdy rebreather jest dobry. Każdy rebreather działa i każdy rebreather nadaje się do nurkowań technicznych (chyba, że producent mówi inaczej) więc całe to gadanie, że ten jest lepszy bo ma coś tam, a inny bo ma coś innego świadczy tylko o tym, że wyrażający opinie mają znikome doświadczenie z innymi jednostkami i prawdopodobnie chwalą to co sami kupili lub kupił ich kolega.

Moim zdaniem, przy wyborze rebreathera, powinieneś rozważyć takie aspekty jak:

1. Do czego chcesz używać ten rebreather ?
Wiadomo, do nurkowania TMX. Do tego celu rewelacyjnie spawdzi się każdy rebreather, który możesz obecnie kupić i przeszkolić się w Polsce: Inspiration Vision, rEvo, Poseidon MKVI (60m), HH, JJ, Megalodon. Wszystko to sa sprawdzone w boju urządzenia, na których ludzie nurkują głęboko. Naprawdę każdy z nich to bardzo dobry rebreather.

2. Jakie mam możliwości szkoleniowe
Pamiętaj, że na CCR zaczynasz całą ścieżkę od nowa. Najpierw kurs podstawowy, potem wymagana ilość godzina na maszynie, następnie kurs TMX. Dowiedz się, u kogo możesz robić te kursy (oczywiście polecam siebie ;)) ), jak to wygląda terminowo, czy dany instruktor zapewni Ci odpowiedni sprzęt na kurs, możliwość kontynuacji nauki itp. Pamiętaj, że zgodnie z prawem, szkolić w Polsce można tyko na reby, które mają CE, a to znacznie zawęża listę urządzeń: Inspiration Vision, Poseidon MKVI, Megalodon, rEvo. Popytaj o dostępność i jego kalendarz. Instruktor, który zajmuje się tym "po pracy" napewno bedzie mial dla Ciebie mniej czasu niż ten zajmujący się szkoleniem na pełen etat. Zwłaszcza, gdy mówimy o szkoleniu TMX, które warto zrobić podczas wyjazdu w ciepłe miejsce.

Podam Ci fajny przykład jak może wyglądać kurs podstawowy CCR. Właśnie taki ukończyłismy kilka dni temu:

czwartek - cały dzień zajęć basenowych + teoria
piątek - nurkowania na wodach otwartych + teoria
sobota - nurkowania na wodach otwartych + teoria
niedziela - nurkowania na wodach otwartych + teoria

Potrzebujesz 2 dni urlopu i w poniedziałek jesteś nurkiem CCR.

3. Serwis i obsługa reba po kursie.
To bardzo ważny element wyboru. Samodzielne naprawy rebreatherów to raczej słąby pomysł, a jak każde urządzenie - ulega awarii. Radzę wziąć pod uwagę to, gdzie jest najbliższy autoryzowany serwis. Jak długo czeka się na ew. naprawy czy roczny przegląd. To ważne elementy, na które często nie zwracamy uwagi, a potem się okazuje, że w środku sezonu, przez wyjazdem na wymarzony wyjazd nasz reb jeszcze jest w serwisie.
W tym temacie na łęb i szyję bije wszystkie inne Inspiration Vision. Serwis jest w Angli. Przesyłka idzie 3 dni, a sama firma jest napradę bardzo sprawna. Ostatnio wysyłałem głowicę do przelgądu - dostałem ją z powrotem po jakiś 9 dniach.
Zwróć też uwagę na to czy dany rebreather posiada instrukcję obsługi posiadającą więcej niż 10 stron, czy jest w języku przez Ciebie zrozumiałym itp. To wbrew pozorom bardzo ważne, bo dogłębne poznanie reba to warunek konieczny do bezpiecznego na nim nurkowania. Oczywiście sporo dowiesz się na kursie - ale nie oszukujmy się - część z czasem zapomnisz.

4. Obsługa reba
Poszczególne modele różnią się pod kątem obsługi. Jedna są proste jak konstrukcja cepa, ograniczając wymaganą wiedze uzytkownika do minimum, inne wymagają prawie, że inżynierskiej wiedzy. Jeżeli cenisz sobie prostotę - zdecydowanie wygrywa tutaj Poseidon MKVI. Nie ma bardziej "user friendly" reba na świecie, a ostatnie upgrad'y do 60m tmx świadczą, że za chwile będzie to tak samo w pełni TMX'owy rebrather do miliona metrów jak kazdy inny. Poseidon wygrywa także, jeżeli chodzi i czas dostawy reba przy zakupie. Już po 2-3 tygodniach od zamówienia możesz mieć urządzenie. Znam przypadku, gdzie na inne modele ludzie czekali 3 miesiące.

5. Popularność na świecie, niezawodność
Rebreathery to stosunkowo nowe urządzenie. Większość z nich nie została jeszcze sprawdzona empirycznie na przestrzeni kilku lat. Tutaj fenomenem jest dla mnie zjawisko fascynacji HammerHeadem. Nigdzie na świecie nie jest on tak popularny jak w Polsce. Zauważyłem zjawisko podniecania się tym modelem najbardziej na świecie. Dziwne jest to, że w każdym innym kraju jest to raczej niszowy model, i mało kto, ze znanych osobistości świata CCR na nim nurkuje. Ale w Polsce grono osób, które twierdzą. że HH to najlepszy reb na świecie jest nienaturalnie spore ;) Zeby nie było - nie twierdze, że to jest zły rebreather. Wręcz przeciwnie. Uważam, że to bardzo fajne urządzenie. Mam paru znajomych, którzy na nim nurkują, chwalą sobie i robią na nim głębokie nurkowania. Sam miałem okazje raz na nim zanurkować. Ale nic, kompletnie nic w tym urządzeniu nie przemawia na jego korzyść tak bardzo jak mówią o tym jego użytkownicy. To taki sam rebreather jak wiele innych, za to potwornie drogi. Pewnie mnie zaraz zlinczują wyznawcy tego modelu, wyrzucając jakieś cechy, które ich zdaniem, wyciągają HH na piedestał wszystkich CCR, które to w rzeczywistości nie mają większego znaczenia i codzienne na nim nurkowanie nie jest ani bezpieczniejsze, ani prostsze ani też przyjemniejsze.
Żeby nie być gołosłownym dam przykład. Wiele razy słyszałem jak wyznawcy HH podniecali się, że HH ma radialny scrbuuer, dzięki czemu opory oddechowe są mniejsze oraz może on pracować nawet do połowy zalany. Wspaniale, tylko, żeby zalać rebrather do połowy trzeba naprawdę narozrabiać (np. fizycznie uszkodzić pętlę), a wtedy zalanie tej drugiej połowy to już kwestia czasu więc i tak przechodzisz na OC i kończysz nurkowanie. A opory oddechowe ? To chyba największa bujda na świecie. Być może na gł 230m ma to jakieś znaczenie ale do nurkowań, które robi 99% z nas nie potrzeba HH, żeby móc swobodnie oddychać.

To taka moja mała dygresja bo na pewno wielu ludzi powie Ci, że HH to Bóg wśród rebreatherów. Napisałem CI o tym, żebyś wiedział, że większość ich argumentów ma małą przydatność w praktyce więc nie ograniczaj się tylko do opinii rodaków.

Tak więc wybierz reba, na którym nurkuje więcej niż 100 osób na całym świecie bo wtedy będziesz miał więcej możliwości uzyskania pomocy, porady, podpowiedzi oraz kupisz jednostkę, która została sprawdzona.

Jeżeli jeszcze tutaj doczytałeś to gratulacje za wytrwałość ;) Tak jak napisałem - wybór reba jest bardzo trudny. Jeżeli CI się nie spieszy - zapraszam na prv - możemy się umówić, pokażę Ci te modele na żywo, możemy zrobić kilka nurkowań na każdym z nich i może jakiś Ci bardziej będzie pasował niż pozostałe. Koniec końców - pełne szkolenie musisz wybrać na konkretny model. Potem ew. przekwalifikowywać się na kolejne.
Ostatnio zmieniony przez divemania 11-08-2013, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Starnaś 


Stopień: dualCCR
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Sie 2004
Posty: 103
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-08-2013, 18:30   

Przy wyborze rebreathera ja bym się kierował poniższymi zasadami:

1.rebreather nie może zawierać istotnych błędów konstrukcyjnych takich np. jak rozszczelniający się scruber lub implodujące buzery w Buddy Inspiratio

2. powinien być przyjazny dla nurka czyli zapobiegać prostym błędom a co najmniej dobrze czyli czytelnie informować nurka o niebezpieczeństwie: najlepiej się do tego nadają dobrze skonstruowane head display (czytelne mruganie i wibracje) Dobry HUD już nie jedno życie uratował i moje również !!

3. powinien mieć najmniejsze jakie się da opory oddechowe które maja szczególne znaczenie już poniżej 40m. Poniżej tej głębokości już sama mieszanina oddechowa stanowi problem bo się robi gęsta a jak dojdą opory oddechowe na które składają się: przekroje, scruber i umiejscowienie canterlungów to już może się okazać że są one za duże i nurek sobie z nimi nie poradzi. Zdecydowanie rebreather ze scruberem radialnym i canterlungach na piersi będzie miał je zdecydowanie mniejsze niż reb z canterlungami na plecach i scruberem axialnym.

Dodam że te opory to nie problem tylko głębokich nurkowań ale przede wszystkim niespodziewanego wysiłku takiego jak np. dopłyniecie do liny w prądzie.
To tak jak nadmiar mocy w aucie gdy podczas wyprzedzania wyskoczy nam auto z na przeciwka, fajnie jak będzie tych koników pod maska więcej bo jak nie to się to wyprzedzanie może źle skończyć

Scruber radialny pracuje nawet przylany (axialny już nie) !!! i nim się cały scruber radialny zaleje zwykle jest dość czasu na zakończenie nurkowanie lub spokojne przeprowadzenie procedury ratunkowej.

4. łatwość bailoutowania. Zdecydowanie zalecany przynajmniej na początku zintegrowany ustnik – BOV

5. łatwość obsługi pod wodą. Rebreathery z canterlungami na piersi maja łatwy dostęp do inflatorów tlenu i diluentu, zaworu nadmiarowego i zaworu odcinającego ADV a jak jesteśmy przy ADVce to wskazane jest by ten zawór odcinający był !!

6. łatwy i szybki serwis np. HH ma serwis w Polsce a producent wszystkich części mieści się w Ostrawie (Czechy) i tam też jest główny serwis więc naprawę masz błyskawiczną. Obecnie HH są praktycznie od ręki czyli zwykle tydzień do dwóch po złożeniu zamówienia.

7. Dobrzy instruktor który cię nauczy. Większość instruktorów w Polsce ma 1-2 lat stażu instruktorskiego CCR i tyle samo stażu nurkowania na CCR a taki np. Tomek Żabierek ma ich bodajże ponad 6 lat samych lat szkolenia i dziesiątki wyszkolonych nurków.
Znacznie mniej ważne jest by instruktor by od reki bo ja nie mam czasu

8. Statystyki wypadków jeśli wskazują one jako przyczynę elementy konstrukcyjne rebreathera albo ich brak.

9. CE, jeśli myślisz że CE cie uchroni przed wypadkiem to się grubo mylisz !!! Bardziej miarodajne jest ilość wypadków w przeliczeniu na ilość sprzedanych rebreatherów, czas istnienia na rynku i ilość/trudność wypraw eksploracyjnych robionych na danych modelach

10. elektronika, ważne żeby była niezależna !!! i dobrze jak się potrafi automatycznie włączyć bez udziału nurka (watter contakty) . również dobrze jeśli potrafi sterować solenoidem i bardzo czytelnie informować nurka czym oddycha. Hammer Head nim wypuścił na rynek swój rebreather robił głowice ze swoją elektronką do prawie wszystkich modeli CCR i były one bardzo cenione za swoją elektronikę i generalnie dobre wykonanie i dobrą pracę

11. cena – obecnie wszystkie dobre CCR maja cenę w okolicy 30 000 pln włącznie z HH

Krzysztof Starnawski
Instruktor CCR IANTD
Ostatnio zmieniony przez Starnaś 12-08-2013, 18:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 12-08-2013, 20:04   

dziękuję za wszystkie Wasze informacje

Starnaś - mam nadzieję, że spotkamy się w ten weekend w Jasie i będzie chwila na pogadanie
jeśli tylko uda mi się przedrzeć przez tłumy :)
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-08-2013, 22:07   

ja stalem przed takim samym pytaniem kilka miesiecy temu, to co wybralem:
MK6: czemu - bo jak sobie policzylem kiedy bede w stanie nurkowac na poziomie tmx na ccr to mi wyszlo, ze pewnie pojawia sie odpowiednie upgrady
bo maszyna jest idealna dla poczatkujacego
bo jak wpadne na pomysl zmiany to bez wzgledu to aktualnie ceny uzywanych rebow sa niewiele nizsze niz nowych - z wyjatkiem classica, wiec postawilem na ta maszyne
a czemu jeszcze i jaki kurs wybralem:
a wybralem combo MK6+Vision bo to aktualnie 2 najbardziej popularne maszyny na swiecie w centrrach nurkowych a co za tym idzie: jak bede mial uprawnienia na te dwie maszyny to z duzym prawdopodobienstwem zanuram wszedzie, nawet jak na wyjezdzie moj sprzet zawiedzie.
Nie mowie, w zadnym wypadku, ze inne maszyny sa zle: ale podobno przeciwpluca na plecach sa dobre do plytkich nurkowan, podobno tylko kilka maszyn ma odpowiednie przekroje rur aby nurkowac naprawde gleboko (ale czy bedziesz tego potrzebowal?!) no i czy chesz pelnego eccr'a czy mccra?
a i jest jeszcze jedno nurkowanie z MK6 to jakbys na plecy zakladal flaszke 15 a z visionem to niestety twin - to w kwestii wagi :)
 
 
 
Trajter 


Stopień: wystarczający
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 679
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-08-2013, 10:53   

Moimi typami od dość długiego czasu były (kolejność nie ma tutaj teraz znaczenia):
-Inspiration Vision
-HH
-JJ CCR
Byłem bardzo bliski rozpoczęcia kursu na JJ, ale życie sprawiło, że zacząłem swoją przygodę z … Megalodonem.
Nie mam tutaj zamiaru pisać jakiś hymnów pochwalnych na rzecz Megalodona, ale dość istotna sprawa rzuciła mi się na oczy.
Reby posiadające jakiegoś rodzaju obudowę mają ograniczenia wynikające z tej obudowy. Przykładem jest Inspiration – nie mieszczą się tam wszystkie butle z dowolnymi zaworami. Wyjeżdżając możesz być zmuszony do zabierania butli ze sobą. W przypadku wypadu np. do Egiptu, to są dodatkowe kilogramy. Innym rozwiązaniem dla tego reba jest zamówienie lub wykonanie odpowiedniej ramy rozwiązującej ten problem. Sama obudowa od Inspiration nie jest też łatwa do transportu.
Podobna sytuacja jest z JJ – nie ma tam obudowy jak w Inspiration, ale konstrukcja tego reba jest dość masywna i nieprzyjemna w transportowaniu.
Oczywiście wiele zależy od tego w jaki sposób masz zamiar korzystać z reba. Jeśli chcesz z nim jeździć (a właściwie latać) na miejsca nurkowe to mocno trzeba wziąć ten właśnie aspekt. Jeśli chcesz pożyczać reba to sprawa ma się zupełnie inaczej.

W związku z powyższym należy raczej brać pod uwagę reby pozwalające na swobodę zastosowanych butli. Zgadzam się mocno ze stwierdzeniami divemani, że większość współczesnych rebów z punktu widzenia funkcjonalności jest bardzo podobna. Oczywiście trzeba porównywać reby porównywalne, a nie mCCR z eCCR.
Na rynku jest sporo rebów używanych w dobrym stanie i w całkiem przystępnych cenach. Warto rozważyć taki zakup. Najlepiej z pomocą kogoś doświadczonego – np. Twojego instruktora.
Zwróć tez uwagę na to z kim będziesz nurkował na rebie – może warto mieć taką sama maszynę?
Kwestia wyboru skrubera to raczej kwestia upewnienia się, czy do danego modelu jest dostępny skruber radialny. Możesz śmiało zacząć na aksjalnym, a później dokupić radialny, albo zmienić reb na nowszy z radialnym lub na inny reb. Możliwości jest bardzo dużo, ale wszystko jest kwestia tego co zamierzasz robić, czy dużo podróżujesz, czy chcesz dokonywać zmian samodzielnie, jakie nurkowania chcesz realizować itd.
 
 
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 19-08-2013, 08:21   

przez weekend zdobyłem "trochę" wiedzy i moje nowe pytanie dotyczy AP VIsion jak jest wykonane zabezpieczenie przed pomieszaniem zużytego gazu a oczyszczonym, czy jest kontrola temperatury "wapna"

co sądzicie o sentinelu?
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-08-2013, 09:31   

Aero napisał/a:
czy jest kontrola temperatury "wapna"

jak sobie dokupisz temp-sticka to tak - ale w jakim celu
i tak powinienes kontrolowac czas pracy, a nie polegac na tym urzadzeniu

Aero napisał/a:
jak jest wykonane zabezpieczenie przed pomieszaniem zużytego gazu a oczyszczonym

tak jak w wiekszosci - o-ringi, o ktore nalezy dbac
 
 
 
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 19-08-2013, 09:57   

pomiar temperatury - podobno im wyższa temp tym sprawniej działa wapno, jego sprawność znacznie spada gdy nurkujemy w zimnej wodzie - wychłodzenie scrubbera, zawilgocenie
podobno :)

co do oringu - jest pojedynczy czy jest ich kilka?

ponowię jeszcze pytanie o sentinela
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 19-08-2013, 15:16   

AP oring uszczelniający skruber jest jeden, jest jeszcze jeden odseparowujący pojemnik z wapnem od ścian. Najlepiej umów się z kimś kto trochę ma doświadczenie w nurkowaniu na rebach i popytaj Tempstic niby nie potrzebny a raz z 70 m mnie wygonił- więc potrzebny. Co do Sentinela to ma go Kula i jest z niego bardzo zadowolony.Bywa czasem w Jastarni więc dzwoń pisz.
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-08-2013, 18:37   

Aero napisał/a:
przez weekend zdobyłem "trochę" wiedzy i moje nowe pytanie dotyczy AP VIsion jak jest wykonane zabezpieczenie przed pomieszaniem zużytego gazu a oczyszczonym, czy jest kontrola temperatury "wapna"


Przed mieszaniem się gazu "po" przejściu przez scrubber oraz "przed" zabezpiecza o-ring oraz specjalny dystans, który w połączeniu z głowicą, która dociska go do oringu tworzy całkiem efektywne zabezpieczenie.

Aero napisał/a:
co sądzicie o sentinelu?


Nie mam z nim kompletnie żadnego doświadczenia. Jedyną informacją, która mam na jego temat to taka, że projekt został sprzedany do Hollis'a, który nie kontynuuje tego "projektu" bo ma swój własny (Holic Prism 2), co jest dla mnie dyskwalifikujące. Co do działania to faktycznie Kula na nim nurkuje więc zapytaj go.
 
 
Banan 

Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29-03-2014, 00:10   

Od dłuższego czasu szukam maszyny odpowiedniej dla siebie i na polu bitwy zostały:
JJ, Meg oraz HH.

Biorąc pod uwagę, że 99% właścicieli poleca swoją maszynę, dochodzę do wniosku, że nie można wybrać źle, co jest akurat pocieszające :)

Ale moim faworytem jest JJ, ze względu na:

- ułożenie CL, nic Ci się nie plącze z przodu,
- nowy HUD z automatem "wet contacts" i "buddy warning lights", choć DIVA w HH też jest kuszący,
-wg ostatnich informacji, Will Goodman i jego JJ-CCR popełnił nowy CCR rekord głębokości na 290m, wysoki WOB???
- europejska konstrukcja ze znakiem CE, który posiada również Meg, ale ktoś powie po co Ci CE, powiem tak, jeżeli nie potrzebujesz ubezpieczenia siebie i swojej rodziny, to po nic...
- cena, JJ najlepiej wypada, to ok 30-32PLN, Meg ciut drożej, ale podobnie no i HH info od najlepszego instruktora w Polsce to 45PLN,

Nie wiem jak wygląda kwestia zasilania w HH, ale w JJ jak i w Meg zasilanie wytrzymuje nawet kilkadziesiąt godzin nurkowania.

Polskie szkolenie, "łatwość" podróżowania, modularne jednostki, wykonanie i solidność itp cechy na podobnym poziomie...

Ostatecznie sensownie byłoby zrobić intro na każdej maszynie, a która Ci się spodoba, będzie zwycięzcą, proste :)
 
 
Piotrek Ginter 



Stopień: TMX CCR / Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 366
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-03-2014, 00:25   

Banan napisał/a:
Od dłuższego czasu szukam maszyny odpowiedniej dla siebie i na polu bitwy zostały:
JJ, Meg oraz HH.

Mialem ten sam dylemat. Te same maszyny zostaly na placu boju.
 
 
Banan 

Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 31-03-2014, 15:23   

Którą wybrałeś i dlaczego?
 
 
sage 

Stopień: nie pamiętam...
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 132
Skąd: Śląsk
Wysłany: 31-03-2014, 16:09   

Banan napisał/a:


Ale moim faworytem jest JJ, ze względu na:

- ułożenie CL, nic Ci się nie plącze z przodu,

Rozwiązaniem pośrednim dla Mega I HH może być TOS i już masz przód "czysty"
Banan napisał/a:
- europejska konstrukcja ze znakiem CE, który posiada również Meg, ale ktoś powie po co Ci CE, powiem tak, jeżeli nie potrzebujesz ubezpieczenia siebie i swojej rodziny, to po nic...

Z tym CE to różne opinie krążą, teorii tyle co i rebów ;)
Banan napisał/a:
- cena, JJ najlepiej wypada, to ok 30-32PLN, Meg ciut drożej, ale podobnie no i HH info od najlepszego instruktora w Polsce to 45PLN,

Może i najlepiej wypada, ale problem z JJ polega na tym, że w Polsce jest tylko jedno miejsce na zakup i szkolenie - cena ~28 netto, z tymi 45 za HH się nie zgodzę, a co do Mega, to jak wszędzie, jest spora rozpiętość cenowa w zależności od opcji... No i nie wszyscy mają parcie na bicie rekordów :)
Banan napisał/a:
Polskie szkolenie, "łatwość" podróżowania, modularne jednostki, wykonanie i solidność itp cechy na podobnym poziomie...

Tu się zgodzę, poza wykonaniem i solidnością, JJ raczej trochę odstaje od pozostałych.
Banan napisał/a:
Ostatecznie sensownie byłoby zrobić intro na każdej maszynie, a która Ci się spodoba, będzie zwycięzcą, proste :)

Ha, proste! Jak to mówią; im dalej w las, tym więcej drzew ;)
 
 
Banan 

Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 31-03-2014, 20:50   

"Może i najlepiej wypada, ale problem z JJ polega na tym, że w Polsce jest tylko jedno miejsce na zakup i szkolenie..."

Problem by był, gdyby nie było gdzie tego kupić, ani się szkolić, a tak to tylko kwestia "uprzedzeń"... a może masz coś innego na myśli.


"Tu się zgodzę, poza wykonaniem i solidnością, JJ raczej trochę odstaje od pozostałych. "

co masz na myśli? Chodzi o aluminiową, a nie o delrinową obudowę?


Z minusów, wymieniane są:

JJ-CCR:

-zasilanie w jednym miejscu, choć zastanawiam się jak jak to konstrukcyjnie wygląda,
-oryginalny BOV,

MEG:

-brak systemu załączania się, przy kontakcie z wodą,
-demontaż głowicy, w celu uruchomienia jednostki,
-czytelność handsetów (nie wersja OLED)
-CL z przodu,
-serwis, że daleko,

HH:

- zalewające się handsety
- bateryjne w handsetach o krótkim czasie działania
- wiele plastikowych szybkozłączek
-to co w Megu z handsetami, słaba czytelność,
-była ostatnio jakaś wpadka z montażem okablowania, ale powiedzmy że to był wyjątek
-CL z przodu,
-cena,
Ostatnio zmieniony przez Banan 31-03-2014, 20:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed