Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DarekS
05-12-2013, 19:15
SM dla początkujących?
Autor Wiadomość
Niesporczak 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 50
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 05-12-2013, 14:42   SM dla początkujących?

Zastanawiam się nad sprzętem dla siebie i nurkując w sieci dochodzę do wniosku, że prędzej czy później będę chciał przesiąść się z jednej flaszki na dwie. Chciałbym w miarę możliwości kupować sprzęt, który starczy na dłużej i zacząłem myśleć o konf. sidemount. Kombinuje tak, że kupując teraz uprząż z workiem, mogę pływać z jedną flaszką, a jak pojawi się potrzeba drugiej, dodać ją do zestawu w miarę bezbolesny sposób. Pytanie brzmi, czy jako niedoświadczony nurek taki układ to nie przerost formy nad treścią i czy to dobry pomysł, żeby szkolić się dalej już w takiej, zaawansowanej, jak mi się kojarzy, konfiguracji.
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-12-2013, 15:11   

Moim zdaniem bardzo dobry, ale... :ping:
 
 
 
yankes76 


Stopień: 2
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 07 Wrz 2009
Posty: 42
Skąd: Fordon
Wysłany: 05-12-2013, 16:13   

czy z jedną flaszką w SM będzie ci się dobrze pływało.... nie sądze, moim zdaniem lepiej jak byś kupił 2 butle np. 2x7. Jeżeli chodzi o koszty to 2 siódemki lub ósemki kupisz w cenie pojedyńczej 15 lub taniej.
Pozdr.
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 05-12-2013, 16:29   

Niesporczak napisał/a:
czy to dobry pomysł, żeby szkolić się dalej już w takiej, zaawansowanej, jak mi się kojarzy, konfiguracji.


W SM jedna flaszka może wręcz być nieco trudniejsza do ogarnięcia niż dwie. Jedynym minusem standardowej, dwubutlowej konfiguracji jest wyższa cena (drugi automat). Ale prędzej czy później i tak przejdziesz na dwie flaszki, więc chyba już lepiej zacząć od takiej konfiguracji. Z dobrym instruktorem na pewno kurs z dwiema flaszkami nie będzie trudniejszy.

Jeżeli masz konto na FB, to proponuję zadać to pytanie również tutaj: http://www.facebook.com/groups/stealth20/ Jest to w tej chwili największa grupa poświęcona SM i możesz liczyć na opinię zarówno bardzo doświadczonych instruktorów czy nurków SM (mam tu na myśli osoby takie jak Steve Martin czy Patrick Widmann), jak i zupełnie początkujących nurków rekreacyjnych.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 05-12-2013, 16:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-12-2013, 16:47   

Spokojnie można pływać z jedną jak i z dwoma. Po pierwszym nurku ogarniesz.
Co do dwóch butli to pierwszy stopień nie majątek.
I nie kupuj dwóch małych, szkoda kasy.
No chyba że masz gdzie 300 nabijać. Ja mam 4 szt 7l 300 bar, to "kupa" luftu :humor:

Możesz kupić Stealth przedpiszcy, jest zajeb*** na początek - znaczy wygodny :-D
Ostatnio zmieniony przez Abo 05-12-2013, 16:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
RobikP 



Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 13 Maj 2011
Posty: 424
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 05-12-2013, 16:55   

Moim zdaniem, jeżeli planujesz w przyszłości coś zmieniać, to kupuj sprzęt używany i popularnych marek (Halcyon, Xdeep, Apeks itp.) - będzie mniejsza strata przy sprzedaży i łatwiej będzie sprzedać. Na przykład kupisz używaną butlę 15 l za 600 zł, a sprzedasz za 500 zł., więc strata niewielka.
Pływanie z jedną butlą znacznie ogranicza zalety sm, ale pływa się tak samo dobrze, jak z dwiema. Warto jednak kupić od razu dwie, żeby od początku wyrabiać sobie odpowiednie nawyki.
Przesiadka na sm wymaga albo kursu, albo pomocy kogoś doświadczonego, który pokaże, jak to ma być poukładane. Jeżeli będziesz chciał dojść do wszystkiego samemu (tak, jak ja), to będzie wymagało kilkudziesięciu nurkowań. W sidemount jest dużo szczegółów, które trzeba dopasować i przećwiczyć. Warto też wspomnieć o niedoskonałych procedurach partnerskich w sm, co dla początkującego nurka może być niebezpieczne.
Poza tym bezcenne są doznania w trakcie spaceru z twinem np. do góry po schodach w Horce - warto to przeżyć.
Reasumując, w mojej ocenie początkujący nurkowie nie powinni zaczynać od sm. Jeżeli będziesz dużo nurkował, to za jakiś czas sam określisz, w jaką konfigurację będziesz chciał wejść. Będzie to zależało od tego, jakie i z kim będziesz robił nurkowania.
Moje przejście na sm było związane z chronicznym brakiem partnurów. Ponad 30 % nurkowań robię solo, więc potrzebowałem czegoś odpowiedniego do takich nurkowań.
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-12-2013, 17:06   

A moim zdaniem zaczynaj od sm, po co kupować skrzydło lub jacket które będziesz szybko sprzedawał?
Nurkujących w sm jest coraz więcej, partnurzy też się znajdą spoza kręgu sm.
Do wody :beer3: (to nie piwo tylko "chliebnyj kwas") :ping:
 
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 05-12-2013, 17:08   

RobikP napisał/a:
Warto też wspomnieć o niedoskonałych procedurach partnerskich w sm, co dla początkującego nurka może być niebezpieczne.


Nie przesadzaj :) O jakich procedurach mówisz? OOA? To kwestia właściwej konfiguracji sprzętu do nurkowań jakie się realizuje. Wyciągnięcie nieprzytomnego partnera? Tutaj też wszystko zależy od prawidłowej konstrukcji sprzętu i jego właściwej konfiguracji.


RobikP napisał/a:
Reasumując, w mojej ocenie początkujący nurkowie nie powinni zaczynać od sm.


W mojej ocenie początkujący nurkowie mogą bez problemu zaczynać od SM. Warunek jest jeden: instruktor, który sam umie nurkować w SM.



Abo napisał/a:
Możesz kupić Stealth przedpiszcy, jest zajeb*** na początek


Na początek i na później :ping:

Ostatnio zmieniony przez piotr_c 05-12-2013, 17:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Johnny_
[Usunięty]

Wysłany: 05-12-2013, 17:28   

piotr_c napisał/a:
W mojej ocenie początkujący nurkowie mogą bez problemu zaczynać od SM. Warunek jest jeden: instruktor, który sam umie nurkować w SM.

Święte słowa. Wierz mi, przerabiałem to. Zrób rekonesans i dowiedz się kiedy jaki instruktor robił kurs instruktorski sidemount i na czym tak naprawdę pływa. Jeśli planujesz kupić Razora, idź do takiego co w nim pływa przynajmniej rok lub dwa. Jeśli Stealth, to zrób tak samo. Ja wydałem kasę na takiego, co go uczyć musiałem. Poważnie. Kupił używaną, niekompletną uprząż i nawet nie przejrzał instrukcji...

Sidemount jest dla każdego. Niewiele nurkowań działa na Twoją korzyść, bo nie będziesz miał nawyków na robienie czegoś inaczej. Nie zrażaj się, że na początku jest trochę więcej do ogarnięcia.[/b]
 
 
Niesporczak 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 50
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 05-12-2013, 18:32   Dzięki

Hej,
Dzięki za taki szumny odzew i cenne wskazówki. Pogadam z i instruktorem i wybadam w jakiej uprzęży pływa.
Darz Nur
 
 
Johnny_
[Usunięty]

Wysłany: 05-12-2013, 19:04   

Ale nie mów o co Ci chodzi, bo zaraz będziesz miał litanię marketingowych argumentów. Zapytaj o zalety i wady różnych rozwiązań i na czym pływał.
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 05-12-2013, 19:40   

piotr_c napisał/a:
W SM jedna flaszka może wręcz być nieco trudniejsza do ogarnięcia niż dwie.

?? Bardzo często uzywam takiej konfiguracji np. na basenie i to często nawet bez skrzydła. Bardzo fajna zabawa a wpięcie butli po przekątnej, np. prawy d-ring na pasie - lewy piersiowy, stabilizuje wyśmienicie.

[ Dodano: 05-12-2013, 19:41 ]
Niesporczak napisał/a:
Pogadam z i instruktorem i wybadam w jakiej uprzęży pływa.

Bardzo dobre podejście, bo najlepiej nauczy w najlepiej opływanej.
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 05-12-2013, 21:38   

AkademiaNurkowania napisał/a:
Bardzo dobre podejście, bo najlepiej nauczy w najlepiej opływanej


I to jest właśnie wada sidemounta ,o której pisałem w innym poście.Jak Niesporczak zrobi kurs u jednego na jednej konkretnej uprzęży,a po roku nabierze doświadczenia stwierdzi,że inna uprząż bardziej pasuje do jego nurkowań...Wtedy idzie do innego, który go szkoli na innej, gdzie indziej ma inflator,innej długości węże,inaczej manometr itp. i drugi raz daje kasę za kurs.I każdy instruktor chwali swój system,wytykając wady innych.Że kątówka nie ta,manometr inaczej ,wąż dłuższy,butle alu zamiast stal.Szkolenie na Twina na całym świecie jest takie samo.
Ostatnio zmieniony przez makalu 05-12-2013, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AkademiaNurkowania 



Stopień: TDI/SDI Instruktorzy
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 557
Skąd: Polska
Wysłany: 05-12-2013, 21:54   

makalu napisał/a:
I to jest właśnie wada sidemounta ,o której pisałem w innym poście.Jak Niesporczak zrobi kurs u jednego na jednej konkretnej uprzęży,a po roku nabierze doświadczenia stwierdzi,że inna uprząż bardziej pasuje do jego nurkowań...Wtedy idzie do innego, który go szkoli na innej, gdzie indziej ma inflator,innej długości węże,inaczej manometr itp. i drugi raz daje kasę za kurs.

Nie koniecznie. Ogólne zasady są w większości wspólne i osobiście nie widzę najmniejszego problemu, by zamiast "instrukcji obsługi jednej uprzęży" robić kurs side mount z kilku systemów. Problem w tym, ze ludzie tego po prostu nie chcą. takie szkolenie zabiera więcej czasu, więc jest droższe. A każdy i tak ma z góry upatrzoną uprząż, wiec najlepiej jak kurs robi dokładnie w niej. Ja bym to porównał do kursu prawka: można robić na dowolnym aucie, ale dlaczego nie robić dokładnie na tym, jakie auto w najbliższym czasie planuje się kupić? :) "Trudność" przesiadki na inne - prawie zerowa.
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-12-2013, 21:55   

makalu napisał/a:
I to jest właśnie wada sidemounta ,o której pisałem w innym poście.Jak Niesporczak zrobi kurs u jednego na jednej konkretnej uprzęży,a po roku nabierze doświadczenia stwierdzi,że inna uprząż bardziej pasuje do jego nurkowań...Wtedy idzie do innego, który go szkoli na innej


To tearaz są kursy na daną uprząż? Na reba to jeszce rozumiem, ale na uprząż??

O SM z jedną flaszką spory wywód napisał TomS. Polecam, ale nie wiem kto robi na to kursy:)
http://forum-nuras.com/vi...light=zbokuczep
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 05-12-2013, 22:24   

makalu napisał/a:
I to jest właśnie wada sidemounta ,o której pisałem w innym poście.


Nurkujesz w SM? :)
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-12-2013, 22:53   

piotr_c napisał/a:
Abo napisał/a:
Możesz kupić Stealth przedpiszcy, jest zajeb*** na początek

Na początek i na później :ping:

No na potem to kilka drobiazgów zmieniłem :humor:
Ale to kwestia gustu :ping:
 
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 06-12-2013, 09:37   

Ja nie krytykuję sidemounta totalnie i za wszystko.To jest naprawdę dobry pomysł na nurkowanie. Piotrek ,dlaczego uważasz ,że stealth jest najbardziej dopracowanym systemem?Na świecie jest kilka innych ,,klanów" nurków i oni też po wielu miesiącach testowania stworzyli swoje uprzęże.I też uważają je za najlepsze.
Kursy na daną uprząż są jak najbardziej praktykowane.Wielu się skarży,że źle są wytrymowani,nie mogą wyregulowac uprzęży, wtedy inni bardziej ogarnięci zalecają kurs właśnie na danej uprzęży u konkretnego instruktora.Znów analogia :gdy mam skrzydło twina, to obojetne czy jest Tecline czy Halcyona,szkolenie jest takie samo.Ale jest różnica między np.Holisem a Stealthem systemów sidemounta.Nie można powiedziec,że skoro nurałem z jednym to opanowanie drugiej jest analogią.
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-12-2013, 10:11   

makalu napisał/a:
Wielu się skarży,że źle są wytrymowani


To ja naprawdę się cieszę, że niewiedziałem tego wszystkiego, gdy zaczynałem nurkować. Stawia mnie na głowie - przenoszę balast niżej, ciągnę nogami po ziemi to przenoszę go wyżej, przepinam butle - daję sobie więcej gazu w inną część suchara. I nie ważne czy to jacket, skrzydło, SM, mała butla czy duża. Do tego nie trzeba kursów tylko nurkowania. Ale kto bogatemu zabroni:).
 
 
Abo 


Stopień: AOWD IANTD deep
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Szczecin
Wysłany: 06-12-2013, 10:25   

Sebastian Szczesniak napisał/a:
makalu napisał/a:
Wielu się skarży,że źle są wytrymowani


To ja naprawdę się cieszę, że niewiedziałem tego wszystkiego, gdy zaczynałem nurkować. Stawia mnie na głowie - przenoszę balast niżej, ciągnę nogami po ziemi to przenoszę go wyżej, przepinam butle - daję sobie więcej gazu w inną część suchara. I nie ważne czy to jacket, skrzydło, SM, mała butla czy duża. Do tego nie trzeba kursów tylko nurkowania. Ale kto bogatemu zabroni:).


:hihi-: :prez:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed