Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
SCR UBS40
Autor Wiadomość
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 19-01-2014, 13:07   

Zrób jak uważasz.
Dla mnie to nonsens. Logistyka jak na rebreatherze, zastosowanie jak singiel z powietrzem. Cena z czegoś wynika, np. z popytu?
Draegera mozna dość łatwo przerobić, są wciąż dostepne całe zespoły części do takich przeróbek, wysokiej jakości. Można tez kupić przerobionego Draegera. Wtedy masz z grubsza to, co chcesz: mały mCCR do szerokiej gamy nurkowań.
Natomiast ten SCR będzie świetny do cyzelowania ujęć rybki na 10 m w ciepłej wodzie, niestety logistyka pomysł zarżnie, bo przysłowiowa łódka w Egipcie nie zapewni ci odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Z 15 lat temu było parę baz w Hurghadzie, które oferowały obsługę Atlantisa czy Dolphina, a także wypozyczanie tych maszyn. Zdechło.
Skończy sie na paru nurkowaniach na koparkach, a potem wyląduje w kącie obok fajki, grzechotki, banglera na butlę i noża od kolana do płetwy.
Albo... zbudujesz kolekcje rebreatherów wintażowych, jak TomekR, czy inni... Kto wie... Jak nabędziesz "lodówkę" na chodzie, to będę cie błagał na kolanach, żeby to pożyczyć na jeden dzień :)
 
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-01-2014, 13:30   

TomM napisał/a:
Cena z czegoś wynika, np. z popytu?


Ta wynika z potrzeby odgruzowania magazynu z zalegających UBS 40 na które w cenie 2k eur nie ma poptyu:)

TomM napisał/a:
będzie świetny do cyzelowania ujęć rybki na 10 m w ciepłej wodzie

Nie umiem robić zdjęć i nie nurkuję w ciepłej wodzie

TomM napisał/a:
przysłowiowa łódka w Egipcie nie zapewni ci odpowiednich materiałów eksploatacyjnych

To nie problem, nie byłem i się nie wybieram.

Cytat:
Albo... zbudujesz kolekcje rebreatherów wintażowych, jak TomekR

Trochę tak:)

[ Dodano: 19-01-2014, 13:41 ]
syn_biskupa napisał/a:
ale jak nie znasz sie na tym WOGÓLE to moze jednak to nie najlepsza akurat w Twoim przypadku inicjatywa


Dziś się nie znam, jutro mogę sie poznać lub poznać kogoś kto się zna. Spokojnie samobójcą nie jestem:)
Ostatnio zmieniony przez Sebastian Szczesniak 19-01-2014, 13:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
syn_biskupa 



Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 325
Skąd: Ignoruje Idiotów
Wysłany: 19-01-2014, 16:13   

Sebastian Szczesniak napisał/a:

syn_biskupa napisał/a:
ale jak nie znasz sie na tym WOGÓLE to moze jednak to nie najlepsza akurat w Twoim przypadku inicjatywa


Dziś się nie znam, jutro mogę sie poznać lub poznać kogoś kto się zna. Spokojnie samobójcą nie jestem:)


spoko tak tez myslałem. napisałem to azeby zaden z "prawych" uzytkowników forum nie przyczepił sie szpanujac miłosierdziem :)
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 05-02-2014, 09:20   

TomM napisał/a:
Wypowiedź jest mało spójna, zatem wyraźna uwaga: na maszynach tego typu nie wykonuje sie w ogóle dekompresji, z dwóch ważnych powodów: nieprzewidywalny skłąd mieszaniny oddechowej i brak możliwości planowania gazów.
TomM napisał/a:
Na tej maszynie NIE ROBI SIĘ DECO.
Bredzisz.
To najkrócej.

W dłuższej wersji, FGG do czego jest stosowany od lat 60 ?
Do nurkowania.
Na jakie głębokości ?
Do 200m
Czy robimy dekompresję ?
Tak.

Mówiłem to już masz cienkie kwity i brak zorientowania w temacie, a literatury w języku polskim jest dużo. Od "Prac Podwodnych" Do "Możliwości Doboru Dekompresji dla Aparatu Nurkowego typu AMPHORA" 2012 Ryszard Kłos

pozdrawiam rc
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 06-02-2014, 07:23   

Cytat z instrukcji tej maszyny:

Cytat:
UBS 40 is a semi-closed circuit NITROX rebreather designed and
constructed for recreational diving. It must not be used for diving
deeper than 33 meters or for decompression-stop diving.
 
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 06-02-2014, 08:45   

Ze wzgledu na fatalna historie obu konstrukcji,nigdy nie poswiecilem wiecej uwagi re-breatherom i ccr niz informacje w dziale "Wypadki nurkowe".

Szczerze mowiac,tu tez liczylem tylko na jakies "fajerwerki" :smok: .Zamiast tego dowiedzialem sie w kilku krotkich,acz tresciwych zdaniach czym roznia sie obie konstrukcje,i do czego sie nadaja.
500 eu to kwota za ktora mozna nabyc butle i jakis(byle jaki automat).Oferta opisywana przez autora tematu wydaje sie byc kuszaca.Polecil bym ja "starym kawalerom"(bezdzietni,i czesto pod kreska)oraz politykom niektorych ugrupowan politycznych.Jest szansa ze zrobi sie "luzniej" :ku:

[ Dodano: 06-02-2014, 08:49 ]
Dodam jeszcze ze to jest pierwszy i ostatni moj post w tym dziale.Biorac pod uwage moja wiedze na temat ww. konstrukcji ,wypowiadam sie jako zwykly "oddychacz". :pa:
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 06-02-2014, 08:53   

TomM napisał/a:
Cytat z instrukcji tej maszyny:
Teraz w instrukcję uciekasz, owszem SCR CMF nie daje tak stabilnego składu mieszaniny oddechowej jak SCR CMR czy rozrzutny SCR CVR.
Lecz dekompresję się wykonuje na takich konstrukcjach. Były i są stosowane do prac podwodnych. W Polce dla Petrobaltic również wykonywano prace na FGG III. Zbudowano też GAN-87 znajdziesz tabelę dekompresyjną w "Aparaty Nurkowe z Regeneracją Czynnika Oddechowego" Ryszard Kłos 2000r. na str 96-98 Tabela opracowana przez T.Doboszyński., B.Łokuciewski w 1991, jest do 100m, ze zmianą czynników oddechowych. Jest też do podobnego do UBS 40 APW-6M również tabela tych samych autorów na str 94.

Przykład który podałem APHORA to też SCR CMF.
Też stosujący jedną mieszaninę, na której również można odbyć dekompresję. Dla przyspieszenia dekompresji jest zastosowany tlen. Ma odpowiedniki w Cobham, Draeger.
TomM napisał/a:
na maszynach tego typu nie wykonuje sie w ogóle dekompresji, z dwóch ważnych powodów: nieprzewidywalny skłąd mieszaniny oddechowej i brak możliwości planowania gazów.
Wykonuje się dekompresję, gazy się zmienia, do roboty się używa, w wojsku też (bo chamsko niezawodne).

pozdrawiam rc
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 06-02-2014, 12:25   

Panowie- temat jest teoretyczny - wyraziłem chęć zakupu i dostałem informację od autora wątku, że musi się skontaktować z kimś z Francji aby podać szczegóły zakupu - milczenie do dziś.
To tylko ściema :000:
 
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-02-2014, 12:52   

To nie ściema, poczekaj na odpowiedź
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 07-02-2014, 01:16   

Motti napisał/a:
Teraz w instrukcję uciekasz


Nie uciekam, czytam. Tobie tez polecam.
Nie rozmawiamy o CMF, ale o konkretnej realizacji, z dokumentacją, szkoleniem i certyfikatem. Manual wyraźnie zabrania, nie sądzisz, że twoje, odmienne stanowisko jest trochę nie na miejscu?
 
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-02-2014, 01:41   

Instrukcja często bywa dupochronem dla producenta. Mnie autora wątku interesuje bardziej to czego w niej nie ma i co z tym konkretnym rebem można a czego nie.


Odnośnie ryzyka itp dupereli każdy ma swój limit ryzyka i swój rozum.
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 07-02-2014, 09:18   

Cytat:
Manual wyraźnie zabrania, nie sądzisz, że twoje, odmienne stanowisko jest trochę nie na miejscu?
Napisałeś autorytatywnie o braku możliwości zmiany gazów czy robienia dekompresji, można to zrobić. W tej i w wielu innych konstrukcjach tej rodziny CMF.
TomM napisał/a:
Nie uciekam, czytam. Tobie tez polecam.
To tu jest różnica, czasem też piszę i trafia to w stan techniki.

pozdrawiam rc
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 07-02-2014, 10:38   

Motti napisał/a:
Napisałeś autorytatywnie o braku możliwości zmiany gazów czy robienia dekompresji, można to zrobić. W tej i w wielu innych...

pozdrawiam rc

A nie jest przypadkiem tak że nie można pomimo tego że da się tak robić? Wielu rzeczy w nurkowaniu rekreacyjnym nie można robić pomimo tego że się da i to jest właściwy i znany " stan wiedzy nurkowej" :ping: Do którego w dobrym tonie jest się stosować.
Ostatnio zmieniony przez Scaner 07-02-2014, 10:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 07-02-2014, 11:19   

Scaner napisał/a:
A nie jest przypadkiem tak że nie można pomimo tego że da się tak robić?
To warto żebyś powiadomił MW że nie powinni stosować dekompresji.

pozdrawiam rc
 
 
aleXandra 


Stopień: 100pień
Kraj:
Poland

Dołączyła: 01 Sie 2007
Posty: 78
Skąd: Śląsk
Wysłany: 07-02-2014, 11:34   

18.01.2014:
Sebastian Szczesniak napisał/a:
Nie znam się kompletnie na obiegach zamkniętych:)

Przeróbka to fajny kierunek, coś jak ewolucja z mono 8/150 bar, jacketu, pianki i kaloszówek do prawdziwego nurka pływającego żabką w sucharze, jetach, twinie i szkydle:) Może więc potrwać.

Czy w tym zakresie co pisze producent ten reb jest tak fajny jak go producent opisuje czy ma jakieś wady o których warto wiedzieć? Niekoniecznie muszą być to wady które go dyskwalifikują, mogą być upierdliwości.


i....

07.02.2014
Sebastian Szczesniak napisał/a:
Instrukcja często bywa dupochronem dla producenta. Mnie autora wątku interesuje bardziej to czego w niej nie ma i co z tym konkretnym rebem można a czego nie.


Odnośnie ryzyka itp dupereli każdy ma swój limit ryzyka i swój rozum.


Trochę Twoje podejście ewoluowało wraz z rozwojem wątku ;)
Ostatnio zmieniony przez aleXandra 07-02-2014, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian Szczesniak 



Stopień: Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-02-2014, 13:38   

Bardzo możliwe, mając wiedzę zerową nie zawsze łatwo formułować pytania.
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 08-02-2014, 00:16   

Motti napisał/a:
To warto żebyś powiadomił MW że nie powinni stosować dekompresji.

pozdrawiam rc

Jesteś pewien że nurkowania Marynarki Wojennej są nurkowaniami rekreacyjnymi?
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 08-02-2014, 20:45   

Scaner napisał/a:
Jesteś pewien że nurkowania Marynarki Wojennej są nurkowaniami rekreacyjnymi?
Wiesz jak nocowałem w Szkole Nurków i Płetwonurków Marynarki Wojennej.
To co chwila dzwonił dzwonek szkolny. I padało zapytanie pełnym głosem: .URWA dyżurny !!!
Z tego jasno wnioskuję że to nurkowie rekreacyjni.

(Gdyby ktoś nie zrozumiał to jajarska odpowiedź.)

Zupełnie serio, podałem publikacje w których jest wiele opisane. Zapytałem autora czy to mogę podawać dalej. Odpowiedź padła, że jest to znane.
Wykonywali nurkowie MW długie nurkowania dla Petrobaltic, na sprzęcie firmy Draeger FGG III.
Więc wypowiedź TomM nie miała podstaw, nawet w polskiej literaturze tego tematu to jest widoczne.
Z zastosowaniem komputerów nurkowych mierzących ppO2 w obiegu, to zupełne mijanie się z faktami. Które mówią, bez problemu daje się realizować dekompresję, na takim sprzęcie.

(Ponieważ zostałem subtelnie zrugany przez Administratora, za użycie słowa bredzisz, wobec TomM, to przypominam przysłowie "Jak Kuba Bogu, Tak Bóg Kubie". )

pozdrawiam rc
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 08-02-2014, 22:36   

Motti napisał/a:

Więc wypowiedź TomM nie miała podstaw,

Możliwe że się mylę, ale wypowiedź Tomasza dotyczyła obszaru rekreacyjnego. Zresztą jakoś tak wypada nie propagować technik nurkowych które wykraczają poza limity sprzętu i dobrych praktyk nurkowych.
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 08-02-2014, 23:40   

Scaner napisał/a:
Zresztą jakoś tak wypada nie propagować technik nurkowych które wykraczają poza limity sprzętu i dobrych praktyk nurkowych.
Nie napisałem niczego co wykracza poza dobrą praktykę nurkową, określiłem ramy w których jest rozsądnie bezpieczna.

Propagowanie metod klasy RD, to dobra praktyka ?
Skoro nikt nie pokazał wyników badań, nad bezpieczeństwem.
Propagowanie rekompresji na czuja, to także dobra praktyka ?
Skoro jest się specjalistą innej gałęzi medycyny.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed