Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tanie flaszki - jaki gwint.
Autor Wiadomość
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 14-04-2014, 08:40   

Samobójcą nie jestem. Gdyby taki element był produkowany przez Fasera to bym kupił i po sprawie. Niestety , nikt czegoś takiego nie robi bo mniej więcej tyle samo trwa wyprodukowanie gotowego zaworu do tej flaszki. To na cholerę przejściówka/redukcja której istotną wadą jest większe wystawanie zaworu nad gwint flaszki. Można wtedy zastosować jakieś osłony zaworu tak pomyślane by nie było jak go urwać. Tak jak to jest we flaszkach gazów technicznych.
Jeśli więc miałaby to być samoróba to zgodna gwintami, materiałem i dokładnością z oryginalnymi elementami. Czyli gwint taki jak we flaszce, ilość/grubość materiału jak to ma miejsce w zaworach fasera , no i tam gdzie mają być oringi to odpowiednio z fazowane.
Teraz mam pytanie co do gwintu flaszki : wiadomo że stożek , więc jaki jest kąt tego stożka ?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 14-04-2014, 09:13   

Polaczenie jest normowane, spojrz w specyfikacje:
W 19,8 x 1/14 keg DIN 477 (ISO 11363-1:2010)
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 14-04-2014, 09:43   

connan1973 napisał/a:
Gdyby taki element był produkowany przez Fasera to bym kupił i po sprawie.
Kupić to może każdy, Ty dostajesz zawór, (adres przeczytałem).
connan1973 napisał/a:
Jeśli więc miałaby to być samoróba to zgodna gwintami, materiałem i dokładnością z oryginalnymi elementami. Czyli gwint taki jak we flaszce, ilość/grubość materiału jak to ma miejsce w zaworach fasera , no i tam gdzie mają być oringi to odpowiednio z fazowane.
Materiał stosowany przez Milmet to Mo58 faser stosował Mo59 jest to na zaworach. Ilość zwojów 14/". kąt wierzchołkowy gwintu 55st. Konta zaworu nie mierzyłem, bo nie potrzebowałem. Zmierzone z nowego zaworu helowego na długości fragmentu tworzącej równej 23,68, fi większa to 28,48, fi mniejsza 25,86. Zawór Faser z Małym stożkiem, na długości jw 20,44, fi 19,58, około 16,85 fazowanie utrudnia pomiar. Kąt stożka jest taki sam możesz z tych danych obliczyć jak bardzo chcesz.
Lecz Ty już masz zawór, przyjdzie pocztą.

Wracając do detalu to oryginalnie uszczelnienie zaworu wkręconego jest na górze, tam jest gniazdo na O-ring, albo cylindryczne albo stożkowe. Zawory tego typu mają poprzeczny otworek, dlatego nie da się uszczelnić na dnie. Przy czym też trzeba by było zaprojektować miejsce pod o-ring.
Z tokarzami to niestety jaja wychodzą, mnie w Fabryce Pomp Próżniowych wykonywali elementy filtrów. Pierwsze podejście odwaliłem, do drugiego dostarczyłem naostrzony nóż. Wcześniej w PZL wykonywali prowadnice do stolika krzyżowego. Palant palnikiem wycinał stal. Miał do mnie pretensje, że frezy się łamały. Później prowadnice wykonane w takiej paranoi technologicznej, się wykrzywiły. Nie przydały się.
Twój tokarz widocznie nie miał wiedzy o gwintach stożkowych.
martin napisał/a:
Przyczepilem sie do druciarstwa ktore proponujesz, jednoczesnie nie informujac jakie ono moze miec konsekwencje. Zrozum, to nie lalki Barbie, zeby sie tym bawic. Eksperymenty ktore proponujesz moga miec powazne konsekwencje, lacznie z trwalym kalectwem lub smiercia. Ale w sumie co ci tam – przeciez siedzisz wygodnie przed komputerem – tobie nic nie grozi.
Przyczepiłeś się żeby się przyczepić, takie rozwiązania stosuje przemysł, a obciążenie na ścinanie gwintu, o mniejszej średnicy, jest niższe, niż w dużej średnicy o tej samej wysokości gwintu.
Zanalizować rysunku kolegi nie umiałeś lub odpuściłeś. Mnie zelektryzowała informacja o wystawaniu rurki. Ciebie to nie zastanowiło, jakiej średnicy jest "dziurka" w detalu.
martin napisał/a:
A jezeli juz sie czepiac: bodajrze w 2006 dlugo skomlales, ze masz do opatentowania czujnik CO2 dla rebow. Prosiles o zrobienie czesci obliczeniowej, proponowales patenty, dozgonna slawe, wino, dziewice i osly (czy tez wielblady). Po tym jak dostales przetwornik ADC+uC+kawalek softu wyrzucajacy dane, z prosba o przyslanie logow czujnika, sluch o projekcie zaginal. Czyzby zbyt trudne bylo dla ciebie podlaczenie 7 kabelkow?
Martin jakie skomlałeś.
Owszem wykonałeś układ do zdejmowania danych z odpowiednim softwarem, faktycznie zmieniłem priorytety, bo okazało się że to znany kawałek wiedzy i patentu ciekawego nie będzie. Później skrobnąłem kolejne rozwiązanie na czystym polu, które jest już patentem. Kolejne też które może zostanie.

pozdrawiam rc
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 14-04-2014, 09:45   

Na zdjęciu widzę jakiś kolorowy materiał... Pod żadnym pozorem nie rób tego z mosiadzu czy brązu - to bardzo kruchy materiał.
Redukcję zrób z pręta nierdzewnego.
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 14-04-2014, 09:58   

gienas napisał/a:
z pręta nierdzewnego.

No bez jaj , wiesz jak się zachowuje nierdzewka na gwintach ?
U mnie w zakładzie praktycznie cala instalacja to nierdzewka. Za wyjątkiem oczywiście kanałów/rur ściekowych gdzie zrobione z czarnego.
Nie zastanawia Cię że praktycznie wszystkie zawory są robione z mosiądzu?
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 14-04-2014, 11:06   

connan1973 napisał/a:
Nie zastanawia Cię że praktycznie wszystkie zawory są robione z mosiądzu?
Bo wystarcza. Mam zawór w stopie aluminium na 300 at.

Zawór Faser 200 at wysłałem.
martin napisał/a:
Motti napisał/a:
Może Ty sprezentujesz koledze przejściówkę "DIN to INT" ?

Nie. Ale mam na zbyciu merca /8, wprawdzie bez silnika, ale z calkiem dobrym profilem na kole zapasowym. A silnik to mozna z wolgi przelozyc.
Silniki mam 2, od merca 123 i 124.
Wysyłasz jego na swój koszt, tak ja ja zawór wysłałem ?

pozdrawiam rc
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 14-04-2014, 11:11   

Panowie , spokojnie :)

OK. czekam .
Dzwoniłem do Fasera to byli zaskoczeni że pytam o takie zawory (jak z niemieckiego kaczo-linku ).
Patrząc na zdjęcie zaworu odnoszę wrażenie że o ile gwint stożkowy tak coś przykrótki.

Dzwoniłem do tokarza to mi powiedział że ten mosiądz używa się właśnie na zawory. Ma dwa typy to zrobił z tego lepszego. No ale nie wie czy to Mo59.
No i faktycznie redukcja stożkowa. Na dole jakby głębiej wjechane.
Ostatnio zmieniony przez connan1973 14-04-2014, 11:21, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 14-04-2014, 11:26   

Motti napisał/a:
Wysyłasz jego na swój koszt


Mozesz odebrac w norymberdze.
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 14-04-2014, 11:28   

connan1973 napisał/a:
Dzwoniłem do Fasera to byli zaskoczeni że pytam o takie zawory (jak z niemieckiego kaczo-linku)
Znajomy serwisant6 z Auer był u nich na szkoleniu i powiedział że przy 300at powietrza wchodzi mniej niż to wynika z mnożenia pojemności przez ciśnienie. Jak powiedział że stosowany jest sprzęt nadciśnieniwy do oddychania dla strażaków, to Draus główny konstruktor stukał się w czoło. Potem katalogu Sabre w którym był taki AO opisany, nie chcieli oddać. Faser to niestety banda wsteczniaków. Dzięki temu nie ma nawet obiegów półzamkniętych Polskiej produkcji. Kopie Draeger na wojnę w Wietnamie wykonywali.
Mogę pokazać w ich działalności wynalazki ciekawe i głupawe. Np. PL 146358 worek oddechowy z wapnem sodowanym czy KO2 w tym rozwiązaniu jest nie efektywny, szybko zużywają się zasoby blisko wejścia i nie wykorzystujemy zasobów. Rozwiązanie właściwe ma Auer, są zastosowane 2 zaworki w wahadłowym obiegu. Wtedy dobrze wykorzystujemy KO2.

A mercedesa od Martina to się nie obawiaj, zrejteruje.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 14-04-2014, 12:30 ]
martin napisał/a:
Mozesz odebrac w norymberdze.

Jaki model ?
Czyli nie da się na Twój koszt.

pozdrawiam rc
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 14-04-2014, 11:59   

Dzwoniłem przed chwilą jeszcze raz do osoby która pamięta czasy konstrukcji lat 80tych. Zainteresowana jest moim pytaniem o zawór INT do flaszki o gwincie 5/8 cala stożek. Ma mi odpisać. nawet wysłałem zdjęcia tej redukcji. ciekawe co odpiszą ?
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 14-04-2014, 13:11   

connan1973 napisał/a:
Zainteresowana jest moim pytaniem o zawór INT do flaszki o gwincie 5/8 cala stożek. Ma mi odpisać. nawet wysłałem zdjęcia tej redukcji. ciekawe co odpiszą ?
Zapytaj o możliwość wytoczenia gwintu stożkowego w posiadanym zaworze, zobaczymy czy odpowiedzą jak Martin, czy uznają to za dopuszczalne rozwiązanie.

Było tam wiele ciekawych osób. Śp. Marek Piela rzecznik patentowy firmy, czy dr Danuta Grzywaczewska która uczestniczyła we wdrażaniu Ostarytu do produkcji uczestniczyła w sprzedaży licencji na aparaty ucieczkowe do USA, też miała udział w patencie dotyczącym mas tleno twórczych z dodatkiem Ca(OH)2. Informacje od niej były przydatne w Aqua Lung Military, wiedziała to czego oni nie wiedzieli.

pozdrawiam rc
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 14-04-2014, 13:19   

A nie zapytałem... Uczynię to jak odpiszą cokolwiek.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 14-04-2014, 13:22   

connan1973 napisał/a:
nawet wysłałem zdjęcia tej redukcji. ciekawe co odpiszą ?


Wyslij to zapytanie do UDT ;)
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 14-04-2014, 13:31   

martin napisał/a:
Wyslij to zapytanie do UDT ;)
Zawór tlenowy polski z wyciętym cieńszym stożkiem, posiadam.

pozdrawiam rc
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 14-04-2014, 17:09   

Muszę powiedzieć, że jak przyglądam się tej dyskusji to zaczynam coraz bardziej się przekonywać aby powiesić w trosce o bezpieczeństwo swoje, pracowników i nurków, że nie nabijamy żadnych dziwnych butli w tym na pewno żadnych z gwintem stożkowym - które są najczęściej przerabiane ponieważ są wyprzedawane.
Normalny nurek nie zdaje sobie sprawy ile jest wypadków ze sprzętem ciśnieniowym. Prawie każda baza ma coś za sobą. Po prostu o tym się nie mówi bo po co wypadki najczęściej dotyczą pracowników a nie nurków. Większość wypadków to są butle przerabiane lub serwisowane samodzielnie. Oczywiście nie wszystkie, ale większość. My też mieliśmy takie zdarzenie i jeden baranek mało kogoś nie zabił bo "nie wiedział".
Teraz następny się szykuje.
Czy na prawdę dla zaoszczędzenia 300-500 zł warto narażać siebie i innych na wypadek. Oczywiście butle nurkowe małe czy duże nie gwarantują bezpieczeństwa ale jednak bardzo istotnie je zwiększają.
MSC
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 14-04-2014, 18:34   

kraken napisał/a:
że nie nabijamy żadnych dziwnych butli w tym na pewno żadnych z gwintem stożkowym - które są najczęściej przerabiane

No czyli sprawa jasna. Daję sobie luza z tą redukcją i czekam grzecznie na zawór od Mottiego.
Rozumiem że tylko flaszki z zaworem M25x2 i tylko z legalizacją?
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-04-2014, 20:42   

Z gwintem stozkowym chyba tez i z legalizacja :)
 
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 14-04-2014, 21:15   

kraken napisał/a:
Muszę powiedzieć, że jak przyglądam się tej dyskusji to zaczynam coraz bardziej się przekonywać aby powiesić w trosce o bezpieczeństwo swoje, pracowników i nurków, że nie nabijamy żadnych dziwnych butli w tym na pewno żadnych z gwintem stożkowym - które są najczęściej przerabiane ponieważ są wyprzedawane.

To powrót do starych praktyk, dyskryminacji bez prawnej podstawy. Ma wykonany atest, zgodnie z polskimi przepisami dozory technicznego, cecha inspektora jest widoczna. To nie masz prawa odmówić.
Chyba że wolisz paść konkurencję. Która już jest tańsza i niedaleko się mieści.

pozdrawiam rc
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 14-04-2014, 22:21   

Flaszka może mieć ważną legalizację. Zawór może być oryginalny tylko jest jedno ale.
O ile zawór z gwintem cylindrycznym każdy głupi może wkręcić i nie trzeba do tego używać specjalistycznych narzędzi - wręcz można to zrobić bez narzędzi, to zawór stożkowy trzeba wkręcić w odpowiedni sposób. Ponieważ legalizację robi się z wykręconym zaworem to domorosły mechanik może go sobie próbować wkręcić sam bez odpowiedniej wiedzy.
A po tym już nie raz się naczytałem na tym forum odnośnie wkręcania zaworów stożkowych przez "ludzi zajmujących się tym od lat" przy pomocy młotka i rurki, bo przecież taki "fachowiec" to wie z jaką siłą uderzyć, zrobiłbym to samo co napisał Kraken - nie przyjąłbym butli do napełniania.
Ja mam ten komfort, że nie prowadzę takiej działalności i mogę wprost powiedzieć komuś kto mi przyniesie taką butlę do napełnienia po przyjacielsku żeby spadał na drzewo mimo ważnych legalizacji.

Te wszystkie przeróbki wynikają z oszczędności. Rozumiem, że nie każdego stać. Tylko zwróćmy uwagę, że ta oszczędność jest na poziomie cenowym kilku nurkowań typu AOWD albo 1-2 nurkowań na poziomie nTMX. Warto? Może lepiej mieć te 5 nurkowań mniej w logbooku i całą głowę + gratis w postaci flaszki z którą nie będzie problemów?

Pozdrawiam,
Mariusz
Ostatnio zmieniony przez md1974 14-04-2014, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Motti
[Usunięty]

Wysłany: 15-04-2014, 06:19   

md1974 napisał/a:
Ponieważ legalizację robi się z wykręconym zaworem to domorosły mechanik może go sobie próbować wkręcić sam bez odpowiedniej wiedzy.
W kubie Krab Warszawa były zajęcia serwisowe. Rozbieranie Morsów wykręcanie zaworów wymiana szczeliwa w grzybkach zaworów. Serwisowanie sprężarek.
Do objęcia butli były stosowane dębowe dyby, żeby jej w imadle nie uszkodzić. Wkręcony pręt z gwintem G5/8 (R5/8"), przedłużka i odkręcanie bez używania młotka.
A i tak zdarzało się ukręcanie zaworów. Wychwyciłem jeden przygotowany do składania z pęknięciem. Taśma teflonowa owijana w lewo i wkręcenie odkąd weszła taśma momenty sił wkręcania zmalały. Lecz ponieważ wcześniej zajmowałem się zaworami to specjalnie dla mnie był zaostrzony nóż z tokarki do gwintów wewnętrznych żeby wydłubywać cynowe kubeczki (później ołowiane) używane jako wypełnienie gwintu.
Nóż miał kąt wierzchołku 60 st do metrycznych gwintów został przeszlifowany na 50 st.
Żarówki na drutach i lusterka, żwir pręt i wiertarka, płukanie i suszenie metanolem spektralnie czystym to stosowałem do czyszczenia butli. Teraz mam profesjonalny preparat do pasywacji wewnętrznej powierzchni butli. Tego w tanim serwisie nie robią.
Dlatego oddaję i odbieram butle z wykręconymi zaworami. A o oznakowaniu który zawór do której butli kolejna półka dbania o sprzęt, żeby nie ścinać gwintu w innej butli.

W dupę wsadź sobie takie rewelacje, wiedza jest w środowisku, są też ludzie których można zapytać Ryszard Gałach jest takim przykładem, lecz nie dostaniesz od niego niczego, jeśli nie ma pewności że trafia to do osoby która się na tym zna.
Jak pojechałem po obiecany skafander suchy za darmo, to rozmawialiśmy w jego firmie jeszcze na Kilińskiego. Brat się ukazał na horyzoncie. Wtedy Rysiek do niego powiedział "Wiesz rozmawialiśmy o tym o czym nie masz pojęcia", mówił do człowieka który wiele lat nurkuje i serwisuje sprzęt.

md1974 napisał/a:
A po tym już nie raz się naczytałem na tym forum odnośnie wkręcania zaworów stożkowych przez "ludzi zajmujących się tym od lat" przy pomocy młotka i rurki, bo przecież taki "fachowiec" to wie z jaką siłą uderzyć, zrobiłbym to samo co napisał Kraken - nie przyjąłbym butli do napełniania.
Fachowiec używający młotka w sprzęcie nurkowym to zwykły gówniarz techniczny, nie zależnie od wieku.
md1974 napisał/a:
O ile zawór z gwintem cylindrycznym każdy głupi może wkręcić i nie trzeba do tego używać specjalistycznych narzędzi - wręcz można to zrobić bez narzędzi,
Są stosowane zawory cylindryczne M19 i M18, też był wylot zaworu M18, w trakcie ładowania, wkręconego w M19. Zawór wkręcał mechanik z długim stażem pracującym przy testach hydrostatycznych.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed