Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Legalne pompowanie butli nurkowych
Autor Wiadomość
Bożena 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 13 Kwi 2012
Posty: 76
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 03-01-2015, 10:12   Legalne pompowanie butli nurkowych

Witam mam pytanie, posiadam sprężarkę i chciałabym legalnie świadczyć usługę pompowania butli. tzn: mam zgłoszoną działalność gospodarczą, jakie muszę spełnić jeszcze wymogi by móc legalnie pompować butle do nurkowania ?
Proszę o informacje
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 03-01-2015, 10:46   

Pierwsze wyłowione z brzegu oceanu google :)

http://www.kursy-wielun.p...snieniowych.htm

PZDR
 
 
froniu82 


Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 55
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 03-01-2015, 13:42   

Chyba trzeba zgłosić to do Urzędu Dozoru Technicznego. Pozdrawiam.
 
 
vivit 

Stopień: P4 - TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 41
Skąd: Koszalin
Wysłany: 03-01-2015, 15:00   

Jeżeli profesionalnie myślisz o tym to:

1. Egzamin w UDT i po egzaminie
2. kurs gas blendera w zależności od organizacji Nitrox
3. kurs gas blendera w zależności od organizacji Trimix
 
 
Bożena 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 13 Kwi 2012
Posty: 76
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 03-01-2015, 15:08   

A czy trzeba po spełnieniu w/w wymogów zgłaszać punkt napełniania butli, czy budynek w którym napełnia się butle musi spełniać jakieś określone wymagania ?
 
 
vivit 

Stopień: P4 - TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 41
Skąd: Koszalin
Wysłany: 03-01-2015, 15:13   

Nie ma specialnych przepisów dotyczących pomieszczeń czy budynków poza standardowymi wymogami BHP i Inspekcji Pracy oraz zależnymi od stosowanych gazów.
Ale o tym powiedzą na kursie UDT, bo właśnie po to on jest.
Ostatnio zmieniony przez vivit 03-01-2015, 15:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mike217 



Stopień: P2 i inne
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 451
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 03-01-2015, 20:47   

Raczej budynek gdzie będzie przetaczane i sprężane powietrze i inne gazy musi mieć dach tak zwany lekki. To raczej pewne ale sprawdź.
 
 
reju 

Stopień: P ......
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 25 Gru 2012
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-01-2015, 12:27   

Nie musi mieć dachu lekkiego. Taki dach wymagany jest dla pomieszczeń sklasyfikowanych jako zagrożone wybuchem, które zlokalizowane są w parterowym budynku lub na ostatniej kondygnacji budynku wielokondygnacyjnego.
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 04-01-2015, 13:36   

Mam pytanie, a co z tym gas blendingiem ? Jak to wyglada od strony prawnej ? Jaki akt mowi o posiadaniu kursu blendingu ?? Czy mieszanie gazow jest w ogole legalne ??
 
 
 
vivit 

Stopień: P4 - TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 41
Skąd: Koszalin
Wysłany: 04-01-2015, 14:44   

Nie jestem pewien ale przepisów regulujących ten aspekt pewnie nie ma.

Jeżeli jednak dojdzie do jakiegoś wypadku to prokurator z całą pewnością dotrze do tego kto gazy mieszał i zapyta o uprawnienia stosowne do wyprodukowanego gazu.
Trzeba wiedzieć, że nurek to zamawiający, a gas blender to producent mieszanki.
O ile ten pierwszy musi mieć uprawnienia do korzystania z odpowiedniego gazu i gas blener ma obowiązek to sprawdzić czy te uprawnienia są wystarczające.
O tyle ten drugi musi wiedzieć jak owy gaz przygotować i powienien kazać sobie pokwitować, że zamówiony gas jest zgodny z tym co się znajduje w butli. Tak na wszelki wypadek.

W poprawnie działającech gas centrach wygląda to mniej więcej tak.
Nurek zamawia odpowiedni gaz okazując stosowne uprawnienia. Gas blender produkuje zamówiony gaz i przy obiorze nurek ma obowiązek sprawdzić czy zamówiony gaz pokrywa się z otrzymanym. Z regóły owe centrum udostępnia miernik do pomiaru, choć z punktu bezpieczeństwa powinno się mieć swój (niezależny od centrum które go wyprodukowało).

Oczywiście życie to prostuje,(przykładowo) kogo stać aby mieć na własny użytek miernik do trimixu jeżeli tych nurkowań wykonuje się stosunkowo niewiele (a koszty jego utrzymania są duże). Zatem korzysta się z tego w centrum dając wiarę, że jeżeli dwa pomiary są zgodne to mieszanka jest prawidłowo przygotowana.

Trzeba jeszcze wspomnieć tu o jednej kwestii. O ile niewielka rozbierzność przy nitroxie nie jest jakoś specialnie "zabójcza" o tyle przy trimixie już tak nie jest. Gaz jest produkowany do konretnej głębokości nurkowania. Zatem przekroczenie go może nieść poważne konsekwencje. Tak czy siak korzystanie z mieszanek niesie ze sobą jakieś ryzyko i nurek musi być tego świadom. Dlatego Gas Blender musi potwierdzić czy jest on świadom tego zagrożenia poprzez sprawdzenie dokumentów.
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 04-01-2015, 15:35   

Chcialem bardziej prawne podejscie, a nie podejscie biznesu nurkowego. Jak sprawdzac te uprawnienia skoro nie ma przepisu mowiacego aby je w ogole posiadac ;)
 
 
 
vivit 

Stopień: P4 - TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 41
Skąd: Koszalin
Wysłany: 04-01-2015, 18:01   

Bo cała odpowiedzialność została przerzucona na korzystającego z serisu. Każdy nurek jest odpowiedzialny sam za siebie i ma prawo prosić o okazanie stosownych uprawnień. I to działa w obie strony...
Ty blenderowi uprawnienia, że możesz korzystać, a on tobie że może Ci przygotować to o co prosisz o ile mieści się to w zakresie twoich uprawnień.

A w razie czego sąd i prokurator rozsądzi kto zawinił...
 
 
ziemia 


Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączyła: 29 Paź 2009
Posty: 445
Skąd: Lublin
Wysłany: 04-01-2015, 19:01   

Bardziej kluczowa dla bezpieczeństwa jest dokładna zawartośc tlenu w miesznce, a nie helu.
 
 
vivit 

Stopień: P4 - TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 41
Skąd: Koszalin
Wysłany: 04-01-2015, 19:09   

Oczywiście, że masz rację.
Nie chciłem zagłębiać się w szczeóły bo nie o to tu chodzi. Bardziej chodziło mi o zasadę. Przykład może nie najlepszy ale analizując hel wiesz czy cię ktoś nie robi w trąbe cenowo :P
 
 
KowiKowi1979 



Stopień: IANTD+DSAT+NAUI+PSAI
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 460
Skąd: Wrocław
Wysłany: 05-01-2015, 00:16   

filipesku napisał/a:
Chcialem bardziej prawne podejscie, a nie podejscie biznesu nurkowego. Jak sprawdzac te uprawnienia skoro nie ma przepisu mowiacego aby je w ogole posiadac ;)


W Polsce nie ma oficjalnie takich uprawnień (tak przynajmniej uczono mnie na moim kursie gasblendingu).
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 05-01-2015, 10:54   

filipesku napisał/a:
Chcialem bardziej prawne podejscie, a nie podejscie biznesu nurkowego. Jak sprawdzac te uprawnienia skoro nie ma przepisu mowiacego aby je w ogole posiadac

Podstawa prawna to
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20010790849

,a tutaj tochę aktualnych szczegółów

http://www.udt.gov.pl/ind...=296&Itemid=881
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 05-01-2015, 12:33   

W wypowiedzi chodzilo o sprawdzanie uprawnien tmx osobie chcacej nabic sobie tmx ;) Dalej nie wiem czy legalne jest mieszanie gazow, ale wiem że nie trzeba mieć żadnych uprawnień żeby pojechac do blendera i zażyczyć sobie jakikolwiek tmx. Jezeli nam nie nabije to znaczy ze chroni biznes nurkowy , a nie przestrzega prawa, którego nie ma ;)
 
 
 
trzesiek 

Kraj:
Poland

Wiek: 55
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 228
Skąd: Wrocław
Wysłany: 05-01-2015, 19:08   

filipesku napisał/a:
... ale wiem że nie trzeba mieć żadnych uprawnień żeby pojechac do blendera i zażyczyć sobie jakikolwiek tmx. Jezeli nam nie nabije to znaczy ze chroni biznes nurkowy , a nie przestrzega prawa, którego nie ma ;)

Prawdą jest, że gazy w większości nie podlegają reglamentacji. Zdarzyło mi się jednak odwieść od zamiaru napełnienia butli trimiksem gościa, który chciał spróbować nurkowania z nim. Po krótkiej rozmowie wyjaśniłem, że nurkowanie na trimiksie jest proste, ale wymaga opanowania kilku prostych rzeczy oraz zrobienia planu nurkowego. Nakreśliłem również pobieżnie zagrożenia i gość sam doszedł do wniosku, że jeszcze nie teraz :-)

Pozdrawiam

Wojciech Czechowski
 
 
Marcin13736
[Usunięty]

Wysłany: 05-01-2015, 21:42   

dobra a teraz szczerze!
Ilu blenderów pytało Was o uprawnienia sprzedając Was EAN50 lub tlen?
Bo ja miełam to szczęście, że ŻADEN!
Nie wiem, czy blender ma obowiązek sprawdzać obligatoryjnie uprawnienia. Idziesz i kupujesz gazy- guzik kogo interesuje do czego to ci potrzebne...
 
 
vivit 

Stopień: P4 - TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 41
Skąd: Koszalin
Wysłany: 05-01-2015, 23:26   

Dopóki dopóty nie będzie wypadku i nie zajmie się tym prokurator.
Z cała pewnością zapyta czy sprawdził uprawnienia gościa.

Marcin13736 napisał/a:
dobra a teraz szczerze!
Ilu blenderów pytało Was o uprawnienia sprzedając Was EAN50 lub tlen?
Bo ja miełam to szczęście, że ŻADEN!


Nie wiem gdzie nurkujesz i u kogo robisz gazy, ale tak na szybkiego to na Helu w DivingBaltic Lena poprosiła o certfikat i w Egipcie w dahabie też prosili o okazanie certyfikatu. Więc jednak proszą
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed