Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Sidemount dla ubogich
Autor Wiadomość
luqu 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 136
Skąd: warszawa
Wysłany: 07-01-2015, 22:36   Sidemount dla ubogich

Jako ze jest zima, nuda i rodzą sie dziwne pomysły urodził mi sie w głowie pewien plan.
Idea sidemount bardzo mi sie ideologicznie i w teorii podoba ale wiadomo ze realizacja warta jest weryfikacji.
Czy majac taki zestaw
-dwie butle stalowe 4 l 200b lub 2 x 10 l alu stage
-skrzydło xdeep zeos comfort
-2 x ds4 2 x atx 40 1 2 stp xtx 40 i jeden zestaw scubatech r2 ice do stage

da sie zmontowac przy niezbyt dużych nakładach zrobic homemade zestaw do szuwarowego ala sidemountowego nurkowania ?
Chodzi o to zeby poczuc na czym polega idea tego nurkowania bez kupowania tysiaca drogich elementów.
Zaznaczam chodzi o probę na szuwarowych nurkach nic dalej
Pozdrawiam i licze na rady
 
 
ziemia 


Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączyła: 29 Paź 2009
Posty: 445
Skąd: Lublin
Wysłany: 07-01-2015, 23:02   

Ja tak czasem pływam w wersji niskobudżetowej - płyta, argonówka, i dwa zwykłe stage po bokach. Trochę krótkie węże, ale daje radę na szuwary. A, no i pas balastowy.
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-01-2015, 00:12   

Możesz kombinować coś w stylu, jak to nazywają niemcy gdzie taka konfiguracja jest dość pupularna: "toddy style". Jedyne co musisz zrobić, to odkręcić adapter i przy pomocy śrub którymi był przykręcony, przykręcić worek do płyty od drugiej strony, czyli od strony pleców (ma się znaleźć pomiędzy płytą a plecami. Potem wystarczy już tylko wyregulować taśmy i dołożyć bungee.

Takie rozwiązanie ma całą masę wad, w tym taką, że nie czujesz swobody jaką daje SM - w końcu na plecach masz coś sztywnego. Wygoda takiego rozwiązania jest zbliżona do uprzęży "florydzkich" (nie będę tu wymieniał nazw ale wszyscy wiedzą o jaki typ uprzęży chodzi). Jest to na pewno jednak rozwiązanie lepsze, niż rozwiązania "francuskie", czyli butle bez stabilizacji przy pomocy bungee.

Na pewno jest to dobre rozwiązanie by zacząć przygodę z SM, ale pod jednym warunkiem: Jeśli Ci się nie spodoba, to daj SM drugą szansę, ale tym razem w dedykowanej uprzęży i pod okiem kogoś, kto ma doświadczenie w pływaniu w SM. Niestety wiele osób zraziło się do SM bo już na początku robili pewne błędy, które przekładały się na brak komfortu.

Z butli na pewno lepiej 2x 80cf, ale wtedy musisz dołożyć dwa D-ringi na pasie biodrowym przy samej klamrze (łącznie musisz mieć cztery bo jeszcze dwa przy samej płycie). Tylko nie używaj ich jako stage, ale u góry ustabilizuj bungee (rotacja) - gdyby odcisnąć esencję side mount, to właśnie sposób montażu butli przy pomocy bungee jest najistotniejszy a nie to, że wiszą z boku.


ziemia napisał/a:
i dwa zwykłe stage po bokach


Zwykłe wiszące stage to rozwiązanie, które jest właściwie zaprzeczeniem ideologii side mount. I nie chodzi tu o jaskinie czy o restrykcje, tylko o zwykłą wygodę. Dołóż do płyty bungee i zobaczysz, że jest o niebo lepiej i wygodniej.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 08-01-2015, 00:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Haw 


Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 1383
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 08-01-2015, 00:16   

wg mnie plyta chyba zabija najwiekszy fun w sidemount.da sie sklecic uprzaz z tasmy i paru a fee, ba ze sznurka nawet. worek to juz jakas abstrakcja. jak mam ladowac plyte i wor na plecy to i butle tam tez zmieszcze, bo czemu nie?
w zestawie bez worka i plyty warto pomyslec o zrzucalnym balascie i suchym jako zrodle wyporu...
 
 
luqu 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 136
Skąd: warszawa
Wysłany: 08-01-2015, 10:30   

Haw napisał/a:
wg mnie plyta chyba zabija najwiekszy fun w sidemount.da sie sklecic uprzaz z tasmy i paru a fee, ba ze sznurka nawet. worek to juz jakas abstrakcja. jak mam ladowac plyte i wor na plecy to i butle tam tez zmieszcze, bo czemu nie?
w zestawie bez worka i plyty warto pomyslec o zrzucalnym balascie i suchym jako zrodle wyporu...


W sumie to jest taka wersja max surowa i tak sie zastanawiam czy jednak
nie lepiej jednak miec dwa źródła wyporu dla bezpieczeństwa

Nikt nie zna moze jakies strony gdzie mozna popatrzeć i poczytać o tych systemach
"florydzkich" i toddy style
 
 
Crypturgus 



Stopień: LOK/CMAS* (P1)
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Wysłany: 08-01-2015, 10:43   

luqu napisał/a:

Nikt nie zna moze jakies strony gdzie mozna popatrzeć i poczytać o tych systemach
"florydzkich" i toddy style

np. google?

pierwszy wynik: Toddystyle-konfiguration
 
 
Lutenet 

Stopień: Adv Nx
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Wrz 2011
Posty: 38
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 08-01-2015, 12:14   Re: Sidemount dla ubogich

luqu napisał/a:
Chodzi o to zeby poczuc na czym polega idea tego nurkowania bez kupowania tysiaca drogich elementów.
Zaznaczam chodzi o probę na szuwarowych nurkach nic dalej


Jeżeli tylko o to chodzi to ja bym się nie bawił w homemade i to jeszcze przy takim powyższym sprzęcie, tylko umówił się z kimś kto ma gotowe solidne SM i zanurał na próbę...
Tak ja zrobiłem i już przy tym zostałem.
No ale oczywiście można i się pobawić inaczej ... :pa:

Ps. teraz doczytałem, że to ma być ver. dla ubogich ...hmmm więc chyba homemade zostaje :)
Ostatnio zmieniony przez Lutenet 08-01-2015, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-01-2015, 13:11   

Crypturgus napisał/a:
pierwszy wynik: Toddystyle-konfiguration


Warto traktować z rezerwą informacje na temat side mount znalezione w sieci. Na fali popularności SM wiele osób publikuje rozmaite materiały, mając przy tym bardzo mizerne pojęcie o temacie i robiąc podstawowe błędy. To zdjęcie dyskwalifikuje w mojej opinii tę stronę jako źródło informacji:




Lutenet napisał/a:
tylko umówił się z kimś kto ma gotowe solidne SM i zanurał na próbę


To najlepsze rozwiązanie, bo nawet jeśli potem z rozmaitych względów skończy się na home made, będzie jakiś punkt odniesienia.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 08-01-2015, 13:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 08-01-2015, 15:52   

Cześć ;)


Zaczynając od końca:

piotr_c napisał/a:
Crypturgus napisał/a:
pierwszy wynik: Toddystyle-konfiguration


Warto traktować z rezerwą informacje na temat side mount znalezione w sieci. Na fali popularności SM wiele osób publikuje rozmaite materiały, mając przy tym bardzo mizerne pojęcie o temacie i robiąc podstawowe błędy. To zdjęcie dyskwalifikuje w mojej opinii tę stronę jako źródło informacji:



...Nie lubisz apeksów :ping: ?

Strona Sidemountexplorer jest jak na razie najlepszym i najbardziej oficjalnym opisem konfiguracji "Toddystyle" jaki istnieje. Jest kilka rzeczy jakie zostały ulepszone w ciągu ostatnich lat, ale poza tym- "baza" pozostaje taka sama.

Muszę tutaj dodać bardzo ważną rzecz- ideą "Toddystyle" nie jest sprzedaż jakiegoś systemu, który- jak widać- może zmontować prawie każdy. Ideą jest konfiguracja węży, butli, oraz procedur, tak by tworzyły ustandardyzowany system o dużej elastyczności, maksymalnej prostocie i "kompatybilności z wciskaniem sie w duże i małe dziury w wapieniu i nie tylko".

W skrócie- donacja automatu z którego oddychamy zarówno kiedy jest to prawa i lewa butla, łatwa donacja całej butli do biorcy w razie wypływania/wynurzenia przez dłuższy czas, kompatybilność z zespołami CCR i BM....

Wracając do początku:

piotr_c napisał/a:
Możesz kombinować coś w stylu, jak to nazywają niemcy gdzie taka konfiguracja jest dość pupularna: "toddy style". Jedyne co musisz zrobić, to odkręcić adapter i przy pomocy śrub którymi był przykręcony, przykręcić worek do płyty od drugiej strony, czyli od strony pleców (ma się znaleźć pomiędzy płytą a plecami. Potem wystarczy już tylko wyregulować taśmy i dołożyć bungee.


Ma to trochę wspólnego z uprzężą i workiem jaki jest używany w Toddystyle, ale nie za dużo.
Preferowanym z wielu względów rozwiązaniem jest system w którym worek znajduje się między 2 płytami, a uprząż - część górna pasów ramiennych- tylna płyta, dolna- wewnętrzna płyta. Oli z sidemountexplorer'a będzie na Boot, polecam przejśc się i obejrzeć ;)

Cytat:

Takie rozwiązanie ma całą masę wad, w tym taką, że nie czujesz swobody jaką daje SM - w końcu na plecach masz coś sztywnego.


...jak bardzo zginasz kręgosłup podczas nurkowania ;) ? To prawda, że hardkorowego zacisku typu "S" nie pokonasz... Ale w tym miejscu preferowanym rozwiązaniem bedzie no-mount bez jakiegokolwiek worka ;)

Szkoda że jak próbowałeś tej konfiguracji (próbowałeś?) miałeś takie odczucia- może była niewłaściwie dopasowana i skonfugurowana? Takie uczucie skrępowania pojawia się przy zbyt ciasnym dopasowaniu uprzęży.

Miałem okazję pływać w xdeepie, razorze, hollisach, oraz TS, swoboda pod wodą wynika z butli po bokach... Nawet w piance nie widzę dużych różnic. Dokładając do tego suchy skafander z grubym ocieplaczem, ja wtedy płyty na plecach nawet nie wyczuwam...

...A przy takiej- coldwater- konfiguracji, zakłada sie worek z uprzężą i balastem jednym ruchem ramienia, przeplata pas kroczny, zapina brzuszny..... I wskakuje do wody ;) Odpada praca z plączącą się uprzężą typu "razor" oraz workiem dopinanym na bungee.

Zależnie od nurkowania można też używać różne worki. Na ciaśnienszy dziuring optymalne są worki 15l do singla [ok. 8l realnego wyporu w kanapce], zaś na nurkowania multistage/coldwater bez mega ciasnot, biore mój stary worek od twina i voila.

W razie pytań, służę.

Pozdrawiam
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-01-2015, 16:22   

sativ napisał/a:
Nie lubisz apeksów ?


Chodzi o sposób użycia bungee - butle alu zapięte w taki sposób nigdy nie będą prawidłowo się układały.

sativ napisał/a:
jak bardzo zginasz kręgosłup podczas nurkowania


W wystarczającym stopniu by czuć różnicę w swobodzie poruszania. Skoro ma być sztywna płyta na plecach, to po co w nurkowaniach open water przechodzić na side mount?

sativ napisał/a:
Ideą jest


Nie oszukujmy się. Ideą jest sprzedaż kursów.


sativ napisał/a:
Odpada praca z plączącą się uprzężą typu "razor" oraz workiem dopinanym na bungee.


Każdy wybiera to, co mu pasuje a ja sam uważam że każdy powinien spróbować różnych rozwiązań. Tzw. "toddy style", mimo dostępności (bo większość ma jakieś płyty i worki), dla ogromnej większości nurków jest raczej etapem przejściowym w drodze ku bardziej optymalnym rozwiązaniom. Jest jakiś powód że tak się dzieje.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 08-01-2015, 16:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 08-01-2015, 17:18   

Cześć

Zapraszam pod wodę, butle zapięte w ten sposób układają się doskonale ;) Jeśli potrzebujesz pomocy z doborem długości bungee- również służę pomocą.

To prawda że ta metoda przypinania butli wymaga więcej czasu do nauczenia, niż zachaczanie o dzyndzel zaworu butli, ale oferuje wiele korzyści. Nie wspominając o braku potrzeby pakowanie swoich lewych i prawych zaworów na wyjazdy w bardziej egzotyczne miejsca, ponieważ możemy przypiąć wszystko.... SM to nie tylko piękny wygląd na filmie reklamowym, ale też brutalna weryfikacja tego piękna w trudnych, najczęściej jaskiniowych warunkach.

Cytat:
sativ napisał/a:
jak bardzo zginasz kręgosłup podczas nurkowania


W wystarczającym stopniu by czuć różnicę w swobodzie poruszania. Skoro ma być sztywna płyta na plecach, to po co w nurkowaniach open water przechodzić na side mount?


Nie dopatrzyłem sie odpowiedzi na niewielkie, aczkolwiek dość kluczowe pytanie. Próbowałeś?

Co do powyższego pytania- odpowiedź na nie jest oczywista...żeby można było sprzedać kolejnemu klientowi zestaw SM xdeepa :ping: ;) ?

Mam przynajmniej tą satysfakcję, że "na sprzedanych siłą kursach" przekazywana jest przydatna wiedza, a kursanci są bardzo zadowoleni z "nieporęcznej płyty na plecach" i dość szybko ich poprzednie zestawy SM zasilają ebaya.

Toddystyle raczej nie jest etapem przejściowym dla nikogo...bo mało kto o nim wie, z uwagi na brak szeroko rozwiniętej machiny marketingowej ;)

Nie jest moją ideą udowanianie co jest lepsze, bo woda weryfikuje wszystko. Jeśli więc chcesz kontynuować swój marketingowy monolog- scena jest wolna ;) ! W razie jakichkolwiek kwestii merytorycznych- pozostaje do dyspozycji. Bardzo mnie cieszy fakt popularności POLSKIEJ marki xdeepa [a komputery są rewelacyjne], ale...każdy wybiera to co mu pasuje.

Pozdrawiam
 
 
WujekJohny 

Stopień: CMAS/IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 12 Lip 2013
Posty: 57
Skąd: Gliwice
Wysłany: 08-01-2015, 17:30   

Cześć

Kurs SM zrobiłęm jakieś 1,5 roku temu w dodatku u instruktora który kurs odbębnił byle tylko za niego skasować.
Właśnie zrobiłem 17 nurków w uprzęży SM pożyczonej od kumpla.
Na początek zrobiliśmy razem nura - ja w jego SM, on w moim twinie. Jestem od niego wyższy o 2cm więc łatwo było wszystko dopasować.
Byłem w ciężkim szoku widząc jak poukładaną konfigurację można mieć po kursie u dobrego instruktora w porównaniu do tego co ja miałem na swoim lipnym kursie.
Kolejne 16 nurkowań zrobiłem bez kumpla i z bananem na pysku, ale gdybym miał sam dojść do tego jak w tym pływać, to chyba bym się wściekł albo pociął.

Powyższa romantyczna opowieść jest po to, żeby wytłumaczyć, że SM nie da się spróbować byle jak z kawałkiem taśmy.
Jak zrobisz to byle jak to tylko się zniechęcisz. Jest jakiś powód dla którego dobrzy instruktorzy SM nie biorą ludzi na warsztaty albo intra - żeby nie zniechęcić musisz zrobić to porządnie.
Dopasowanie gotowych uprzęży do twojej budowy ciała w takim stopniu żeby było ci wygodnie zajmuje dużo czasu a co dopiero montowanie czegoś z niczego.

Co do uprzęży SM i butli wpiętych karabinkami jak zwykłe stage - próbowałem - efekt jest taki, że butle dyndają ci pod cyckami i problem jest nawet z dodaniem powietrza do worka czy inflatora bo masz tam dwie butle, które przy luźnej uprzęży do stage dodatkowo będą się obijać - tylko gumy.
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 08-01-2015, 17:40   

sativ napisał/a:
butle zapięte w ten sposób układają się doskonale ;)


kiedyś w wątku o mocowaniu stage`y wkleiłeś zdjęcia swoje sm, to jest właśnie ta metoda ?

a odnośnie płyty i BM, jako twinowiec, to mimo, że SM mnie nigdy nie urzekł, to jednak widzę zasadniczą różnicę w mobilności pomiędzy układem z samą płytą na plecach, a płytą i twinem.
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 08-01-2015, 18:08   

Cześć

- Zdjęcie o którym wspominasz, przedstawiało alternetywne mocowanie multistage do nurkowań gdzie sporo pływamy- ale w konfiguracji backmount. Używam tam prostszego systemu- tzw. "dirty style" z gumami bungee podhaczanymi za automat, zawór, węże i wszystko co tam jest... :ping: Nie jest pozowane, ustawiane i po dość długim i niezbyt łatwym nurkowaniu, ale załączam dla oglądu. Twin 2x12 + 2xS80 + EAN50/S40 O2/7l

Gazy deko są już wpięte jak zwykłe stage.

Jestem zwolennikiem SM, ale nie do wszystkiego. Czasem szkoda marnować tyle miejsca na plecach w imię idei :ping:
Ostatnio zmieniony przez sativ 08-01-2015, 18:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 08-01-2015, 18:38   

sativ napisał/a:
alternetywne mocowanie multistage do nurkowań gdzie sporo pływamy- ale w konfiguracji backmount.


pamięc jest jednak wybiórcza :) ze zdjęcia zapamiętałam jedynie ułożenie stage`a, które mi się bardzo spodobało :)

a masz jakies zdjęcie z tą konfiguracją SM, w której pływasz :) ? Nie bardzo widzę sens kupowania całego systemu do pewnie nie za częstych ( jak na ten moment oceniam ) sytuacji, gdy mi sie SM przyda ( a pewnie niedługo przez to nurkowanie będę mogła śmiało się zaliczyć do grupy docelowej wymienionej w tytule wątku ;-) ) i kusi mnie przynajmniej częściowe wykorzystanie posiadanych elementów do różnych konfiguracji. Pływałam w uprzęży sznurkowej i dla mnie to jednak jest trochę zbyt siermiężne i "tymczasowe", a te zdjęcia toddystyle zainteresowały mnie.
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 08-01-2015, 18:49   

Cześć

....Hm, problem jest taki że zazwyczaj to ja nagrywam... :ping: Kilka sekund można znaleźć w filmiku przesympatycznej grupy nurków rekreacyjnych których gościłem zeszłego roku ;) :
Pierwsze sekundy.

https://www.youtube.com/w...MNRhj-bQuYd5G8Q
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-01-2015, 19:01   

sativ napisał/a:
Nie dopatrzyłem sie odpowiedzi na niewielkie, aczkolwiek dość kluczowe pytanie. Próbowałeś?


Próbowałem i to było moje pierwsze zetknięcie z SM (pytałem tu nawet na forum o instruktora), podobnie jak próbowałem też mocno rozbudowanych uprzęży SM, które mają dość sztywną konstrukcję. To był jeden z powodów dlaczego kieszeń balastowa w STEALTH nie jest połączona na stałe z dolnym węzłem uprzęży.

sativ napisał/a:
Zapraszam pod wodę, butle zapięte w ten sposób układają się doskonale


Nie przeczę, może jesteś jedną z bardzo nielicznych osób u których tak przypięte alusy pięknie leżą wpięte przy pomocy standardowej uprzęży, a może po prostu skracasz na maksa odległość pomiędzy dolnym karabińczykiem a butlą lub stosujesz trik z podwójną uprzężą z dołu butli.

Musiałbym to zobaczyć na żywo.
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 08-01-2015, 19:22   

dzięki, Witek - jakieś pojęcie mi to daje :)
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 08-01-2015, 19:24   

Cześć

Rozwiązanie z płytą ma plusy i minusy. Plusem- wynikającym ze sztywności-jest łatwość ubierania, dodatkowa przestrzeń transportowa na plecach- np. na butle offboard do rebów SM, argonówke do nurkowań TMX, czy też- przy akcjach speleo- można na plecy wrzucić wór jaskiniowy, bądź ciasno sklarowane gumami bungee liny.... przestrzeń pod skrzydłem z boku płyty dolnej- akumulatory do ogrzewania i światła. Zmniejszenie mobilności pod wodą które jest tego kosztem- dla mnie jest na tyle niewielkie i pomijalne, że nie zawracam sobie nim głowy :ping: W przypadku stosowania płyty z ciasną uprzężą, faktycznie będzie to mocno ograniczało ruchy- podobnie jak jakakolwiek źle dopasowana uprząż SM.


Dokładnie tak, używam tzw. "stage loops" na butli- czyli pętelka z bungee z karabinkiem. Przysuwa to karabol bardzo blisko i nadaje "spannung" "napięcie" przy większej ilości butli, tak że nic się nie majta, tylko stanowi monolit [układ 2xSM + 2x stage]. Używam tego patentu standardowo, także do butli stage. O wiele mniej sie rusza przy skuterowaniu niż wszelkie patenty z dłuższym, nieeelastycznym mocowaniem.
 
 
piotr_c 



Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 3070
Skąd: Neverland
Wysłany: 08-01-2015, 19:28   

sativ napisał/a:
Dokładnie tak, używam tzw. "stage loops" na butli- czyli pętelka z bungee z karabinkiem.


O to mi właśnie chodziło. Ktoś zapnie bungee w powyższy sposób ze standardowo skonfigurowanym karabińczykiem i... efekt będzie jaki będzie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed