Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Icebreaker (Lodołamacz)
Autor Wiadomość
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 16-02-2015, 17:42   Icebreaker (Lodołamacz)

Filmik z treningu na Zakrzówku. Kraków 14.02.2015

Na 'przełamanie lodów' po Dahabie - dosłownie i w przenośni :) wznowiłem już treningi na Zakrzówku. Miało nie być lodu w ten dzień ... owszem nie było od nasłonecznionej strony przy samej bazie.

Z obowiązku namawiam do nie próbowania tego 'w domu' :kosci:



W drodze powrotnej z miejsca treningu odwiedziłem jeszcze wrak 'Grubego' co pokazałem pod koniec filmu. Wizura jak na Zakrzówek nie powalała w ten dzień - była w zakresie 'niższych stanów średnich'.
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 17-02-2015, 00:14   

Bałem się o Ciebie jak oglądałem film...
:ok2:
 
 
 
Krzysztof1977 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 31
Skąd: Kowalewo Pomorskie
Wysłany: 17-02-2015, 00:47   

Kto jak kto,ale Piotr da rade... :)
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof1977 17-02-2015, 00:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 17-02-2015, 08:05   

Nie ma opcji, żeby ktoś dał pod wodą radę czemukolwiek z definicji. Takich ludzi nie ma. Pod lodem można się łatwo zgubić bo wszystko wygląda podobnie. Pół biedy z dużym zapasem w butlach, ale na wstrzymanym oddechu ... wystarczy chwilowa utrata orientacji ...

No a ja nie jestem samobójcą. Doskonale wiem, że grubość lodu nie zawsze jest jednolita, potrafi być zdradliwa i może zaskoczyć. Dlatego robiłem to ostrożnie, nie ryzykowałem żadnych dużych dystansów i pozostawiałem sobie każdorazowo zapas z naddatkiem na powrót do bezpiecznej strefy. Linkę też miałem dopiętą do pasa, tak, że w razie gdyby zaszła konieczność powrotu wiedziałbym w którym kierunku popłynąć.
 
 
Jozio 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 18 Gru 2010
Posty: 687
Skąd: Rzepin
Wysłany: 17-02-2015, 09:08   

Fajny filmik.
Nie wymarzłeś?

Widzę że w piance nurkowałeś w ilo milimetrowej?
 
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 17-02-2015, 17:54   

Mój czas pobytu w wodzie w ten dzień - ok 1.5 - 2 godziny. Nie przekraczałem 25 metrów głębokości, a na 'Grubym' jest zaledwie 16 metrów. Brak zmarznięcia, uczucie chłodu w dłoniach i skarpetach, ale znośne. Wyszedłem z wody bo znajomi nurkujący z butlami w suchych skafandrach i ocieplaczach zmarzli i wyszli z wody rezygnując z drugiego nurka - tak bym jeszcze siedział, ale widząc jak się trzęsą zrobiło mi się ich żal ... . Po wyjściu nie było mi nadal zimno i mógłbym po 15 - 20 minutach wejść do wody ponownie na około 1 godzinę.

Pływałem w typowej mokrej piance open cell przeznaczonej do łowiectwa podwodnego i freedivingu. To, że moi koledzy w suchych skafandrach i ocieplaczach zmarzli wcześniej ode mnie absolutnie nie oznacza, że są one gorsze od mokrej pianki z open cellem. To są nurkowania o różnej specyfice. Podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu przebywam na większej głębokości, a tym samym jestem poddany większemu ciśnieniu jedynie niezbyt długie odcinki czasu. Na większej głębokości neopren mokrej pianki ulega znacznemu skompresowaniu i traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego mokra pianka nie wytrzymuje konkurencji z suchaczami podczas nurkowania z butlami gdy przebywa sie długo na większej głębokości.

Jaki używałem sprzęt? Jak zwykle opisałem to w opisie pod filmem na kanale Yt, ale przytoczę też tutaj:

Jaka pianka: pianka mokra do łowiectwa podwodnego, dwuczęściowa, open cell, z długimi spodniami (na szelkach) i górą ze zintegrowanym kapturem, zapinane od dołu na klamry (zatrzaski). Grubosć neoprenu 7 mm. Zasada jest taka, ze do freedivingu i łowiectwa używa sie pianek bez zamka, dwuczęściowych, ze zintegrowanym kapturem, od wewnątrz tzw. open cell - praktycznie guma, która przysysa sie do ciała i nie wpyszcza wody. Zakłada sie takie pianki na odrobinę roztworu wody i np. odżywki do włosów.
Dlaczego taka pianka - ano dlatego, że nurkowanie swobodne wymaga częstego zanurzania sie i wynurzania. Na głębokości ciśnienie ściska ciało i powoduje jego mniejszą objętość (głównie płuca, a więc tułów). Jeżeli do tych celów użyjesz pianki do scuba, pokrytej od wewnątrz pluszem lub nylonem, a więc nie przysysającej się do ciała to każde zanurzenie działa jak pompka membranowa i wciąga pomiędzy piankę a ciało masę lodowatej wody (pod termokliną). stąd zimno i krótki czas pobytu głęboko. Natomiast pianki open cell są elastyczne i przyssane do ciała - na głębokości po prostu kurczą się razem z nim i nic świeżej zimnej wody nie dostaje sie do ciała.

Skarpety - 2 pary skarpet 3 mm, jedna o 2 numery większa od drugiej ubrane jedna na drugą. Spodnia pod nogawkę pianki, wierzchnia na nogawkę pianki. Płetwy - długie płetwy kaloszowe - do freedivingu, o odpowiednio większym numerze kalosza (ze względu na 2 skarpety).

Rękawice - 5cio palcowe grubości 5mm. W moim przypadku Imersion elaskin 5 mm - elastyczne, wytrzymałe i z długą manszetą. Manszeta założona na rękawy. Rozmiar rękawic o jeden za duży, tak aby ucisk nie tamował krążenia krwi w palcach.
 
 
KJ. 

Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Maj 2013
Posty: 31
Skąd: Żary
Wysłany: 20-02-2015, 18:44   

Normalnie zgłoszę chyba wniosek o plagiat i do tego Zaiks naślę :P

Icebreakr 2

https://www.youtube.com/watch?v=QoWKjhkrMI4
Ostatnio zmieniony przez KJ. 20-02-2015, 18:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 21-02-2015, 00:15   

KJ. napisał/a:
Zaiks naślę :P


Proszę nie :ojoj:

Dogadajmy się, mogę zmienić tytuł na w innym języku np japońskim, albo węgierskim :ping:
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 23-02-2015, 11:03   

Bruner,koniecznie musimy powrocic do niezrealizowanej rozmowy nt. zachowania podstawowych zasad bezpieczenstwa podczas solo i partnerskich nurkowan free...
 
 
divegear 


Stopień: Sklep nurkowy
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 29
Skąd: Katowice
Wysłany: 23-02-2015, 13:18   

Fajnie się ogląda ten filmik. Jakoś tak w napięciu. Nigdy wcześniej o free nie myślałem, ale przyznam, że kręci :)

Krzysiek z DiveGear.pl
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 23-02-2015, 23:55   

Kol.Bruner,mam nadzieje ze nie odniosles wrazenia ze sie czepiam :stop; Potrzebna jest dyskusja z kims konkretnym na ww.temat,chocby po to by zaznajomic sie z praktyka tych bardziej obeznanych...
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 24-02-2015, 01:08   

Oczywiście, że pamiętam, że mieliśmy rozwinąć temat. Bardzo chętnie, jeśli chcesz to możemy umówić szersze spotkanie np. w sali szkoleniowej w centrum Nurkowe Zagłębie w Sosnowcu - będzie można zaprosić więcej zainteresowanych osób. Może uda mi się namówić kogoś bardziej konkretnego ode mnie w tym temacie, żeby zrobił wykład. W ostateczności mogę coś powiedzieć od siebie - to czego się nauczyłem z czasem i możemy powymieniać nawzajem doświadczenia w temacie.

Może :beer3: się też przydać potem... kierowca... albo kierownica :aaa:
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 24-02-2015, 07:21   

Swietny pomysl,taki meeting pomogl by nabrac rozpedu na nadchodzacy sezon. :pa: Sprzatanie Pogorii aktualne?
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 24-02-2015, 22:09   

Mamy wolną rękę w zorganizowaniu sobie spotkania w centrum - byle do godziny 20 bo tak pracuje Agnieszka, która się zajmuje jego biezącym funkcjonowaniem. Potem zamyka i włancza alarmy :) Właściciel centrum i mój kolega Daniel będzie najbliższe 5 tygodni w Szkocji - jak on jest obecny w Sosnowcu to mogę tam siedzieć i cała noc. Ale ponieważ musimy się dopasować do godzin pracy Agnieszki to do 20. Zaproponujcie kiedy Wam pasuje i się spotykamy.

Co do sprzątania P3 to myślę, że w tym roku najlepiej będzie zamiast organizować wielkie manewry jako oddzielną imprezę podłączyć sie pod sprzatanie, które będzie miało miejsce 1 maja w ramach Dębowych Dni:

http://debowymaj.pl/progr..._festiwalu.html

Ja na pewno wolę sprzątać niż organizować. Dlatego cieszę się, że organizuje to UM. Myślę, żeby zgłosić akces do sprzątania, wspólnie z organizatorami, zorientowac sie ilu mniej więcej byłoby chętnych i zapowiedzieć ilość osób i podobnie jak w zeszłym roku (to będzie z wykorzystaniem tej samej infrastruktury i logistyki) wziaść udział. Ale plus taki, że ponieważ organizację bierze na siebie w całość UM to można sobie spokojnie myśleć tylko o pływaniu i spotkaniu się ze sobą.

Ja ze względu na długi weekend na ten moment nie wiem czy w ogóle będe na miejscu w tym czasie. Ale jak pisałem - sprzątanie będzie, więc po zgłoszeniu ilości chętnych nie powinno być żadnego problemu, żeby wziąść w nim udział, a przy okazji znowu się spotkać
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25-02-2015, 22:32   

Nie możecie braŚĆ udziału :))

//Film zacny :)
 
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 27-02-2015, 09:34   

Dziękuję :)

Zdaje się, że całe swoje 'piśmienne' życie nieświadomie popełniałem ten błąd.
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 27-02-2015, 18:24   

Hej!!!Swietny pomysl takie spotkanie,zbieramy ekipe i robimy spot :beer3: a nawet jakies mikro-sympozjum.
 
 
bruner 



Stopień: nurek swobodny :)
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 365
Skąd: Sosnowiec, Kraków
Wysłany: 01-03-2015, 20:24   

Proponujcie kiedy i się spotykamy. Tak z tygodniowym wyprzedzeniem powinno być optymalnie. Postaram się, żeby było też kilka osób, które nurkują free z zagłębiu - wypracujemy wspólnie jakiś zbiór sensownych zasad bezpieczeństwa na wodach otwartych.

Za niedługo zrobi się w wodzie ciekawie, podejrzewam, że ze względu na pogodę na dniach już można będzie podpatrywać tarło szczupaka w trzcinach.
Ostatnio zmieniony przez bruner 01-03-2015, 20:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed