Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Xdeep zachowanie kompa po dekompresji
Autor Wiadomość
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 30-03-2015, 09:08   

Piotrek, czyli komputer jeżeli zakończy deco a chciałbym aby liczył następne zanurzenie i wynikającą z niego dekompresję muszę chociaż na moment wynurzyć na powierzchnię - na jak długo?
Czy w tym czasie jeżeli z napisem Surface posiedzę dłużej to czy komputer zlicza i zapamiętuje zmiany w nasyceniu kompartmentów do planów następnego nurkowania (wyświetla do wynurzenia dane jak BT).
Dobrze wiedzieć bo coraz częściej tłumaczę działania Xdeepów bo są coraz częściej na rękach nurków :-)
MSC
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 30-03-2015, 09:11   

Tera tylko patrzec jak wiara windy zacznie rąbać testujac pod tym kątem swoje zabaweczki :zdz:
ps.mój komputrozegareczek liczy od nowa... :pa:
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 30-03-2015, 09:58   

jaros4 napisał/a:

ps.mój komputrozegareczek liczy od nowa... :pa:

Żaden sukces, każdy liczy no może prawie każdy.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 30-03-2015, 10:13   

My Król napisał/a:
Z rysunku łatwo dochodzimy do "idiotycznego wniosku" że im szybciej się wynurzymy, tym płycej będzie sufit.


Jestes najprawdopodobniej jedyna osoba na tym forum, ktora w ten sposob interpretuje ten rysunek.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30-03-2015, 10:50   

martin napisał/a:
Jestes najprawdopodobniej jedyna osoba na tym forum, ktora w ten sposob interpretuje ten rysunek

Myślę, że zdecydowana większość forumowiczów zauważa "specyfikę" postów i spojrzenia na świat My Król i poprzednich inkarnacji.
Z jakichś powodów administrator chce aby tu pisał - so it be.
Po prostu przestańmy odpowiadać na posty, użyć ignora, nie czytać - co kto woli.
Żeby się udało trzeba jeszcze chyba przyjąć zasadę przypominania tym, którzy nie wytrzymali o "ciszy w eterze".

:co:
 
 
My Król 

Stopień: IIII SCR Designer
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 156
Skąd: Wrszawa
Wysłany: 30-03-2015, 11:32   

piotr_c napisał/a:
Ten rysunek miał na celu zobrazowanie zupełnie czegoś innego: braku możliwości określenia głębokości sufitu bez założenia określonej szybkości wynurzania. Rysunek obrazuje tylko i wyłącznie istotę tego problemu. W zależności od profilu, przy pewnym zakresie prędkości wynurzania sufit będzie płycej, przy pewnych głębiej) - ten rysunek tego nie uwzględnia bo nie po to powstał.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c Dzisiaj 8:59, w całości zmieniany 1 raz  
Dokładnie bzdurnie wybrano poziomy sufitu i prędkości wynurzania.
martin napisał/a:
Jestes najprawdopodobniej jedyna osoba na tym forum, ktora w ten sposob interpretuje ten rysunek.
Ostro mijasz się z prawdą pamiętasz temat który zamykałeś ? Choby Trajter ma identyczny pogląd. posty łatwo mogę wskazac'.
grol napisał/a:
Myślę, że zdecydowana większość forumowiczów zauważa "specyfikę" postów i spojrzenia na świat My Król i poprzednich inkarnacji.
Z jakichś powodów administrator chce aby tu pisał - so it be.
Po prostu przestańmy odpowiadać na posty, użyć ignora, nie czytać - co kto woli.
Żeby się udało trzeba jeszcze chyba przyjąć zasadę przypominania tym, którzy nie wytrzymali o "ciszy w eterze".
Zamiast samemu przeliczyc', wchodzisz w nagonkę, moralnie marna postawa.

[ Dodano: 30-03-2015, 11:50 ]
kraken napisał/a:
Wysłany: Dzisiaj 9:08     
Piotrek, czyli komputer jeżeli zakończy deco a chciałbym aby liczył następne zanurzenie i wynikającą z niego dekompresję muszę chociaż na moment wynurzyć na powierzchnię - na jak długo?
Czy w tym czasie jeżeli z napisem Surface posiedzę dłużej to czy komputer zlicza i zapamiętuje zmiany w nasyceniu kompartmentów do planów następnego nurkowania (wyświetla do wynurzenia dane jak BT).
Dobrze wiedzieć bo coraz częściej tłumaczę działania Xdeepów bo są coraz częściej na rękach nurków
MSC
Tu masz posty z których jasno wynika wszyty błąd
My Król napisał/a:
Wysłany: Wczoraj 19:20   
piotr_c napisał/a:

Wynika to z tego, że żaden model dekompresyjny nie był testowany pod kątem sytuacji w której kończy się dekompresję a następnie wchodzi ponownie w deco i znów robi dekompresję bez wychodzenia na powierzchnię.

Jest wzrost głębokości, to jest dalszy fragment nurkowania.
piotr_c napisał/a:
Wysłany: Wczoraj 19:23     
My Król napisał/a:

Jest wzrost głębokości, to jest dalszy fragment nurkowania.



I tak właśnie zachowuje się BLACK, z wyjątkiem jednej sytuacji: gdy dojdzie do zakończenia dekompresji.


Przykłady dla martin.
Trajter napisał/a:
Wysłany: 10-03-2015, 09:13     
Jacku. Problem w tym, że jest różnica między tym co autor obrazka chciał pokazać, a tym co pokazał.

My Król napisał/a:
Wysłany: 10-03-2015, 09:26   
Trajter napisał/a:

Problem w tym, że jest różnica między tym co autor obrazka chciał pokazać, a tym co pokazał.


Różnica jest większa, pokazał brak zrozumienia. Jest to co rozumie. Autor jest przekonany o swojej nieomylności. Moderator również, link do tematu podałem.


Trajter napisał/a:
Wysłany: 19-03-2015, 10:46
Cały ten rysunek w linku podanym przez My Król jest do bani. Załączam rysunek prawidłowy oraz komentarz do niego:

-rysunek dotyczy jednej tkanki (żeby mieć pełen obraz trzeba zrobić rysunki dla wszystkich tkanek modelu),
-odcinek A-B można przybliżyć linią prostą
-kąt alfa zależy od: szybkości zanurzania się (od kąta beta), półczasu tkanki (rodzaju tkanki), składu gazu którym oddychamy
-kształt krzywej B, D', C zależy od: szybkości zanurzania się (od kąta beta), półczasu tkanki (rodzaju tkanki), składu gazu którym oddychamy
-punkt C osiągamy po 6 półczasach – wtedy uznajemy, że dana tkanka jest całkowicie nasycona
-w punkcie D rozpoczynamy wynurzanie – punkt D może być położony za punktem C, zwłaszcza dla szybkich tkanek, ale nie zmienia to istoty wykresu
-prędkość wynurzania V1 jest większa od prędkości wynurzania V2 (V2 – to wolniejsze wynurzanie)
-kąt alfa prim jest zbliżony do alfa ale nie jest mu równy. Będzie mniejszy niż alfa do osiągnięcia punktu C – za punktem C alfa prim=alfa
-odcinek D'-E możemy przybliżyć linia prostą
-kształt linii D'-E-F zależy od: miejsca rozpoczęcia wynurzania (czyli od położenia punktu D), od szybkości wynurzania V oraz od składu gazów którymi oddychamy podczas wynurzania.

Mam nadzieję, że rysunek jest jasny i czytelny.
odsycanie dla 1 tkanki.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 44 raz(y) 35,3 KB
Jeszcze mogę wskazac' osoby które wiedzą że bzdura narysowana.

Naprawdę wprost w modelu nie umiecie tego przeliczyc' ???
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 30-03-2015, 12:33   

My Król napisał/a:
Jeszcze mogę wskazac' osoby które wiedzą że bzdura narysowana.


Jeszcze raz, tym razem na przykladzie, moze w koncu zrozumiesz:

Obrazek pokazuje przewod pokarmowy dzdzownicy. Ty caly czas "udowadniasz", ze przebieg ciazy swinki morskiej, ktory na nim widzisz jest bledny.

My Król napisał/a:
Choby Trajter ma identyczny pogląd. posty łatwo mogę wskazac'.

Super. Forum ma okolo 10.000 uzytkownikow. Z takim poparciem sugeruje kandytature na prezydenta.
 
 
Crypturgus 



Stopień: LOK/CMAS* (P1)
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Maj 2012
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30-03-2015, 12:48   

piotr_c napisał/a:
Ten rysunek miał na celu zobrazowanie zupełnie czegoś innego: braku możliwości określenia głębokości sufitu bez założenia określonej szybkości wynurzania.

a jestem ciekaw jak w wersji RC powinien wyglądać wykres.
 
 
ferret 



Stopień: Wystarczający
Kraj:
Switzerland

Wiek: 55
Dołączył: 04 Lip 2003
Posty: 682
Skąd: Zürich/Gdynia
Wysłany: 30-03-2015, 12:52   

Co tam Rysio znów bzdurzy i bluzga na lewo i prawo? Nie widzę dokładnie bo mam go w ignorze ale jak się zacznie coś ciekawego to wyciągam popcorn. Warto go odblokować?
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 30-03-2015, 12:56   

ferret napisał/a:
Warto go odblokować?

Tym razem warto, bo wygląda na to że ma rację ale zacietrzewienie i stare animozje biorą górę na merytoryką.*

* mogę się mylić bo ja ignorant jestem i zajmuję się nurkowaniem w praktyce nie w teorii.
 
 
My Król 

Stopień: IIII SCR Designer
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 156
Skąd: Wrszawa
Wysłany: 30-03-2015, 12:57   

martin napisał/a:
Super. Forum ma okolo 10.000 uzytkownikow. Z takim poparciem sugeruje kandytature na prezydenta.
Gośc' stawia temat który jest za trudny dla 10000-(1+kilku) użytkowników est za trudny. Odpowiedź znam, piszę po ponad roku. Kogo stawiasz osoby dla których na podstawie czasu połowcicznego nasycania oszacowanie prędkości wynurzania, jest czarną magią.
martin napisał/a:
Jeszcze raz, tym razem na przykladzie, moze w koncu zrozumiesz:

Obrazek pokazuje przewod pokarmowy dzdzownicy. Ty caly czas "udowadniasz", ze przebieg ciazy swinki morskiej, ktory na nim widzisz jest bledny.
Do głupoty mnie nie przekonasz, ale fajnie wygląda jak to robisz, jakich argumentów używasz.
Po prostu oblicz.
 
 
ferret 



Stopień: Wystarczający
Kraj:
Switzerland

Wiek: 55
Dołączył: 04 Lip 2003
Posty: 682
Skąd: Zürich/Gdynia
Wysłany: 30-03-2015, 13:01   

Scaner napisał/a:
Tym razem warto, bo wygląda na to że ma rację ale zacietrzewienie i stare animozje biorą górę na merytoryką.*
* mogę się mylić bo ja ignorant jestem i zajmuję się nurkowaniem w praktyce nie w teorii.

No właśnie, nawet jak czasem ma rację to przez swoją butę, arogancję i pychę skutecznie pozraża wszystkich dookoła. A szkoda bo czasem faktycznie coś ciekawego powie, tyle że trudno i mozolnie trzeba się przebijać przez całą resztę piany.
 
 
My Król 

Stopień: IIII SCR Designer
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 156
Skąd: Wrszawa
Wysłany: 30-03-2015, 13:02   

Scaner napisał/a:
ale zacietrzewienie i stare animozje biorą górę na merytoryką.*
Wiem to od dawna, że merytorycznie nie radzą sobie.
Przeliczenie jest proste, tyle że za nim musi pójśc' przyznanie się do błędu.
To poza zakresem odwagi cywilnej.
ferret napisał/a:
Wysłany: Dzisiaj 12:52     
Co tam Rysio znów bzdurzy i bluzga na lewo i prawo? Nie widzę dokładnie bo mam go w ignorze ale jak się zacznie coś ciekawego to wyciągam popcorn. Warto go odblokować?
Akurat Ty tak się zachowujesz, przypomniec' za co masz ostrzeżenie.

[ Dodano: 30-03-2015, 13:05 ]
ferret napisał/a:
No właśnie, nawet jak czasem ma rację to przez swoją butę, arogancję i pychę skutecznie pozraża wszystkich dookoła. A szkoda bo czasem faktycznie coś ciekawego powie, tyle że trudno i mozolnie trzeba się przebijać przez całą resztę piany.
Koleś walisz głupotę o dekompresji, wiem że nie masz pojęcia o temacie. Włodek bierze w obronę, potem w całej rozciągłości wychodzi jak słabo się w tym orientujesz. Jesteś pod parasolem ochronnym i udajesz moralnie prawego. Nie pomyliłem się w ocenie Ciebie.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 30-03-2015, 13:08   

My Król napisał/a:
Po prostu oblicz.

Ale k... co mam obliczyc?

Rysunke wyjasnia, dlaczego komputer przyjmuje jakas tam szybkosc wynurzania:
piotr_c napisał/a:
Ten rysunek miał na celu zobrazowanie zupełnie czegoś innego: braku możliwości określenia głębokości sufitu bez założenia określonej szybkości wynurzania.


Zgadzasz sie z tym, ze nie wiedzac jak szybko bedzie nastepowalo wynurzanie, nie jestes w stanie okreslic gdzie bedzie pierwszy przystanek?

Jesli nie, to wyjasnij jak to zrobic - chetnie sie od Ciebie naucze.

Autor wyjasnil tez, ze to co narysowal jest tylko przykladem i nie jest wazne dla wszystkich mozliwych kombinacji:

piotr_c napisał/a:
W zależności od profilu, przy pewnym zakresie prędkości wynurzania sufit będzie płycej, przy pewnych głębiej - ten rysunek tego nie uwzględnia bo nie po to powstał.


Zrozumiales w koncu?
 
 
My Król 

Stopień: IIII SCR Designer
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 156
Skąd: Wrszawa
Wysłany: 30-03-2015, 13:16   

martin napisał/a:
Ale k... co mam obliczyc?
Jak to wygląda, w zależności od prędkości wynurzania.
martin napisał/a:
Rysunke wyjasnia, dlaczego komputer przyjmuje jakas tam szybkosc wynurzania:
Ma błędy, zrozumiałeś.
martin napisał/a:
Zgadzasz sie z tym, ze nie wiedzac jak szybko bedzie nastepowalo wynurzanie, nie jestes w stanie okreslic gdzie bedzie pierwszy przystanek?

Jesli nie, to wyjasnij jak to zrobic - chetnie sie od Ciebie naucze.

Autor wyjasnil tez, ze to co narysowal jest tylko przykladem i nie jest wazne dla wszystkich mozliwych kombinacji:
Tyle że, jest narysowane ze im wolniej się wynurzamy, tym głębiej mamy sufit. Nie rozumiesz tego. czy panicznie bronisz głupoty na rysunku.
martin napisał/a:

piotr_c napisał/a:
W zależności od profilu, przy pewnym zakresie prędkości wynurzania sufit będzie płycej, przy pewnych głębiej - ten rysunek tego nie uwzględnia bo nie po to powstał.


Zrozumiales w koncu?
Tyle że to wiem od dawna napisałem temat z przeliczeniem. A rysunek bzdurny.

Klasyka, zamiast wejśc' w faktyczny problem który dawno wskazałem.
Będą robili zaczepki ad personam, dyskusja zejdzie na boczny tor, temat się zamknie.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 30-03-2015, 13:23   

My Król napisał/a:
Jak to wygląda, w zależności od prędkości wynurzania.

Mozesz policzyc za mnie?
Dwa przyklady - wynurzanie po linie z wraku, z przepisowym 10m/min i wynurzanie w jaskini, ktora puszcza cie n.p. przez 20 minut 1m/min a potem masz komin?

W obu wypadkach po 30 minutach czasu dennego, profil prostokatny, powietrze, szukam glebokosci pierwszego przystanku deko.

Cytat:
Ma błędy, zrozumiałeś.

Jedynym bledem jaki ma komputer to brak szklanej kuli na pokladzie.

My Król napisał/a:
Tyle że, jest narysowane ze im wolniej się wynurzamy, tym głębiej mamy sufit.

W tym przykladzie tak. W innym moze byc inaczej. Znasz znaczenie slowa "przyklad"?

My Król napisał/a:
Tyle że to wiem od dawna napisałem temat z przeliczeniem.

To przelicz prosze jeszcze raz. Na przykladach powyzej. A ze ja nudze sie cyframi, to dodaj jeszcze rysunki nasycen tkanek.
 
 
My Król 

Stopień: IIII SCR Designer
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 156
Skąd: Wrszawa
Wysłany: 30-03-2015, 14:38   

martin napisał/a:
Mozesz policzyc za mnie?
Dwa przyklady - wynurzanie po linie z wraku, z przepisowym 10m/min i wynurzanie w jaskini, ktora puszcza cie n.p. przez 20 minut 1m/min a potem masz komin?

W obu wypadkach po 30 minutach czasu dennego, profil prostokatny, powietrze, szukam glebokosci pierwszego przystanku deko.
Nie jest to trudne, już to pokazałem, tylko jeszcze brakuje głębokości do obliczeń. Profil Trapezowy, jeśli już.
martin napisał/a:
A ze ja nudze sie cyframi, to dodaj jeszcze rysunki nasycen tkanek.
Brakuje informacji o głębokości, zapominasz że programami graficznymi się posługuję.
Wiedziałem że zrejterujesz, wiedziałem.
martin napisał/a:
Jedynym bledem jaki ma komputer to brak szklanej kuli na pokladzie.
Jest jeszcze jeden, założenie że podczas pobytu na przystanku tylko i wyłącznie skończymy dekompresję, życie jest inne. Programista nie zna życia.
martin napisał/a:
W tym przykladzie tak. W innym moze byc inaczej. Znasz znaczenie slowa "przyklad"?
Dokładnie znam sens słowa przykład. Tyle że wybrano wartości które nie znajdują odzwierciedlenia w profilach. Jak umiesz to znajdź przykład w którym będziesz miał tak duże zróżnicowanie głębokości przystanków. W strefie dekompresyjnej nie znajdziesz. W NDL owszem tak, ekspozycje na głębokości 60 -70m. Tam możesz, tyle że głębokości będą ujemne.
To pokazuje jak głupio zostały wybrane liczby do przykładu. Również zakres niekompetencji.
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 30-03-2015, 14:47   Wróćmy do głównego tematu ...

W instrukcji od Blacka EANx jest napisane:
Cytat:
Uwaga! Komputer BLACK EANx podaje orientacyjny czas wynurzenia (TTS). Czas ten może się wydłużyć jeżeli szybkość wynurzania będzie mniejsza niż 10m/min lub w trakcie wynurzania komputer włączy przystanek bezpieczeństwa.
, czyli do obliczenia TTS komputer przyjmuje stałą szybkość wynurzania 10 m/min. To jest jasne.
Dodatkowo w specyfikacji urządzenia jest to potwierdzone:
Cytat:
Zakładana szybkość wynurzania 10m/min

Jednak dalej w instrukcji mamy:
Cytat:
Ustawienia -> Zakresy VSI
Zbiór funkcji umożliwiających konfigurację optymalnej i maksymalnej szybkości wynurzania/zanurzania w metrach na minutę dla różnych zakresów głębokości.

Jak się mają własne ustawienia VSI do obliczeń TTS i obliczenia sufitu oraz głębokości i czasów przystanków deco czy bezpieczeństwa?

Nie mogę tego empirycznie stwierdzić, bo (na razie?) mam wersję BT.
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-03-2015, 14:55   

Jacek Wo napisał/a:
Jak się mają własne ustawienia VSI do obliczeń TTS i obliczenia sufitu oraz głębokości i czasów przystanków deco czy bezpieczeństwa?
O ile wiem - nijak. Kodujesz tylko kiedy słupek prędkości zmienia kolor.
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 30-03-2015, 14:56   

Moim zdaniem nijak. VSI pokazuje Twoją prędkość wynurzania. W algorytmie deko masz stałą wartość odniesienia, a nie zmienną, która zmienia się w zależności od Twojej prędkości. Jeśli prędkość będzie niższa niż 10m/min to algorytm przeliczy TTS w odniesieniu do bieżącej głębokości ale nadal na podstawie maksymalnej możliwej prędkości wynurzania, tj. 10m/min. TTS to jest minimalny czas, czyli w założeniu brana jest maksymalna prędkość. Wartość TTS jest korygowana i odpowiednio wydłużana.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed